VIDEO Klaus Iohannis, in vizita la arhivele CNSAS: Sustin in continuare conceptul unui Muzeu al Comunismului in Romania. Este necesara o reconciliere cu istoria noastra recenta

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 26 ianuarie 2015, 9:36 Actualitate | Esenţial


Presedintele Klaus Iohannis a declarat, luni, dupa vizitarea arhivelor CNSAS de la Popesti-Leordeni, ca sustine in continuare necesitatea construirii unui Muzeu al Comunismului, adaugand ca nu am reusit sa ne cunoastem suficient de bine istoria recenta, referindu-se la anii comunismului. "Este nevoie de o studiere mult mai atenta si in final de o reconciliere a noastra cu istoria noastra recenta", a declarat seful statului.

Principalele declaratii ale resedintelui Klaus Iohannis:
  • Am inteles ca si aici avem de a face cu o problema de fonduri. Aceasta este o problema care se poate rezolva relativ usor pentru a permite modernizarea arhivei.
  • Este un lucru care se leaga de o idee de a mea un pic mai veche, am enuntat acum cateva luni un concept la care tin in continuare: un muzeu al comunismului in Romania, si cu siguranta aceasta arhiva va contribui si cu piese la aceast muzeu, dar si cu informatii.
  • Mi se pare foarte important sa nu trecem prea repede peste istoria noastra recenta.
  • Nu am reusit sa cunoastem suficient de bine istoria noastra recenta, si vorbesc aici de anii comunismului.
  • Este nevoie de o studiere mult mai atenta si in final de o reconciliere a noastra cu istoria noastra recenta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3167 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    reconciliere (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:04)

    Francisc 1 [utilizator]

    cand se va publica pe net continutul arhivei , sa nu mai punem dupa zeci de ani tot felul de comunisti cosmetizati la putere, atunci vom avea si reconciliere pana atunci doar o continua suspiciune.
    • +3 (11 voturi)    
      Penibil! (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:36)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Klaus, pe post de Mikey Mouse: "Am venit aicea, sunt fericit ca am fost asteptat de conducerea CNSAS-ului care mi-a prezentat foarte multe lucruri interesante!".
      Dati-i un prompter, o fituica, ceva, oameni buni!
  • +5 (7 voturi)    
    Reconcilierea este imposibila , (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:13)

    mopsu [utilizator]

    chiar si tinerii sustin ca jegurile comuniste trebuie alungate din politica. Dl klaus cu doi traseisti si fripturisti ( oare nu-i rusine?) , mahalache si kobeamru nu poate fi credibil.
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Luni, 26 ianuarie 2015, 11:22)

    a.nonim [utilizator]

    Ca X sau Y a fost activist de partid, are mai putina importanta. Dar ce facem cu cei care au tras in populatie in decembrie 89 si care acum sunt bine mersi?
    • +5 (5 voturi)    
      De Acord ! (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:24)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Dar si cei care au tras in buzunarele populatiei gen SOV....nu s a recuperat un cent de la El...si CRESCENT.....NU s a recuperat un cent de la Felix Voiculescu
      • -2 (4 voturi)    
        Cred ca s-a recuperat (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:32)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        aici e vorba de soarta unei natiuni si tramele lor, nu de traumele din buzunarele unor persoane fizice.

        SOV e in inchisoare si averea lui a fost in mare preluata de alti securisti. Asta ar trebui sa ingrijoreze.
    • +6 (6 voturi)    
      parere (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:33)

      Arl [utilizator] i-a raspuns lui a.nonim

      Exact, cu pensie de 6000 lei si indemnizatie de revolutionar de 2000.
  • +5 (5 voturi)    
    Trecut sau viitor! (Luni, 26 ianuarie 2015, 12:11)

    Johanis [utilizator]

    Domnule presedinte, priviti mai mult spre viitor si la pasii pe care Romania trebuie sa-i urmeze si mai putin spre trecut. Este necesar sa ne cunoastem trecutul, dar alocand mult timp pt trecut nu ne mai ramane pt viitor!
    • +4 (4 voturi)    
      Iohanis, presedinte ocolitor (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:22)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Ocoleste cu mare grija temele importante pentru romani ca sa nu-si sifoneze penele.
  • +1 (7 voturi)    
    hai să iertăm torționarii, să ne reconciliem (Luni, 26 ianuarie 2015, 13:13)

    visio [anonim]

    asta ați votat români; eu v-am spus că Macovei era mai bună; voi ați votat omul care a stat la masa PSD-ului.
    este o rușine ca după 25 ani să fim guvernați de comuniști. Cum rămâne cu morții lui 1989? Cine va fi reconcilia părinții care și-au îngropat copiii?!
    • -2 (4 voturi)    
      Asa-s toti talibanii lu' Macovei? (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:55)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Analfabeti?

      RECONCILIÉRE, reconcilieri, s. f. Acțiunea de a (se) reconcilia și rezultatul ei; punere de acord, înțelege, împăcare. [Pr.: -li-e-] – V. reconcilia.

      Deci daca vrei sa-ti cunosti trecutul esti comunist? gizas..
  • +1 (5 voturi)    
    Poftim??? (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:02)

    triciupa [utilizator]

    Reconciliere??? Asadar Iohannis vrea reconciliere cu criminalii si tortionarii, cu ticalosii care au transformat un popor intr-o gloata, cu toate canaliile care au spoliat si au distrus tot ce au atins, cu jigodiile care ne-au deturnat istoria si ne-au condamnat la inapoiere, la mizerie si umilinta, cu feciorii securistilor si activistilor care s-au deghizat in politicieni si "oameni de afaceri" inventand o mafie uluitoare, cu ASTIA sa ne reconciliem??? NICIODATA, Iohannis, baga bine la cap, niciodata!
    Mai intai sa plateasca toate canaliile pentru raul imens pe care l-au facut si apoi mai vorbim. Intai purificare, apoi reconciliere!
    Ia povesteste-ne Iohannis, cum s-au reconciliat evreii cu criminalii nazisti?
    Inca o data trebuie sa ne intrebam daca jigodia de mahalache este autorul acestor pozitii publice revoltatoare.
    • -2 (4 voturi)    
      Alt taliban? (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:56)

      Alo? [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

      RECONCILIÉRE, reconcilieri, s. f. Acțiunea de a (se) reconcilia și rezultatul ei; punere de acord, înțelege, împăcare. [Pr.: -li-e-] – V. reconcilia.

      Tot de la Macovei iti tragi si tu seva, puisor?
      • +2 (4 voturi)    
        Da, postacule... (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:00)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

        ...de la Macovei si eu, fara indoiala.
        Tu insa pari a fi un postac din turma lui mahalache, poate chiar vreunul dintre cei care combateau pe forumuri in timpul loviturii de stat din 2012.
        E bine ca ne-ai dat definitia de dictionar a reconcilierii. Asa pricepem si noi ca tu esti pentru punerea de acord, intelegerea, impacarea cu visinescu, ficior, iliescu, voiculescu...
        • -2 (4 voturi)    
          . (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:22)

          Alo? [utilizator] i-a raspuns lui triciupa

          Cand tatucu' zicea ca macoveismul este forma prosteasca a basismului stia el ce stia...

          Ba, Iohannis a zis ca tre' sa-ti cunosti istoria; nu ca tre' sa-i pupi p-aia pe bot.

          Da' ce asteptari sa am de la talibani?
          • +2 (2 voturi)    
            Nu trebuie sa ai... (Luni, 26 ianuarie 2015, 16:45)

            triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

            ... nici un fel de asteptari de la talibanii macovisti. Ei stiu una si buna: unde-i lege, nu-i tocmeala, nici intelegere si nici reconciliere. Ai furat, mergi la puscarie; ai torturat, mutilat, ucis, trebuie sa platesti! Nu avem cum sa ne intelegem cu ucigasii, tortionarii si hotii, si nici cu odraslele lor care formeaza osatura noului uslam.
            Iohannis - adica mahalache - a zis ca e necesara o reconciliere cu comunismul. Asta nu inseamna ca trebuie sa-mi cunosc istoria (o cunosc bine, am trait-o pe viu) ci ca trebuie sa ma impac cu leprele si ticalosii. Parca tu ne-ai dat definitia de dictionar a reconcilierii, nu-i asa?
  • +3 (3 voturi)    
    Mie mi-a placut in mod deosebit modul de primire (Luni, 26 ianuarie 2015, 14:28)

    ty [utilizator]

    Toata conducerea s-a insirat pentru a primi nemaipomenitul oaspete. EL a laudat modul in care a fost primit.
    Sa vedeti de azi incolo ce inventivi vor fi romanii care sau prins de marea slabiciune a PRESEDINTELUI.
    Evident este altceva decat Basescu.