VIDEO de arhiva - O sedinta de redactie la Charlie Hebdo, imediat dupa scandalul caricaturilor cu Mohamed

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 9 ianuarie 2015, 10:14 Actualitate | Esenţial


Sedinta de redactie la Charlie Hebdo in 2006
Foto: Captura YouTube
​Mare emotie ieri seara la descoperirea unui video postat pe site-ul Inrocks cu Cabu, Wolinski si Charb in sedinta editoriala in februarie 2006, scrie Le Figaro.

Filmul arata intalnirea dupa numarul in care au fost publicate caricaturile cu Mohamed si a fost facut de Jerome Lambert si Philippe Picard.

Puteti vedea cum Cabu, Wolinski, Tignous, Riss, Caroline Fourest, Philippe Val și restul echipei lucreaza la titlurile si desenele din numarul mentionat. Inrocks scrie: "Acesta atrage, arata cum se construieste treptat una dintre cele mai bune coperti din istoria Charile Hebdo. Sa urmaresti aceste imagini este emotionant si iti lasa o impresie puternica.''







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7488 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Mda... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 11:21)

    hot news [utilizator]

    Inca o monstra de sfidare la adresa comunitatii musulmane. Atata timp cat nu s-a luat nici o masura pentru a apara demnitatea acesteia, nu e de mirare ca multi dintre musulmani iau legea in propriile maini.

    Ei considera ca onoarea Profetului Mahomed le este mai draga decat cea a propriilor parinti sau a propriei persoane si socotesc apararea ei ca fiind o obligatie.
  • -2 (6 voturi)    
    de ce NU sunt Charlie (Vineri, 9 ianuarie 2015, 11:31)

    paraipan [utilizator]

    N-am sa reusesc niciodata sa gasesc ceva amuzant si care sa merite "satirizat" public in credinta altuia sau multora in Dumnezeu, sub orice forma ar fi numit El. Asta nu e libertate de expresie ci doar expresie a unei libertati pervertite din care BUNUL SIMT si respectul pentru cel altfel decat tine lipsesc cu desavarsire. Ca si rasismul, este tot o forma de violenta.

    Constitutia Romaniei prevede urmatoarele:
    (6) Libertatea de exprimare nu poate prejudicia demnitatea , onoarea, viaţa particulară a persoanei şi nici dreptul la propria imagine.

    (7) Sunt interzise de lege defăimarea ţării şi a naţiunii, îndemnul la război de agresiune, la ură naţională, rasială, de clasă sau religioasă, incitarea la discriminare, la separatism teritorial sau la violenţă publică, precum şi manifestările obscene, contrare bunelor moravuri.

    Daca justitia din Franta n-ar fi fost partinitoare si si-ar fi facut datoria cand a fost solicitata, nu s-ar fi ajuns la aceasta tragedie. Istoria se tot repeta si nimeni nu vrea sa invete nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      logica de taliban (Vineri, 9 ianuarie 2015, 11:59)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      Asa, si ce are Constitutia Romaniei cu Franta?
      Pentru care inapoiat mintal "lezarea demnitatii" e egala cu crima? Uite si pe mine ma "lezeaza" sa aud in megafoane tanguirile de la moscheile arabilor si imbracamintea obligatorie pentru femei conform "sharia"
      Ar fi cazul sa ii omor si eu pe toti musulmanii pe care ii vad, ca doar si-au cerut-o, nu?
      Iar mai rasisti decat islamistii fata de alte religii nu sunt nici unii pe pamantul asta. Cate biserici incendiate si crestini sunt ucisi in tarile arabe fara nicio repercursiune si cati musulmani sunt ucisi de fanaticii crestini in Europa?
      Cam cati teroristi hindusi, budisti sau ortodocsi cunosti? Dupa asta pune-te si numara cati teroristi musulmani sunt. Care e raportul?
    • +3 (3 voturi)    
      Ce Propui? inchiderea (Vineri, 9 ianuarie 2015, 12:16)

      SignorRossi [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      Sitului Times New Roman. Academiei Catavencu?
      Sa nu ne mai criticam popii si pe cei cei ipocriti in Domnu?
      Suntem in Romania nu in Franta.
      Ei nu mai au popi care sa le spuna ce gandeasca de 200 de ani.

      Noi suntem gata sa scriem ode primului conducator iubit.

      Eu sunt Charlie.
    • +1 (3 voturi)    
      eu NU sunt Charlie (Vineri, 9 ianuarie 2015, 12:30)

      Meier Iuliana Georgiana [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      Da, condamn manifestarea prin violenţă, deplâng 12 vieţi (dar în Africa mor de foame 12 copii zilnic, deci privit aşa tragedia se cam estompează).
      Dar nu, nu pot fi convins de nimeni că libertatea de expresie poate să depăşeasca dreptul fundamental al fiecăruia dintre noi de a crede în ceva (de la Dumnezeu, sub toate denumirile, până la copaci, vaci sau orice altă formă a trezit respectul vreunei comunităţi cât de mici).
      NU violenţei, NU răzbunării, dar şi NU jignirilor protejate sub umbrela libertăţii de expresie.
    • -1 (1 vot)    
      Nu cunosti legile statului Francez... (Vineri, 9 ianuarie 2015, 13:16)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      ..de ce compari Constitutia Romaniei cu evenimentele din Paris?!?!?

      In toate codurile de legi din aceasta lume in toate timpurile, crima a fost pedepsita fie cu moartea fie cu privarea de libertate...

      Nu e nicio religie in aceasta lume care sa spuna ca trebuie sa omori pe cei care deseneaza... chiar si in Islam se spune sa raspunzi cu aceeasi masura pentru o ofensa: iti face cineva o caricatura..fa-i si tu lui o caricatura... (cu un creion pe o foaie nu cu arme de foc..)

      Daca Musulmanii se simt jigniti de unele actiuni din jurul lor, pot sa apeleze la alte mecanisme de reglare/remediere..
      Problema e ca nu e vorba de asa ceva aici, ci de o crima motivata religios de doi descreierati.. E doar o crima si trebuie pedepsita..
  • 0 (2 voturi)    
    ziaristi (Vineri, 9 ianuarie 2015, 12:44)

    ovidiu2 [utilizator]

    Si acesti oameni. care se închipuiau liberi în ţara lor, pe continentul lor, care munceau si se amuzau au reprezentat un pericol pentru civilizaţia islamică? Ce ruşine!
  • +1 (1 vot)    
    Voltaire (Vineri, 9 ianuarie 2015, 13:47)

    SignorRossi [utilizator]

    “Je ne suis pas d'accord avec ce que vous dites, mais je me battrai jusqu'à la mort pour que vous ayez le droit de le dire”

    "Nu sunt de acord cu ce spuneti, dar ma voi bate pana la moarte pentru ca sa aveti dreptul sa o spuneti."