Klaus Iohannis a acordat un interviu pentru New York Times: Avem nevoie de un guvern suficient de puternic, cu o viziune economica pe termen lung si cu o abordare noua

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:43 Actualitate | Esenţial


Ponta si Iohannis
Foto: Hotnews
Presedintele Klaus Iohannis a anuntat, marti, pe Facebook, ca a acordat un interviu cotidianului american New York Times, in care a aratat ca "avem nevoie de un guvern suficient de puternic, cu o viziune economica pe termen lung, care sa schimbe lucrurile". Potrivit sefului statului, Romania are nevoie de un guvern care sa vina cu un nou mod de abordare si care "sa aiba curajul de a pastra un set de reguli economice atata timp cat este necesar".

"Intr-un interviu acordat astazi pentru cotidianul New York Times, am explicat ca in economia romaneasca e nevoie de reguli mai putine si mai simple. Avem nenumarate reguli care se schimba incontinuu si asta ii descurajeaza pe investitori. Avem nevoie de un guvern suficient de puternic si cu o viziune economica pe termen lung, care sa schimbe lucrurile. Ne trebuie un guvern care sa vina cu un nou mod de abordare si care sa aiba curajul de a pastra un set de reguli economice atata timp cat este necesar", scrie Klaus Iohannis pe Facebook.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6388 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    uraaaa (Marţi, 20 ianuarie 2015, 21:49)

    catalin060666 [anonim]

    sa vina ai nostrii!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!............
    • +3 (3 voturi)    
      politică și gramatică (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:16)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui catalin060666

      atîta timp cît scrii "ai noștrii", eu unul sînt convins că ai voștri nu sînt și ai mei, deci ți-ai asigurat cel puțin un vot negativ pe ziua de azi, pa!
  • +5 (5 voturi)    
    Da (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:15)

    Clop [utilizator]

    Cine are urechi de auzit, sa auda. Avem inca un guvern mester in butaforie.
  • +6 (6 voturi)    
    Avem nevoie de politicieni responsabili (Marţi, 20 ianuarie 2015, 22:17)

    ty [utilizator]

    ai nostri se gandesc la pensii speciale si alte alea.
    Problema noastra e un pic mai extinsa.
  • +5 (5 voturi)    
    Care guvern? (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:41)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    Asta de acum? Altul? Pai Pontacu vrea?
  • +6 (8 voturi)    
    de un premier NE-Plagiator nu a spus o vorbă (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:44)

    visio [anonim]

    e de tot râsul johannis!
  • +8 (10 voturi)    
    Zau, Iohannis? (Marţi, 20 ianuarie 2015, 23:47)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Condus de cine? De cazatura aia de Predoiu care i-a dat mana libera lui Ponta si Bica sa faca praf nou cod fiscal care a injumatatit pedepsele, a scod ICCJ din circuit punand in loc mizeria de la Curtea de Apel in care e si madam Costiniu, a introdus controlul judiciar in loc de puscarie pentru borfasi? Sau il pui pe Nini Sapunaru, borfasul vamilor romanesti care se da curat ca lacrima, Atanasiu sau madam Gorghiu, regina alcovurilor peneliste? Bai Iohannis, ai grija macar de justitie, in rest, taci ca si pana acum ca n-ai ce sa spui si lasa pe altii sa faca politica. Pe Basescu si Macovei, singurii care au schimbat ceva in tara asta. Tu esti uselist...
    • -3 (3 voturi)    
      Si uite-asa (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:10)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      ajungeti la concluzia ca doar doi oameni,ce oameni,doi semizei pot conduce Romanica,Basescu si Macovei,vai de capul nostru,rau am mai ajuns!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 1:27)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Ia sa vedem (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 4:49)

    Manole [anonim]

    "Un guvern puternic, cu viziune pe termen lung, cu o abordare noua"..
    Pai asta-i guvernul Ponta, nu?
  • +9 (9 voturi)    
    Nu ar fi deloc exclus.... (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 4:56)

    gica43 [utilizator]

    ....ca psd-ului sa-i fie mai....pe plac presedintia lui Iohannis decat i-ar fi fost cea a lui ponta !!! Pana acum,cel putin,Iohannis se dovedeste a fi un Presedinte complet amorf !
  • 0 (2 voturi)    
    Pai nea Johan, (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:12)

    xrogo [utilizator]

    poate faci matale un imprt de guvern si toate se rezolva!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Schimb de guverne ,,dracu cu ta-su',, (Miercuri, 21 ianuarie 2015, 9:42)

    Jula [anonim]

    D-le presedinte, ,,guvern cu viziune economica'' este o expresie care contine cuvinte si ,,idei'' antagonice. Aveti grija cum folositi cuvintele si ce va doriti!
    ,,Un guvern suficient de puternic'' dupa modelul unor consilieri prezidentiali ,,bine alesi'' (v. Mihalache, Ungureanu & Co) mai bine nu. Lupul isi schimba parul, dar naravul, ba!