Guvernul: Laszlo Kovacs s-a antepronuntat in privinta rambursarii taxei auto

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 30 noiembrie 2007, 13:13 Actualitate | Esenţial


Guvernul considera ca rambursarea taxelor de inmatriculare, invocata de comisarul european pentru impozite, Laszlo Kovacs, este o masura care nu poate fi anticipata in acest moment, a declarat purtatorul de cuvant al Executivului, Camelia Spataru, citata de NewsIn.

"Am putea considera ca prin declaratiile facute Laszlo Kovacs s-a antepronuntat, pentru ca in acest moment nu stim daca acest caz va ajunge in fata Curtii Europene de Justitie, dupa cum nu stim nici care va fi decizia in cazul in care acest caz va ajunge in instanta", a afirmat Spataru.

Laszlo Kovacs afirmase joi, intr-un interviu la RFI, ca guvernul roman trebuie sa dea inapoi banii incasati din taxa auto de prima inmatriculare. El a dat exemplul Ungariei  care a fost condamnata de Curtea Europeana de Justitie in urma unei situatii asemanatoare. Guvernul de la Bucuresti ar putea adopta o Ordonanta de Urgenta pentru modificarea taxei, astfel incat legea sa fie armonizata cu cea europeana.

Comisia Europeana a decis, miercuri, sa deschida a doua etapa a procedurii de infringement (incalcare a tratatului) impotriva Romaniei privind taxa de prima inmatriculare, considerand ca raspunsurile autoritatilor romane au fost nesatisfacatoare.
Comisia a acordat un termen de doua luni pentru schimbarea legislatiei, ulterior fiind posibil sa actioneze statul roman la Curtea Europeana de Justitie.

Potrivit unor surse guvernamentale, citate de NewsIn, ministrul economiei si finantelor, Varujan Vosganian, va avea, saptamana viitoare, discutii cu oficialii CE, in cadrul carora va prezenta intentia Romaniei de a aproba, in februarie-martie 2008, prin ordonanta de urgenta, o varianta a taxei in acord cu cerintele Comisiei. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















157 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    taxa (Vineri, 30 noiembrie 2007, 16:17)

    marius-arad [anonim]

    de fapt se trage de timp.cat mai mult cu putinta.parca ei nu ar sti ca decizia va fi de renuntare si restituire.la fel ca in polonia si ungaria<br/>dar se trage cat mai mult de timp.ca doara nu plateste amenda tariceanu vosganian vladescu si gasca<br/>nu puteau pune o taxa modica si o plateam si cu asta basta.dar nu,baga frate inca un bir<br/>vi se pare normal ca la un ford focus 1,8 tddi din 2002 luat in germania cu 5800 e sa platesc aici peste 1500 e taxa?pt ce la urma urmei?banii astia vor merge in ceva program ecologic?sa fim seriosi
    • +3 (3 voturi)    
      taxa pt fraieri (Vineri, 30 noiembrie 2007, 16:57)

      cata [anonim] i-a raspuns lui marius-arad

      Ar fi trebuit de mers la vot.<br/>Ca un parlamentar care ar fi facut asa ceva nu ar mai avea cum sa mai intre in parlament in mandatul urmator...
  • +1 (3 voturi)    
    Si Guvernul s-a antepronuntat (descalificat) (Vineri, 30 noiembrie 2007, 17:06)

    uluit [utilizator]

    Raspunsul Guvernului Romaniei nu se dezminte...<br/><br/>Fiindca s-au decernat de curand Premiile Academiei Catavencu.<br/><br/>Categoria &quot;Din putul gindirii&quot;<br/>Varujan Vosganian: Inca nu am stabilit care va fi contributia fiecaruia la diminuarea contributiilor.<br/><br/>Si ca o completare (ca sa nu spun limpezire a doctrinei guvernului), va reamintesc si ce a afirmat D-nul Varujan Vosganian Ministrul Economiei si Finantelor dupa ce a primit premiul:<br/><br/>Varujan Vosganian: &quot;... Lucrurile stau asa. Exista lucruri care cresc pentru ca trebuie sa creasca. Exista lucruri care scad pentru ca trebuie sa scada si atunci fiecare isi aduce contributia sa pozitiva la scadere... Domle, exista lucruri pe care trebuie sa le explici in asa fel incat lumea sa le inteleaga. Exista lucruri pe care trebuie sa le explici in asa fe incat lumea sa nu le inteleaga. Pentru ca aceeasi lume sa mearga inainte. Ambele fac parte din lamurirea opiniei publice si ambele trebuie folosite ca arma politica.&quot;<br/><br/>Completare:<br/>Guvernantii au impus de o taxa care stiau ca-i ilegala in UE, si-au planificat cat dureaza sa-i forteze s-o desfiinteze si-au aplicat principiul &quot;lasa-i ca-i pacalim, tergiversam totul, chiar si returnarea banilor&quot;, nu mai adaug explicatiile ca le vedeti si singuri.<br/><br/>E oare guvernul nostru sau e al &quot;altora&quot; la putere?
  • +1 (3 voturi)    
    praf in ochi (Vineri, 30 noiembrie 2007, 17:13)

    G [anonim]

    Pai Dl. Laszlo Kovacs nu s-a antepronuntat, el a spus clar ca indiferent ce face guvernul, indiferent daca ne armonizam in ultimul moment sau nu, banii deja colectati trebuie dati inapoi. Schimbarea legii in ultimul moment este o recunoastere a faptului ca legea veche era proasta, deci este o recunoastere a vinovatiei. Stie si dl vosganian atita lucru, dar se face ca ploua si trage de timp.
  • +1 (3 voturi)    
    purtatoare de ... (Vineri, 30 noiembrie 2007, 17:30)

    Gogu [anonim]

    Cum e turcu&#39; si pistolu&#39;, guvernul e cu mortu&#39; pe masa iar dna purtatoare vorbeste de &quot;antepronuntare&quot; adica mai avem umpik si-l dam noi in judecata pe comisarul Kovacs, noi aia for&#355;o&#351;ii... ar fi de ris daca n-ar fi de plins!
  • -1 (1 vot)    
    nu trebuia mers la vot! (Vineri, 30 noiembrie 2007, 19:22)

    Nicky [anonim]

    Nu Cata, nu trebuia mers la vot si nu am mers. pentru prima oara in ultimii 20 de ani (am fost si la cateva scrutinuri comuniste, consideram ca e de datoria mea sa merg, ca s apot sa-i injur dupa aia!) dar acum considr ca tyrebuia sa mearga la vot doar Guvernul, Parlamentul, Presedintele si membri lor de familie, ca ne e treba noastra cum isi impart ei treburile ei acolo. <br/>As fi votat pentru referendumul lui Base.... da mi-am adus aminte de chestia aia cu masini mai vechi de 8 ani! Ghinion! Si nici nu am vazut nici o reactie a lui contra taxei de prima inmatriculare (stiu ca e opera lui PD-istei Sulf Barbu... sau cum o chema, dar putea sa ia atitudine dupa ce au dat-o aiai afara din Guvern!) Ghinion din nou!
  • 0 (0 voturi)    
    ati crezut ca UE e inca o "vaca de muls"? (Vineri, 30 noiembrie 2007, 20:12)

    mihai [anonim]

    Celor de la guvernare ar trebui sa le fie rusine de cate ori au fost &quot;trasi de urechi&quot; de catre UE. S-a crezut ca prin intrarea in UE o sa le curga euroi din UE &quot;valuri&quot; la ei in buzunare, dar s-au inselat. In UE fiecare cent trebuie justificat, fiindca interesul si bunastarea cetateanului primeaza. L a noi politica este cam in felul urmator: ciocul mic ca acum suntem noi la putere. Tot nu inteleg ce e in mintea lor? Daca Ungaria si Polonia a fost AMENDATA si OBLIGATE sa restituie taxa atunci pe la noi INCAPATANAREA de a PROTEJA Dacia si pe APIA ne v-a duce in aceasi situatie: AMENDA SI OBLIGATIVITATEA de a restitui BANII. Ma intreb nu tot &quot;prostimea&quot; trebuie sa suporte NESIMTIREA si NEPASAREA celor de la guvernare? O dacie faca catalizotor(adica peste 50% din parcul auto ) polueaza de 10 ori mai mult ca un wv cu euro 3. Nu uitati ca am devenit cetateni ai UE si &quot;cineva acolo sus ne iubeste&quot; si ne vor BINELE.
  • +1 (1 vot)    
    ati crezut ca UE e inca o "vaca de muls"? (Vineri, 30 noiembrie 2007, 20:13)

    mihai [anonim]

    Celor de la guvernare ar trebui sa le fie rusine de cate ori au fost &quot;trasi de urechi&quot; de catre UE. S-a crezut ca prin intrarea in UE o sa le curga euroi din UE &quot;valuri&quot; la ei in buzunare, dar s-au inselat. In UE fiecare cent trebuie justificat, fiindca interesul si bunastarea cetateanului primeaza. L a noi politica este cam in felul urmator: ciocul mic ca acum suntem noi la putere. Tot nu inteleg ce e in mintea lor? Daca Ungaria si Polonia a fost AMENDATA si OBLIGATE sa restituie taxa atunci pe la noi INCAPATANAREA de a PROTEJA Dacia si pe APIA ne v-a duce in aceasi situatie: AMENDA SI OBLIGATIVITATEA de a restitui BANII. Ma intreb nu tot &quot;prostimea&quot; trebuie sa suporte NESIMTIREA si NEPASAREA celor de la guvernare? O dacie faca catalizotor(adica peste 50% din parcul auto ) polueaza de 10 ori mai mult ca un wv cu euro 3. Nu uitati ca am devenit cetateni ai UE si &quot;cineva acolo sus ne iubeste&quot; si ne vor BINELE.
  • +1 (1 vot)    
    Cinste lor!!! (Vineri, 30 noiembrie 2007, 21:46)

    corvus coraX [utilizator]

    Tot guvernul asta e un bou!
  • +1 (1 vot)    
    Ce mai asteptam? (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 2:05)

    Acaru&#39; Paun [anonim]

    De ce nu iesim in strada, neam de kakao?<br/>Ce sange cura prin venele tale, popor de kakao?<br/>Europa e cu tine! TU, NU VREI!<br/>SUFERA!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 11:57)

    lemn [anonim]

    Acaru Paun - absolut corect. Trebuie sa intelegem ca nu suntem obligati sa acceptam orice lege doar pentru ca e lege. Ei au fost pusi acolo sa reprezinte interesele noastre, nu pe ale lor. Va trebui sa ne trezim candva, si sa incepem sa iesim in strada ori de cate ori nu ne place ce fac ei. Doar asa putem spune ca nu suntem o turma de oi cum vor ei sa ne faca sa credem. Cititi despre taxa si aici: www.tengura.ro
  • 0 (0 voturi)    
    Ce spui soro? (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 17:24)

    maria [anonim]

    Asa te-a invatat amantul tau verestoi sa spui sau prostul ala de tariceanu? Voi aveti impresia ca merge ca aici in Romania, sa furi in cel mai autentic stil comunist, dar sa fii judecat democratic, de catre niste slujitori loiali sistemului mafioto-securisto-comunist aflat la putere si care sustin inca &quot;democratia originala&quot; a lui ilici? Bleah!
  • 0 (0 voturi)    
    Taxa (Sâmbătă, 1 decembrie 2007, 18:18)

    R.H. [anonim]

    Da, probabil ca se va restitui taxa, pentru ca nu au incotro. Dar cat va dura pana cand toata lumea isi va recupera banii?<br/>La ce birocratie e la noi si la cum se trage de timp, in ideea ca poate totusi scapa cumva..... cred ca putine sperante pentru 2008. Eu tocmai am platit aceasta taxa.
  • +2 (2 voturi)    
    "Prostia e la putere" (puterea a doua) (Duminică, 2 decembrie 2007, 3:52)

    Anonim [anonim]

    Antepronuntare = emiterea unei opinii de catre un organ jurisdictional cu competenta materiala, dar inainte ca acest organ sa fi fost sesizat sau sa fi facut cercetari; e ca si cand JUDECATORUL ar spune in instanta, despre un inculpat, inainte sa vada toate probele: &quot;(cred ca) e vinovat!&quot;. O astfel de situatie ar trebui sa duca la recuzarea judecatorului, care nu ar putea sa judece impartial.<br/><br/>In situatia de fata, Comisia Europeana este cea care sesizeaza JUDECATORUL (Curtea Europeana de Justitie); or, in acest caz, opinia CE nu poate fi considerata antepronuntare, pentru simplul motiv ca CE nu are competenta de a judeca, ci doar de a sesiza CEJ.<br/><br/>Concluzii:<br/>1. Prea multi diletanti, care nu au proprietatea termenilor, in guvern;<br/>2. Dilentantii din guvern nu sunt in stare sa gaseasca un argument cat de cat plauzibil pentru tragerea de timp;<br/>3. Probabil ca cei de la Bruxelles se intreaba daca guvernantii romani stiu ce e aia Uniune Europeana, cum functioneaza si daca intr-adevar au aderat la ea.<br/><br/>PS: Pozitia prezentata e una strict tehnica, fara nici un fel de conotatii politice. Nu mai e nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo Anonim (Duminică, 2 decembrie 2007, 19:21)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Bravo Anonim!!! Scurt, punctual, ai scris ceva ce aduce un plus de cunoastere..
  • 0 (0 voturi)    
    La prostii ii duce capul (Duminică, 2 decembrie 2007, 22:09)

    Agaton [anonim]

    Din cate am inteles &quot;o mai lungesc&quot; o perioada pana le debiteaza mintea alta smecherie, ca la prostii ii duce capul, mai ales cand cresc si vanzarile la Citroen!
  • 0 (0 voturi)    
    e si prostie, shi smekerie... (Luni, 3 decembrie 2007, 14:17)

    Dedalus [anonim]

    de condamnat, daca va fi, CEJ ne va condamna cam peste 2 ani. Cand alt guvern va plati...<br/><br/>Cat priveste &quot;antepronuntarea&quot;, in plus fata de anonim, vreau sa spun ca nu e o greseala a &quot;purtatoarei&quot;, ci denota faptul ca domnia sa nu cunoste functionarea Uniunii Europene.<br/><br/>Las&quot;ca i-o repereaza dom&quot;Vosganian... :-)))
  • 0 (0 voturi)    
    tampenii guvernamentale (Luni, 3 decembrie 2007, 18:42)

    Gheorghe [anonim]

    Cucoana &lt; Ladislau Koavcs nu este instanta .