Traian Basescu: Klaus Iohannis ar fi trebuit sa se intalneasca cu romanii din Ucraina. Avem toate semnalele ca romanii sunt chemati la arme prioritar

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 20:40 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu crede ca presedintele Klaus Iohannis ar fi trebuit sa se intalneasca cu romanii din Bucovina, in cadrul vizitei pe care a efectuat-o marti in Ucraina, si a acuzat faptul ca exista "toate semnalele" ca guvernul de la Kiev ii incorporeaza in armata "prioritar" pe membrii minoritatilor nationale, pentru a-i trimite sa lupte impotriva separatistilor.

Fostul sef de stat afirma ca "o astfel de vizita trebuia sa aiba ca prim obiectiv problema celor 520.000 de romani care traiesc in Ucraina" si problemele legate de accesul la limba materna si educatia.

"(...) acum avem toate semnalele ca romanii sunt chemati la arme prioritar. Eu sunt unul dintre politicienii care sustin ca minoritarii trebuie sa fie loiali tarii lor dar ar fi un mare pericol daca tara lor ii ia pe minoritari cu prioritate si ii trimite la confruntari cu separatistii", a acuzat acesta.

In plus, "cu Ucraina avem o mare problema, au pretentia ca au intrat pe un drum al democratiei dar nici pana acum nu au rezolvat problema dublei cetatenii".

In tara vecina "e o adevarata prigoana daca obtii si cetatenia romana" iar noi "avem obligatia sa-i ajutam pe romanii din Ucraina sa circule si ei ca romanii din Moldova", a argumentat fostul sef de stat,

"Cred ca e o problema care nu ar fi trebuit ratata si omisa si semnalate catre guvernul ucrainean ar fi trebuit sa fi extrem de puternice", a incheiat acesta, in fata ziaristilor care il asteptau la sediul PMP.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4369 vizualizari

  • -8 (22 voturi)    
    "Avem"? adica tu si eba (Miercuri, 18 martie 2015, 20:33)

    jackalphonse [utilizator]

    asta se mai crede inca presedinte? lui cine ii mai da raportul? auzi cum se exprima fosila, "avem", de parca serviciile inca ii raporteaza oficial.
    base, greu iti mai inchide omul gura. spurcaciuna varsa spume de ciuda ca a pierdut puterea si e urmarit penal ca omul de rand
    • +1 (3 voturi)    
      daca e adevarat (Joi, 19 martie 2015, 1:05)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      ca romanii sunt chemati PRIORITAR la oastea ucrainiana k sa lupte cu rusii,eu k roman consider ca noi toti,romani si ucrainieni avem o problema.
  • -11 (21 voturi)    
    Sa-l trezeasca cineva la realitate pe Basescu! (Miercuri, 18 martie 2015, 20:49)

    EllenaS [utilizator]

    Alo, Basescule! Chiar nu ai inteles ca nu mai intereseaza pe nimeni parerile tale de politica externa? Vezi-ti de procesele tale de la Parchetul General! Esti penibil!
  • -8 (20 voturi)    
    hai ca ai inceput sa.. (Miercuri, 18 martie 2015, 20:57)

    exilatul [utilizator]

    faci pe ..plagiatorul cind erai tu presedinte....mai bine ti ai vedea de nepoti..
  • -17 (23 voturi)    
    Filorusul (Miercuri, 18 martie 2015, 21:14)

    echidistantul_ [utilizator]

    Uite cum se demasca filorusul. Vrea sa strice relatiile cu tara vecina si prietena...
  • -11 (19 voturi)    
    Amesteci mere cu pere şi api cu uischi (Miercuri, 18 martie 2015, 21:15)

    felis_tigris [utilizator]

    Dacă nu ai amestecat mere, pere cu whisky însemnă că ai început să "tragi" pe nas, pentru că prea baţi câmpii.
    Poate ai uitat, dar până acum câteva luni tu erai preşedintele, tu ce mama naibii ai făcut în legătură cu tot ce-l acuzi pe pe Iohannis.
  • +7 (25 voturi)    
    Corect! (Miercuri, 18 martie 2015, 21:28)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Romanii sunt mai importanti decat intalnirile de imagine pe care Iohannis le face nefacand nimic...
  • -8 (20 voturi)    
    retirement (Miercuri, 18 martie 2015, 21:52)

    Kpriciu [utilizator]

    Traian Basescu ar trebui sa realizeze ca i-ar sta mai bine linistit, in sanul familiei.
  • +17 (31 voturi)    
    Basescu are dreptate (Miercuri, 18 martie 2015, 22:07)

    cernautiromania [utilizator]

    Sunt din Cernauti si am prieteni care fug de acolo in Italia,Spania , unde pot. Iar Romania sta si inghite tot ce zice Poroshenco. In scoli incearca sa le bage limba lor pe gat. Adica in sate unde populatia e de etnie Romana/(Moldoveni) toate materiile au trecut cu predate in limba ucraineana si asta recent, asa ceva nu a fost nici pe timpul URSS. Si statul Roman se face ca nu vede nimic. Iohanis tace toti tac....Satele din jurul orasului Cernauti erau Romanesti (Corovia Ciahor etc) acuma doar cei batrani mai stiu romana. In raionul Storojinetz sate intregi desnationalizate... Toti le iau apararea la tv ucrainenilor dar totusi Rusia le-a creeat stat au luat de la Ungaria ,Polonia, Romania, Rusia si au facut o bomba in Europa.Chiar credeti propaganda facuta la TV comfor careea CRIMEEA, DONETZK, LUGANSK vrea sa ramana in granitile ucrainene.Sau saturat de nationalizmul ucrainean... el e real, si chiar sunt Fascisti. Nu degeaba se zice ca Romanu e mamaliga tace si inghite. Sa ia atitudine, sa faca presiuni ca limba romana sa fie predata in scoli , macar ca pe timpul URSS... La fel faceti si cu romanii din Serbia nici o atitudine. Nu stiu mare lucru de romanii din Transcarpatia, Bugeac dar cred ca e aceeasi situatie. PS. Iar cand le spun romanilor din Romania (Bucuresti)de unde sunt stau cu gura cascata.... putini stiu ca de fapt Cernauti a facut parte din Romania. Si totusi Eminescu acolo s-a creeat acolo...
    • +3 (5 voturi)    
      Si eu am prieteni din Ucraina (Miercuri, 18 martie 2015, 23:48)

      mihaela001 [utilizator] i-a raspuns lui cernautiromania

      Oameni faini in general dar care dintotdeauna au sustinut ca ei nu sunt romani ci ucrainieni, ca ei isi iubesc patria, etc, samd. Si asta venind la pachet cu o mare lipsa de respect pentru romani si Romania in general. Ok, inteleg si asta, desi eu, spre deosebire de altii, stiu ce teritorii au fost ale noastre. Ca doar nu am pretentii de la aia din Cadrilater

      Pai atunci, daca esti patriot, fii pana la capt si gata. Nu doar pe timp de pace. Iar in timp de razbel devii brusc roman exploatat si fugar. Cu tot respectul pentru cernautenii care s-au considerat mereu romani. Si asta se aplica si romanilor de peste Prut.
    • +2 (12 voturi)    
      Eheee (Joi, 19 martie 2015, 0:15)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui cernautiromania

      Lui Basescu ii e usor sa bage strimbe acum. Cit a fost la Cotroceni n-a miscat in frontul anti-Putin si n-a iesit din vorba marelui licurici, cel caruia i se datoreaza in proportie de 99% situatia de azi din Ucraina.

      Chiar nu e clar ca daca ar fi facul EL INSUSI ceea ce ii reproseaza ACUM lui Iohannis (ca doar romanii din Cernauti au fost chemati la oaste de cind a inceput macelul), marionetele de la Kiev l-ar fi reclamat imediat marelui licurici si il pleznea Victoria "Fuck the EU!" Nuland de nu se vedea?

      Donetsk People's Republic a fost proclamata pe 7 aprilie 2014 si luptele din estul Ucrainei in zilele acelea au inceput. Cine era imparat la Cotroceni acum 11 luni si n-a suflat o vorba pe tema asta?

      Ce i s-au mai umflat cojonesurile lui Basescu de cind vorbele lui nu mai valoreaza nici cit o ceapa degerata.

      p.s.
      Iohannis, daca ar avea singe suficient pe unde trebuie, ar spune clar ca se delimiteaza si dezintereseaza TOTAL de harababura creata in Ucraina de marele licurici cu participarea extraordinara a Rusiei. Sa se descurce si pe noi sa ne mai lase in pace cu razboaiele lor purtate prin curtile altora.
  • +6 (20 voturi)    
    Rusi-Romani (Miercuri, 18 martie 2015, 22:29)

    cernautiromania [utilizator]

    Rusii isi pot apara etnici din Ucraina iar Romania inghite mamaliga , ca de obicei....
  • -1 (9 voturi)    
    aoleu (Joi, 19 martie 2015, 0:40)

    The Saker [utilizator]

    plin de propagandisti atlanstisti cu solda la articolele despre Ucraina; toti vor razboi, toti ii urasc pe romanii din Ucraina, toti si-au luat tara inapoi. Vai de curul nostru..unde va ajunge tara asta in curand.
  • -2 (8 voturi)    
    Mancatul de rahat la romani (Joi, 19 martie 2015, 4:00)

    KostasP [utilizator]

    Ceea ce spune base e foarte adevarat. Comentatorii de ocazie (probabil functionari de stat frustrati de pe vremea taierii salariilor de catre guv boc) vorbesc pe langa, ca de obicei. Oare cand vom scapa de pleava asta de asa zisi "romani" care voteaza psd si ponta?
  • 0 (2 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 19 martie 2015, 11:15)

    Metec [anonim]