Comisia Europeana pregateste inca o sanctiune impotriva Romaniei

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2007, 21:15 Actualitate | Esenţial


Teanc de dosare

Oficialii Comisiei Europene vor discuta miercuri doua cazuri de incalcare a Tratatului comunitar, au declarat pentru EurActiv.ro & HotNews.ro surse comunitare. Una este problema taxei auto, pentru care se va trece la ultima etapa inainte de actionarea Romaniei la Curtea Europeana de Justitie.

A doua chestiune pe care oficialii de la Bruxelles o vor anunta miercuri este o noua procedura de "infringement" pe piata telecom, din cauza utilizarii defectuoase a numarului de urgenta 112.

In privinta taxei auto, au declarat surse comunitare pentru EurActiv.ro si HotNews.ro, executivul de la Bruxelles "s-a saturat" de amanarile oficialilor romani si se va trece la faza premergatoare inaintea trimiterii Romaniei in judecata la Curtea Europeana de Justitie.

De asemenea, conform acelorasi surse, un numar important de cetateni romani s-au adresat in scris Comisiei Europene, cerand modificarea taxei.

In ce priveste piata telecom, potrivit surselor citate, se va lansa o procedura de "infringement pentru Romania si inca aproape jumatate din statele membre ale Uniunii, din cauza numarului de urgenta 112, care nu functioneaza corespunzator". Acest lucru se va hotari tot miercuri.

Este vorba despre functionarea defectuoasa a acestui serviciu, principala problema fiind aceea ca autoritatile nu pot stabili locul exact de unde numarul este apelat. Aceasta problema duce la intarzieri in interventia echipelor de interventie.

In problema platilor directe in agricultura, aceleasi surse comunitare au declarat ca Bruxelles-ul nu a luat inca nicio decizie si asteapta evolutiile din tara, pana in data de 9 decembrie. "Procedurile pentru activarea clauzei de salvgardare sunt deja declansate. Daca se constata ca sistemele informatice sunt deplin functionale, ele vor fi oprite", au spus sursele citate.

Ce este 112 si cine se ocupa de functionarea sistemului

112 este numarul unic de urgenta, este gratuit si poate fi apelat de pe orice telefon, fix sau mobil, in Romania si in intreaga Uniune Europeana in situatiile care necesita interventia imediata a Ambulantei, Politiei, Pompierilor si Jandarmeriei. Implementarea acestui sistem, numit “Sistemul National Unic pentru Apeluri de Urgenta (SNUAU)”, reprezinta o componenta importanta a obligatiilor serviciului universal, fiind prevazut si in una din Directivele pentru politicile sectorului de telecomunicatii din acquis-ul Uniunii Europene.

Serviciul de Telecomunicatii Speciale (STS) este autoritatea competenta sa instaleze, sa opereze, sa întretina si sa mentina, la nivelul cerintelor, sistemul 112. Activitatea STS este coordonata si supravegheata de catre Ministerul Comunicatiilor si Tehnologia Informatiei (MCTI).

Potrivit informatiilor STS, toate convorbirile facute prin sistemul de urgenta 112 sunt inregistrate si se pastreaza in baza de date timp de 10 ani. Identificarea numarului si localizarea celui care suna la 112 se face automat. Sistemul permite decodificarea numerelor ascunse.

Peste 90% dintre apelurile la 112 sunt false

Conform statisticilor Serviciului de Telecomunicatii Speciale (STS) mai mult de 90% dintre apelurile la numarul unic de urgenta 112 sunt false. Un comunicat al STS din luna octombrie a acestui an arata ca “de la inceputul acestui an si pana in prezent la Numarul Unic de Urgenta au fost primite peste 17.000.000 de apeluri false, ceea ce face ca Romania sa fie pe primul loc in Uniunea Europeana la acest capitol. Suprasolicitarea liniilor telefonice cu apeluri false sau care nu sunt urgente are efecte negative asupra operativitatii in preluarea cazurilor reale de urgenta si asupra interventiei rapide a echipajelor Ambulantei, Politiei, Pompierilor sau a Jandarmeriei. Procentul de apeluri reale este foarte redus de circa 7%”.

Conform informatiilor STS, apelarea falsa sau abuziva constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 100 la 500 de lei. Amenintarile cu dispozitive explozive intra sub incidenta legii penale, sunt incadrate la terorism si se pedepsesc cu inchisoare de la 3 la 10 ani.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















446 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Halal tara!!! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 0:13)

    Cipu [utilizator]

    Asa ne si trebuie... dupa ce ca stam toata ziua si ne plangem, nici nu iesim la vot. Cu DA, cu NU, cu ce se pricepe fiecare, cu PD, cu PSD, cu PNL, PLD, UDMR si care or mai fi... dar votati. Daca nu votati, nici sa nu plangeti.<br/><br/>Cat despre salvgardari... cat mai multe, si la cat mai mare... ca doar nu ne trebuie banii EU, mai mare nevoie avem ca Patriciu &amp; Company sa aibe &quot;cernoziom&quot; la radacina afacerilor lor.<br/><br/>La inceput (&#39;96) am sperat... apoi, am fost dezamagit. In 2004, am sperat, si sunt foarte aproape de a fi dezamagit. Mai ramane putin timp, si voi ingrosa si eu randurile celor care &quot;o tund&quot; din tara.<br/><br/>Cip
    • -1 (3 voturi)    
      Halal Tara (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:42)

      tt [anonim] i-a raspuns lui Cipu

      drum bun! baga mare sa nu intarzii!!! Si sa te intorci cand ti-oi spune eu!!!<br/> Este dreptul tau sa fii nemultumit!!!
    • 0 (4 voturi)    
      tunsu' (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:54)

      united states of whatever [anonim] i-a raspuns lui Cipu

      bafta la tuns. incearca in ozzie&#39;s land, acolo au oi mai multe ;)<br/>(ca pont: taie de pe lista tari de ginta latina, risti sa dai peste ce-ai lasat..)
    • -1 (1 vot)    
      Si ce faceai... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:47)

      Arthur [anonim] i-a raspuns lui Cipu

      ...in timp ce erai dezamagit? Sedeai si cugetai? Iti mai dau si eu o tema:mandria de a fi cetateanul tarii din UE cu cewle mai multe apeluri aiurea,cei mai multi cersatori,cei mai multi neplatitori de taxe (cel putin 2 mil.de tzigani),cei mai multi pensionari /locuitori,cei mai multi platitila &quot;gri&quot; etc. Te pomenesti ca de astea tot guvernele te-au dezamagit? Poti sa emigrezi linistit (un post de &quot;capsunar&quot; se mai gaseste) caci aici avem nevoie de oameni care gandesc si muncesc!
  • +2 (2 voturi)    
    La mai mare (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 0:47)

    Adrian [anonim]

    La mai mare, domnilor din CE.<br/>Hoti astia trebuie filmati la orice pas ca altfel nu mai merge.<br/><br/>Daca nu fac ce trebuie taiati-le creanga de suub picioare ... ca romanilor li s-a luat de ei, dar se gandesc ca e &quot;rau cu rau dar mai rau fara rau&quot;
  • -2 (2 voturi)    
    You must be kiddin' me! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 1:02)

    sergiu p [anonim]

    Tr&amp;#259;iasc&amp;#259; Rom&amp;#226;nia dodoloa&amp;#355;&amp;#259;!&lt;br/&gt;Cum ar spune cineva, &amp;quot;Pfuai de capu&amp;apos; meu!&amp;quot;.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Un lucru eu nu inteleg: de ce tu, Vosganian, te-ai comporta intocmai ca un bi&amp;#351;ni&amp;#355;ar, sfid&amp;#226;nd institu&amp;#355;ii comunitare? &amp;#350;i de ce ai apela tu, ministru, la un m&amp;#226;r&amp;#351;av &amp;quot;las&amp;apos; ca mai &amp;#238;ncerc s&amp;#259;-i duc de nas&amp;quot;, in loc de &amp;quot;cand o sut&amp;#259; zic c&amp;#259;-s a&amp;#351;a cum &amp;#238;s, ar fi bine s&amp;#259; m&amp;#259; schimb.&amp;quot;&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Cu maxim&amp;#259; &amp;#238;ngrijorare zic: fereasca Sf&amp;#226;ntu&amp;apos;!
    • -1 (1 vot)    
      diacritice (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 7:51)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui sergiu p

      Nu mai scrieti cu diacritice ca nu se intelege nimic.
      • -1 (1 vot)    
        problema site (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:21)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui Nae

        Asta e o problema a site-ului, si ar fi bine sa o remedieze cineva... faptul ca nici macar un simplu apostrof nu merge pus in titlu (sunt curios daca merge aici... &#39;&#39;&#39;) e chiar foarte grav.<br/><br/>Ia sa mai incercam ceva caractere: &lt;a href=&quot;&quot;&gt;x&lt;/a&gt; &quot; \ /
  • +2 (4 voturi)    
    112 (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 1:49)

    thocomerius [anonim]

    &#39;Mda...Am sunat la un moment dat la 112 sa anunt ca din cauza semaforului de la Apaca care nu functiona, era blocat intreg Cotroceniul, Stirbeiul si Plevnei de o ora, cu rugamintea sa anunte Politia Rutiera sa trimita echipaje pt dirijarea intersectiei. Stiti ce mi s-a raspuns: &quot;e al &#39;nspelea telefon pe aceasta tema. Asta-i nr de la Politia Rutiera, mai sunati-i si dvs, ca eu m-am saturat!&quot; Si mi s-a dat vechiul nr scurt la care un robot imi tot spunea ca nr nu mai e in serviciu si sa sun la 112. halal!
    • +1 (3 voturi)    
      Normal (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 8:40)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui thocomerius

      Pai nu e normal sa se sature omul dupa ce a sunat de atatea ori si a vorbit cu robotul respectiv? Eu cred ca si robotul s-o fi saturat...<br/><br/>Apar in sfarsit si beneficiile concrete ale aderarii: borfasii care administreaza rromania nu mai fac chiar orice vor, e cineva acolo sus care ii supravegheaza si le mai trage cate una peste bot. E bine de stiut!
  • -7 (7 voturi)    
    Traiti bine? (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 3:48)

    ghiza [anonim]

    Voi ati votat in 2004 cu aliantza DA. Acuma nu va plangeti. Ciocu mic si inghitziti.
    • -1 (1 vot)    
      Taci frustratule (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 9:06)

      David [anonim] i-a raspuns lui ghiza

      cine a facut ceva in tara asta sa poti comenta
    • +3 (3 voturi)    
      Ma, nu ma lasi?? (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:42)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui ghiza

      Cine guverneaza acuma, ba pesedistule? Alianta DA? Tu ai mai citit ziarele in ultima vreme?<br/>E Tariceanu, ba, si UDMR-ul! Tariceanu a pus taxa, tot el l-a pus pe Chiuariu sa ingroape DNA-ul cu orice pret si tot el l-a aparat pe Remes pina a aparut filmuletul.
      • +1 (1 vot)    
        ba si dupa (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:23)

        georgeb [utilizator] i-a raspuns lui sadwank

        Ba l-a aparat si dupa ce a aparut filmuletzul... doar dupa ceva consultari in partid a decis ca e mai bine sa il dea afara. Nu tineti minte cati PNL-isti au zis atunci ca filmul nu dovedeste nimic??
    • +5 (5 voturi)    
      Guvernarea "0" nu este guvernarea Aliantei DA! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:45)

      popas [anonim] i-a raspuns lui ghiza

      Esti un gitza!<br/>Eu am votat alianta DA! Insa acum la guvernare se afla un partid de tradatori... In guvern nu mai exista Alianta DA, si daca nu recunosti asta ma face sa gandesc ca nu esti intreg la cap.<br/><br/>Guvernul tariceanu este cel mai slab guvern al Romaniei din toate timpurile...<br/><br/>1. Irita oficialii europeni cu aceasta taxa umilitoare, care stiu foarte bine ca nu functioneaza conform Tratatului Comunitar... Vozganian este ministru al Aliantei DA? Ca mie mi se pare ca este ministrul Incompetentei Absolute!!!<br/><br/>2. &quot;0&quot; euro atrasi de la bugetul comunitar. Remes caltabosh s-a ocupat de licitatii cu dedicatii, in loc sa se ocupe de bunastarea agriculturii. Ti se pare ca Remes e ministru al Aliantei DA?<br/><br/>3. Irita comunitatea internationala cu legi pentru hoti, cu asa numitul Cod Penal scris cu dedicatie pentru infractori. Quariu este ministru al Aliantei DA? Macovei nu ar fi facut niciodata asa cod.<br/><br/>4. mentine in functii ministri de competanta &quot;0&quot;... Ma gandesc cu groaza ca cioroianu ar putea face o vizita in Rusia... i-ar face semn de OK lui Putin, dar la cat de competent e, ar gresi degetul, si am intra in razboi cu Rusia!!!!! Cioroianu este ministru al Aliantei DA?<br/><br/>5. promoveaza dezechilibre macroeconomice generate de insolventa bugetului national, grevat sever de cheltuieli cu salarii minime si pensii marite brusc... si apare un pacuraru care molfaie prune, spunand ca nu e asa cum apreciaza analistii economici...ca el are competenta sa faca modele economice si sa spuna ce e bine pentru tara mea! Este pacuraru ministru al Aliantei DA?<br/><br/>6. In spitale mor oamenii... cate doi in pat, sau poate cate trei, dorm in schimburi... ca asa este sistemul nostru de sanatate pastorit de contabilul sef al guvernarii &quot;0&quot;... Stiai de formularul E112 care poate salva vieti? Ministrul Sanatatii stia cu siguranta, insa a preferat sa taca &quot;chitic&quot; pentru a deturna fondurile alocate salvarii de romani in campanii electorale...<br/><br/>Halal guvernare! Pieriti nenorocitilor !!!!
      • -1 (1 vot)    
        as vrea sa stiu de ce (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:14)

        ma [anonim] i-a raspuns lui popas

        PD si PLD nu critica guvernul, de ce nu fac Opozitie adevarata. Si locurile din parlament ale PD si PLD le platim tot noi. Rolul Opozitiei este sa critice directia in care merge tara, pentru ca oamenii sa vada ce este rau, si sa mai vada ca exista o alternativa la acest rau.<br/><br/>Daca ei tac, tacerea este interpretata drept o aprobare a guvernarii PSDPNL.<br/>Mi se poate raspunde ca si criticile sterile, in lipsa mijloacelor de a constrange guvernul, pot fi inutile, pentru ca Opozitia, cea adevarata adica PD-PLD, abia au in parlament 16%; insa motiuni simple pot sa faca. Pot sa dea guvernul in judecata pt. abuz in functie - cum a fost cazul ordonantei neconstitutionale a lui Quariu pt. desfiintarea comisiei de la cotroceni; pot sa stranga legaturile cu societatea civila - atat cat a mai ramas ne-cumparata de Patriciu si de guvern, adica de PNL. Sa se uite in trecut la metodele de a face Opozitie ale CDR, pt. ca daca la guvernare nu au fost buni, in schimb, CDR a facut Opozitie eficienta pe vremea PDSR.<br/>PD si PLD trebuie sa arate populatiei ca acest guvern este rau si ca EXISTA o alternativa la PSDPNL.
  • +1 (1 vot)    
    daca nu suntem in stare sa ne comportam civilizat (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 7:07)

    judex [anonim]

    si nu ne place in UE, poate ne va place in CIS. Nu-i asa domnilor Tariceanu, Patriciu, Iliescu, Hrebenciuc, Vadim et comp.?
  • +1 (3 voturi)    
    PIATRA UNGHIULARA (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 9:31)

    dilematicul de centru [anonim]

    Da, stiu, majoritatea forumistilor NotNews ar spune ca remediul tuturor relelor care se abat asupra Romaniei ar fi votul uninominal dur si pur, care ne-ar scapa de incompetenti, rau-intentionati, corupti , etc, implicit de siatuatii ca cea de mai sus. <br/>Pentru acesti forumisti convinsi de virtutile uninominalului pur si dur am o intrebare la care astept rapunsul lamuritor. <br/><br/>multumesc anticipat pentru raspuns , urmeaza intrebarea:<br/><br/> Imaginati-va ca pentru circumscriptia/colegiul la care sunteti arondat candideaza, sa zicem, Vadim, Iliescu, Stolojan, Remes etc. <br/><br/>Desigur, ati pune stampila pe Stolo, cum as face si eu daca ar fi de ales intre cei enumerati. Dar daca se intampla ca in 2000, daca alegatorii trimit in turul doi un candidat foarte rau si unul care, in comparatie cu cel foare rau, poate parea aproape acceptabil (daca-l privesti cu ochii aproape inchisi). Daca electoratul ii trimite in turul doi pe Vadim si pe Iliescu? <br/><br/>Aceasta varianta nu poate fi exclusa, s-a intamplat intocmai in 2000. <br/><br/>La ce iti foloseste uninominalul pur si dur, daca votul pe care il dai celui mai breaz dintre candidati se duce pe apa Sambetei si iese triumfator excat raul de care sperai sa scapi?
    • 0 (0 voturi)    
      responsabilitate (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:26)

      georgeb [utilizator] i-a raspuns lui dilematicul de centru

      Nimeni n-a zis ca votul uninominal te scuteste de responsabilitate in primul tur. Tu, electoratul, suferi in al doilea tur datorita votului dat in primul. Cu ce este diferita situatia descrisa de tine de ceea ce se intampla deja pentru alegerea presedintelui si a primarilor, nu stiu. Si de ce metoda este potrivita pentru presedinte si primar dar nu e buna pentru deputat, iarasi nu inteleg.
    • 0 (0 voturi)    
      votul uninominal in doua tururi (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:47)

      ma [anonim] i-a raspuns lui dilematicul de centru

      am mai auzit ideea asta, este o manipulare. in sistemul VUT toata romania se imparte in 361 de colegii sau circumscripii, care da foecare cate 1 (UN) singur parlamentar. situatia in care candideaza vadim contra iliescu nu se poate intampla decat intr-un singur colegiu, in care vadim si iliescu se bat pe un singur loc . Va intra asadar O SINGURA PERSOANA, unul dintre ei va fi trimis in parlament, si nu intreg partidul PSD. Pentru ca intreg partidul PSDPNL sa aiba majoritate in parlament ar trebui ca PSDPNL sa propuna candidati credibili care sa castige in 181 de circumscriptii, iar in afara de Iliescu nu vad vreun PSDPNL-ist pe care lumea l-ar vota pentru persoana lui.<br/>legea guvernului - pe care si-a dat gurul Pro Democratia, care si-a mai dat girul si pe Constitutia din 2003, ii baga in parlament nu doar pe tariceanu + iliescu, ci tot partidul PSDPNL pe care il vezi astazi. Asta e motivul pt. care tariceanu + iliescu au indemnat oamenii sa nu voteze la referendum.
    • 0 (0 voturi)    
      Odata vede nasul... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 12:08)

      Carcoatsu [anonim] i-a raspuns lui dilematicul de centru

      Ar fi o tragedie daca s-ar intampla asta in majoritatea colegiilor electorale, altfel, chiar daca ajunge cate un pampalau in Parlament, nu-l baga nimeni in seama si nu are efecte la nivel national.
    • +2 (2 voturi)    
      asta e democratie moshule... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:02)

      cosasu [anonim] i-a raspuns lui dilematicul de centru

      este foarte probabil sa se intample... pentru ca se stie ca romanul nu voteaza cu capul ci cu inima (daca cel care candideaza este o figura carismatica va fi votat nefiind nevoie sa dovedeasca vreo competenta - stiu vreo cateva babe din bloc care l-au votat pe nastase in 2004, pentru ca era mai frumos decat basescu)... DAR, stii unde este frumusetea votului uninominal? Iti zic tot eu:<br/><br/>1. Cel care este ales are o majoritate de peste 50% in spate (nu va mai exista posibilitatea ca un guvern sa fie santajat si sa faca tot felul de giumbuslucuri in favoarea unora sau altora)<br/><br/>2. Cel care este ales trebuie sa stea cu urechile ciulite la maxim la popor (pentru ca daca da cu mucii in fasole nu mai pupa alt mandat in veci - vezi cazul sechelariu de la bacau). Posibilitatea ca cineva incompetent sau imbecil sa ajunga la putere exista .... dar numai o singura data (iti garantez ca daca votantii se vor frige odata vor sufla si in iaurt a doua oara)<br/><br/>3. Te vei putea face auzit mai usor (pentru ca cel ales de tine va sta mai mult in preajma ta de frica sa nu-l uiti sau sa nu-l tradezi pentru cineva mai &quot;chipes&quot; ;) la viitoarele alegeri) - asta dragul meu inseamna responsabilizare.<br/><br/>4. Si ultima care imi vine acum in minte... nu se vormai putea ascunde pe liste ... vor trebui sa iasa in fata sa se bata cu pumnul in piept si sa-ti explice de ce merita el votul tau chiar daca nu-i asa de frumos sau muschiulos cum e contracandidatul sau si in felul asta vei putea sa-ti faci o idee despre ce fel de om este (nu vom mai avea surprize surprize de gen cioroianu care arata frumos in rama da&#39; cand deschide gura....). <br/>Dezbaterile directe intre candidati vor fi incurajate (politicienii actuali fug de chestia asta ca dracu de tamaie pentru ca li se pot pune intrebari stanjenitoare) iar temele le vei putea propune chiar tu sau eu sau baba de la parter(astfel va putea fi evitata situatia penibila de a trimite un cretin in parlament).<br/><br/>Deci 4-0 pentru uninominal.... ;)
  • -2 (2 voturi)    
    titlu tendentios sau doar incompetenta ? (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:33)

    SG [anonim]

    &lt;&lt;In ce priveste piata telecom, potrivit surselor citate, se va lansa o procedura de &quot;infringement pentru Romania si inca aproape jumatate din statele membre ale Uniunii, din cauza numarului de urgenta 112, care nu functioneaza corespunzator&quot;.&gt;&gt;<br/>Suna prea putin interesant daca spuneati ca se pregateste o procedura de infringment pt aprox jumatate din tarile UE in privinta numerelor de urgenta 112 ?
  • 0 (0 voturi)    
    nu Comisia este de vina ca nu ne tinem de cuvant (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:42)

    teekaz [anonim]

    Romania, prin guvernele ei, PSD, Alianta DA si acum guvernul PNL-UDMR, si-a luat diverse angajamente pe parcursul negocierilor de aderare. Negocieri care s-au incheiat in 2004...de atunci incoace, romanii, care si-au zis &quot;zicem ca ei dar facem ca noi&quot;, tot dau din colt in colt...adevarul este ca am fost si suntem nepregatiti de statutul de sta membru al UE...in plus se vede din ce in ce mai mult cu ochiul liber, cat de mincinosi sunt functionarii si guvernantii Romaniei....sa il cheme pe Puscas, la o discutie, sa ne explice el de ce avem problemele astea: cu vanzarea Daewoo Automobile Craiova - pentru ca nu am comunicat cum trebuie cu CE; cu taxa - pentru ca suntem tampiti, avem functionari prosti la facut treaba dar buni la luat spagi - nu stim sa ne uitam la ce am semnat ca sa vedem daca ce ne propunem, se si poate, si altele si altele si altele...<br/><br/>Daca nu eram capabili sa fim stat membru de kkt PSD, PD, PNL, UDMR si altii au zis ca vor in UE si ca ne facem temele...natiune de cacat
  • -1 (1 vot)    
    sunteti cei mai tari (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 12:22)

    un roman [anonim]

    &quot;infringement&quot; nu e cuvant din limba romana. Va este lene sa-l traduceti sau nu l-ati gasit pe Google deci merge pus intre ghilimele?
  • -1 (1 vot)    
    infringement? de ce nu incalcare a tratatului (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 12:23)

    ioana [anonim]

    Stimati autori! Nu mai chinuiti limba romana!<br/><br/>Oricat de pompos ar suna, termenul de infringement este de-a dreptul stupid in limba romana. De ce nu scrieti &quot;actiune in constatarea neindeplinirii obligatiilor ce recurg din tratat&quot; sau &quot;actiune in incalcare a obligatiilor&quot; - termenii romanesti si corecti, folositi si de curtea de justitie si de literatura. <br/>Putina lectura nu v-ar strica.
    • 0 (0 voturi)    
      e vorba de un neologism (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:54)

      popas [anonim] i-a raspuns lui ioana

      Mai draga Ioana, mai bine ai lasa deoparte chestiunile de forma...<br/><br/>Incepand cu Ianuarie 2007, cuvantul &quot;infringiment&quot; a devenit neologism pentru limba romana. Hai sa ne scarpinam cu mana dreapta la urecha stanga, dupa ce o trecem pe dupa ceafa...
      • 0 (0 voturi)    
        acuratete juridica (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 14:33)

        ioana [anonim] i-a raspuns lui popas

        neologism sau nu, dar daca citesti tratatul CE sau regulamentul de procedura al curtii vei gasi o alta terminologie.
  • -1 (1 vot)    
    oh Romanie! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:25)

    marin oprea [anonim]

    Imi vine sa injur , nu mai pot Imi vine sa cred ca avem nevoie de ceausescu , avem nevoie de curatenie , de decenta in tara asta a noastra.<br/>Romania sa nu vina la vot pentru REFERENDUM, sa curete pe acesti caca---ti! Aceste lepre ale societati noastre?<br/>Romanii nu au realizat cit de important a fost acest vot?<br/>Ce sa intimplat aici , de ce nu au venit oameni la vot?<br/>Sa fi fost din cauza presei care nu a dezabatut deloc importanta acestui vot , cind cu mult dinainte de Referenumul din MAI noi discutam ca e nevoie de VU?<br/>Sa nu fi inteles oameni ?<br/>De ce presa nu a dezvolat acest subiect, de ce Tariceanu Primministrul Guvenului nu a votat la referendum, a avut el decenta in aceea decizie?<br/>A avut el ca sef al guvernului dreptul sa spuna oamenilor ca el nu voteaza la acel referendum , propus de presedintele Romaniei?<br/>Iliescu , nastase voiculescu , ne mai intrebam de ce lumea nu a venit la vot?<br/>Si totusi pentru acest motiv Lumea trebuia sa-i taxeze pe acesti bandit ai tarii, trebuia sa-i pedepseasca , venind la vot si atunci le aratau ca nu mai avem nevoie de likele in politica Romaniei.<br/><br/>Presa a avut un mare rol in aceast rezultat ar trebuii boicotata.<br/>Voiculescu si-a luat plata pentru ca prin mesajul pe toata periaoda a fost ca lumea sa nu vina la vot , sia luat rasplata acest securist.&quot; Nu sapa groapa altuia spune proverbul nu?&quot;<br/><br/>Traian Basescu a incercat sa le arate oamenilor felul in care putem scapa de hoti, de oameni fara decenta!, Noi nu mai stim ce e aia Decenta.<br/>Am muncit 18 ore la acest vot pentru nimic.<br/>Munca mea nu a dus la nimic .<br/>Munca lui Traian basescu nu a dus la nimic. Munca a citor oameni nu a adus la nimic! De Ce?<br/><br/>Citi din voi de pe acest site ati venit la vot? RASPUNDETI! <br/>Sau ati stat numai in comfortul sau nu , al cameri voastre in fata computerului si va plingeti?<br/>Citi din voi de aici ati dus importanta acestui vot la prieteni , rude , vecini , straini , Romani?<br/><br/>Ne plingem degeaba <br/>Romania e o tara de condusi, si de plingareti.<br/>Imi vine sa injur
    • 0 (0 voturi)    
      OH ROMANIE! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 14:04)

      ct [anonim] i-a raspuns lui marin oprea

      Ce te face sa crezi ca votul uninominal va curata tara de lichele? Sunt suficient de multi in tara asta sa nu poti scapa de ei indiferent cate chemari la urne or sa fie!! <br/>Scapi de unul si apar 20 dupa el!<br/>Si asta pentru ca asa este natura firii umane!! Puterea corupe si orice om de pe lumea asta are pretul lui. Vocea poporului, puterea proletara si alte slogane din astea dau bine sa fie spuse.....nu si puse in practica. Asa ca ar fi bine ca bruma de bani de care mai dispune tara asta sa fie folosita in alte scopuri...asta in cazul in care nu intra in buzunarele celor pe care cu indignare ii numim &quot;lichele&quot;.<br/> In rest ..... o zi buna si cat mai putin timp petrecut in ambuteiaje!!
  • 0 (0 voturi)    
    Incalacarea Tratatului Comunitar (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:51)

    jack [anonim]

    Au vrut in europa acum sa respecte regulile!!!!!<br/>Pt ca in Europa sunt niste reguli nu mai pot fura de capul lor...........
  • 0 (0 voturi)