Gen. Ben Hodges (SUA): Vladimir Putin incearca sa detina controlul asupra gurilor Dunarii / Traian Basescu: Confirma analizele noastre

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 5 martie 2015, 17:15 Actualitate | Esenţial


Ben Hodges
Foto: eur.army.mi
Comandantul trupelor americane din Europa, generalul Ben Hodges, afirma ca Rusia incearca sa detina controlul asupra gurilor Dunarii, ceea ce i-ar oferi o pozitie de forta asupra economiilor sud-est europene, potrivit The Daily Telegraph.

"Sunt sigur ca Putin vrea sa ne distruga Alianta, nu atacand-o, ci divizand-o", a spus Hodges, intr-un discurs sustinut la Berlin.

De asemenea, el a afirmat ca Rusia are 12.000 de soldati in Ucraina. "Daca nu credeti nici acum ca Rusia este implicata direct in Ucraina, nu veti crede niciodata. Nu vreti sa o credeti", a subliniat el.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a afirmat joi că declaratia generalului Hodges legata de evolutiile din Europa de Est este "extrem de importanta" confirma analiza sa si a structurilor romanesti de securitate.

"Am venit să-i atenţionez pe cei din conducerea PMP că astăzi a fost o declaraţie extrem de importantă legată de evoluţiile din Europa de Est. A fost declaraţia generalului Hodges (Ben Hodges - n.r.), comandantul forţelor americane din Europa, care, sunt convins, în urma informaţiilor şi a unei analize a afirmat ceea ce afirm eu de doi ani de zile, că ţinta lui Vladimir Putin este legată de gurile Dunării", a spus fostul şef de stat, la plecarea de la sediul central al PMP din Capitală, potrivit Agerpres.

Băsescu a adăugat că acest lucru, venit din partea unui comandant militar, nu este de trecut cu vederea.

"S-a ajuns la aceeaşi concluzie pe care în analiza mea şi a structurilor de securitate româneşti am tras-o acum doi ani de zile, iar astăzi este confirmată ca analiză de generalul Hodges, comandantul forţelor americane din Europa. Cred că este un semnal care trebuie tras", a mai spus acesta.

Băsescu nu a dorit să discute despre poziţia pe care ar trebui să o aibă preşedintele Klaus Iohannis.

"N-aş discuta. Eu i-am rugat pe partenerii din PMP să aibă în vedere că nu e joacă cu situaţia de securitate din regiune", a mai declarat fostul şef al statului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24455 vizualizari

  • +40 (58 voturi)    
    evident ca postacii rusnaci (Joi, 5 martie 2015, 17:16)

    un domn [utilizator]

    vor iesi la comentat cu laturile lor aici
    • +13 (23 voturi)    
      adevar ai grait (Joi, 5 martie 2015, 19:45)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ce vad mai jos ma umfla rasul...
      • -3 (7 voturi)    
        ,,Basescu: Confirma analizele noastre''... (Vineri, 6 martie 2015, 8:39)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        ...si pe-ale mele...Nimic anormal...este firesc ca unii oameni sa aiba ficatul marit...
    • +2 (14 voturi)    
      O sa mergem la mare la (Joi, 5 martie 2015, 19:51)

      eGerula [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ..... bulgari.
      In alta ordine de idei, ma duc sa caut manualele de limba rusa.
  • +28 (40 voturi)    
    Pai vor s-ajunga si mai departe (Joi, 5 martie 2015, 17:19)

    Maniu [utilizator]

    la Bosfor.
    • +4 (10 voturi)    
      FINAL : Interdictie pentru Ukraina ! (Joi, 5 martie 2015, 23:13)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      rossia are placerea de a va anunta ca Ukraina renunta la litoralul Marii Negre si la o zona minima aferenta de uscat si astfel sa permita o mai buna administrare a echilibrului de forte din Marea Neagra.
      de asemenea, invita RO sa se alature unui demers similar, deoarece nu are nevoie de petrolul de pe langa Insula Serpilor , pe care oricum l-a instrainat de buna voie si nesilita de nimeni. Pentru acest gest de curtoazie va primi gaze in prostie, din care le poate dona si basarabenilor o buna parte, ca frati de suferinta ce ne sunt ! Sa multumim lui phutin pentru marea lui mila imparateasca !
      • -4 (16 voturi)    
        Pana una-alta (Vineri, 6 martie 2015, 4:00)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui ViR

        Pana una-alta, n-ar fi rau ca Ukraina sa renunte IN FAVOAREA ROMANIEI la cele trei judete din sudul Basarabiei, la nordul Bucovinei. Vad ca le plangi de mila ukrainenilor in relatia cu rusii; nu crezi ca ar trebui sa pui romanii pe primul loc? Daca esti roman, desigur !
        • 0 (0 voturi)    
          Mu u u mh a Rossie ! (Duminică, 5 aprilie 2015, 17:41)

          ViR [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          cred ca au trecut mai mult de 50 de ani de cand imi doresc acest lucru, chiar si altele ! acapararea pentru rusi inseamna infratire, dar daca romanii doresc reunirea cu fratii adevarati si de drept, atunci rusii o denumesc cotropire ! s-ar parea ca ei au ramas ca mentalitate la timpurile dintre iobagie si leninism, ca imperiu ce a fost ! A XIV - a s-a re/nascut acolo de dinaintea venirii mongolilor sau a tatarilor ?
  • -26 (46 voturi)    
    greseste americanul. (Joi, 5 martie 2015, 17:27)

    victor L [utilizator]

    Ehe he, Cristian Ghinea ii atragea atentia marinarului sa taca si sa nu il mai atace pe Putin, care era animat de bune sentimente pentru noi.
    Cum isi permite Ben Hodges sa-l contrazica pe Ghinea?
    • +13 (25 voturi)    
      noi nu vrem simpatia lui putin........ (Joi, 5 martie 2015, 18:27)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      de 200 de ani stim ce inseamna simpatia rusnacilor....hai lasa-ne , du-te la culcare.
      • -7 (15 voturi)    
        mey, (Joi, 5 martie 2015, 20:49)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        da` lipsiti de simtul umorului mai sinteti unii.
        Postarea mea era ironica, mai ales la adresa lui Ghinea, pentru ca Basescu a avut intuitie foarte buna.
        Greu cu ironia pe scari :P
        • -2 (8 voturi)    
          umorul involuntar (Vineri, 6 martie 2015, 2:18)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

          nu pot gindi, sau spui exact ca ei, cu aceleasi cuvinte, sau ai patit-o. si sint majoritari.
  • +24 (36 voturi)    
    Asta e stiut de secole (Joi, 5 martie 2015, 17:37)

    KostasP [utilizator]

    Nici Basescu nici americanii nu ne spun ceva nou. Daca ne spun ceva ne spun ca sunt mult in urma strategiei si gandirii expansioniste a lui putin, ceea ce arata mai degraba ignoranta cu privire la acest subiect. Intrebarea este ce putem face sa-i oprim pe rusi sa ajunga la gurile dunarii...cand ei sunt aproape acolo prin statul gagauz sustinut de moscova. Care idee (a statului gagauz) a luat fiinta prin anii '90 si a fost sustinuta pe atunci de rusia si ucraina. Deci planul era vechi...
  • +31 (41 voturi)    
    TB (Joi, 5 martie 2015, 17:39)

    verid [utilizator]

    Evident Basescu știe ce spune,de altfel a anticipat aceste supozitii înaintea generalului Hodges.Mare păcat ca nu este prevăzut in constituție sa participe la CSAT unii din foștii președinți care stiu despre ce e vorba.
    • +19 (23 voturi)    
      ar trebui, ca iohanis.... (Joi, 5 martie 2015, 18:31)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui verid

      sa fie mai modest si sa asculte de un om cu experienta lui basescu, eventual sa-i solicite p.d.v. in CSAT.
      • +6 (14 voturi)    
        johanis (Joi, 5 martie 2015, 22:24)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        il are pe marele strateg mialache, n-are nevoie de basescu. Mialache l-a slujit pe iliescu, e antiamerican declarat, deci prorus nedeclarat. In concluzie e omul potrivit la locul potrivit, mai ales ca saracul johanis e total habernamist.
        • +4 (12 voturi)    
          vai,,,,,cata dreptate ai (Joi, 5 martie 2015, 23:00)

          baimarean [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          in doar cateva cuvinte ai descris neputinta romana.
    • +13 (17 voturi)    
      Ceea ce nu spune Basescu... (Joi, 5 martie 2015, 19:02)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui verid

      Basescu spune ca Romania nu e vizata de Rusia.

      Daca Rusia vrea un control asupra gurilor Dunarii, atunci trebuie sa ia si canalul Dunare-Marea Neagra. Fara a ocupa Dobrogea acest lucru nu e posibil.

      Romania e vizata de Putin fara doar si poate. Asta arata si folosirea aviatiei ruse deasupra Marii Negre in timpul exercitiilor navale NATO.

      Lentoarea cu care se misca guvernantii in aceasta chestiune ne va costa Dobrogea cel putin.

      Acum e nevoie de o conducere care sa ia masuri rapide.

      Sa fim destepti!
      • +4 (8 voturi)    
        Ruşilor le sunt suficiente (Joi, 5 martie 2015, 23:05)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        judeţele din Bugeac (Reni, Bolgrad, Ismail, Chilial Nouă, Cetatea Albă). Dacă au graniţă cu noi pe braţul Sfîntu Gheorghe şi iau de la ucrainieni insula Şerpilor din punct de vedere militar situaţia e cam de şah-mat pentru Dunărea de jos?
        De ce credeţi oare, strateglor că ţarul Alexandru al II-lea în 1878 prin Tratatul de la San Stefano ne-au luat cele trei judeţedin sudul Basarabiei (Cahul, Ismail şi Bolgrad) dar ne-au dat Dobrogea de nord în compensaţie?
        • +4 (8 voturi)    
          Chestia cu suficienta la rusi nu prea tine (Vineri, 6 martie 2015, 1:02)

          Caligula [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

          Daca ar fi fost asa, nu ar fi ajuns sa aibe cea mai mare tara din lume si sa mai caute sa o mareasca.

          Iar politicienii nostri dorm mai departe - somnul ala din imnul national.

          Sa fim destepti!
  • -30 (50 voturi)    
    asa..ce ?:)) (Joi, 5 martie 2015, 17:44)

    mircearh [utilizator]

    daca maine spune un general NATO ca Reptilienii vor sa ne fure Caracalu', si Basescu o sa spuna automat acelasi lucru - " si analizele noastre converg catre aceeasi concluzie ".

    mai e de elucidat si de ce o zice unui partid de 1% cota electorala la momentul asta.
    • +11 (21 voturi)    
      eh (Joi, 5 martie 2015, 18:36)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      tot "argumentul" asta al tau sta in cuvantul "daca". vii cu tot felul de aberatii ca si cum asta ar spune basescu si americanii numai ca e simplu de demontat asa zisa ta logica: cuvantul "daca". Ei bine, nici americanii nici basescu nu zic prostii ci zic lucruri verificabile, le vedem cu totii, nu am auzit ca s-ar intampla ceva la Caracal ci vedem cum rusii sunt in Ucraina si stim si istorie, stim ce-au facut rusii cu noi, cu polonezii, cu finlandezii, cu tarile baltice etc. Nu tine vrajeala asa ieftina, tu esti un manipulator ieftinut rau, dar rau de tot. Aici nu esti la Antena 3, oamenii nu au 4 clase ca cei de acolo.
    • -20 (26 voturi)    
      Nu e nimic de elucidat (Joi, 5 martie 2015, 18:52)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      Nu e nimic de elucidat. Basescu latra si el pe unde mai poate. Il mai baga unii in seama vreo jumatate de an si apoi ajunge unde ii e locul ca om politic : la groapa de gunoi a istoriei, via brutarie.
      • -1 (11 voturi)    
        ca sa fim intelesi (Joi, 5 martie 2015, 22:09)

        mircearh [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Eu sunt un "basist ", in sensurile anteniste : i-am strigat puie lui monta , am votat anti PSD, am apreciat progresele romaniei sub basescu.

        Dar odata cu venirea lui Iohannis in locul lui si datorita contextului geopolitic mi-a devenit mai clar cum se separa clasa politica in fct de parghiile care o controleaza, si sincer modul in care KI isi manifesta proeuropenismul e mai atractiv decat pro americanismul lui Basescu.
        • +2 (6 voturi)    
          Proeuropenism... (Vineri, 6 martie 2015, 9:38)

          triciupa [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

          ... cu mahalache la cancelaria prezidentiala si hellvig la SRI? Omule, vorbesti serios?
          Pai nu sunt aia care racneau impotriva occidentului in timpul loviturii de stat din 2012?
          Daca astia doi sunt proeuropeni, atunci intregul uslam este pro-occidental iar lui monta i-am strigat degeaba puie.
    • +7 (13 voturi)    
      Basescu a spus de mult... (Joi, 5 martie 2015, 20:26)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui mircearh

      ...ca ciolovecii vor sa faca din Marea Neagra "un lac rusesc". Se confirma...
  • -35 (59 voturi)    
    Intoxicatie (Joi, 5 martie 2015, 17:52)

    echidistantul_ [utilizator]

    Mai repeta asta inca de zece ori si multi romani sunt gata sa mearga din nou la Cotul Donului. Cei care nu au minte. Cei care gandesc, e drept ca din ce in ce mai putini ca numar, o sa caute pacea, sau o sa faca orice ca sa scape de un razboi care nu este a lor.
    SUA doreste razboi. Nu ii costa nimic, dar profitul lor va fi mare.
    Totusi am incredere in partenerii nostri Europeni ( Germania, Franta, Italia) ca o sa ramana cu capul pe umeri si nu o sa intre intr-un razboi distructiv. Romania trebuie sa aiba o directie pro-europeana, nu pro-angloamericana.
    NATO este o alianta DEFENSIVA. Daca SUA si Anglia vor sa atace Rusia, nu au de cat, dar partenerii lor din NATO nu sunt obligati sa faca asta.
    • +36 (52 voturi)    
      SUA doreste razboi? Hahahaha (Joi, 5 martie 2015, 18:05)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Phutin omoara oameni de un an de zile si tu spui ca americanii is de vina? OOO_ooooooo....
    • +31 (45 voturi)    
      piei rusnace echidistant (Joi, 5 martie 2015, 18:06)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      nu sunteti voi neam de cotropitori si va mandriti? nu aduceti voi bunastarea cu tancul si vodca?
    • -1 (7 voturi)    
      SUA (Vineri, 6 martie 2015, 2:22)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Da, elitele politice americane sint foarte agresive, si le-ar conveni un conflict la distanta, totusi nu cred ca se pune problema unui razboi cu Rusia fara ca aceasta sa atace clar si hotaritor un stat NATO. Si daca face asta, trebuie sa luptam. Sansa a fost pierduta in anii '90, cind puteam incerca o democratizare a Rusiei, dar Europa n-a putut sa ajute nici macar sudul si bazinul Meditranean, care sint atit de importante.
  • -30 (46 voturi)    
    Anuntati-l pe tovarasul general (Joi, 5 martie 2015, 17:52)

    newlook [utilizator]

    Anuntati-l pe tovarasul general si secolul in care ne aflam: 21. El face analize de secolul 17-18, perioada preindustriala, cand extinderea suprafetei de pamant arabil era intr-adevar o cauza de razboi.

    Cat despre Basescu, nu-l anuntati nimic. Se baga doar in seama. Nu-i capabil sa faca el insusi analiza. In general, latraii latra, nu "analizeaza".
    • +15 (25 voturi)    
      Pai rusii is in sec 17-18 (Joi, 5 martie 2015, 18:23)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      De aia e analiza familiara pt tine.
    • +16 (26 voturi)    
      nu crezi ca piticul atomic Putin (Joi, 5 martie 2015, 18:36)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ar trebui adus in secolul 21?
      Pana una alta el e cel care invadeaza si anexeaza teritorii din tari vecin exact ca in sec 18-19 visand la imperiul tarist. Faptul ca in Crimeea sau Donetsk e mai mult sau mai putin pamant arabil nu conteaza. Conteaza doar prezenta unui fascist cu psihicul dereglat la Kremlin.
      • -4 (8 voturi)    
        Prietene, (Vineri, 6 martie 2015, 3:56)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Prietene, Putin chiar nu a invadat pe nimeni.

        Locuitorii si-au exprimat optiunea prin referendum, referendum care, orice s-ar spune, e oricum de 1000 de ori mai democratic decat alungarea presedintelui ales democratic prin miscari de maidan.

        Asa s-o zice in secta matale "invazie" cand la referendum nu iese cine trebuie, dar deh, ghinion, sunt oameni si popoare care au si coloana vertebrala. Apropos, nu uita sa mai tamaiezi o data articole de genul: "vai, stapane, iertare ca nu am intrebat portarul ambasadei cand am ales seful SRI"
        • +1 (1 vot)    
          bai tavarisci (Vineri, 6 martie 2015, 11:59)

          Point [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ia mai fa mata o scoala ceva ca ai ramas rau in urma.ia exemplu de la fratele tau mazeta,care mai citeste dracu si altceva decat pravda.ala macar da si linkuri catre siteuri occidentale.mata ai ramas in vremea lui stalin,cu pistolul in mana.vezi ca sa inventat ceasul electronic iar paltonul nu mai e la moda.

          on:base nu de capul lui a zis.a avut in spate aparatul
  • -24 (36 voturi)    
    Anuntati-l pe tovarasul genera (Joi, 5 martie 2015, 17:57)

    newlook [utilizator]

    Anuntati-l pe tovarasul general si secolul in care ne aflam: 21. El face analize de secolul 17-18, perioada preindustriala, cand extinderea suprafetei de pamant arabil era intr-adevar o cauza de razboi.

    Cat despre Basescu, nu-l anuntati nimic. Se baga doar in seama. Nu-i capabil sa faca el insusi o analiza, oricare ar fi aceasta. In general, latraii latra, nu "analizeaza". Dar trece si vremea lor.
  • -29 (41 voturi)    
    NU Putin vrea razboi, ci GLOBALISTII (Joi, 5 martie 2015, 17:58)

    antioculti [utilizator]

    Daca Putin voia razboi, nu asuma acordul Minsk II, care cere retragerea totala a trupelor ne-ucrainiene din sud-estul Ucrainei, adica ANULAREA tuturor cuceririlor teritoriale de pina acum si revenirea lor la Ucraina federalizta (federal;izare acceptata de facto de Porosenko), alegeri locale pe legea ucrainiana.
    Basescu este un securisto-comunist care spera ca
    Putin, "fiind Comunist" (dar NU este, asa cum crede dinsul !), va face razboi contra intregii Europe, pentru a-i invinge pe Sionisti. Este acelasi etern conflict Sionisti - AntiSionisti ("Iluminati", comunisti), in care fiecare vrea sa declanseze Apocalipsa proprie, prin "Al Treilea Razboi Mondial" (si Ultimul !), un DEZASTRU pentru LUMEA CIVILIZATA.
    Din fericire, acesta NU va avea loc, iar in Ucraina se
    vor pune in aplicare, pina la finele lui 2015, prevederile acordului Mihsk II.
    Toate alegatiile belicoase ale ambelor parti sunt
    wishful thinking.
    Va fi PACE in Europa, chiar daca greu.
    • +16 (24 voturi)    
      spune ne daca Tezaurul Romanesc (Joi, 5 martie 2015, 18:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      il adduce Phutin personal cu tancul in Romania sua il trimite cu un curier ?
    • +15 (23 voturi)    
      oculta.....dispari (Joi, 5 martie 2015, 18:37)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      in fundul gheenei de unde ai venit
    • 0 (0 voturi)    
      pace cu orice pret ? (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:55)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui antioculti

      parerea mea de privitor si de vizionar era ca Phutin s-a suparat foc pe Ukraina si va trage o linie dreapta de la Rostov la Mariupol la Odessa pana in pintenul Basarabiei, apoi pe granita ei de sud pana la Galati !
      Ukraina va fi pedepsita sa nu mai aiba iesire la Marea Neagra - poate cu parapanta !
  • +2 (12 voturi)    
    Chiar si jarhead-ul asta si-a dat seama (Joi, 5 martie 2015, 18:30)

    emil bobu [utilizator]

    de problema.

    Oare cand o sa aud cuplul HollaMerkel (sau Merkollande) cu aceeasi atitudine?
  • -14 (22 voturi)    
    sa traiti traienica (Joi, 5 martie 2015, 18:56)

    jaz [utilizator]

    dupa ce va controla gurile dunarii, putin va ocupa si vila dante. si asfel gandirea absurda nu are limite
  • +6 (20 voturi)    
    Raspandaci de moscowa (Joi, 5 martie 2015, 19:02)

    bob69 [utilizator]

    Plin de FASCISTI RUSI , mai pe toate posturile, au si o logica care sfideaza chiar si prostia....
  • +9 (15 voturi)    
    dobrogeansk (Joi, 5 martie 2015, 19:02)

    anonimicus [utilizator]

    Pacat ca nu a fost sapat mai adanc canalul Dunare-MN, sa poata prelua integral pescajul maritim.

    Desi, chiar daca canalul ar fi scurtcircuitat cu adevarat gurile Dunarii, rusii tot nu s-ar fi lasat. Ar fi gasit (sau trimis in excursie, daca chiar nu gasea) Putin doua-trei familii de rusi in Constanta si inca doua-trei in Cernavoda care sa proclame republica separatista dobrogeana, asuprita si implorand convoiul de "ajutoare umanitare".
    • +6 (8 voturi)    
      Nu are rost, nu ai cum. (Joi, 5 martie 2015, 20:30)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      Canalul are 7 metri adincime. Dunarea are in amonte si aval de Cernavoda maxim 4,5 (la nivel maxim).
      Si ultimul port maritim, urcind de la Sulina este Braila.
  • -14 (26 voturi)    
    oare cum e mai bine (Joi, 5 martie 2015, 19:10)

    xanti [utilizator]

    Sub papuc american sau rusesc,daca rusii vor gurile dunarii americanii vor toata europa.
    • +14 (22 voturi)    
      Prostia doare? (Joi, 5 martie 2015, 20:19)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Americanii au avut toata Europa de vest mancurtule. Asa cum rusii au avut Europa de est. Diferenta intre cele doua se vede si acum.
    • +5 (13 voturi)    
      Mai bine e sa pui mana sa muncesti (Joi, 5 martie 2015, 20:49)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si indicat ar fi sa faci asta la tine in MUjicia.
  • +11 (17 voturi)    
    Ucraina este vecinul nostru la Dunare... (Joi, 5 martie 2015, 19:24)

    Lucky1 [utilizator]

    ,,,asa ca MAE ar trebui sa initieze de urgenta negociri cu Ucraina pentru retrocederea teritoiului respectiv catre Romania. Odata asta facuta, Rusia ramane cu ochii in soare. Romania este membru NATO si isi permite astfel sa ia atitudine severa impotriva oricaror incercari de destabilizare a acelei zone.
    • +4 (10 voturi)    
      buuuuna treaba ar fi ....... (Joi, 5 martie 2015, 21:14)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      sa desfiintam cu adevarat diktatul ribentrof-molotov.
  • +9 (21 voturi)    
    mama, mama, maiculita.... (Joi, 5 martie 2015, 19:56)

    Manes [utilizator]

    ce activi is mujicii.......
  • +9 (13 voturi)    
    MIR-ul viseaza Putin a treia Roma ? (Joi, 5 martie 2015, 21:21)

    Plagarus [utilizator]

    “De la Lissabona la Vladivostok” proiectul geopolitic ruso-european,
    MIR colaborează activ sau menține legături strânse cu multe mișcări de dreapta, cum “Jobbik” (Ungaria), Młodzież Wszechpolska (Polonia), Nordfront-undersökning (Suedia), “Србска Акција” (Serbia), „Zorii Aurii” (Grecia), «Action francaise» (Franța), «ISSUIKAI» (Japonia), «Comunión Tradicionalista» (Spania), precum și cu mișcările monarhiste din Polonia, Serbia, Cehia, Franța și alte organizații de orientare conservatoare și de dreapta din Europa și Asia.
    MIR-ul s-a adresat naționaliștilor români cu propunerea de a susține, spre exemplu, rezistența rusească din Novorossia
  • -9 (13 voturi)    
    Здравствуйте! (Joi, 5 martie 2015, 23:06)

    a-politic [utilizator]

    La cat de prolific e Ivanetul aici in commenturi stau si ma intreb cam cati postaci s-au mobilizat in online media romaneasca pe de-a-ntregul. Dar probabil ma ingrijorez degeaba, nu are Rusia vreun interes pentru Romania, vor doar sa nu participam la un potential razboi cu USA pentru ca le-am spulbera orice sansa. E doar propaganda, nimic mai mult. Si marmota...
  • +4 (10 voturi)    
    ce descoperire (Vineri, 6 martie 2015, 2:25)

    doru001 [utilizator]

    au aflat ca un dictator nebun vrea razboi si ca Rusia merge in continuare pe testamenul lui Petru cel Mare. sper c-au muncit mult pentru asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Recomand citirea articolului in original. (Vineri, 6 martie 2015, 17:08)

    newlook [utilizator]

    Recomand citirea articolului in original.

    Generalul asta e o figura, zau asa. Trec peste faptul ca articolul e generat de supararea ca pana si UK reduce cheltuielile militare sub 2% (ca sa vezi cat pret pun europenii in realitate pe mistificarile ca Putin ar planui sa atace Europa, sau macar cateva state).

    Trec peste frustrarea tovarasului general de a se vedea din ce in ce mai mic si nesansa de a avea si el "razboiul lui".

    Interesant e duelul de la distanta cu .... aliatul german ... care e acuzat, spre exemplu, ca la niste exercitii comune, nemtii au iesit cu "cozi de matura, nu cu arme".
    Serios, asa zice, cititi articolul .