VIDEO Klaus Iohannis, inaintea Consiliului European de primavara: Romania sustine crearea unei uniuni a energiei. Prioritati: valorificarea resurselor indigene, diversificarea surselor si rutelor de aprovizionare precum si diversificarea infrastructurii

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 19 martie 2015, 9:58 Actualitate | Esenţial


Klaus Iohannis
Foto: Administratia Prezidentiala
Presedintele Klaus Iohannis a declarat joi, inaintea plecarii la Bruxelles unde va participa la Consiliului European de primavara, ca Romania sustine crearea unei uniuni a energie bazata pe cele 5 dimensiuni propuse de Comisia Europeana: securitate energetica, piata interna a energiei, eficienta energetica, protectia mediului, precum si cercetarea, inovarea si competitivitatea in domeniu.


Azi si maine voi participa, la Bruxelles, la reuniunea de primavara a Consiliului European.

Principalele teme pe ordinea de zi a reuniunii sunt: Uniunea Energiei, Semestrul european, Parteneriatul Transatlantic pentru Comert si Investitii intre Uniunea Europeana si Statele Unite ale Americii, precum si cateva teme de actualitate din sfera relatiilor externe ale Uniunii Europene, cum ar fi Parteneriatul Estic, situatia din Ucraina, relatiile cu Federatia Rusa, Libia, posibil si altele.

Romania sustine crearea unei Uniuni a Energiei, bazata pe cele cinci dimensiuni propuse de Comisia Europeana: securitatea energetica, piata interna a energiei, eficienta energetica, protectia mediului, precum si cercetarea, inovarea si competitivitatea in domeniu.

In evaluarea noastra, crearea Uniunii Energiei va aduce avantaje importante pentru statele membre. Prioritatile care trebuie avute in vedere sunt crearea unei reale Piete Interne in domeniul energiei, valorificarea mai eficienta a resurselor energetice indigene, diversificarea surselor si rutelor de aprovizionare cu energie, dezvoltarea infrastructurii care sa permita o mai buna conectare intre statele membre ale Uniunii.

In cadrul discutiilor legate de semestrul european, vom avea un schimb de opinii cu privire la situatia si perspectivele economice ale Uniunii Europene. Vom conveni asupra liniilor directoare integrate pentru politicile economice si pentru ocuparea fortei de munca, finalizand astfel, prima etapa a semestrului european 2015.

Va fi analizat stadiul actual al negocierilor privind incheierea Parteneriatului Transatlantic pentru Comert si Investitii intre Uniunea Europeana si Statele Unite ale Americii. Romania sustine finalizarea cu succes a negocierilor cat mai curand posibil.

In ceea ce priveste relatiile externe, vor fi dezbateri in perspectiva Summit-ului Parteneriatului Estic care se va desfasura la Riga in luna mai a acestui an. In opinia noastra, viitorul Summit trebuie sa fie un moment important pentru consolidarea relatiei Uniunii cu statele partenere, in special cu cele care au avansat in procesul de apropiere de Uniunea Europeana. Ma refer la Republica Moldova, Ucraina si la Georgia.

Va fi dezbatuta situatia din Ucraina cu accent pe modalitatea in care Acordul Minsk II este implementat. In acest context, vor fi analizate relatiile Uniunii cu Federatia Rusa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3706 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Casa Verde (Joi, 19 martie 2015, 10:14)

    Primul [utilizator]

    Astept cu mare interes reluarea programyului Casa Verde, care s-a suspendat pe o perioada nedeterminata. Lumea vrea acces la energie regenerabila, dar fara un impuls din partea statului (la fel ca in celelalte tari civilizate) este aproape imposibil. In special in tari precum Romania unde veniturile nu se compara cu o tara occidentala.
    • 0 (6 voturi)    
      Iarasi??? (Joi, 19 martie 2015, 11:07)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Primul

      De-atata citit o sa ai nevoie de ochelari in curand, Iohannis! Nu-i mai bine sa ne despartim doar pe Facebook?
      • +1 (5 voturi)    
        sa vezi (Joi, 19 martie 2015, 11:42)

        Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        numa cate-ti "rezolva" ponta daca iesea presedinte, i-adevarat, fara sa citeasca... :-)
        • +1 (5 voturi)    
          Nu e vorba de Ponta, l-am votat pe Iohannis! (Joi, 19 martie 2015, 13:29)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          E adevarat, cu scarba, caci stiam ce hram poarta. Tot un uselist de ultima speta...
          • -1 (3 voturi)    
            eh (Joi, 19 martie 2015, 14:22)

            Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            poate-i prea devreme sa ne dam seama despre calitatea lu Iohannis. Lucrurile se misca greu de tot. 'Om trai si 'om vedea.
        • +2 (4 voturi)    
          2n1 (Joi, 19 martie 2015, 13:41)

          Qu [utilizator] i-a raspuns lui Wildschwein_007

          Ambii-s in aceasi oala.
          Restul e iluzie.
          https://xaeus.wordpress.com/2014/11/24/boi-si-vaci-episodul-4-au-votat-boivacii/
  • +1 (5 voturi)    
    Legea 220/2008 (Joi, 19 martie 2015, 11:15)

    Waltraut Eberle [anonim]

    Apreciez initiativa d-lui Presedinte referitor la energie. Guvernul actual a subminat legea 220/2008, care a fost una buna si negociata timp de trei ani cu Comisia Europeana. Din pacate prin fel si fel de hotarari de guvern o mare parte din investitori in energie regenerabila stau acum inainte de faliment. Cu o legislatie care se schimba in fiecare zi, investitorii straini se distanteaza de Romania. Chiar in urma cu cateva zile am primit raspuns de la un mare fond de investitii german ca Romania nu este pe planul lor. Prefera sa investeasca in Polonia, Republica Cehoslovaca.
    • +1 (3 voturi)    
      Legea 220 (Joi, 19 martie 2015, 12:29)

      Lucris [utilizator] i-a raspuns lui Waltraut Eberle

      Ideea este sa investeasca in energia verde exact beneficiarii sai, adica romanii, nu cei din afara. Asa cum sunt investitiile acum, peste 90% din centralele pe regenerabile sunt investitii 100% straine. Iar banii investiti de catre acestia se intorc inzecit in tarile lor. Adica noi avem hemoragie valutara. Ideea este sa investeasca romanii. Pentru ei este Legea, nu sa imbogatim strainii. Pentru conformitate, eu chiar am investit banii mei intr-o mica centrala, deci stiu cum este piata pe acest segment.
      • +2 (2 voturi)    
        Astea-s ramasite din vremuri de demult (Joi, 19 martie 2015, 13:41)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lucris

        Firma care produce energia regenerabila e romaneasca, deci plateste impozit pe profit in Romania. Mai departe, cine ce face cu profitul sa dividendele nu vad cu ce te ajuta.
        Daca profitul era al unei firme romanesti care investea in bulgaria sau serbia cu ce erai mai cistigat? Sau daca dividendele erau ale unui roman si le cheltuia la Ibiza, ce cistiga Romania?
  • +3 (5 voturi)    
    Uniune??? (Joi, 19 martie 2015, 13:15)

    Iohannis [anonim]

    de ce Dl Ihannis nu sustineti si o uniune a salariilor din UE????
    Platim cea mai scumpa energie din UE si cele mai scumpe utilitati.
    Acest stat nemernic vinde resursele tarii pe nimic iar romanii sunt nevoiti sa isi vanda si pielea de pe ei ca sa beneficieze de niste resurse ieftine care le apartin.

    Ce-ar fi sa dezbateti aceasta problema. Imi pare rau ca v-am votat!
    • +2 (2 voturi)    
      Ce platesti tu? (Joi, 19 martie 2015, 13:48)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Iohannis

      Cine te-a pacalit ca platesti cea mai scumpa energie din europa? Cit despre utilitati... e clar ca n-ai iesit de la tine din cartier.

      Uniunea salariilor se va putea face cind va fi si uniunea dezvoltarii infrastructurilor si uniunea competentei angajatilor. La fel cum nu va fi niciodata justificat economic sa platesti un barman din buricul Bucurestiului cit pe unul de la crisma din cucuietii de deal, la fel nici salariul din bucuresti nu are cum fi precum ala de la Munchen. La aceleasi costuri orice antreprenor va alege germania din motive de infrastructura macar.

      Asha ca... daca vei tot astepta uniunea salariilor vei iesi la pensie tot asteptind-o. Daca vrei s-o duci mai bine, pune osul la treaba, invata sa faci ceva mai banos, munceste mai mult, etc. Aia din vest o duc mai bine pentru ca stiu sa faca lucruri mai cu valoare adaugata, au mult mai multi absolventi de facultate, sunt mai seriosi, mai productivi, etc, etc. Nu pentru ca cineva le-a oferit intii salarii mari si abia dupa aia s-au intrebat si ei daca sa nu munceasca mai bine.
      • +2 (2 voturi)    
        bodanele (Joi, 19 martie 2015, 15:36)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        tata,ia pune mata osu mai bine la treaba,si socoteste diferenta uriasa intre salarii si pretul vietii.munceste mai mult?eventual si doua locuri de munca,nu?
        • 0 (0 voturi)    
          punctuletule (Luni, 23 martie 2015, 12:18)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Point

          1. Se numeste costul vietii, nu pretul vietii, ca viata teoretic ar trebui sa fie fara pret.
          2. Costul vietii e ridicat pentru ca veniturile sunt mici. Punct. Iar veniturile sunt mici pentru ca nu avem infrastructura, nu avem stabilitate legislativa/fiscala etc, agelem politicieni corupti, noi ca angajati suntem lenesi, neseriosi, uneori hoti, neinstruiti, buni doar la munci primare, far valoare adaugata mare, la concurenta cu robotii. Si bineinteles cu competente total in afara cerintelor pietei muncii.

          Pina nu vom rezolva macar martial aceste piedici, orice sistem de guvernare am avea, cu oricine ne-am alia, vom ramane saraci, iar constul vietii versus salarii va fi mare sau foarte mare. Iar incercind sa crestem nivelul de trai prin preturi artificiale nu facem decit sa ne amagim.
    • +1 (1 vot)    
      io (Joi, 19 martie 2015, 14:24)

      Wildschwein_007 [utilizator] i-a raspuns lui Iohannis

      zic sa-ti para bine ca nu l-ai votat pe ponta, ca sa zic asa. Cat despre energie, pot sa-ti spun din proprie experienta ca in vest, la 2-3 camere platesti de ex curent undeva la 80-100 EUR pe luna. E putin?