Directorul adjunct al societatii de transport local Tursib, Cristian Pavel, a fost gasit spanzurat / Acesta era un apropiat al lui Klaus Iohannis

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:39 Actualitate | Esenţial


Directorul adjunct al societatii de transport local Tursib, Cristian Pavel, a fost gasit in aceasta dimineata spanzurat, in casa mamei sale. El este sotul consilierului local FDGR, Anita Pavel, iar cei doi sunt cunoscuti ca fiind in grupul de prieteni apropiati ai presedintelui Klaus Iohannis, anunta ziarul local Turnul Sfatului.

Potrivit sursei citate, sotii Pavel au fost prezenti alaturi de presedinte la petrecerea de dupa castigarea alegerilor, dar si la petrecerea de Revelion.

"In jurul orei 10:00 s-a primit un apel la 112, dupa ce barbatul a fost gasit in una din locuintele care au apartinut parintilor lui.

Pana in momentul de fata nu avem suspiciune de omor, deci se confirma faptul ca este o sinucidere. Corpul a fost preluat de Medicina Legala, pentru autopsie", a declarat Luciana Baltes, purtatorul de cuvant al Inspectoratului de Politie al Judetului Sibiu, citata de Turnul Sfatului. 

Conform ultimei declaratii de avere, depusa la jumatatea anului trecut, Cristian Pavel nu avea datorii. El detinea, impreuna cu sotia, o casa in Sibiu de o suta de metri patrati, un teren in intravilan de 400 mp si un autoturism Ford.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11700 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Bizar (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 13:52)

    M.aura [anonim]

    A mai fost un afacerist apropiat de fostul presedinte, mort tot prin spinzurare - Florin Anghelescu. Nu e ciudat ca se intimpla asa ceva in mandatele consecutive a 2 presedinti?
    • +2 (12 voturi)    
      ... (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:10)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

      Poate lansezi si vreo teorie conspirationala?
      Sunt sigur ca vei gasi legaturi stranse intre cele doua sinucideri, cine stie, poate daca sapi adanc o sa apara si alte informatii, poate o sa legi intamplarile in mod direct de presedinti!!! Iti dai seama? Vei deveni celebra! O sa apari la televizor!
      • -3 (5 voturi)    
        Si totusi (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 19:43)

        M.aura [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

        Lasind rautacismul la o parte, atitea asemanari intre cele 2 cazuri le poti incadra la coincidente? Poate ar trebui facute sapaturi si in ce priveste mandatele celorlalti presedinti.
        • +1 (3 voturi)    
          Si totusi (Joi, 29 ianuarie 2015, 10:56)

          maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

          Lasand rautacismele la o parte, dupa cum propui, o minima documentare ti-ar fi spus ca, in afara ca doi oameni s-au sinucis, amandoi barbati, nu exista prea multe asemanari. Trebuie doar sa cauti pe internet ca sa te convingi.

          Primul tau enunt insinueaza o teorie conspirationala, e drept nedezvoltata, de aia ti-am si propus sa o enunti. Daca tot propui o teorie, nu crezi ca ar fi cazul sa spui si pe ce te bazezi - adica macar sa prezinti faptele?

          Altfel, nu e decat un enunt care nu are nici un fel de logica, usor de demontat la o simpla cautare pe internet, din care reies circumstantele in care s-au sinucis cei doi, extrem de diferite, prin urmare fara nici o legatura. Am senzatia ca doar eu am avut curiozitatea sa fac aceasta cautare, in urma caruia am fost rautacios, recunosc.
          • -1 (1 vot)    
            N-am inventat nimic (Joi, 29 ianuarie 2015, 12:14)

            M.aura [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

            Doar am pus niste intrebari.

            Asemanari ce conteaza:
            - apropiati ai presedintilor
            - moarte prin spinzurare
            - nici un bilet de adio

            Circumstantele extrem de diferite...?
            • +2 (2 voturi)    
              Serios? (Joi, 29 ianuarie 2015, 13:02)

              maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

              Cine a zis ca ai inventat ceva? Am spus ca ai tras o concluzie bazata pe 2 stiri doar aparent identice - doi barbati care s-au spanzurat, si ai insinuat o teorie conspirationala in legatura cu doi presedinti.
              Repet, daca ai mai multe date, foarte bine, ofera-le, sunt dispus sa aud o teorie a conspiratiei argumentata.

              Cum ai ajuns la concluzia ca erau amandoi apropiati ai presedintilor?
              Ia sa citim:
              http://www.ziaruldeiasi.ro/national-extern/florian-anghelescu-s-a-spinzurat-in-pivnita~ni3vrm

              Citesc ca sotia dlui Anghelescu a lucrat pt Basescu, care a dat-o afara la un moment dat. Unde o fi asemanarea cu situatia dlui Pavel, care si-a petrecut revelionul cu KWI? Eu personal nu o vad.

              Moarte prin spanzurare? Ok. Daca verifici studiile facute, vei remarca faptul ca barbatii tind sa aleaga cai violente de a se sinucide, spanzurarea fiind una din principalele cai (http://en.wikipedia.org/wiki/Gender_differences_in_suicide#Differing_methods_by_gender)
              Asadar, da, e asemanator, dar asta nu inseamna neaparat ceva!

              Nici un bilet de adio? OK. Dupa estimari, doar 25-30% din sinucigasi lasa bilete de adio:
              http://en.wikipedia.org/wiki/Suicide_note
              Deci in alte 70-75% din cazuri nu exista bilete.

              Pe de alta parte deosebiri:
              - unul om de afaceri, celalalt un director al unei firme (deci nu om de afaceri)
              - unul cu datorii mari, celalalt fara
              - unul urmarit penal (aproape de arestare), celalalt nu
              - unul cunoscut ca o fire foarte violenta, celalalt nu cred (nu scrie nimic, oricum)

              Sa iti mai zic? Vezi ce usor se demonteaza o teorie a conspiratiei neargumentata?

              Iti multumesc pentru minus, nu face decat sa imi confirme faptul ca esti contra doar de dragul de a fi contra, o discutie argumentata te cam deranjeaza ;)
              • 0 (0 voturi)    
                Nu ma deranjeaza (Joi, 29 ianuarie 2015, 14:32)

                M.aura [anonim] i-a raspuns lui maxi rodrigues

                Si nici nu fac procese de intentie. Nu obisnuiesc sa dau minusuri celor cu care conversez, chiar daca o fac in contradictoriu.
                Apreciez textul lung si documentat postat mai sus, dar nu toate circumstantele mi se par ca sint in categoria "conteaza".
                Uneori nu doar argumentele conteaza in evaluarea unei situatii, ci si intuitia. Sentimentul ca ceva e in neregula, chiar daca nu poti explica/dovedi.
                • 0 (0 voturi)    
                  Ok, fair enough (Joi, 29 ianuarie 2015, 15:58)

                  maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui M.aura

                  Intuitia nu o pot combate ;-)
  • +5 (5 voturi)    
    sper doar ca (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:19)

    rares [anonim]

    .. nu are legatura cu demiterea/demisia lui Maior
  • -2 (8 voturi)    
    poate era bolnav... (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 14:30)

    ion [anonim]

    ...de vreo boala incurabila si nu a vrut sa ramana o povara pe capul familiei.cu toate astea, sinuciderea ramane un act de lasitate, oricare ar fi motivul....
    • +2 (2 voturi)    
      Nu crezi ca... (Joi, 29 ianuarie 2015, 5:53)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui ion

      ...ar fi lasat un bilet de adio?
  • +3 (3 voturi)    
    da,,,,,,da....da....... (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 21:20)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ffff. curios......probabil ca in viitorii 50 de ani vom afla cate ceva.............
  • +2 (4 voturi)    
    avea de zugrăvit (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 22:11)

    Maica Reteza [utilizator]

    Poate omul avea casa în renovare, vroia să dea o mână de lavabil, să pună o nouă centrală termică, era nevoie de o treabă nemțească și hop, Klaus l-a lăsat cu curu-n baltă și s-a cărat la București.

    Ce era să facă, să renoveze casa cu niște români puturoși? Normal că s-a sinucis.
  • +2 (4 voturi)    
    Depresia... (Joi, 29 ianuarie 2015, 7:00)

    John M. [utilizator]

    Boala sec. XXI: usor de disimulat, parsiva si fatala.