Ponta nu comenteaza cererea DNA de arestare a lui Sova: Dar ce a facut domnul Sova?

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 martie 2015, 18:39 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta nu a dorit sa comenteze referitor la cererea Directiei Nationale Anticoruptie (DNA) privind arestarea lui Dan Sova, amintind ca ca nu se pronunta pe tema dosarelor penale, dupa ce, initial, intrebase "Dar ce a facut domnul Sova?", potrivit Mediafax.

Intrebat de jurnalisti cum comenteaza solicitarea DNA in cazul lui Dan Sova, Ponta a spus: "Dar ce a facut domnul Sova?".

Ulterior, dupa precizarile ziaristilor in privinta acuzatiilor formulate de DNA la adresa lui Sova, Ponta a raspuns: "Nu comentez dosare penale, as face o greseala".

Procurorul sef al DNA a trimis, vineri, procurorului general al Parchetului instantei supreme referatul pentru sesizarea Parlamentului, ca acesta sa incuviinteze retinerea si arestarea preventiva a senatorului PSD Dan Sova, pentru trei infractiuni de complicitate la abuz in serviciu.

Anchetatorii cer incuviintarea retinerii si arestarii senatorului in dosarul privind contractele incheiate de firma sa de avocatura cu complexurile Turceni si Rovinari.

Procurorii au date si indicii ca Sova a depus la dosarul instrumentat de DNA mai multe documente false, in incercarea de a-si dovedi nevinovatia. Mai mult, el a dispus distrugerea toate hardurile calculatoarelor societatii de avocati, pentru a ascunde corespondenta purtata prin e-mail intre societatea de avocati si conducerile celor doua complexuri energetice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4278 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 13 martie 2015, 18:36)

    Hipius [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    Vicore draga, (Vineri, 13 martie 2015, 18:47)

    potaissa [utilizator]

    se impute ,nene ,urmatorul esti tu. Inainte sau dupa Paste?Ar fi fain sa fie inainte ,sa te vad cu ouale rosii :)
    • +6 (6 voturi)    
      ER, (Vineri, 13 martie 2015, 20:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      o sa ne cam numere ouale, nu?!
      De la visul de marire al lui bombonel, la cel de ... lins al lui copy-paste!
    • 0 (2 voturi)    
      da (Vineri, 13 martie 2015, 23:41)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

      inseamna ca nu ponta e omul lui putin in romania.
      Daca zice potaiasa, asa e. Poate johanis, cine stie, mialache sigur este.
      • 0 (2 voturi)    
        Tu te-ai abonat (Sâmbătă, 14 martie 2015, 10:52)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        la datul cu muci in fasole? Pai ce are DNA cu Putin de-a face? Am ajuns sa nu ma mai mir de lipsa de duh a unora. Dac-ar fi sa ma cobor la nivelul tau ,as da de titei...
  • +6 (6 voturi)    
    previziune (Vineri, 13 martie 2015, 18:50)

    mircearh [utilizator]

    Ponta va fi ca ala din celebrul filmulet de pe net, pe care il salta politia ascuns fiind sub canapea.
    Intra politia peste el, il trag de guler afara din dulap si intreaba la fel de tamp " da' ce-am facut sefu' ?" :)))
  • +7 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 13 martie 2015, 18:52)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Nu a facut nimic, amnezie se numeste ce ai tu sau ... prostie...
  • +10 (10 voturi)    
    Interesant (Vineri, 13 martie 2015, 19:10)

    emil bobu [utilizator]

    Nu a intrebat "de ce a fost acuzat?" ci "ce a facut?"

    :)...
  • +9 (9 voturi)    
    Se apropie domnule (Vineri, 13 martie 2015, 19:41)

    andreitr [utilizator]

    Ponta.
  • +1 (1 vot)    
    sampon aveti !?... tunde ! (Vineri, 13 martie 2015, 22:42)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    se apropie ziua in care ponta, sova si asociatii or sa-si caute de munca cu recomandari de la toa'su colonel ! :)
  • +1 (1 vot)    
    Sunt sigur (Vineri, 13 martie 2015, 22:50)

    svejk [utilizator]

    Sunt sigur ca e o facatura a lui Basescu...
  • +4 (4 voturi)    
    Fara sa fiu un mare admirator al lui Iohannis... (Sâmbătă, 14 martie 2015, 0:16)

    IliciHater [utilizator]

    Ma gandesc ce dezastru ar fi fost pe Romania de ar fi castigat Ponta alegerile... Tara asta a scapat printr-o minune... prin disperarea lor de a se agata de putere, au mobilizat electoratul.
    Cum scriau cei de la TNR, ar fi bine daca DNA s-ar muta in palatul parlamentului... inchise portile, stinsa lumina, oprita caldura... si inceput de anchete. pentru ca poate 1-2% din excroci si sarlatani, pardon, parlamentari, sunt curati! (Inca!)
  • +2 (2 voturi)    
    Nu te teme " doctore " ! Sova nu te toarna ! (Sâmbătă, 14 martie 2015, 2:03)

    Plagarus [utilizator]

    Ciurel sigur te ingroapa Viorele.
  • +1 (1 vot)    
    Pai a facut (Sâmbătă, 14 martie 2015, 2:04)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ce l-ai pus tu sa faca fa Ponto :) Exact aia a facut!