Sechestru pe 16 mil. dolari, cinci case si sase masini in dosarul cu evaziune de 300 mil. dolari din video-chat

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 18 martie 2015, 11:27 Actualitate | Esenţial


In urma perchezitiilor efectuate, marti, de Politia Romana la persoane banuite de evaziune fiscala si spalare de bani in domeniul prestarii de servicii de tip ,"video chat", a fost instituit sechestru asigurator asupra a peste 16.000.000 de dolari americani si au fost ridicati 200.000 de euro, precum si 120 de unitati de calcul si 131 de carduri bancare, informeaza un comunicat al IGPR.

Marti, Politia Romana a efectuat 93 de perchezitii, in Bucuresti si in judetele Buzau, Bacau, Sibiu, Timis si Ilfov, pentru destructurarea a patru grupari infractionale specializate in evaziune fiscala si spalare de bani, in legatura cu activitati de tip "video chat".

Actiunea a fost coordonata de Directia de Investigare a Criminalitatii Economice si Directia de Investigatii Criminale din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane, sub conducerea Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

In urma perchezitiilor, politistii au ridicat bani, lei si valuta, echivalentul a aproximativ 200.000 de euro, 120 de unitati de calcul, 32 de medii de stocare si 131 de carduri bancare.

De asemenea, a fost instituit sechestru asigurator pe banii aflati in conturile bancare ale persoanelor banuite, in valoare de peste 16.000.000 de dolari americani, precum si asupra a 5 locuinte si 6 autoturisme.

Noua persoane au fost conduse la audieri, fiind cercetate sub aspectul savarsirii infractiunilor de  evaziune fiscala si spalare de bani.

Din cercetari a reiesit ca, prin conturile deschise la 2 societati bancare, persoanele banuite ar fi efectuat operatiuni financiare de peste 300.000.000 de dolari americani.
In continuare, sunt efectuate cercetari in legatura cu o firma "off shore", care ar fi intermediat plati externe si care ar fi ajutat membrii gruparilor la sustragerea de la plata impozitelor aferente veniturilor obtinute pe teritoriul Romaniei, mai informeaza sursa citata.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8340 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    Pacat (Miercuri, 18 martie 2015, 11:43)

    ion [anonim]

    Da - faceau evaziune intr-o masura mai mica sau mai mare la fel ca foarte multe alte afaceri din Romania insa macar aceasta activitate aduce bani frumosi in tara, bani care in mare parte sunt cheltuiti aici.
    O sa ne fie mai bine fara exporturi de 300 mil USD?
    • +4 (6 voturi)    
      Ei da. (Miercuri, 18 martie 2015, 12:20)

      cititor9 [anonim] i-a raspuns lui ion

      Nu-i impiedica nimeni sa platesaca 16% impozit pe profit.
      Si sa le dea banii pe cartea de munca la prestatoare...
      Scapau si ei de inchisoare, si castiga si Romania ceva. Crezi ca aia cumparau Logan de banii aia? Tot masini de import aveau.
      • +3 (3 voturi)    
        16% (Miercuri, 18 martie 2015, 12:52)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui cititor9

        pe profit +16% pe dividende.In rest,de acord cu tine.
    • +3 (7 voturi)    
      părere (Miercuri, 18 martie 2015, 12:25)

      bocristi [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Nu așa trebuie gândit! Piața e liberă iar golul lăsat de ei va fi luat imediat de alții, care vor plăti și taxe. Astfel pe lângă banii cheltuiți aici, mai intră și bani la buget pentru amărâții de bugetari, pentru grădinițe, spitale etc
      • +3 (3 voturi)    
        Dai dreaq pe "amarati" de bugetari... (Miercuri, 18 martie 2015, 13:58)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui bocristi

        ...sa se privatizeze!
    • +4 (4 voturi)    
      ce gresit (Miercuri, 18 martie 2015, 12:26)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ion

      ce gresit pui problema. problema trebuie pusa prin prisma unui antreprenor care infiinteaza si el o firma de videochat, dar legala.

      el va pierde in fata celor care fac evaziune, iar statul va pierde pentru ca nu incaseaza taxe.

      strainilor le este indiferent daca platesc videochat unei firme corecte sau uneia care face evaziune.

      piata ramane aceeasi.

      *noua* nu trebuie sa ne fie indiferent daca se face sau nu evaziune.
      • +3 (3 voturi)    
        sa ne fie (Miercuri, 18 martie 2015, 12:59)

        toxx [utilizator] i-a raspuns lui alex

        indiferent, eu unul platesc taxe la greu la stat + firma angajatoare, si da, am salariul de vest in Romania (nu ma laud, dar sa va faceti o idee cam cati bani dau la stat) si fac in fiecare weekend pe centura Buc : Pantelimon-Catelu-Glina-Jilava. Este lumea a 3-a acolo, mai bune sunt drumurile de la tara. deci, mie unul mi-e indiferent ca cineva face sau nu evaziune, cat timp cu banii din non-evaziune nu se face absolut nimic, iar ciordeala e la nivel inalt in orice domeniu (vedeti ultimul pasaj care vor sa-l faca la Domnesti pe centura, 256 de metri, 42 de mil de euro, adica metrul de pasaj 165000 euro) , eu unul nu mai pot fi patriot si nationalist.
    • -1 (5 voturi)    
      evaziune (Miercuri, 18 martie 2015, 12:31)

      JJ [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ma simt dator sa iti dau dreptate.... daca cineva crede ca fetele alea or sa se angajeze la o firma si o sa plateasca mai bine de jumate din venituri contributii la stat... sa fim seriosi...
    • +2 (4 voturi)    
      Bai Ioane, nume de Roman clasic ce esti... (Miercuri, 18 martie 2015, 12:53)

      VictorasTractoras [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Banii aia tot la export ajung dragul meu ignorant.

      Pipitzele si pipitzoii aia de fac bani cu galeata pe net, etalandu-si rotunjimile, nu cumpara produse romanesti ma. Banii aia pleaca din tara, la fel de usor cum au intrat, pentru ca se cumpara chestii de fitza pe care noi Romanii nu le producem.

      Si va mai plangeti si de lipsa diverselor gen autostrazi, educatie, sanatate!

      Toata lumea stie ca se spala multi bani prin videochat si totusi nimeni nu a facut nimic aici.

      Furtul e furt!
      • -1 (3 voturi)    
        Aia nu sint bani furati din buzunare (Miercuri, 18 martie 2015, 15:17)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui VictorasTractoras

        Voyeristii au platit benevol, nu s-au clonat carduri, nu s-au semnat acte false pentru fonduri nerambursabile, nu s-au facut licitatii false (trucate).
        Iar daca plateau impozit, atunci deveneau bani furati de Ponta si clica lui.
        Intelegi care-s hotii si care vardiștii?
    • +3 (3 voturi)    
      Ca si cum... (Miercuri, 18 martie 2015, 12:55)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Ar trebui sa fim fericiti sa avem activitate criminala in tara doar pentru ca se presupune ca aduce profit?

      De unde stiti ca nu aducea la fel de mult profit daca isi plateau impozitele? Se duceau sa cumpere din USA alimentele sau bunurile de larg consum?
  • +5 (5 voturi)    
    cine ? (Miercuri, 18 martie 2015, 12:54)

    toxx [utilizator]

    pro studio ? studio 20 ? avc? cam astia 3 sunt cei mai mari, mai erau unii din state care aveau sediul aproape de unirii pe radu voda, Standard Studio, astia cred ca sunt aia cu mai multe studiouri in mai multe tari. probabil au fost dati in primire de vreo gagica nemultumita, sau au fost monitorizati si nu au stiut cum sa isi faca evaziunea. ca orice roman s-au lacomit la bani, daca plateau taxe la un salarium de 1200 de lei pe acte nu cred ca mureau. dar probabil au preferat sa fure chiar si acolo. chiar daca ai banii in offshore, si prestezi o activitate pe teritoriul altei tari, esti expus la transferurile de bani. Ca sa poti plati impozite in RO, trebuie sa ai cont la banca in RO, si firma in RO, ceea ce in zilele noastre este egal cu sclavie moderna. Statul oricum nu stie decat sa iti ia banii si nu ofera nimic. Or, daca te lauzi pe site-uri ca dai salarii de 1500$ pe luna , e cam mare discrepanta , nu ?
  • +2 (2 voturi)    
    Calcul (Miercuri, 18 martie 2015, 14:11)

    snams [utilizator]

    Ce înseamnă 120 unități de calcul? 120 de abace?
    • +2 (2 voturi)    
      desigur ca nu... (Miercuri, 18 martie 2015, 15:18)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui snams

      asta inseamna 30 de pollițai desculți, ce socotesc pe degete...
  • +1 (1 vot)    
    cel mai probabil (Miercuri, 18 martie 2015, 15:30)

    Nelu-SM [utilizator]

    Cel mai probabil au creat suspiciuni cand salariile se plateau procentual si iesieu 1000-2000 de euro/luna si cand te uiti la cat incasau parca nu se potrivea.

    Ei ar fi trebuit sau poate asa au facut sa ii factureze servicii de mentenanta servere si publicitate de catre o firma ofshore cu cate 4.000.000 usd /luna. Scoteau banii pe acolo ce folos sa intre in Romania?

    Cred ca sunt destul de asigurati in acte singura necorelatie ar fi ca platesc fetele in functie de cat fac si poate ar fi trebuit sa la plateasca dupa timp nu valoric. Si atunci aia e.

    Dar nu cred ca sunt naivi. Cred doar ca statului nu ii convine. Dar poate sa scada taxele si e ok. Google face asta de mult timp si inca nu a intrat peste ei ANAF-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    IN CONCLUZIE: SI BANCILE ... (Joi, 19 martie 2015, 9:57)

    jidanul [utilizator]

    "Din cercetari a reiesit ca, prin conturile deschise la 2 societati bancare, persoanele banuite ar fi efectuat operatiuni financiare de peste 300.000.000 de dolari americani." Deci si bancile au participat la ciordeala celor 300 de milioane de USD. Adica, evazoinistii fura cu ajutorul camatarilor cu diplome de finante-banci. Oare bancile nu trebuiau sa intrebe de provenienta banilor si sa anunte autoritatile statului Roman ? Dar, cand in Romania institutile financiare acorda credite privilegiate ( CECBANK-Basescu, BRD GSG-Udrea si altele) si ai in sistem oameni ca Ghetea si conducatori ca la BNR nu te mai mira nimic.