Basescu l-a propus pe Mihai Razvan Ungureanu la sefia SIE  

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Duminică, 25 noiembrie 2007, 20:10 Actualitate | Esenţial


Fostul ministru de externe, Mihai Razvan Ungureanu, este propunerea la sefia SIE pe care pesedintele Traian Basescu o trimis-o luni Parlamentului. Seful statului anuntase ca in prima zi dupa referendum si euroalegeri va face nominalizarea, dar nu a dat nume. Varianta Ungureanu la SIE fusese insa vehiculata in presa inca de saptamana trecuta. Ungureanu, spun apropiatii sai, ar fi acceptat oferta presedintelui pe motiv ca "reprezentarea externa a Romaniei este la pamant".

Seful statului mizeaza se pare pe faptul ca Mihai Razvan Ungureanu este agreat cel putin de o parte din PNL si PSD, astfel ca Parlamentul l-ar putea vota fara  probleme. Potrivit legii, Ungureanu urmeaza sa fie audiat in comisiile de specialitate si votat apoi in plenul Parlamentului. Sefia SIE a ramas vacanta din luna aprilie, dupa demisia fostului consilier prezidential Cludiu Saftoiu.

In prezent, interimatul este asigurat de adjunctul Silviu Predoiu. Un alt liberal care spera sa fie nominalizat la sefia SIE este Stejarel Olaru, consilierul pe probleme de securitate al premierului Tariceanu. Presa a scris despre o posibila numire a lui Olaru in fruntea spionajului extern in perioada in care Nicolae Vacaroiu a ocupat functia de presedinte interimar.  

  • Mihai Razvan Ungureanu a demisionat in 4 februarie din functia de ministru de externe. Premierul Calin Popescu Tariceanu i-a solicitat demisia pe motiv ca l-a informat doar pe seful statului despre situatia a doi muncitori romani (Nelu Ilie si Adrian Gancean) retinuti si eliberati in Irak. Cei doi, angajati la o bază militară americană în calitate de subcontractori, fuseseră acuzaţi de spionaj. Premierul Tariceanu afirmase ca a aflat din presa despre cazul celor doi romani retinuti in Irak. Potrivit unor interpretari, premierul s-a grabit sa-i ceara demisia suspectandu-l pe fostul ministru de externe de o prea mare apropiere de Cotroceni. Ungureanu a explicat ca isi da demisia de onoare dar si-a meninut opinia ca din punct de vedere legal nu avea obligatia sa-l informeze si pe seful Guvernului. A gestionat momentul de criza cu maxima precautie, cautand sa-si pastreze o buna relatie si cu liberalii, si cu seful Guvernului. A ramas in PNL, iar la scurt timp premierul Tariceanu avea sa declare ca sa gandeste sa-i propuna "o responsabilitate in cadrul partidului, aceea de a conduce lista PNL pentru alegerile pentru Parlamentul European".
  • Fostul ministru a intrat din nou in conflict cu liderii PNL dupa ce si-a anuntat retragerea de pe lista pentru alegerile europarlamentare. Ungureanu a refuzat oferta pe motiv ca n-a fost consultat. A evitat din nou criticile impotriva liderilor liberali, reprosandu-le doar ca i-au anuntat candidatura fara sa-l consulte in prealabil. Ungureanu si-a motivat retragerea de pe lista  invocand, intre altele, probleme de familie. Pe de alta parte, liderii PNL declarasera ca au discutat cu Ungureanu si ca au obtinut acceptul sau inainte de a-l anunta public in fruntea listei de candidati la Parlamentul European.
  • Mihai Razvan Ungureanu (39) a mai ocupat functia de secretar de stat in ministerul de externe intre 1998 si 2001. De la externe a plecat în funcţia de director general – emisar regional al Pactului de Stabilitate pentru Europa de Sud-Est (2001-2003) şi coordonator-adjunct al Iniţiativei de Cooperare Sud-Est Europeană (SECI) (2003-2004), ambele cu sediul la Viena. Ungureanu a absolvit Facultatea de Istorie-Filosofie din cadrul Universităţii "Al.I. Cuza" din Iasi. Inainte de 89, a fost membru supleant in CC al UTC.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1737 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Great !! (Duminică, 25 noiembrie 2007, 23:10)

    Darkside [utilizator]

    Unu din cei mai onesti si destepti oameni politici ai momentului. <br/>Locul lui era la Ministerul Afacerilor Externe, dar daca Moliceanu nu a vrut ... <br/><br/>Macar asa face ordine intr-un serviciu care are mare nevoie de asa ceva!
  • +1 (3 voturi)    
    de vazut (Luni, 26 noiembrie 2007, 8:17)

    manoland [utilizator]

    Ramane de vazut cum il va primi &quot;sistemul&quot;. Nici Saftoiu nu era prost sau nepregatit, dar...<br/><br/>O alta incercare de lovitura din partea presedintelui: un membru PNL pus la conducerea unui serviciu secret.
    • 0 (0 voturi)    
      pun pariu... (Marţi, 27 noiembrie 2007, 0:34)

      monica L [anonim] i-a raspuns lui manoland

      Ba ramine de vazut cu ce leafa il va primi &quot;sistemul&quot;... punem pariu????
  • -2 (2 voturi)    
    tara condusa de comunisti (Luni, 26 noiembrie 2007, 11:44)

    vasile [anonim]

    ...fost membru in CC al UTC..oare cata ani avea atunci?<br/><br/>cred ca va mai dura inca 50 de ani pana scapam de toti comunistii...
  • +2 (2 voturi)    
    Miscare inteleapta (Luni, 26 noiembrie 2007, 15:03)

    Eugen R.C. [anonim]

    Basescu isi dovedeste inca o data clasa politica .<br/>Propunandu-l pe Mihai Razvan Ungureanu la sefia SIE impusca doi iepuri de odata .<br/>Arata lumii ca sprijina oamenii politici competenti si scapa in acelasi timp de un posibil contracandidat serios la functia de presedinte al Romaniei .
  • 0 (0 voturi)    
    Deontologie (Luni, 26 noiembrie 2007, 16:19)

    Victor Ciutacu [anonim]

    Dane, &quot;presa&quot; = Jurnalul National. Si nu a vehiculat, ci a anuntat.<br/>Victor Ciutacu
  • 0 (0 voturi)    
    bio (Luni, 26 noiembrie 2007, 16:37)

    Dl. Gica [utilizator]

    &quot;Inainte de 89, a fost membru supleant in CC al UTC.&quot;<br/><br/>Si Ungureanu o fost pe pozitii inainte de 89? :| Nu se mai termina cu astia ...
  • -2 (2 voturi)    
    Rotatie (Luni, 26 noiembrie 2007, 16:58)

    weather [anonim]

    Iata ca n-am scapat de rotatia cadrelor....puii de comunisti inca mai traiesc,si gunoiul pe care l-au lasat in constiiinte continua sa puta.<br/>Cit despre acest biet papa-lapte,ce sa spun....batrinii securisti daja isi dau amuzati ghionturi.O victima sigura a sistemului
    • -2 (2 voturi)    
      Rotatie (Luni, 26 noiembrie 2007, 19:28)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui weather

      &quot;Iata ca n-am scapat de rotatia cadrelor....puii de comunisti inca mai traiesc,si gunoiul pe care l-au lasat in constiiinte continua sa puta.&quot;<br/><br/>Iata un exemplu convingator de limba de lemn si gandire bolsevica (sa nu uitam ca &quot;trecutul sanatos&quot; a fost inventat de comunisti).
  • -3 (3 voturi)    
    La vremuri noi...tot noi! COMUNISTII!!! (Luni, 26 noiembrie 2007, 18:05)

    Firewall [anonim]

    Inca un comunist ajuns intr-o functie de conducere. :( Basescu asta isi aduce incet-incet toti comunistii din esalonul al treilea in prim-planul politicii. Oare cand vom scapa de comunistii astia? <br/>Vreau LEGEA LUSTRATIEI!!! SA SE APLICE ODATA, MERDE!
  • -4 (4 voturi)    
    Traiasca , traiasca (Luni, 26 noiembrie 2007, 19:19)

    hertzz [anonim]

    Acest pusti nu este pentru SS. Este un evreu promovat de EI sasi faca un masterat in Anglia, un doctorat in Izdrael. Americani si Ei il calaresc pe marinar. Oricit de destept ar fi , acest om nu va fi loial Romaniei.<br/>Nici macar in CV nu si-a declarat originea si ca este vorbitor de ebraica. Birfa din anumite cercuri , sustine ca este in legatura cu evreimea de afaceri rusa, ca nu este strain de unele afaceri.... Poate ca servicile il primesc ca nu au ce face ,dar profesionisti din servicii il vor izola. Nu este exclus ca peste citeva luni sa aflam ca lucra din greu, de multa vreme , pentru altii care invirt afaceri in Romania. <br/>Domnule Ungureanu , palaria este prea mare pentru dumneata, matale esti pe sirma servicilor de multa vreme. Ai mare grija !
  • 0 (2 voturi)    
    omul potrivit la locul potrivit (Luni, 26 noiembrie 2007, 21:50)

    george popescu [anonim]

    este un tip competent, din moment ce era doar adolescent cand a intrat in CC al UTC. este si cinstit, pentru ca a cerut dublarea lefii de ambasador, intr-un post inventat pentru el. oare ce s-or face fara el acum, acolo? se druce dracu&#180; initiativa aia cu europa de sud-est, nu? si este si impartial, din moment ce l-a sprijinit pe basescu impotriva PNL, deci e apolitic. traiasca oamenii cinstiti din romania!!!
  • -1 (1 vot)    
    Intrati aici (Luni, 26 noiembrie 2007, 23:27)

    Din spania [anonim]

    Am gasit un video in care Berlusconi face un gest obsecen , de un adevarat marlan.<br/>http://www.diariodealcala.es/content/view/2732/67/
  • 0 (0 voturi)    
    ramanetzi linishtitzi la locurile voastre (Marţi, 27 noiembrie 2007, 10:08)

    anonim [anonim]

    Acest tovarashel era de mult in &quot;sistem&quot;. Acum este oficial.<br/>PS: Da, tovarashi fesenei, tov Preshedinte este absolut genial!
  • 0 (0 voturi)    
    Fratilor Sculativa (Miercuri, 28 noiembrie 2007, 20:27)

    gogu [anonim]

    Este cel mai potrivit pentru CIE A facut scoala de cadre. De la facultatile de istorie si filozofie se recrutau securistii inainte de &#39;89. Ei faceau aceea treaba de care nu erau in stare cei cu origini sanatoase. Cenzura culturala sau traducerea textelor pentru intelesul nomenclaturii.<br/>Este pupincuristul lui Besescu (colegi de bresala) . Cum nu trebuia sa-l informeze pe prim ministrul in cazul celor 2 agenti din tabara militara. El saracul l-a informat numai pe Base. A fost o victima a inocentei. Culmea este ca nu si-a dat demisia din PNL. A ramas mana pentru sticluta cu otrava &quot;Base&quot; care sa i se administraze la o adica lui Tariceanu.