Guvernul vrea sa construiasca doua penitenciare noi la Caracal si in Berceni si aloca 2 milioane de lei din Fondul de rezerva pentru conditii mai bune in inchisoare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 13:52 Actualitate | Esenţial


Inchisoare
Foto: MorgueFile.com
Guvernul a aprobat miercuri, printr-o Hotarare, suplimentarea bugetului Ministerului Justitiei pe anul 2015 cu suma de 2 milioane de lei, pentru Administratia Nationala a Penitenciarelor, din Fondul de rezerva bugetara la dispozitia Guvernului. Banii vor fi folositi pentru imbunatatirea conditiilor din penitenciare si finantarii unor studii de prefezabilitate, etapa initiala in demersul de crestere a capacitatii de cazare a sistemului penitenciar prin construirea de doua noi penitenciare la Caracal si Berceni, se arata intr-un comunicat al Guvernului. Reamintim ca Guvernul a aprobat, in prealabil, o derogare de la lege astfel incat sa poata fi scosi bani din Fondul de rezerva bugetara, fara sa mai justifice si urgenta.

Suplimentarea fondurilor bugetare are caracter de urgenta avand in vedere ca bugetul aprobat initial Administratiei Nationale a Penitenciarelor in baza Legii bugetului de stat pe anul 2015 nu acoperea necesarul real de fonduri al sistemului penitenciar, sustine, in schimb, Guvernul.

Fondurile vor fi distribuite astfel:
  • 1 milion lei pentru imbunatatirea conditiilor de detentie: finantarea unor lucrari de reparatii, igienizare, achizitionarea de saltele, paturi, etc.
  • 500.000 lei pentru studiul de prefezabilitate pentru noul penitenciar de la Caracal;
  • 500.000 lei pentru studiul de prefezabilitate pentru noul penitenciar de la Berceni.

Noile penitenciare de la Caracal si Berceni vor fi construite prin valorificarea unor imobile preluate de catre Administratia Nationala a Penitenciarelor.

Mega-Ordonanta de Urgenta publicata vineri in Monitorul Oficial prevede, printre altele, o derogare de la Legea 500/2002 privind finantele publice, astfel incat sa fie alocate sume Ministerului Energiei, Ministerului de Interne si Ministerului Justitiei din Fondul de rezerva bugetara, fara sa se justifice urgenta. Este exact un articol de lege despre care Curtea de Conturi spunea, in ultimul raport, ca nu a fost respectat de Guvern. Prin prevederile noii ordonante,  Guvernul permite acordarea unor sume din fondul de rezerva pentru penitenciare.


Citeste mai multe despre   
















5512 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    ! (Miercuri, 18 martie 2015, 13:49)

    cata [anonim]

    ar trebui data o OUG pentru Programul Prima Celula :)
    • +3 (3 voturi)    
      Astia (Miercuri, 18 martie 2015, 16:24)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui cata

      Isi pregatesc viitoarele celule.
  • +13 (13 voturi)    
    cu asa multi membri din guvern anchetati (Miercuri, 18 martie 2015, 13:58)

    dnicu [utilizator]

    nu mi se pare o surpriza ca baietii s-au gandit sa investeasca in igienizarea "viitoarelor resedinte"
  • +15 (15 voturi)    
    Ăştia (Miercuri, 18 martie 2015, 14:00)

    AlisCuPar [utilizator]

    numai de viitorul lor se preocupă !
  • +10 (10 voturi)    
    ponta simte... (Miercuri, 18 martie 2015, 14:11)

    schroedinger [utilizator]

    ca vin vremuri nasoale! Nu-i asa nea PM (fiecare citeste cum stie!)
  • +5 (5 voturi)    
    Deci asta era motivatia pt campania (Miercuri, 18 martie 2015, 14:15)

    je [anonim]

    lansata prin scrisoarea lui Ridzi, si restu.
  • +14 (14 voturi)    
    nu nu nu (Miercuri, 18 martie 2015, 14:29)

    I [utilizator]

    punetii gratii la guvern si la parlament si gata, aveti doua inchisori in plus.
  • +3 (3 voturi)    
    Imi schimb parerea despre Udrea (Miercuri, 18 martie 2015, 14:30)

    sgc [anonim]

    Este un om politic de etmut, a reusit, fiind dupa gratii, sa imbunatateasca conditiile in peniteciare, adica va avea o celula ca la hotel, poate nu pentru mult timp, dar a optimizat detentia.
  • +1 (1 vot)    
    Vremuri istorice (Miercuri, 18 martie 2015, 14:32)

    nano2k [utilizator]

    In penitenciare vor incuba noile celule ale societatii.
    Feeling proud.
  • +4 (4 voturi)    
    studiu de fezabilitate? (Miercuri, 18 martie 2015, 14:32)

    dipling [utilizator]

    adica vor sa stie daca vor fi suficienti clienti? :-) mai bine ii dadeau la DNA si primeau raspunsul cu 100% exactitate
  • +10 (10 voturi)    
    era mai simplu... (Miercuri, 18 martie 2015, 14:34)

    IancuJianu [utilizator]

    ...daca punea zabrele direct la usile parlamentului.
    Grosul mafiotilor se afla acolo, pîndari la usi sint, spatiu e destul...
  • +11 (11 voturi)    
    Avea dreptatate SOV (Miercuri, 18 martie 2015, 14:38)

    K Terinca [anonim]

    Domnilor, investiti in puscarii, investiti in viitorul vostru!
  • +4 (4 voturi)    
    Personal (Miercuri, 18 martie 2015, 14:39)

    John M. [utilizator]

    voi contribui cu un portret Che Guevarra in marime naturala pentru celula lui Ponta.
  • +6 (6 voturi)    
    O solutie mai ieftina - insula Serpilor (Miercuri, 18 martie 2015, 14:41)

    neagoe [utilizator]

    Mai bine am inchiria insula de la Ucraina si i-a deporta acolo pe toti detinutii de lux. Ucrainienii au construit acolo acum cativa ani un oficiu postal si o maternitate. Ba au montat si un bancomat.

    S-ar putea asigura si curse regulate navale cu bilete dus, fara intors.

    Eu zic ca ar merita!
  • +2 (2 voturi)    
    inchisori (Miercuri, 18 martie 2015, 14:47)

    omu' [anonim]

    sunt atatea cazarme dezafectate,numai bune de inchisori..cu un minim efort financiar se pot transforma..de ce sa faca altele noi?
  • +3 (3 voturi)    
    Incredibil (Miercuri, 18 martie 2015, 14:49)

    batman [anonim]

    Astia investesc in inchisoare?pai trebe sa ajung si eu acolo.....atata timp cat e gratis
    fmm de nenorociti.....puscaria ar trebuii sa fie un loc rau nu o vacanta pentru hoti/criminali......ce mentalitate idioata....
    Adica dupa ce au comis infractiuni si crime le mai dai si lux in inchisoare....
    Democratie idioata......pai asa ma apuc sa fur si eu dintro banca si stau 5 ani intr-o incapere de lux.....
    Daca fur o paine iau 10. ani...
    Dupa mine le-as lua si paturile din inchisori....as pune tzepi in loc de pat.
    .Poate asta iar pune pe ganduri pe persoanele care nu se integreaza in societate
  • +3 (3 voturi)    
    necesar (Miercuri, 18 martie 2015, 14:58)

    Horhe [anonim]

    Este o "necesitate vitala" imbunatatirea conditiilor de trai in puscarii in contextul ingrosarii glumei numite DNA si a supra-popularii inchisorilor cu demnitari. Ce mai conteaza niste batrani ce mor pe strada expediati din spitale in pijamale, ori copiii dati cu capul de podea de niste doctori neatenti....important e ca Udrea, Vanghelie, Mazare si restu' sa se poata lafai in voie anii de detentie, ptr ca apoi sa devina liberi, curati lacrima,. puri si inocenti, dar si ultra-bogati. Ca doar nu le confisca nimeni averile hotite.
    Bineinteles ca fac haz de necaz, bascalie de asupritori s.a.m.d.
  • +3 (5 voturi)    
    Bani pentru scoli si spitale nu pentru puscarii (Miercuri, 18 martie 2015, 15:21)

    andreesanu [utilizator]

    Sa scoti banii din fondul de rezerva sa faci puscarii ori esti bolnav cu capul ori ai dosar la DNA si stii ca-ti vine randul si tie la bulau.
    N-ati avut bani de manuale ,de abecedare sunteti de risul curcilor ,dar scoateti bani din fondul de rezerva pentru puscarii,daca tot le vreti ,poate aveti parte de ele
    • +1 (1 vot)    
      prioritate nationala!! (Miercuri, 18 martie 2015, 20:42)

      lili [anonim] i-a raspuns lui andreesanu

      Vad ca nu au alta grija!!
  • +3 (3 voturi)    
    TARA IN CARE (Miercuri, 18 martie 2015, 15:38)

    Petru [anonim]

    platim pentru imbunatatirea conditiilor din puscarii inainte de a acorda copiilor nostri o sansa egala la scoala. Pentru un viitor luminos : INAINTE!
  • +1 (1 vot)    
    ce mai atitea optimizari (Miercuri, 18 martie 2015, 17:02)

    gopo111 [utilizator]

    pt celule, o perna si o patura, luate paturile, sa se gindeasca de doua ori pina fura sa ajunga la puscarie, nu tu pachet de acasa sa manince ce se da, nu le mai faceti conditii, alea ar trebui sa fie cit mai rele ca hotul sa se apuce de munca, nu sa il incurajati sa intre la puscarie
  • +2 (2 voturi)    
    Din rezerva de stat nu s-au gasit bani pentru a .. (Miercuri, 18 martie 2015, 17:45)

    A_Radu [utilizator]

    Creste alocatia minima pentru copii de la 40 lei la 200 lei cat ar fi normal .. Pentru a creste salariile medicilor , sa-i pastram in tara pe cei care inca nu au plecat .. Pentru a renova, deschide noi spitale, scoli, gradinite ... Pentru a sustine tinerele familii in cresterea copiilor prin retele moderne de crese , altfel cum ati vrea sa faca tinerele cupluri mai mult de 1 -2 copii maxim dupa care sa ne miram ca suntem din ce in ce mai putini ...
    Pentru a mari salariile cadrelor didactice astfel incat cei care raman in sistem sa nu faca un sacrificiu doar de dragul profesiei , iar optiunea de cadru didactic sa nu fie pentru cei care n-au gasit loc in alta parte ...
    Cam astea ar fi cateva din obiectivele cred eu strategice ale un guvern care se gandeste la nevoile acestei tari ...
  • +1 (1 vot)    
    Guvernul Ponta pregateste terenul.. (Miercuri, 18 martie 2015, 20:22)

    lili [anonim]

    Pentru viitorii puscariasi!
    A-propos, cate scoli a construit Guvernul Ponta?!
    Cate spitale a construit?!
    Cate centre sociale a construit Guvernul Ponta?!
    ZERO!!!
    Dar, Guvernul Ponta vede acum la fostii guvernanti de la PDL cum zac in puscariile nerenovate si nemodernizate si se pregateste ca daca intra DNA in PSDisti ajung toti la puscarie!
  • 0 (0 voturi)    
    cu spitalele si scolile cum ramane? (Joi, 19 martie 2015, 10:44)

    g01an [utilizator]

    avem bani pentru prizonieri, dar nu si pentru copii? cum ar fi sa reparam si igienizam toate scolile din tara in loc sa ne ocupam de penitenciare?
    inteleg de ce sunt construite altele noi, sa evitam amenzi pentru suprapopularea lor.

    de ce nu sunt prioritizati banii acolo unde conteaza cel mai mult? eu tin minte bine cum a fost la mine, am facut liceul la cel mai bun colegiu din judet. in 4 ani de zile nu am folosit niciodata wc-ul, pentru ca arata si mirosea ingrozitor. NICIODATA, am preferat sa astept sa ajung acasa, 6-7h pe zi, timp de 4 ani de zile. De ce sa nu fie copiii de azi prioritatea noastra?
  • 0 (0 voturi)    
    Bani pentru puscarii????? (Joi, 19 martie 2015, 15:10)

    giotto [utilizator]

    Pana acum n-a contat cum sunt puscariile. Dintr-o data insa conteaza acest lucru pentru ca merg sau(Doamne-ajuta) sunt acolo politicienii corupti.