Liderii statelor UE anunta noi sanctiuni pentru Rusia dupa atacul sangeros al separatistilor in Mariupol

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 27 ianuarie 2015, 11:28 Actualitate | Esenţial


Consiliul European, Bruxelles
Foto: Hotnews
Liderii celor 28 de state membre UE au anuntat marti, intr-un comunicat de presa, ca iau in calcul noi sanctiuni pentru Rusia dupa atacul sangeros al separatistilor pro-rusi asupra civililor si militarilor ucraineni din orasul Mariupol. Reactia sefilor de stat si de guvern din UE este una surprinzatoare pentru analisti, fiind extrem de rare cazurile cand Consiliul European da un comunicat de presa in afara intalnirilor regulate.

Ora 12.12: Ministrii de Externe din UE vor cere Comisiei Europene sa pregateasca noi sanctiuni pentru Rusia, decizia finala e asteptata pe 12 februarie - Reuters.

In comunicat, liderii de stat si de guvern fac recomandari pentru reuniunea ministrilor de externe care va avea loc joi.

Reamintim ca UE si SUA au impus mai multe sanctiuni economice si politice la adresa Rusiei, a Crimeei si a separatistilor pro-rusi. Sanctiunile au dus la prabusirea rublei, incetarea comertului cu alimente intre cele doua blocuri, stoparea investitiilor in industria extractiva si subrezirea multor banci si companii ruse, care si-au vazut taiat sau mult ingreunat accesul la finantare. Pe de alta parte, multe companii europene resimt la randul lor efectele situatiei si fac lobby pe langa liderii politici pentru indulcirea sanctiunilor.

Comunicatul sefilor de stat si de guvern din UE, transmis marti:

"Ne exprimam ingrijorarea legat de deteriorarea situatiei de securitate si umanitare ine stl Ucrainei. Condamnam uciderea civililor in timpul bombardamentelor asupra orasulu Mariupol pe 24 ianuarie 2015. Sesizam dovezi ale unui sprijin tot mai mare oferit de catre Rusia separatistilor, care subliniaza responsabilitatea Rusiei. Indemnam Rusia sa condamne acitunile separatistilor si sa implementeze acordurile de la Minsk

Amintim de concluziile formulate de Consiliul European din 18 decembrie 2014, cand am afirmat ca UE "va ramane pe pozitii" si ca "suntem pregatiti sa luam masuri suplimentare daca este nevoie".

In lumina situatiei care s-a inrautatit cerem Consiliului de Afaceri Externe (care va avea loc joi - n.r.) sa evalueze situatia si sa aiba in vedere actiuni care se impun, in special masuri de natura restrictiva, care sa vizeze implementarea rapida si cuprinzatoare a acordurilor de la Minsk.

Vom evalua situatia la urmatoarea noastra reuniune"







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17327 vizualizari

  • +39 (53 voturi)    
    FOARTE BINE FAC! (Marţi, 27 ianuarie 2015, 11:43)

    fit [utilizator]

    Trebuie continuate si adaugate sanctiuni pentru Rusia pana nu mai are bani cu care sa sustina invazii si cotropiri!
    • -8 (34 voturi)    
      o sa vedem (Marţi, 27 ianuarie 2015, 11:58)

      carmen [anonim] i-a raspuns lui fit

      asa au crezut ca-l vor constrange si pe hitler, si pana la urma se pare ca n-au reusit.
      Treaba asta cu constrangerile financiare cred ca merge mai mult la occidentali, care au ca zeu banul, se inchina la el, si se sperie cand li-l iei, si mai putzin la cei de teapa lui Putin, capabili sa mearga pana-n panzele albe pentru a-si duce la indeplinire planul.
      E greu prezis cum vor decurge lucrurile, ne ramane sa speram ca masurile astea vor functiona.
      • +16 (20 voturi)    
        Pe protap (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:02)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui carmen

        Hitler avea tehnologia nemteasca de partea lui. Si tot a pierdut pina la urma. Era dement, ca si Putin. Dar asta din urma nu are nici macar tehnologia de partea lui. Are doar gaze. Si Rusia abia-abia daca se poate hrani singura. Deci ce sanse mai are Putin sa sustina agresiunile militare din economia proprie? Zero absolut.

        Rabdarea sanctiunilor economice aseaza regimul Putin pe protap, la foc mic.
        • -4 (6 voturi)    
          si rusii si americanii au arme nucleare (Marţi, 27 ianuarie 2015, 16:59)

          carmen [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          si astea sunt cele mai periculoase. Daca le ai, intr-un caz extrem poti sa-ti impui un punct de vedere indiferent de ce alte arme mai au ceilalti. De asta consider ca lucrurile sunt mult mai complicate acum, puterea de distrugere e cam nelimitata. Sa ne fereasca Dumnezeu sa se ajunga acolo, desi nu cred ca exista arma care sa fie fabricata fara intentia de a fi folosita candva.
          • +2 (2 voturi)    
            Au arme (Marţi, 27 ianuarie 2015, 22:32)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui carmen

            nucleare. Si au avut . S-a numit cursa inarmarilor. Cine are mai multe si mai puternice. Rusii au inceput sa gafaie in acesta cursa. Economia comunsita nu a facut fata la aceasta cursa. Si a fost unul din motivele pentru care comunismul s-a prabusit.
            Daca Putin are chef de o noua " cursa a inarmarilor " e dement !
            Rusia nu face fata din punct de vedere economic la acesta cursa.
            Intra in colaps !
        • -2 (2 voturi)    
          daragi rusofobi (Marţi, 27 ianuarie 2015, 19:16)

          jaz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

          un site care arata cam ce poate face armata rusa: http://fortruss.blogspot.ro/2015/01/xyz-what-would-happen-if-russian-army.html
          merita sa cititi si restul
          • +3 (3 voturi)    
            Dementa fara limite (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 11:32)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jaz

            Puterea extra-mondiala a armatei ruse ar fi chipurile chiar dovada ca Rusia nu ar fi invadat Ucraina. O nebunie totala! Putin a fost chiar in vizita in teritoriul nou cucerit, o vizita mediatizata intens de presa rusa. total aservita. Deci despre ce vorbim? Dementa e fara limita. Si pe harti rusii arata ca fiind anexata Crimeea. Si sa mai sustii ca n-ai fi atacat Ucraina??!!

            Toti cei care tin partea rusilor au probleme grave la mansarda. La fel ca rusii.
            • 0 (0 voturi)    
              imi place cocluzia (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 19:55)

              jaz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

              tine de propaganda ieftina: cine nu e cu noi e impotriva noastra.
              deci nu e vorba numai de rusofobie in cazul tau
              • 0 (0 voturi)    
                Cu noi??!! (Joi, 29 ianuarie 2015, 10:35)

                Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui jaz

                Nu mai minti! Tu n-ai dificultati de identificare a agresorului. Cunosti bine faptele si presa. Tu ai probleme doar de rea vointa. Si parsivitate bineinteles. Faci tot posibilul sa albesti crimele rusesti evidente, zilnice. Si in mod traditional, dai vina pe toata lumea, ca sa fie uitate crimele rusesti. Esti gretos.
                • 0 (0 voturi)    
                  sunt curios (Vineri, 30 ianuarie 2015, 10:50)

                  jaz [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

                  cum lucreza un postac propagandist
                  ai statie de lucru cu mesaje alocate?
                  te ocupi de un anumit domeniu?
                  ai un manual cu mesaje care se aplica in contexte specifice?
                  lucrezi in echipa?
                  ti se face un briefing la inceputul programului?
                  ai program flexibil sau fix?
                  primesti bonus?
      • +16 (16 voturi)    
        pe Hitler nu a incercat nimeni sa il costranga (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:06)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui carmen

        Ba dimpotriva, i-au indeplinit toate cererile si acceptat toate marlaniile: remilitarizarea Renaniei, Anschluss-ul, inavzia si dezmembrarea Cehoslovaciei, etc
      • +10 (14 voturi)    
        a trecut vremea lui Hitler (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:22)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui carmen

        Acum, o confruntare militara intre NATO si Rusia ar insemna sfirstiul lumii, asha cum e ea azi. S-ar da un reset la tot ce inseamna viata pe pamant acum, iar revenirea la civilizatia actuala ar dura sute, poate chiar mii de ani.
        Asha ca singura varianta raman sanctiunile economice. Si o sa vezi in 1-2 ani ca si rusii se inchina la bani cind lipsa lor va incepe sa insemne foame, imposibilitatea de a-si mai parasi tara din motive de costuri, limitarea la maxim a importurilor din cauze de cost.
        Dar in primul rind va sucomba bugetul. Scaderea drastica a veniturilor la buget va taia fondurile pentru aparare, pentru razboaie, pentru sustinerea liderilor de prin zonele controlate, etc. Deja a aparut o stiere ca pentru prima oara Transnistria nu mai e ajutata financiar de Rusia.
        • 0 (0 voturi)    
          de acord intr-un fel (Marţi, 27 ianuarie 2015, 16:53)

          geo [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

          Cu existenta armelor nucleare pe piata in mainile unor oameni din ce in ce mai dubiosi e destul de greu de prezis ce s-ar putea intampla. Dar cred ca rusii vor primi ajutor de la chinezi, care la ora actuala au destule resurse financiare. Nu prea cred nici eu in represaliile astea de ordin economic, trebuie dublate de alte masuri, dar nu stiu care. Sper doar sa fie oameni care stiu, in pozitii de decizie.
          • 0 (0 voturi)    
            Ajutor de la chinezi ? (Marţi, 27 ianuarie 2015, 22:39)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui geo

            Dar ce interes au chinezii sa-i ajute pe rusi?
            Din cate stiu exista niste dispute nerezolvate asupra unor teritorii din Siberia.
            Si sa nu crezi ca ai aflat pretul corect al gazului pe care ar urma sa-l vanda rusii chinezilor , daca europa nu mai are chef sa stea la santajul lui Putin.
            Chinezii l-au prins la inghesuiala pe Putin si pretul stabilit e mult mai mic decat cel anuntat oficial.
          • 0 (0 voturi)    
            Chinezii nu-s fraieri (Joi, 29 ianuarie 2015, 13:59)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui geo

            Chinezu nu-l ajuta pe rus neinteresat. China a anuntat de citeva luni ca se aboneaza la gazul rusesc, dar nu s-a semnat nimic inca, problema fiind pretul. Plus ca problemele Rusiei sunt mult mai mari decit poate China subventiona. Rusia la ora actuala are o economie slaba spre foarte slaba, $10.000/locuitor fata de $45.000/ locuitor in SUA si o populatie de 145 mil versus 315 mil SUA.
            In conditiile astea, a sustine financiar o armata similara cu cea a SUA inseamna faliment in citeva zeci de ani. Nu are China sufcienti bani petru a acoperi asha ceva, si nici nu cred ca are vrun interes...
        • 0 (2 voturi)    
          Nici pana acum (Marţi, 27 ianuarie 2015, 17:10)

          sec_o [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Rusul de rand nu a stat pe roze nici pana acum. Tot nu isi permiteau sa iasa din tara, tot nu prea aveau ce manca, tot coruptie si marlanie. Vodca sa curga... Tot exod in masa de femei frumoase la produs pe strazile europene si nu numai. Suna cunoscuta situatia?
          Sunt de acord ca un razboi ar fi un dezastru pentru toata lumea dar nu stiu cat de departe se ajunge cu sanctiunile financiare.
          • 0 (0 voturi)    
            well (Joi, 29 ianuarie 2015, 16:53)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sec_o

            Cu sanctiunile si cu pretul petrolului se poate ajunge pina la punctul la care rusul de rind, de foame, va renunta la mindria prosteasca pe care i-o da atitudinea imperialista a rusiei si-l va matura pe Putin de la putere.

            Rusul o fi el invatat cu greul, dar lipsa acuta de bani, scaderea economica, sanctiunile europene, vor duce usor usor la scaderea nivelului de trai, atit cit e el acum.
    • -11 (23 voturi)    
      Da, dar... (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:19)

      Caciula ruseasca [anonim] i-a raspuns lui fit

      ... din nefericire, cea mai la indemana actiune nu e sa te opresti, ci din contra, sa invadezi si mai mult. Nu mai suntem in anii '40, insa oameni ai, metalurgie ai, carburant ai, deci te poti face ca nu intelegi si sa mergi mai departe, stiind ca nu sunt multi care sa aiba curajul sa faca misiuni impotriva ta. Asa ca trebuie putina dibacie cu sanctiunile, ca se intra foarte usor intr-o spirala din care nu mai stim cum sa iesim.
      • +7 (9 voturi)    
        Ai... (Marţi, 27 ianuarie 2015, 14:05)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Caciula ruseasca

        mare dreptate in ceea ce priveste resursele, dar ce te faci cu magnatii (care oricum cumulat au pierdut vreo 60 de miliarde anul trecut) si curvele lor imbracate doar in blana, fara nimic pe dedesubt?! Vrei sa-si faca vacanta in Siberia cu vodka si skiuri de lemn, nu pe Coasta de Azur cu sampanie si bikini?!?!

        Nu tine tatuca Putin, ei dau bani la buget si campanii...
  • +32 (36 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 ianuarie 2015, 11:52)

    [anonim]

  • +9 (23 voturi)    
    Ipocrizie europeana (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:09)

    costel [anonim]

    iar ca un semn ferm de sanctionare Franta sa le livreze mai repede navele Mistral !
    Europeni ipocriti, rusii le-au doborat cu sange rece un avion de pasageri cu 300 de oameni nevinovati si ei inca se gandesc daca negrul e alb etc
    • +4 (4 voturi)    
      Terorism evident (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:13)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui costel

      Si ce au facut Europenii ?? Ipocrizie.. generalizata..
    • +10 (10 voturi)    
      geopolitica e mai complicata nitel (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:25)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui costel

      Ce-ai vrea sa faca Europa? Sanctiunile trebuie sa aiba rolul de a limita sursele de finantare a razboaielor, nu de a arunca Ruasia in haos. Gindeste-te ce-ar insemna o tara cu arsenalul nuclear al rusiei, ajunsa in haos, si care ar fi pericolul ca acest arsenal sa ajunga pe mina terorismului...
    • -9 (15 voturi)    
      incet cu pianul pe scari (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:34)

      Ion Zapada [utilizator] i-a raspuns lui costel

      apropo de avion, nu rusii l-au doborat ci ucrainienii...mai nou, guvernul ucrainian a dat ajutor ZERo olangezilor (citeste atat presa olandeza cat si nemteasca). Toata lumea a pus batista pe tzambal.

      O fi Putin tampit si merita sanctionat dar nici cu ucrainienii nu imi este rusine.
      De aici si reticenta europeana (uneori pe buna dreptate).
      • +2 (2 voturi)    
        pentru sacha (Marţi, 27 ianuarie 2015, 22:44)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ion Zapada

        Ucrainieni au dobaorat avionul?
        Dupa ultimile stiri australienii l-au doborat. Citeste presa din Burkina- Faso !
  • -16 (26 voturi)    
    Rusia nu trebuie umilita (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:19)

    worker [anonim]

    Spirala sanctiunilor nu poate duce la retragerea Rusiei din razboi - Rusia nu va accepta sa fie umilita astfel (chiar daca nu are dreptate). Trebuie gasita o solutie care sa convinga Rusia sa plece dar sa nu o umileasca. Rusii accepta multe dar cel mai putin sa fie in aceasta pozitie.
    • +9 (11 voturi)    
      Nu va accepta umilinta? (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:04)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui worker

      Nici nu trebuie ca Rusia sa accepte ceva. Important e sa n-o zgindarim militar. De pierdut, se pierde singura in cheltuieli militare tot mai mari si venituri economice tot mai mici,
    • +7 (11 voturi)    
      adica cum ?? (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:32)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui worker

      ei invadeaza UKraina , colaboreaza ( adica le da bani si rachete) cu separatistii .. trimit armament si NATO ce sa faca ?? Cate victime sa mai fie ca sa fie sanctionati si mai mult ? Rusia nu se gandeste la PACE! In interiorul Rusiei nu este bine ..si nici inainte de sanctiunile UE nu a fost bine Dictatura ..mizerie morala....
    • +2 (6 voturi)    
      poate invata si asta rusia... (Marţi, 27 ianuarie 2015, 14:05)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui worker

      ca orice invat are si un dezvat
      Rusia poate pierde aproape totul. Si Europa are de pierdut daca se imparte teritoriul rusesc intre chinezi si musulmani...
      In schimb fhurtin nu are ce sa piarda. La 65 de ani decat sa fie anchetat pentru crime de razboi, mai bine distruge lumea!!
    • +2 (4 voturi)    
      Pai (Marţi, 27 ianuarie 2015, 14:27)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui worker

      Li s-a dat posibilitatea de multe ori pana acum, ce asteapta, covor rosu?
    • -1 (5 voturi)    
      Covorul rosu (Marţi, 27 ianuarie 2015, 14:28)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui worker

      Apropo, vad ca-si intind ei covorul rosu...de sange de copii :(
    • +2 (2 voturi)    
      Umilinta.... (Marţi, 27 ianuarie 2015, 15:08)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui worker

      Mandria de sine este umilitoare pe cand umilinta cu sine este dovada de caracter.
    • 0 (0 voturi)    
      Conduci (Marţi, 27 ianuarie 2015, 22:46)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui worker

      tu delegatia europeana care va discuta cu Putin , pupandu-i mana ? Si sa nu-l umileasca . Sa-l roage frumos...
  • +12 (16 voturi)    
    Bun! (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:21)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ăștia nu se potolesc cu rachetâile...gluma e glumă dar cizmele au luat-o razna.
    • +7 (9 voturi)    
      Rusia ..si UE (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:11)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Putina ipocrizie este in atitudinea unor tari UE care s-au luat de mana la Paris pentru 20 victime ..dar ce fac pentru peste 5000 victime in Uk (Ucraina ..acromin in ruseste nu Marea Britanie ) . Hai sa vedem ce facem noi ?? Tinem in Parlament oameni verzi care sunt banuiti de relatii cu Kremlin ..GRU..si suspectul cu nume de artist, Tony, dar si de unealta GREBLA , sta cocotat la CCR desi e clar ca nu acolo este locul lui .. Asta credeti ca a votat pentru Legile de asigurare a Securitatii Statului RO ?? El cu neamurile lui, cu cumetriile lui ..credeti ca-i convine sa fie monitorizat ?? In ce tara traim ..?? Mare atenie fratilor .. ca rusii sunt atat de aproape si noi stam ..pe ganduri !!
  • -12 (22 voturi)    
    i would not hold my breath (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:34)

    demaGOGU [utilizator]

    liderii EU cer consiliului foreign affairs iar acesta, la randul lui, cere comisiei EU care, in turn, va cere unui birocrat de mana a 14ea sa pregateasca sanctiuni aditionale

    iin between, putin inhata o halca din ukraina
    • +11 (13 voturi)    
      A inhatat deja (Marţi, 27 ianuarie 2015, 13:06)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Dar se vede treaba ca Ukraina e o halca de pamint prea mare. I-a ramas in git lui Putin. S-a sinucis deja, dar el inca n-a aflat.
  • +5 (11 voturi)    
    ar trebui rapid (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:35)

    AliKimiku [utilizator]

    acordat un ajutor militar Ucrainei.
    Cu Grecia sub comunisti, cu Turcia cu fundul in doua luntri, tot flancul sud-estic al Europei este in pericol.
    Daca Rusia ajunge la gurile Dunarii suntem mancati. Poate doar sa ne declare US stat al federatiei.
  • +8 (14 voturi)    
    Jocul nervilor tari (Marţi, 27 ianuarie 2015, 12:54)

    Daniels22026 [utilizator]

    Jocul sanctiunilor economice este cel mai cuminte si mai sigur joc strategic fata de Rusia. Aceasta super-putere militara va ingenunchea economic cit de curind.
  • +5 (9 voturi)    
    Lend Lease Act (Marţi, 27 ianuarie 2015, 15:04)

    bilbofil [utilizator]

    UE ar trebui sa permita Ucrainei sa ia pe datorie echipamentele si serviciile de care are nevoie pentru a se apara de un razboi presupus civil dar in care lupta omuleti verzi veniti din afara tarii.

    Rusia are rezerve pentru inca 2 ani de razboi sub drapel de imprumut si ar trebui ca Ucraina sa aiba posibilitatea sa se apere de o asemenea presiune prelungita. Termenul de cmparatie potrivit pentru Putin nu este Hitler, ci Milosevici. Nu cred ca UE ar trebui sa se faca raspunzatoare de inca o Srebrenita.
    • +1 (3 voturi)    
      Stai asa (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 0:48)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      Deci tu il compari pe Putin cu Milosevici, cand Porosenko este acela care intervine militar impotriva separatistilor. Tu stii istorie?!
  • +1 (7 voturi)    
    Mda (Marţi, 27 ianuarie 2015, 16:07)

    electron [utilizator]

    Cat mai este pana la un nou razboi rece? Pariuri careva?

    Gluma la o parte cam ce doreste sa obtina Rusia/Putin din toate astea? Acces la anumite resurse din Marea Neagra? Ok nu cred ca nu au luat in calcul faptul ca UE nu o sa stea cu mainile in san, si totusi ma intreb daca se merita ce fac sau este numai un capriciu al lui Putin.

    Problema Europei este ca depinde din punct de vedere energetic prea mult de Rusia, la fel si din punct de vedere financiar, asa ca sanctiunile nu pot fi suficient de dure.
    Acuma este un joc pe tabla de sah, in care UE joaca cu o mana/ochi legat. SUA joaca mai mult de nevoie si din dorinta de a nu pierde statutul de numarul 1 in ochii celorlati.
    Si cine o sa sufere din toate astea noi oamenii simplii ...
    • +3 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 27 ianuarie 2015, 16:40)

      [anonim] i-a raspuns lui electron

      • +1 (3 voturi)    
        Din pacate (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 0:49)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui

        Psihopatii sunt in alta parte. Sunt aia care nu vad cum SUA, dupa ce a acaparat militar si financiar tot globul, isi impinge acum puterea dincolo de plapuma, in spatiul rusesc.
        • 0 (0 voturi)    
          Pentru Taras Bulba (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 20:30)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          Citeam cu interes primele doua randuri ale comentariului
          tau , dar cand am trecut la randul al trei-lea , m-ai dezamagit.
          "Psihopatii sunt in alta parte. Sunt aia care nu vad cum SUA, dupa ce a acaparat militar si financiar tot globul, isi impinge acum puterea dincolo "
          credeam ca vei scrie " de sistemul solar , macar , daca nu chiar dincolo "de galaxie".
          Dar tu ai scis...plapuma.
          Prea putin.
  • -1 (3 voturi)    
    Furtuna (Miercuri, 28 ianuarie 2015, 0:45)

    Taras Bulba [utilizator]

    Furtuna mare pe coasta de Est! Propun sanctiuni drastice pentru Federatia Rusa.

    Mai mult, un asteroid a trecut aproape-aproape de planeta noastra. Propun alte sanctiuni pentru, desigur, Federatia Rusa.

    Acum nu mai e Basescu de vina. E Rusia.