Basarab Nicolescu, fizician si filosof care locuieste la Paris: Noutatea este ca teroristii nu vin din afara Frantei, ci dinauntrul ei. Teroristii sunt francezi

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2015, 19:56 Actualitate | Esenţial


Basarab Nicolescu
Foto: Arhiva personala
Basarab Nicolescu, fizician si filosof recunoscut care locuieste de aproape 50 de ani la Paris, a vorbit pentru HotNews.ro despre ce se intampla astazi in Franta, la o zi de la atentatul terorist de la Charlie Hebdo. "Traim timpuri de barbarie. Noul aspect este faptul ca teroristii nu vin din afara Frantei, ci dinauntrul ei. Teroristii sunt francezi", a declarat pentru HotNews.ro primul roman care a castigat medalie de aur in istoria olimpiadei internationale de matematica.

Contactat de HotNews.ro, Basarab Nicolescu a afirmat ca “un numar uimitor de tineri francezi se lasa indoctrinati de o ideologie debila care nu are, de fapt, nimic religios si doresc sa plece in Siria sau in alte locuri ale ‘razboiului sfant’”.

Cred ca ceea ce se intampla este un simptom al unei civilizatii debusolate, fara un nou sistem de valori adaptat complexitatii lumii de astazi”, a declarat filosoful.

Traim timpuri de barbarie. Noul aspect este faptul ca teroristii nu vin din afara Frantei, ci dinauntrul ei. Teroristii sunt francezi. Deci, nu se pune problema schimbarii raportarii Europei Occidentale la imigranti. In Franta domneste stupoarea. Nimeni nu credea ca un astfel de lucru se poate intampla pe teritoriul Frantei”, a precizat Basarab Nicolescu.

Amintim ca Basarab Nicolescu este cofondator al Grupului de Reflectie asupra Transdisciplinaritatii, de pe langa UNESCO, a primit Benjamin Franklin Award for Best History Book, USA, pentru cartea “Science, Meaning and Evolution - The Cosmology of Jakob Boehme” si este membru de onoare al Academiei Romane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10587 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    Cum să fie francezi? (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:08)

    mitg [utilizator]

    Sunt CETĂȚENI francezi, nimic mai mult sau mai puțin.
    Au fost puiați în Franța și grație faptului că părinții lor aveau permise de muncă acolo și grație faptului că părinții lor și-au dovedit statutul de "desirable", TERORIȘTII au primit un pașaport pe care scrie mare și frumos "Republique francaise".

    Asta nu-i face francezi nici pe departe; cetățenia poate fi pierdută foarte ușor, nici francezii nu au fost proști când și-au scris legile ...dar știți ce trebuie pentru asta? Cojones, un judecător, un procuror și 30 de jandarmi care să-i calmeze pe "inocenți".
  • +3 (9 voturi)    
    La fel de francezi (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:16)

    gamma [utilizator]

    Cat de roman e domnul Bác Hồ de la etajul 6 .
  • +3 (9 voturi)    
    La fel (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:19)

    SRA [utilizator]

    La fel si in ROMANIA, Ponta, Arafat & Cie !
    Ei sunt TERORISTI si cei care sunt in jurul lor, amintiti-va de teroristul ponta cu atacul la IOHANNIS este ortodox !
  • -2 (8 voturi)    
    oare (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:37)

    Mazeta [utilizator]

    Oare când John McCain și ministrul francez de externe intrau ilegal în Siria pentru a organiza teroriștii anti-Assad, în Franța tot așa, era stupoare?

    http://www.theguardian.com/world/2015/jan/06/syria-accuses-john-mccain-entering-illegally
  • +5 (9 voturi)    
    trist (Joi, 8 ianuarie 2015, 21:03)

    gelu antigelu [utilizator]

    mi se pare incredibila miopia acestor oameni. adica pana acum a fost liniste si dintr-o data a inceput barbaria. pai barbaria se dezvolta de peste 15 ani. exact sub nasul francezilor. relativ nestingherita. cand ai cartiere intregi unde politia nu poate sa intre decat in numar mare, din an in paste, si cu scandal monstru ce pretentii poti sa mai ai? ghetourile sunt pierdute din mana de ani de zile. si aproape nimeni n-a comentat. in orice caz opinia publica s-a facut ca ploua.
    mie mi se pare ca arabii tot intind firul. dar niciodata foarte tare ca sa nu se rupa. astfel incat francezii sa se obisnuiasca si cu asta. incet incet se obisnuiesc si ajunge sa li se para normal. e clar ca nu le place cum evolueaza situatia dar se bucura cumva ca nu e mai rau. pentru ca inteleg ca poate sa fie mai rau. si va fi mai rau. din ce in ce mai rau. si n-o sa poata sa faca prea multe. pentru ca, de prea mult timp au scapat haturile din mana. se complac si se fac ca nu vad realitatea. iar metastazele se dezvolta si se extind, hranite exact de organismul parazitat. pacea sociala, atat cata este se mentine inca, artificial, prin mita (ajutoare sociale) si prin ochelari de cal. isi imagineaza cineva ca arabii o sa astepte sa ajunga majoritari? o sa dea de pamant cu ordinea de drept mult mai devreme. si in momentul in care anarhia se va intinde cine o s-o opreasca? politia? fortele speciale? o populatie eminamente tanara si foarte agresiva (magrebienii) o sa stearga pe jos cu o populatie imbatranita, obosita, egoista, ultra civilizata si total nepregatita sa faca fata unor situatii exceptionale. o sa fie ceva asemanator cu prabusirea Imperiului Roman sub loviturile barbarilor numai ca de data asta loviturle vor veni din interior.
    oamenii aia de la revista, erau niste stangisti excentrici care isi bateau joc de orice. ei uite ca arabii le-au aratat ca nu mai merge chestia asta. si sunt convins ca lectia va fi bine invatata. si n-a fost nevoie decat de 2 oameni. atat.
    • 0 (0 voturi)    
      Eu nu sunt asa de pesimista (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 2:30)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui gelu antigelu

      Cred ca o sa fie mai rau inainte sa fie mai bine. Dar nu cred ca musulmanii vor castiga, intr-un final. Eh, nu ar fi prima oara cand Franta e salvata de altii.
      Exista, inca, destule tari occidentale inca nu au scapat haturile dn mana. Sa ne uitam la SUA, numai, care dincolo de discursurile sterile si pacificatoare, nu lasa pe oricine sa intre la ei. Doar un exemplu, mai sunt si altele . Un exemplu in Eurpa ar fi Germania - care are numaru ei de musulmani, dar sta mult mai bine ca Franta, si populatia ei pare mai ... ferma. Bine, toti au si problemele lor (in cazul SUA, ar fi datoriile uriase), dar parere mea este ca o tar occidentala mare nu va fi lasata sa cada, chiar daca ea nu se mai poate apara.
  • +2 (6 voturi)    
    Busola nu arata nordul! (Joi, 8 ianuarie 2015, 21:06)

    munuc [utilizator]

    Respect pentru dl. Nicolescu. Spune lucruri adevarate si (se pare) greu de inteles.
  • 0 (0 voturi)    
    NU NU..ESTE RAZBOI RELIGIOS (Sâmbătă, 10 ianuarie 2015, 15:04)

    KevinTommaso [anonim]

    Domnule draga. Cum poti sa spui ca NU este religios? S-a publicat o satira cu MOHAMED. Criminallii au strigat: ALAH AKBAR-In NUmele lui ALAH! Si prim aceste crime ei spera sa ajunga in RAI la cele 72 de virgine.
    ---Cum poti spune ca nu este RELIGIOS. Ba este chiar forte religios, ei sint spalti pe creier in numele lui Alah si Mahomed.
    Nu mai aparati IDIOATA de religie. Religia nu este SACRA, este invantata de om. cum a fost ROATA inventata de om.
    Religiile sunt distrugatoare, nu cititi ISTORIE? Ce draq cititi?