Deputatii-juristi, gata sa desfiinteze DNA prin unificarea cu DIICOT

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2007, 19:16 Actualitate | Esenţial


Sergiu Andon
Foto: Rompres
“Separarea DIICOT de activitatea Departamentului National Anticoruptie este foarte neproductiva. Nu cred că pot fi adeptul înfiinţării unui al 3-lea Parchet”, a declarat pentru HotNews.ro presedintele Comisiei Juridice, din Camera Deputatilor Sergiu Andon. (PC). Potrivit unor surse, deputaţii-juristi se pregătesc să voteze luna viitoare împotriva ordonantei DIICOT sau sa o modifice radical. Unii deputati de la PSD si PC sustin chiar varianta comasarii celor doua parchete, ceea ce ar echivala cu desfiintarea departamentului anticoruptie condus de Daniel Morar.

Deputatii pregatesc un nou atac la procurori. Ocazia le-o ofera discutarea ordonantei 131 din 2006, prin care s-a infiintat Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Teorism ca institutie cu personalitate juridica.

“Aş putea sa reflectez la ideea unirii DIICOT cu DNA”, a afirma Sergiu Andon (PC). Si unii reprezentanti PSD admit ca este posibil ca discutarea ordonantei DIICOT in Comisia Juridica sa fie pretextul desfiintarii DNA, dar spun ca se tem de un nou scandal dupa cel provocat de amendamentele aduse la Codul Penal si Codul de Procedura Penala.

“Adevarata lupta”

“Zarva asta cu modificarile la Codul Penal si Codul de Procedura Penala este un fel de sensibilizare inainte de discutarea ordonantei 131. Eu cred ca aici va fi adevarata lupta”, sustine presedintele Comisiei Juridice din Camera Deputatilor.

Guvernul a adoptat la 21 decembrie 2006 orodonanta de urgenta 131, prin care s-a infiintat DIICOT ca structura cu personalitate juridica in cadrul Parchetului General.

Asta inseamna buget separat si conducere separata. Ordonanta a trecut cu greu de Senat iar acum se afla in dezbatere la Camera.  

Deputatii din Comisia Juridica au amanat de cateva ori discutarea ei. Presedintele Comisiei Juridica, Serigiu Andon, spune ca va include ordonanta 131 pe ordinea de zi in prima jumatate a lunii decembrie. N-ar fi exclus ca discutarea ordonantei sa aiba loc in prag de sarbatori, cand impactul unui eventual scandal ar fi minim.

Chiuariu vrea un singur Parchet

Deputatii vor putea vota impotriva, dar pot modifica ordonanta 131 in sensul evocat de presedintele comisiei juridice, Sergiu Andon. Alfel spus, vor putea unifica cele doua Parchete, DNA si DIICOT, intr-o singura structura. Traian Basescu avertizase public pe data de 11 octombrie ca Guvernul intentioneaza sa desfiinteze DNA, insa Executivul a negat atunci ca ar pregati o ordonanta in acest sens.

Ministrul justitiei, Tudor Chiuariu, avea sa confirme o luna mai tarziu ca desfiintarea DNA este o optiune luata in calcul de Guvern. Pe 20 noiembrie, intr-o discutie cu un jurnalist Reuters, Chiuariu afirmase ca “solutia ar fi sa avem un singur Parchet”. Ministrul Justiei a mai spus ca va urma recomandarea Comisiei Europene, care se opune oricaror schimbari la varful institutiilor anti-coruptie, dar a adaugat, potrivit unei transcrieri publicate de Cotidianul, ca  “aceasta recomandare este bazata pe estimari factuale gresite”. Chiuariu a explicat ca sunt cel putin 300 de dosare “respinse de la o unitate de Parchet la alta”.

Guvernul castiga timp

Varianta unificarii celor doua parchete a fost vehiculata insistent dupa debarcarea ministrului Monica Macovei ca fiind singura modalitate de eliminare a lui Daniel Morar din functia de sef al procurorilor anticoruptie. Din punct de vedere tehnic, comasarea DNA cu DIICOT ar insemna infiintarea unei noi institutii in subordinea Parchetului General, pentru care ministerul justitiei va trebui sa propuna un nou sef.

Teoretic, chiar daca DNA si DIICOT se vor topi intr-o noua institutie, ultimul cuvant in ce priveste numirea noului sef  il va avea tot Traian Basescu. Dar Guvernul Tariceanu, care are mai multi ministri sub ancheta DNA, ar castiga si mai mult timp blocand anchetele in curs.

UE cere stabilitate legala

In ce priveste lupta anticoruptie, Romania si-a asumat obligatia, prin asa numitul benchmark nr. 3 convenit cu UE, ca va asigura "stabilitatea legala si institutionala a structurilor anticoruptie, in special prin mentinerea procedurii de numire a Procurorului General al Romaniei si a procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie”.

„Daca vor unifica DNA cu DIICOT, Romania risca activarea clauzei de salvgardare pe justitie”, sustin experti in domeniu. Pe de alta parte, amendamentele la Codul Penal si Codul de Procedura Penala, votate

la sfarsitul lunii octombrie in Camera Deputatilor, au starnit deja ingrijoararea cancelariilor occidentale, ambasadorul SUA si cel al Marii Britanii criticand public rastrangerea prerogativelor procurorilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















698 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Riscant pas (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 0:14)

    Adrian [anonim]

    Riscant pas pentru chiuareni<br/><br/>Vin alegerile si nu au tupeul sa desfiinteze DNA, sau comaseze DNA-ul cu DIICOT.<br/>Toata lumea va fi cu ochii pe ei:CE ONG MEDIA etc iar ca rezultat alegeri pierdute, persoane compromise definitiv. <br/><br/>Dar sunt ministrii care isi asteapta sentinta.<br/><br/><br/><br/>De abia astept sa vad ce se intampla!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Mafia contraataca. (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 0:26)

    suedezul [anonim]

    Sergiu Andon,sluga preaplecata a lui Dan Voiculescu incearca prin tot felul sa stopeze elanul procurorilor care cerceteaza actele de coruptie ale lui Voiculescu si a celorlalti guvernanti corupti.
  • +1 (3 voturi)    
    JEG (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 2:17)

    Sato [anonim]

    Poza unui corupt pana&#39;n maduva
  • -6 (6 voturi)    
    Sa traiti bine, ha ha ha (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 4:07)

    gicu [anonim]

    sa muriti de ciuda, ba internautii lu basescu. Lupta continua ba :)) Asa zice basescu pe saitu lui. Ca lupta internautilor continua. <br/>Asa ca ce mai asteptati? Luptati impotriva mafiei peneliste cu toate ca pe ei si pe noi, oamenii normali, ne doare la banana de voi
    • +4 (4 voturi)    
      Banane si maimute (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:39)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui gicu

      Chiar daca pe unii ii doare si altii tipa, daca nu deschidem ochii, nenorocitii astia ne vor transforma incet-incet intr-un popor de maimute. In timp ce arunca cu banane la prostime, in special in prajma alegerilor sau cand sunt ei la ananghie, politicienii sunt mult desupra legii, pe care oricum o fac tot ei, pentru ei...
      • +1 (1 vot)    
        Cine-a omorat maimuta! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:46)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

        Ne vom transforma intr-un popor de maimute aplicand un foarte cunoscut slogan autohton: prin noi insine!
  • +1 (3 voturi)    
    foarte bine, dati-i materie prima lui Basescu.... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 7:14)

    judex [anonim]

    ...ca tocmai asta i-a lipsit ca sa mobilizeze masele la referendum!
  • -3 (3 voturi)    
    fara dictatura procurorilor (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 10:58)

    cititor [anonim]

    politici si atat.<br/>asteptatm procurori care sa apere legea<br/>si numai legea.
    • -1 (1 vot)    
      Opinie. (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 13:55)

      MM [anonim] i-a raspuns lui cititor

      Superi &quot;Poporul&quot;!....
  • +1 (1 vot)    
    deputati (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:09)

    tengura [anonim]

    eu sper ca la alegerile viitoare sa fie alesi foarte putini din deputatii de azi. <br/>chiar cred ei ca nu se va face scandal daca adopta aceasta enormitate in prag de sarbatori?
  • 0 (2 voturi)    
    Fosila comunista. (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 11:57)

    moldovan [anonim]

    De ce nu sant scosi la pensie aceste fosile comuniste,<br/>excremente ale societati? O intrebare la care trebuie sa raspunda d-l presedinte.Raul pe care il fac Romaniei este incomensurabil.<br/> andone asta este si cardiac, poate sa o dea in primire<br/>in orice moment, caltabosar si palincar notoriu.
  • 0 (2 voturi)    
    Drum bun (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 12:11)

    barbq [anonim]

    Drum bun Domnu&#39; Sergiu..sa te alaturi lui iorgovan...un om de aceeasi speta ca si tine
  • +3 (3 voturi)    
    cine te crezi mr andon?? (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 14:24)

    gabi [anonim]

    securistii nu au ce cauta in parlament mr andon si mai ales sa ia decizii! lasati-ne draq sa avem si noi o tara normala. jos cu secu din parlament!
  • +1 (1 vot)    
    Si de ce n-ar face-o? (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 16:37)

    sile [anonim]

    Infractorii tocmai au primit un semnal clar ca romanilor le e bine cu ei. Fac miscarea asta acum, arunca niste pomeni la alegerile locale si pana la alegerile parlamentare nu-si mai aduc aminte de manaria asta decat o mana de romani. Si din aia, multi o s-o vada ca pe o victorie in fata lui Basescu.
    • 0 (0 voturi)    
      si de ce n-ar face-o... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 20:19)

      Ileana [anonim] i-a raspuns lui sile

      ...cei 85% care s-au saturat de aceste scursori ?!<br/>Consider ca 3,5 milioane sunt destui...
  • +2 (2 voturi)    
    Haos intentionat??!! (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 20:10)

    maria [anonim]

    Cat vor mai dura aceste &quot;jocuri periculoase&quot; pe care le fac cei ce-ar trebui sa respecte legile si pe cei ce locuim in aceasta tara? Cine mai poate sa descalceasca itele PUTERII? CEI cu dosare grele sunt pasuiti, etc. Acest haos este creat pentru a nu se afla adevarul. Cei Buni sunt amalgamati cu cei RAI. Unii acumuleaza totul, iar marea majoritate traiesc greu. Toate acestea ne vor aduce deservire la nivel EUROPEAN. Ne dam seama de RAUL ce exista , dar ce putem face noi MURITORII? Doar DUMNEAVOASTRA ziaristii PUTETI sa-i trageti la raspundere pe cei de la putere.NOI LA VOT SPERAM!<br/>DOAMNE AJUTA-NE!!
  • +1 (1 vot)    
    La moarte ... (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 22:22)

    Medicul [anonim]

    La moarte cu jegurile, fosile comuniste !<br/>Dupa Iorgovan, marsh !!
  • 0 (0 voturi)    
    informatie (Vineri, 18 ianuarie 2008, 23:28)

    mihai samuel [anonim]

    Primarul din com. Vedea, jud. Arges, venind ca de obicei de la un chef, in vara anului 2007, fiind in stare avansata de ebrietate, a omorat ou om cu masina pe raza comunei.
    Toti cetatenii comunei si altii care au aflat de accident la momentul respectiv au ramas stupefiati, ca primarul nu a fost pedepsit, si este si acum tot PRIMAR. Ce exemplu mai poate sa mai fie in fruntea cumunei acest om, care a luat viata unui cetatean nevinovat.
    Nici nu a fost destituit de catre Prefectul jud. Arges si nici Procuratura nu la pedepsit.
    ceea ce inseamna ca se incearca sa se "musamalizeze" cazul si sa se dea uitarii.
    Aceasta este o parte din justitia "Romana", care acopera infractorii, si care datorita acestui fapt devin si mai periculosi, stiind ca in romania pot scapa de pedepse, char daca omoara "din greseala" si un om. Si de acceea acest "Primar" mai are tupeul cu nonsalanta sa mai candideze din nou la un alt mandat. "Curat-murdar"!