Guvernul declara anul 2015 "Anul Veteranilor de Razboi"

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2015, 14:29 Actualitate | Esenţial


Anul 2015 a fost declarat de Guvern "Anul Veteranilor de Razboi", dedicat marcarii a 70 de ani de la incetarea celui de-Al Doilea Razboi Mondial. Decizia a fost luata de Guvernul, la propunerea Ministerului Apararii Nationale, avand in vedere contributia majora a Armatei Romane la incheierea celui de-Al Doilea Razboi Mondial, se arata intr-un comunicat al Guvernului.

Ministerul Apararii Nationale va organiza o serie de manifestari cultural-artistice si cu tematica specifica in onoarea veteranilor de razboi si pentru cinstirea eroismului, jertfelor si memoriei celor cazuti in luptele din cel de-Al Doilea Razboi Mondial.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1826 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Care dintre ele?! (Miercuri, 11 martie 2015, 14:52)

    John M. [utilizator]

    Ca romanii n-au mai castigat un razboi de pe vremea lui Stefan cel Mare.
    Lasati gogoasa patriotismului comunist si ganditi-va bine inainte sa va umflati pieptul cu aiurelile predate la scoala de vreo 70 de ani incoace.
    • +2 (2 voturi)    
      veterani (Miercuri, 11 martie 2015, 15:06)

      nimrod [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Cu tot respectul, participarea la un război n-are nici o legătură cu deznodământul acestuia.
    • +2 (2 voturi)    
      Aiureli intr-adevar (Miercuri, 11 martie 2015, 16:45)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Amice, sunt sute de mii de romani care au luptat pe unul sau 2 fronturi in ww2 (spre deosebire de tine care stai frumusel in fata tastaturii si ii tragi cu aiureli) avind pensii de veteran de tot hazul, de la 100 pina la citeva sute pentru cei cu ani grei de front!
  • +3 (3 voturi)    
    In WWII Armata Romana a avut doua campanii (Miercuri, 11 martie 2015, 15:07)

    cladob [utilizator]

    -una pe frontul de est pentru eliberarea Basarbiei
    -a doua dupa momentul August 1944 pe frontul de vest pentru eliberarea Transilvaniei de Nord
  • 0 (0 voturi)    
    70ani (Miercuri, 11 martie 2015, 19:17)

    ant [anonim]

    Pentru cei care au peste 70 de ani (desii asta presupune si pe ci care erau foarte mici si poate nu isi aduc aminte foarte bine)poate inseamna ceva cei care au sub sunt dupa incetare si deci nu trebuie sa li se atribuie nici o vina si nic o obligatie...as recurge chiar la cei care aveau sub16/18 ani atunci adica ar veni cei care au peste 76/78ani acum sunt liberi de obligatii ceea ce nu contrazice atribuire unei onori in cinstea trecutului daca au de ce... Dar cum nu se face ca in cazul mineriadei, atunci nu au fost morti/ comandati/ ordine etc..., rascolirea trecutului pentru ordine/ tragere si gasire tapi ispasitori ... a onora si a respecta nu inseamna sa ne lasam prada trecutului nici acestuia nu-i foloseste o turma de...poate doar viermilor din pamant...nu poti sa dedici 1 an prezent sau altul unuia trecut suna cam absurd trebuie sa ne vedem de viata nu...sau in 2015 nu vor sa faca nimic la trebuie un an de acomodare ca codul fiscal este programat in 2016 sau vor sa faca ca in 45...de care parte se stie ? cu siguranta? ...a sarbatori 70 de ani de la incetarea razboiului si timpul pasnic adica 70 ani mai "paciuti" ar fi ceva...
  • 0 (0 voturi)    
    influenta evenimente istorice (Miercuri, 11 martie 2015, 20:14)

    ant [anonim]

    presupunand ca existenta celor mici atunci au influentat deciziile/evenimentele de atunci intr-o oarecare masura persoanele de dupa(sub70ani) trebui nesupusi nici unei obligatii, istoria oricum ramane istorie si a o respecta/onora nu inseamna a te obliga/a fi sclav e ridicol sa devi "sclav" ca s-au scapat/eliberat ei atunci iar consecintele de razboi poate au fost drese in ani afectand si populatia de dupa, iar a te scapa de sclavia fata de cineva si a deveni sclav apoi este ridicol , ar fi o pacalea...
  • +1 (1 vot)    
    Poti sa-i numeri pe degete veteranii care traiesc (Joi, 12 martie 2015, 14:47)

    andreesanu [utilizator]

    Cei care au facut razboiul de la trecerea Prutului in 41 pina la terminarea razboiului in 45 in muntii Tatra daca mai sunt citiva cit sa-i numeri pe degete.
    Si tata a facut razboiul din prima pina in ultima zi,a fost ranit de 5 ori ,la 23 august 44 era in spital la Craiova de aia nu l-au luat rusii prizonier pe frontul de la Iasi.
    Este deja dus la cele vesnice de 7 ani .
    Avea si o pensie de veteran de 600-700 lei /luna .Comparati bataia de joc de 25 de ani a celor care se cred eroi din 89 pentru iesitul in strada din curiozitate 2-3 zile si platiti cu mii de lei noi si alte favoruri fata de cei care 4 ani au luptat efectiv in linia 1 a sub focul armelor rusilor apoi nemtilor,ungurilor.
    Cine se v-a mai bucura de declaratiile guvernului ???, asta-i inca o mascarada asa-i zicea tata.