Victoria Nuland: Coruptia este o chestiune de securitate nationala, pentru ca ofera parghii pentru patrunderea unor influente straine rauvoitoare in tara voastra

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:04 Actualitate | Esenţial


Victoria Nuland in conferinta de presa
Foto: Privesc.eu
Asistentul secretarului de stat al SUA Victoria Nuland a declarat, intr-un interviu acordat agentiei Mediafax, ca lucrurile s-au imbunatatit de la ultima sa vizita la Bucuresti, dar mai sunt multe de facut, avertizand, totodata, asupra faptului ca fenomenul coruptiei este o chestiune de securitate nationala.

"Este ceva despre care am discutat de mai mult timp in Romania, in Bulgaria, in Ungaria, in Republica Ceha, dar acum vorbim despre ea (combaterea coruptiei) nu numai ca despre o chestiune ce tine de consolidarea democratiei intr-o tara, ceva ce creeaza mai multa predictibilitate pentru investitii si prosperitate, dar si ca despre o chestiune de securitate nationala, deoarece coruptia ofera parghii pentru patrunderea unor influente straine rauvoitoare in tara voastra. Daca cineva este "murdar" sau banii sunt murdari pot fi corupti sa faca jocurile altora. Am avut o discutie foarte buna despre faptul ca nu este vorba doar despre democratie, nu numai despre prosperitate oricat de importante ar fi aceste lucruri, dar in acest moment si despre securitate", a declarat Victoria Nuland, intrebata daca a discutat cu autoritatile romane despre noua abordare regionala a SUA privind combaterea coruptiei.

Aflata in vizita la Bucuresti, Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat al SUA pentru afaceri europene si eurasiatice, a precizat ca exista "progrese considerabile" in ceea ce priveste unele aspecte ale statului de drept, precum renuntarea la legea amnistiei din "Martea Neagra", sau referitor la consensul privind alocarea a 2% din PIB pentru aparare.

Emisarul presedintelui american a remarcat "imbunatatirea culturii politice" de la Bucuresti, dar a spus ca mai sunt multe lucruri de facut, precum aprofundarea predictibilitatii, mai putine ordonante de urgenta sau un Cod fiscal functional.

"Cred ca este un impuls pozitiv, dar astazi am vorbit despre aprofundarea predictibilitatii pentru ca mediul de business sa stie la ce sa se astepte, despre mai putine ordonante de urgenta, despre importanta unui Cod fiscal care sa functioneze, despre un mediu de afaceri sigur", spune oficialul american.

Pe de alta parte, Victoria Nuland a discutat cu presedintele Klaus Iohannis, cu premierul Victor Ponta si cu liderii politici despre noua abordare regionala a SUA privind combaterea coruptiei, avertizand ca acesta este o chestiune care tine si de securitatea nationala, nu doar de consolidarea democratiei.

Asistentul secretarului de stat al SUA Victoria Nuland a subliniat ca asistam la "un nou inceput politic pentru Romania" si este nevoie de "progrese reale pentru cetatenii Romaniei pentru ca e clar ca asta au cerut oamenii cand s-au prezentat la urne".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6696 vizualizari

  • +34 (34 voturi)    
    Si plagiatul? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:08)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Sper ca i-a spus-o si lui Bonta, corupt, plagiator si avocat prin frauda. Rusinea Romaniei
    • +7 (13 voturi)    
      Rufele se spala in familie (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:52)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Problema asta trebuie sa o rezolvam noi.
      • -9 (19 voturi)    
        Influente straine rauvoitoare ca Bechtel (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 23:16)

        Argon [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Citat: "Victoria Nuland: Coruptia este o chestiune de securitate nationala, pentru ca ofera parghii pentru patrunderea unor influente straine rauvoitoare in tara voastra"

        Victoria Nuland nu este serioasa. In orice tara vasal SUA, cum este Romania, se duce pune aceeasi placa a coruptiei. Tine acelasi discurs.

        Pentru altceva a venit in Romania. Probabil a purtat discutii legate de razboiul din Ucraina.

        Cum are tupeul sa dea lectii Romaniei cind SUA a plantat la conducerea Ucrainei un mafiot, Petro Porosenco (vezi aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Petro_Poroshenko) imbogatit de pe urma haosului ce a urmat desfiintarii URSS.

        Victoria Nuland felicitindu-l pe Porosenco:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Petro_Poroshenko#mediaviewer/File:Assistant_Secretary_Nuland,_Ambassador_Pyatt_Greet_Ukrainian_President-elect_Poroshenko_Before_Meeting_in_Warsaw.jpg

        Individa asta are tupeul sa ne tina lectii despre lupta impotriva coruptiei?! Este ca si cum l-ai felicita pe mafiotul Ioan Niculae dupa care te-ai aseza la tribuna si ai incepe sa tii discursuri anticoruptie.
        • 0 (8 voturi)    
          ceva proaspat (Joi, 15 ianuarie 2015, 0:23)

          Trabucodonosor [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Chiar de la mama Rusia Today :D

          Former Virginia governor Bob McDonnell sentenced to two years for corruption:
          http://rt.com/usa/220251-virginia-governor-mcdonnell-sentenced/
          • +2 (2 voturi)    
            manipularea este mare (Joi, 15 ianuarie 2015, 13:20)

            Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Trabucodonosor

            Attata timp cat manipulatori oribili traiesc printre noi iar o mare parte a populatiei este lipsita de educatie ( ca asa vor guvernantii nostri ) .. manipularea va fi posibila ..
        • +4 (10 voturi)    
          You still don't get it, right??? (Joi, 15 ianuarie 2015, 0:37)

          Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Posibil nici sa nu poti vreodata, daca ai creierul nivelat.
        • +2 (4 voturi)    
          agenturili straini (Joi, 15 ianuarie 2015, 11:58)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Argon

          Se pare ca la unii e extrem de relaxant sa adopte teoriile astea ale conspiratiei cum ca noi o ducem rau pen'ca ne jupoaie "puterili straini" vorba lu' nea Nicu.

          De vina nu e Bechtel, ci noi, pentru modul cum am incheiat contractul si pentru modul cum dupa aia nu l-am respectat. Bechtel a plecat cu un prucoi de bani pentru ca noi ne-am obligat sa terminam retrocedarile la data x, sa finantam copnstructia de x km pe an, etc. Si n-am facut nimic din ce ne-am obligat, platind, conform contractului, despagubiri. Asta e istoria, nu ce spune propaganda. Si asha am facut si facem cu toate contractele de infrastructura rutiera. De aia avem cel mai mare pret la km de autostrada, ca ne stiu toti de clienti neseriosi.

          Uita-te la toate tarile din jur, inclusiv Bulgaria, si vei vedea ca peste tot s-a putut, doar la noi nu. Si incearca sa gasesti vinovatii in interiorul granitelor, nu peste ocean.
          • +2 (2 voturi)    
            vinovatii sunt in Romania (Joi, 15 ianuarie 2015, 12:57)

            Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui bogdan1477

            de mare bun simt acest comentariu..Adevarul incepe sa iasa la suprafata de cand ministrul ioan Rus vorbeste ..
      • -4 (8 voturi)    
        Poza tare - Nuland felicitind mafiotul Porosenko (Joi, 15 ianuarie 2015, 8:26)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Da, Victoria Nuland felicitindu-l pe mafiotul Petro Porosenko:
        http://en.wikipedia.org/wiki/Petro_Poroshenko#mediaviewer/File:Assistant_Secretary_Nuland,_Ambassador_Pyatt_Greet_Ukrainian_President-elect_Poroshenko_Before_Meeting_in_Warsaw.jpg

        Si pe urma Nuland vine in Romania tinindu-ti lectii de lupta anticoruptie.
        • +2 (4 voturi)    
          Ete na (Joi, 15 ianuarie 2015, 12:01)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Si ce-ar fi trebuit sa faca, sa se duca la el in tara si sa-l injure de mama?!?

          Daca te ajuta capul incearca sa te concentrezi pe ce zice madama, nu pe persoana ei. Da' tu tot ce poti e sa scurmi in biografia celui care spune ceva rau de tine si sa inventezi chestii care-l desclifica sa-si dea cu parerea despre asha mindrete de tara ca a noastra. Deh, naravurile comuniste nu se pierd...
        • +2 (2 voturi)    
          Tie dumitrica iti convine coruptia extinsa (Joi, 15 ianuarie 2015, 16:48)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          de la noi sau iti convine ca un om profund corupt conduce guvernul?
      • +3 (3 voturi)    
        Intr-o lume civilizata DA! (Joi, 15 ianuarie 2015, 13:18)

        Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui ty

        Rufele se spala in familie ! Dar intr-o tara plina de hoti este nevoie de ajutor din afara! Famigia este tare periculoasa domnilor ( Hrebenciuc, Nastase, Cozma, felix Voiculescu , si multi altii dispun de imperii financiare si au puterea sa ameninte siguranta nationala .. Ati uitat cum Voiculescu decidea el cand sa fie suspendat Basescu? Ati uitat cum Guuvernul lui MRU a picat datorita unei lovituri de stat .. in Parlamentul acesta cu destui corupti, platiti din taxe si impozite ?? HN nu-mi mai bloca comentariile ...
        • +1 (1 vot)    
          Ai grait adevarul trist de pe la noi (Joi, 15 ianuarie 2015, 16:55)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Craciunitza

          cu doua complectari:
          - Guvernul MRU a cazut din cauza coruptiei extinse din parlament (cand te gandesti ca unii ce se dau mari politicieni milteaza pentru republica parlamentara)
          - Lovitura de stat marca USL&puscariabili a avut loc dupa ce ponta a ajuns prim ministru.
    • -16 (18 voturi)    
      plagiatul, problema de securitate nationala (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:32)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      E mai grav decat terorismul. Ce sa mai ziceti si voi, frustratilor ?
      • +6 (10 voturi)    
        Sictir! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 23:59)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Javra!
        • -3 (3 voturi)    
          Bai nea Caisa, (Joi, 15 ianuarie 2015, 7:51)

          xrogo [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          limbajul,limbajul!!!
          • 0 (0 voturi)    
            Ce e cu el? (Duminică, 18 ianuarie 2015, 22:24)

            , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

            Vrei sa ma impusti?
            Doar atata te duce... dovleacul?
      • +11 (13 voturi)    
        Nu plagiatul in sine...Dottorelul e buba (Joi, 15 ianuarie 2015, 0:36)

        Savitar [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Un borfash mic a ajuns PM-ul unei tari. Dar asa e cand n-ai habar de oameni de calitate...te uiti la un bou ca la un zeu si ala isi bate joc de tara.
        Trist tovarase, trist.
      • +2 (2 voturi)    
        Plagiatul in sine, nu (Joi, 15 ianuarie 2015, 12:05)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Hoti sunt peste tot.

        Problema mare e ca in loc sa fie marginalizati de societate sunt pusi prim-ministri. Si asta pentru ca poporul asta apreciaza, smecheria ieftina, hotia, imbogatirea nemeritata, golaneala.

        Iar cind premierul isi da ordonanta de urgenta de uz personal, da, devine o problema de siguranta nationala. Daca miine da o ordonanta cum ca presedintele trebuie sa abdice si in locul lui sa fie instalat Ponta? Avocatul poporului n-o contesta ca e sclav al uslamului, alte insitutii inafara de parlament nu se pot pronunta, si ete asha avem democratia mult visata de poporul uslamist. Exact cum au facut golaneala cu migratia primarilor. Da' pentru tine probabil asta e statul de drept, ca atit v-a invatat comunismul.
        • 0 (0 voturi)    
          asa e (Joi, 15 ianuarie 2015, 23:06)

          numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          poporul apreciaza smercheria ieftina si borfasii. Altfel nu avea cum sa fie Basescu presedinte niciodata.
  • +9 (11 voturi)    
    ??? sau !!! ? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:52)

    Non.e [utilizator]

    „Coruptia este o chestiune de securitate nationala, pentru ca ofera parghii pentru patrunderea unor influente straine rauvoitoare in tara voastra”

    Până acum românii erau corupții dar și corupătorii.
    Să auzim ceva mai concret despre „influențele străine răuvoitoare”.
    • +1 (1 vot)    
      nu, alea nu se aud (Joi, 15 ianuarie 2015, 11:30)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Non.e

      Influențele străine răuvoitoare sunt colea la est, în mama Rusia, iar US sunt speriați că, la cât de corupți sunt ăștia prin guvern sau parlament, România toată poate cădea pradă unor interese nu neapărat rusești dar cel puțin ale unor oligarhi din Rusia.
      Când îți pui un scut anti-rachetă undeva, te cam îngrijorează faptul că demenții din țara aia pot să dea legi așa, cu dedicație, pe șpăgi de câteva milioane.
      • +2 (2 voturi)    
        acum vor pricepe si cei ce nu inteleg (Joi, 15 ianuarie 2015, 13:05)

        Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui Maica Reteza

        Eu cred ca multi postaci de aici sunt platiti sa puna minusuri unor comentarii de bun simt! Va amintiti de Voiculescu Dan Felix?? Cred ca asta este si acum platit de cineva din Est ; si ca el sunt multi !!
  • +19 (19 voturi)    
    Guvernul "cinstitilor"are un "doctor"pe masura (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:31)

    Plagarus [utilizator]

    Je suis Ponta Viorel Victor,prea mandrul hotz al lumii romanesti
    Pretenii si asociatii fameliei Viorelului :
    1) Socrul din a doua căsătorie: Ilie Sârbu, coechipier al lui Viorel Hrebenciuc în dragostea de pădure și patron spiritual, în primul mandat de ministru al agriculturii, al înstrăinării celei mai mari ferme din Europa: Insula Mare a Brăilei, dar și a numeroase active aparținând institutelor de cercetări și nu doar ;
    2) Nașul băiatului din prima căsătorie a lui Victor Ponta: generalul UNPR Gabi Oprea, vicepremier ;
    3) -Medicul de familie al lui Victor Ponta: Doru Bădescu, doctor de familie al penalilor Razvan Temesan, Miron Cozma, Ioana Maria Vlas, Marian Iancu. Pe Bădescu, Ponta l-a numit în 2012 președinte al CNAS, o mină de aur pentru companiile abonate la contracte cu spitalele (fie pentru renovări, fie pentru livrarea de consumabile, echipamente, medicamente etc). Ulterior Bădescu a fost înlocuit.;
    4) Soțul verișoarei lui Victor Ponta, Rodica, este Robert Cazanciuc, personajul care muncește din greu la independența justiției. Uneori, conform înregistrărilor procurorilor DNA, se pare că are ușă deschisă în ministerul lui Robert și avocatul Dănuț Șova, care mai schimbă câte o virgulă pe ici, pe colo, prin legi, ca să se mai strecoare prin ochiurile nadei justiției câte un pește mai mare, sau măcar câte un guzgan rozaliu.;
    5) -Prietenii lui WcPsunt mulți și împovărați de probleme și de saci cu bani, de la Robert Negoiță, la Adrian Năstase, Dan Voiculescu, Emil și Marius Cristescu, Duicu, Nicolescu, Cosma etc, etc.

    Mircea Cosma: “Victor, o galaxie romana in devenire, Rasare in universul zidit pe rastigniri, Pe temelie veche, de piatra si jertfire, El reinalta o tara a vechilor romani!(investigatiinecenzurate.ro )
  • +8 (16 voturi)    
    hai mazetuto (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:51)

    paranoid_android [utilizator]

    hai explica-ne cum ca coruptia ruseasca e mai sexoasa decat coruptia americana;

    bitch please!
  • +10 (12 voturi)    
    E bine ca spune ceva stiut de zeci de ani (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:17)

    Savitar [utilizator]

    Asteptam replica mazetelor, gustavilor si coloneilor...
  • -13 (15 voturi)    
    Hai pa! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:29)

    Gigi Kent [utilizator]

    Data viitoare nu sunt acasa, cauta-ma in alta parte.

    PS Fii fara grija nu iti fura nimeni "scutu".
    • 0 (0 voturi)    
      Cu precedenta ocazie ponta a fugit in Austria (Joi, 15 ianuarie 2015, 16:58)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Data viitoare nu va mai fi prim ministru.
  • -15 (17 voturi)    
    bai ce a zis-o asta (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:32)

    ionutionut [utilizator]

    parca ma simt mai deștept după ce a venit tanti asta in romania.
  • +16 (18 voturi)    
    ce inteleg eu din spusele doamnei, (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:40)

    FLORIO [utilizator]

    e ca Ponte e deja poveste si mai inteleg ca il trage pe Johannes Klaus de urechi asa prieteneste ca sa nu uitendece la ales poporul. Sper sa auda si strigoiul de Iliescu mesajul cu cei rauvoitor.
  • +19 (21 voturi)    
    Bravo Nuland! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 23:01)

    andreitr [utilizator]

    Ca de obicei americanii pun punctul pe i...
    Afara cu Ponta si mafiotii pe care ii patroneaza si care provin 90% din PCR si securitate...
  • 0 (8 voturi)    
    .... mda ... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 23:40)

    Observatore [utilizator]

    .... leitmotivul lui ceusescu :
    " s-a facut bine dar se putea si mai bine " .
  • +3 (3 voturi)    
    Cum s-au simtit coruptii? (Joi, 15 ianuarie 2015, 8:53)

    vali47 [utilizator]

    D-na Nuland a discutat chiar cu coruptii.Dintre Iohannis,Ponta,Tariceanu,Zgonea,doar Iohannis nu-i(inca)corupt.Ponta,Tariceanu si Zgonea dupa inversunarea cu care apara hotii si insistenta in a promova legea amnistiei,merita arestati pe loc.Este ciudat ca Tariceanu mai este presedintele Senatului,fiind seful unui partid care legal nu exista!
    • +1 (1 vot)    
      Victoria Nuland bravo! (Joi, 15 ianuarie 2015, 13:11)

      Craciunitza [anonim] i-a raspuns lui vali47

      Azi se comemoreaza 165 ani de la nasterea lui Eminescu ! Am vazut pe aici o fraza care ma dace sa cred ca asta care a scris-o e mare poet : "Victor, o galaxie romana in devenire, Rasare in universul zidit pe rastigniri, Pe temelie veche, de piatra si jertfire, El reinalta o tara a vechilor romani!(investigatiinecenzurate.ro ) " Bagati-l mai repede la racoare ca acolo va scrie si vom avea un mare scriitor ...
  • +3 (3 voturi)    
    Acolo unde legea nu-i lege pentru toti !!! (Joi, 15 ianuarie 2015, 9:18)

    andreesanu [utilizator]

    Acolo unde legea nu-i lege !!!,coruptia e rege.
    Acolo unde domneste mediocritatea si prostia ,coruptia face legea.
    Acolo unde cirdasia ,lichelismul si hotia au puterea ,coruptia face averea.
    Lichelele parvin acolo unde n-au visat prin coruptie.
    Demnitatea ,onoarea,respectul de sine si legea sunt dusmanii de drept a ai :coruptiei,ai lichelismului,ai hotiei.
    Pina cind scoala ,societatea nu cresc alte generatii in spiritul demnitatii,onoarei,in spiritul si respectul legii,pina cind legea nusi intra in drepturi vorbim degeaba de scaderea coruptiei.
    • 0 (0 voturi)    
      evident ca nu pentru toti! (Joi, 15 ianuarie 2015, 11:45)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Cum o sa fie Legea lege pentru toti?!
      De exemplu, celebra Ordonanta de urgenta curenuntarea la doctorat a fost data pentru un singur cetatean, Viktor Viorel!
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 15 ianuarie 2015, 11:55)

    Marius Muntean [utilizator]

    Da, coruptia este o amenintare la securitatea nationala, drept urmare seful DNA ar trebui sa faca parte din CSAT.