De ce au fost cenzurate caricaturile din Charlie Hebdo in principalele ziare din SUA si Marea Britanie

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2015, 9:50 Actualitate | Esenţial


The New York Times
Foto: Twitter/ Cyril Petit
New York Times, Reuters si Associated Press nu au publicat imagini cu caricaturi din Charlie Hebdo, explicand ca regulile interne le interzic sa publice imagini care lezeaza sensibilitatea religioasa a cititorilor. Wall Street Journal a publicat anumite caricaturi, dar niciuna care il reprezinta pe profet, conform Le Figaro.

"Dupa o analiza atenta, New York Times a decis ca o descriere a caricaturilor ofera informatii suficiente cititorilor pentru a intelege situatia", a declarat un purtător de cuvânt al ziarului.

Intrebat de Reuters, redactorul sef al Philadelphia Inquirer, Bill Marimow, a declarat: ''Nu vom publica caricaturile în nicio circumstanta. Ideea de a insulta zeci  de milioane de musulmani, mai degraba decat a descrie ceva în cuvinte, este inacceptabila."

In Marea Britanie, The Telegraph a blurat una dintre imaginile care il reprezenta pe profet din Charlie Hebdo, conform Buzzfeed.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















28905 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    una e sa faci o caricatura (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:03)

    rov [utilizator]

    si alta este sa executi oamenii pentru asta.
    In lumea occidentala sunt legi, tribunale, nu mai suntem in evul mediu. Dar vom ajunge:

    https://www.youtube.com/watch?v=fiQ6nUssQgk&list=PL8_A_U1ZD721XR7P24jGB3aKBzcGn2qgz&index=3
  • -22 (32 voturi)    
    Nu te poti juca cu credinta si religia (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:07)

    kosfunny [utilizator]

    altor popoare , mai ales cand acestea au alte principii si au multi adepti fanatici ! Acestia nu stiu sa intoarca si celalalt obraz cand primesc o plama, nici macar sa plateasca cu aceeasi moneda. Ei intorc ofensele inzecit si fara discernamant . Amintiti-va cum ne-am simtit noi cand am fost ironizati ca popor de catre media franceza in baza actiunilor unei minoritati nereprezentative ! Am injurat printre dinti, ne-am resemnat si am trecut mai departe. Fanaticii islamisti nu au aceasta calitate. Redactia a fost amenintata in mod regulat si somata sa inceteze cu astfel de satira . Acum au murit o gramada de nevinovati si cautam doar un singur vinovat ?
    Daca la noi Basescu a avut un rol decisiv in decizia de a nu publica astfel de porcarii are toata stima din partea mea ! Iti multumesc domnule presedinte ca nu ne-ai manjit si pe noi cu sangele nevinovatilor !
    • -6 (22 voturi)    
      Respect (Joi, 8 ianuarie 2015, 11:39)

      zoia [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

      La noi revista Academia Catavencu a publicat caricaturi cu Iisus Hristos si Maica Domnului si nu s-a aprins nimeni, desi este o lipsa de respect nepermisa fata de milioane de credinciosi.
      Una e sa faci caricaturi cu patriarhul sau papa si altceva cu Iisus Hristos.
      Cand ateii nu au limita si batjocoresc simbolurile sfinte, ar trebui sa stie ca intra in conflict cu fanaticiimusulmani.
      Fanaticii atei contra fanatici musulmani, fiecare cu armele lor.
      Nu sunt de acord cu crima, dar nici cu batjocorirea celor sfinte in numele libertatii de exprimare. Trebuie o limita pusa de lege, daca nu functioneaza bunul simt.
      • +15 (23 voturi)    
        Eu pot sa gandesc ce vreau (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:05)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        Daca te ofenseaza un articol dintr-un ziar, nu-l citi. E ca si cum ai intra la cineva in casa si te-ai simti insultat ca te injura. Nu-ti convine, te cari acasa la tine unde poti sa-ti faci tu caricaturi care sa-ti convina. Spatiul public e spatiu public, apartine tuturor, fara drept de posesie pentru o parte din public.
        • -7 (17 voturi)    
          Serios? (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:16)

          RRP [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          Hai sa nu mai respectam nimic pe lumea asta. Esti un prost nesimtit. Si daca nu-ti convine nu citi.
          • +1 (11 voturi)    
            Mda (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:43)

            CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            E o mică-mare diferență între insultarea unui om și satirizarea unei idei/ideologii. Și există un nume pentru persoanele care se simt ofensate atunci când le sunt criticate ideile: necivilizați.
            • -2 (6 voturi)    
              merci la fel (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:20)

              RRP [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

              N-ai inteles nimic
              • +4 (4 voturi)    
                Ce ironie (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:06)

                Desmond [utilizator] i-a raspuns lui RRP

                Defapt dvs. nu ati inteles. Orice idee este atacabila, iar religia nu face exceptie.
                • -1 (1 vot)    
                  Ba tu n-ai inteles (Vineri, 9 ianuarie 2015, 15:35)

                  RRP [utilizator] i-a raspuns lui Desmond

                  E atacabila cu decenta si bun simt
            • -3 (9 voturi)    
              Mda (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:51)

              RRP [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

              Draga Domnule Mda, daca cineva m-ar invita le el acasa si fara sa-i fac nimic m-ar insulta, sigur la el acasa i-as trage doua perechi de palme. La asta m-am referit. E lipsa de educatie lipsa de civilizatie si, atata timp cat ma afecteaza ripostez.
              E drept ca riposta acelor indivizi nu a fost OK. Nu te apuci sa omori. Dar nici jignirea unor oameni (prin religia lor) nu e permisa.
              • +7 (9 voturi)    
                Inseamna ca esti un primitiv de joasa speta (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:39)

                Alui [utilizator] i-a raspuns lui RRP

                Un om civilizat nu raspunde la insulta cu violenta! Pe mine daca ma insulta cineva, oriunde, prefer sa nu ma cobor la nivelul lui, dar pot sa-i spun cum il vad eu ca nivel de educatie.
              • +4 (6 voturi)    
                mdaaa... (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:59)

                RiccioRiccione [anonim] i-a raspuns lui RRP

                ESTI PROST! nu te pune nimeni sa cumperi ziarul deci nu te simti invitat acasa la om ca sa primesti injurii! esti prost ca restul care nu inteleg asta!
                jignire? ce-i aia? cuvintele capata sensul pe care vrem sa-l dam, poate rugaciunea mea catre Sf.Apostol iti insulta Zeul tau, ce treaba ai cu rugaciunea mea? AAA..esti salbaticul din pestera? atunci stai dracului in pestera ta! dar salbaticii nu inteleg asta din pacate.
            • 0 (2 voturi)    
              A propos de satirizare (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:23)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

              Cum erau tratati in secolul al XVI-lea cei care-i satirizau pe catolici? Daca acea satira ar fi fost considerata "necivilizata", atunci evul mediu se mai prelungea cu cateva secole.
          • +2 (6 voturi)    
            stai chill (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:16)

            lukuss [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            Acum lumea e împărțită în 2: cei subiectivi care blamează teroriștii și cei obiectivi care blamează teroriștii dar sunt conștienți că s-a mers prea departe cu această satiră.
          • +5 (5 voturi)    
            Sunt de acord cu tine (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:37)

            Alui [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            "Nu-ti convine, nu citi!" . Nu sunt de acord cu "Nu-mi convine, te omor!"
            Si despre respect:
            Respectul nu se mosteneste, nu se poate impune si nu se poate cumpara! Se castiga si se poate pierde!
        • -2 (16 voturi)    
          JE SUIS ROMAN (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:38)

          kosfunny [utilizator] i-a raspuns lui Alui

          ,...si nu-mi bat joc de religia si credinta altor
          Popoare,...asta inseamna sa fii tolerant ,nu sa ironizezi religia unui
          intreg popor, pt ca unii fanatici din religia lor ucid din orgoliul lor
          personal,sau de grup. La americani,in Europa,crestinii
          lor au intrat in scoli si-au tras in copii, vedem aproape lunar astfel
          de cazuri,...acolo nu mai vezi pe nimeni sa provoace un scandal
          international,...da cand un crestin e ucis de un fanatic musulman se
          isterizeaza toata planeta. Noi ca suntem in Europa si ne simtim jefuiti
          de paduri,de pamant fertil,de resurse naturale,de credinta noastra
          ortodoxa, unde vezi ne-au cerut sa fim toleranti in
          homosexualitate,..noi ne simtitm tradati de Europa,..darmite popoarele
          arabe care au fost atacate de catre europeni si americani pt ca ar fi
          teroristi in tara lor,si le-au facut acelora tarile varza,incat si acele
          popoare per ansamblu ajung sa urasca pe cei ce sa zicem i-au salvat de
          tiranii lor,cand ei raman fara resurse,..e ca la noi cu Ceausescu,...cum
          arata Romania atunci,plina de fabrici,paduri,etc,...si cum arata acum
          cu toate programele europene ca dupa un dezastru,in care se ridica
          falnic doar Malluri,si-n jurul lor roiesc oameni care cauta in gunoaie
          din cauza ca-s saraci intr-o tara cu oameni politici superbogati. ca sa nu mai vorbim cum vor unii din Media franceza sa prezinte tot poporul Roman ,ca fiind cersetor cand doar unii ,in special rromii fac asta ,dar ei nu fac diferenta le e mai usor sa judece un popor intreg pt faptele unora !
          Nu sunt cuvintele mele, sunt ale unui alt scriitor pe Facebook caruia ii impartasesc parerea ! Recunosc , e copy-paste
      • +2 (10 voturi)    
        serios?!?!? (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:21)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        una peste alta nu ateii au omorat oameni pentru ca erau frajitoare
        nu din cauza ateilor europa a stagnat sute de ani
        nu ateii impusca sa dau cu bomba...
        pe de alta parte pe atei ii criticati la orice si pe atei ii faceti satanisti...

        fac ceva pe cele sfinte ale tale da? pentru mine nu sunt sfinte si am dreptul asta, la fel cum tu nu dai 2 parale pe alea cateva mii de religii care sunt si au fost pe planeta asta! tu de ce il jignesti pe Odin prin a nu-i aduce ofrande si a nu muri in lupta pentru el?!
        • 0 (2 voturi)    
          pot si eu (Joi, 8 ianuarie 2015, 22:13)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          sa fac ceva pe ateismul tau ?!
          asa, pt. reciprocitate.:)
          deci, ateii nu omoara oameni...
          de stalin ai auzit ?
          de milioanele de victime ale comunismului ?
          fara sa tzina cont de religia victimelor...
          sau, si comunismul e o religie, aaaa ?!
      • 0 (2 voturi)    
        cine lua in serios (Joi, 8 ianuarie 2015, 22:07)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        cacademia lui dinescu ?!
        si cine era vizat, le inchidea gura cu cateva hartii de trezorerie. :))

        compari niste ziare serioase, formatoare de opinie cu un jurnal de cancan, de pamphlet ?

        alea nu's ziare de scandal, umoristice, nu'si permit sa zeflemiseasca, in primul rand, pe americani, religiile din America, pt. ca majoritatea populatiei este activa religios.
        acolo, biblia nu se citeste, se studiaza.


        presa nu'si poate bate joc de proprii cititori.
    • +9 (11 voturi)    
      "Altor popoare" (Joi, 8 ianuarie 2015, 11:52)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

      Corect, in Franta, la ei acasa, francezii pot sa faca ce vor, iar celor care nu le convine asta sa faca bine sa taca din gura!
    • +3 (7 voturi)    
      ma ... pe religie... (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

      uite asa...
      niste oameni cu probleme psihice care se inchina la un prieten imaginar

      oameni ca tine pun mana pe AK si/sau bomba si omoara oameni nevinovati!

      nu dau 2 parale pe dumnezeul tau, allah, buda, odin (desi mitologia vikinga m-a atras) sau orice alta zeitate! este dreptul meu sa fac asta, la fel cum voi injurati si faceti ateii sanatisti (desi nu are nici o logica)

      este o reactie de LASITATE a acelor ziare, reactie care le da apa la moara si peste ceva timp o sa dea cu bomba ca nu au femeile cagula in cap....
      • +6 (8 voturi)    
        Mohammed nu este imaginar (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:33)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        A existat cu adevarat, este 100% prezent in izvoarele istorice. Din punctul meu de vedere, daca un salbatic se roaga la o piatra, este o dovada de intelepciune sa-i respecti piatra, chiar daca tu crezi altceva. Desigur sa omori oameni pentru orice motiv, este o alta dovada de inapoiere. Opinia mea este ca se poate face satira despre ideologii politice, persoane publice, extremism religios, dar nu credinte religioase in general. profetul Mohammed nu are nimic de a face cu fundamentalismul islamic, asa cum nici inchizitia nu avea nicio legatura ideologica cu crestinismul real.Si fundamentalismul islamic si inchizitia nu sunt decat niste unelte politice prin care se manipuleaza multimea de ignoranti. Din pacate s-a creat o imagine foarte negativa a islamului, datorita teroristilor, care nu reprezinta toata lumea musulmana. Este ca si cum ai pune un crestin membru Ku Klux Clan in aceeasi oala cu maica Teresa.
        • +1 (5 voturi)    
          deci... (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:46)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui minos

          1 - maica teresa a fost un personaj... controversat... nu atat de perfecta pe cat se crede
          2 - poti face misto de cine vrei, desi intr-adevar aici parerile sunt putin impartite. eu personal nu ma dau in vant dupa calicaturile lui (desi sunt ateu), dar el are dreptul sa le faca. nu au dreptul sa-i ingradesti drepturile lui, asta este altceva.
          3 - fundamentalismul islamic si inchizitia AU legatura cu religia pentru ca atat coranul, cat si biblia sunt niste carti violente, dare de mutle ori instiga la violenta. sunt niste carti cuidate, uneori iti spun sa fii bun, alteori sa-i omori pe cei impotriva ta... naiba mai stie ...

          inafara de asta ai dreptate, arabii sunt vazuti mult mai rai decat sunt (pentru niste zeci de mii de dezacsati sufera sute de milioane).
      • -3 (7 voturi)    
        Yo (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:53)

        RRP [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Iti doresc ca ultima ta speranta va iti vina de la acel Dumnezeu imaginar
        • -2 (6 voturi)    
          omule (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:42)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui RRP

          nu inteleg ce spui...
          inafara de asta dumnezeu e preabun, nu?! chiar daca exista si eu nu cred in el nu are de ce sa-mi fie frica... asta doar daca nu cumva e rau poate?
          • -1 (3 voturi)    
            :)) (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:34)

            lukuss [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

            ce logică de baltă!! :))

            Ia mai citește mătăluță un pic să vezi care-i treaba cu Dumnezeul ăsta prea bun...
  • +16 (24 voturi)    
    Ce se cenzureaza de fapt? (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:12)

    BEDE [utilizator]

    Ia sa spuna cineva, in ultimii vreo o suta si ceva de ani, a iesti oare scandal international cand cineva L-a batjocorit pe Isus? A comis cineva atentate cand a fost batjocorit Isus? Nu.
    Si atunci, de ce anume cei care spun/afiseaza ceva care-i ofenseaza pe islamisti sa fie cenzurati? Numai de teama? Deci, e democratic si e in folosul societatii sa nu-ti poti exprimi opinia de teama? Nu este acesta un pas inapoi, spre vremea cand era inchizitia?
    Crestinilor Domnul le-a spus: "Daca-ti da cineva o palma, intoarce si obrazul celalalt". Adica, daca te insulta cineva, lasa-l sa te insulte in continuare. Si, daca esti altfel de cum spun ei ca esti, atunci arata aceasta prin comportamentul tau. Pe cand islamistii consecventi urmeaza exemplul lui Mahomed si ucid asa cum si Mahomed a ucis, diferenta fiind doar ca acum sunt mijloace tehnice mai moderne...
    Iar cei care nu sunt islamisti "extremisti" nu sunt consecventi si nu procedeaza dupa modelul lui Mahomed.
    • -8 (14 voturi)    
      un pas inainte (Joi, 8 ianuarie 2015, 11:45)

      zoia [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Acesta ar putea fi un pas inainte.
      Batjocorirea simbolurilor religioase nu lezeaza „sensibilitatea” credinciosilor, ci este o lipsa de respect. Asta nu este libertate de exprimare, ci intoleranta.
      Ateismul intolerant trebuie limitat in spatiul public, tot atat cat este limitata si religia in spatiul public.
      • +1 (3 voturi)    
        gresesti (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:07)

        mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        eu spun: "Nu exista niciun dumnezeu". cei de la Charlie Hebdo au spus-o prin caricaturi. e atat de simplu.
      • +3 (5 voturi)    
        Lezarea sensibilitatii! (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:17)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        Libertatea asta de exprimare nu a aparut asa ca toti oamenii se puteau exprima liberi si au fost niste capuri patrate care stateau degeaba si au zis sa mai faca niste legi cu libertatea de exprimare. Multa vreme cei care criticau, ironizau autoritatea (rege, imparat, nobil, boier, etc...) sau religia suportau consecinte usturatoare... plateau chiar cu viata! Libertatea de exprimare este imporatanta acalo unde apar "sensibilitatile" unora si altora, nu pentru a schimba retete culinare!
      • +3 (9 voturi)    
        sa mori tu?! (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:24)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        ateismul intolerant inseamna calicaturi si critica
        isllamismul intolerant inseamna bombe si atentate
        crestinistmul intolerant inseamna atentate, maltratari etc...

        ateismul nu cerseste bani anual de la toata lumea, ateii platesc impozite la stat

        hai sa vedem care e mai rau!

        sa te iei de niste oameni omorati fara motiv este o lipsa de respect la adresa lor si ESTE dovada de FANATISM religios!!!
        • -1 (7 voturi)    
          Yo (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:56)

          RRP [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Daca mai ai pe acasa bunici, intreaba-i ce este credinta. Si eu platesc bani pentru taxe si impozite si inca multi bani dar credinta nu mi-a luat-o nimeni. Nu badjocori ca sa nu fii badjocorit
          • +1 (3 voturi)    
            Bati campii (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:30)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            Ce-ar fi daca toti care se simt batjocoriti ar omori pe cei care considera (si nici macar numai pe aceia, ci si nevinovati)?
            De ex eu sunt pentru libertatea de circulatie, si ma deranjeaza ca in presa apar nu caricaturi, ci chiar fotografii cu masini parcate aiurea. Trebuie sa ma apuc sa arunc in aer redactia pentru asta?Apropo, si eu impreuna cu altii ne simtim batjocoriti de ce spui tu, nu vrei sa ne dai adresa ta, si a catorva prieteni?
          • +1 (3 voturi)    
            dar eu sunt ateu... (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:49)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            eu sunt badjocorit si facut satanist si mai stiu eu ce by default... si nimeni nu vede o problema in asta.

            problema este ca BOR nu plateste impozite... ei sunt o corporatie pentru facut bani.
            si credinta iti este data de la nastere de parinti si societate.
            la crestini copii sunt crestini, la arabi sunt cu allah s.a.m.d. este chestie de educatie nu de adevar absolut.

            da fiecare crede in ce vrea si e normal sa aiba dreptul la asta, numai ca prin neplata impozitelor si primirea de bani de la stat de exxemplu... biserica dovedeste ca este mai presus de lege. ori cu asta NU sunt de acord!
            • +1 (3 voturi)    
              Amesteci lucrurile (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:33)

              BEDE [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

              NU este adevarat ca "credinta iti este data de la nastere de parinti si societate". Credinta este in inima omului. Religia este cea care "iti este data de la nastere de parinti si societate". Dar aceasta se poate schimba. Eu, de pilda, nu mai sunt nicidecum cu BOR. Si tocmai schimbarea credintei vor sa o opreasca cei din tarile islamice cand au legi impotriva "apostaziei", ca nu cumva cineva nascut in familie islamista sa se converteasca la crestinism. De aceea in Arabia Saudita ti se interzice sa aduci o Biblie.
              Una este religia, care este ceva institutionalizat, alta este credinta, care este atitudine de inima.
      • +1 (3 voturi)    
        sa-mi dau si eu cu parerea,ca nu costa... (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:13)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui zoia

        In primul rand subliniez : nu sint un crestin parcticant si nu sint in nici un caz admirator la BOR-SRL.
        Dar cred in preceptele de baza ale religiei crestine.
        Un lucru e evident : reactia acelor extremisti religiosi este exagerat,cel putin in cadrul unui stat care are un sistem de justitie functional si in care libertatea de exprimare este garantata tot de lege.
        Pe de alta parte as da un exemplu cat se pote de simpu ( dupa cre incercati sa-l extrapolati la situatia de fata):
        X si cu Y sint vecini. La un moment dat X ii spune lui Y "idiotule"!.a doua zi X ii spune lui " boule!".A 3-a zi din nou X i se adreseaza lui Y "cretinule!".
        Evident X are dreptul legaöl sa spuna asta pentru ca el crede ca Y este ceva mai sarca cu duhul.
        Dar ce sa faca Y ?Ce-ar vrea el sa fac sau ce-ar fi corect sa fac?Cum sa reactioneze?
        Ipoteze :
        1.Y ii cere verbal lui X sa incetze cu insultele ;
        2.Y il da in judecata pe X pt insulta
        3.Y il pocneste in nas pe X de indata ce-l insulta
        4. Y ia un AK-47 si il ucide pe X.
        Ati prins deja ideea,sint sigur.
        Referitor la exemplu meu ipotetic eu vada asa problema :
        x nu ar fi trebuit sa il jigneasca pe Ydesi are dreptate si are si dreptul legal sa o faca.Daca cum actiunile stupide ale lui Y il deranjeaza pe X,atunci X (ca e mai destept,eduact si poate ceva mai bogat) ar putea sa :
        1.sa-i explice lui Y cum stat treaba la ei in cartier;
        2.sa-l dea in judecata pe Y si sa-l oblige sa respecte regulile din cartier.
        3. veniti voi cu alte sugestii.
        Iar Y ar fi indicat fie sa vorbeasca cu X despre ce-l deranjeaza,fie sa-l dea in judecata pe X.In cazul unei tari democratice si stat de drept ,cu niste legi egale pt toti ,atunci Y ar putea sa obtina in justitie dreptul de a nu mai fi jignit de X ,si eventual si anumite obligatii pt Y insusi.
        Asta e parerea mea esenta unei democratii si stat de drept . dialogul intre diverse parti ale societatii ,dreptul egal la sanse(ceea ce Franta nu asigura unor anumite parti ale societatii rezultand la excluderea lor)
    • +2 (4 voturi)    
      Ai vazut in mass media araba (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:40)

      kosfunny [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      batjocoriri ale lui Iisus ?
      • -2 (4 voturi)    
        Nu cred (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:23)

        Anjo [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

        Atat timp cat religia musulmana este mult mai toleranta in acceptarea altor religii nu poti comenta. Atat timp cat religia musulmana respecta pe Miriam cunoscuta in religia crestina drept fecioara Maria, iar Iisus este cunoscut musulmanilor prin titulatura Al-Masih nu vad de ce ar caricaturiza un mare profet si mama acestuia. Religia crestina recunoaste pe Mahomed? Ultima data cand am citit o carte religioasa crestina nu scria nimic de el sau alt profet al religiei musulmane.
      • 0 (2 voturi)    
        nu e posibil (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:38)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

        pentru ca pentru mulsulmani Isus este un profet. Nu este asa de important ca pentru crestini, dar este acolo, o persoana sfanta. Este ca si cum crestini i-ar satiriza pe Moise sau David, importanti pentru evrei, nu la fel pentru crestini, dar totusi respectati.
      • +5 (5 voturi)    
        Iti spun si de ce nu (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:51)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

        In mass-media araba nu este batjocorit Isus, da, dar in Arabia Saudita este interzis sa aduci o Biblie.
        Nu-l batjocoresc pe Isus pt ca nu au de ce, dar, in schimb, in Pakistan este un obicei sa fie linsati crestinii pt "blasfemie" (probabil ca la ei blasfemie este sa declari ca-L respecti pe Isus mai mult decat pe Mahomed). Deci, asa de tolerant este islamul pt cine nu este islamist. Si nu am auzit ca, in ultimii vreo doua sute de ani un islamist sa fi fost linsat in Europa de crestini.
        • -2 (2 voturi)    
          Crezi? (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:48)

          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          Pakistan si Arabia Saudita alaturi de Iran au devenit in ultimele decenii niste state musulmane radicale. Ultimul stat care s-a alaturat acestui grup este Afganistan (motivul il cunoastem). Cat despre Pakistan, mult mult mai deser sunt conflistele intre cele 2 factiuni majore musulmane, siiti si suniti. Despre evenimente izolate indreptate impotriva altor minoritati religioase printre care si crestini nu prea merita sa discutam. Prea putine la numar.
          In Arabia Saudita functioneaza Sharia. Asta cam spune tot.
      • 0 (2 voturi)    
        nu, (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:54)

        georghe [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

        Nu, doar îndemnuri la omorât creștini.
      • +1 (1 vot)    
        Nu e nevoie (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:33)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui kosfunny

        O interzic complet sau ii executa pe crestini. Ai nevoie de exemple?
  • +20 (26 voturi)    
    si unde mai este (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:14)

    je2012 [utilizator]

    libertatea presei si solidaritatea cu victimele, daca a aparut cenzura????? lasitate occidentala, cedati imediat in fata unor primitivi si dupa aia va plangeti ca v-au tras-o. Invatati de la evrei cum sa rezistati acestei amenintari primitive.
  • +25 (31 voturi)    
    N-ati inteles nimic (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:17)

    DianaDima [anonim]

    Inseamna ca francezii au murit degeaba!
    Tocmai asta e si ideea, ca ironizau doctrina religioasa, absurda pentru secolul 21.
    • -5 (13 voturi)    
      Chiar asa? (Joi, 8 ianuarie 2015, 11:30)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui DianaDima

      Poate ne spui si cine sunt cei in masura sa decida ca islamismul, (sau oricare alta religie de pe fata pamantului) este "absurda pt secolul 21"?
      Cand o sa ai raspunsul, sa ni-l comunici si noua.
      -----------------------------------------
      Oare redactorul revistei respective s-a gandit la copiii si la sotiile celor doi politisti morti?
      Oare chiar are lumea nevoie de caricaturile (unele de-a dreptul insultatoare) la adresa lui Mohamed, Iisus sau Budda? Mai ales cand stim cu totii care pot fi efectele acestor caricaturi, atunci cand ai de-a face cu niste fanatici sangerosi?
      Eu cred ca bunul simt, moderatia, flerul si logica trebuie sa primeze in fata oricarui alt gest treribilist , fie el facut chiar si in spiritul libertatii de exprimare.
      Cred ca uneori e mai bine sa te abtii si sa nu abuzezi la maxim de aceasta libertate.

      Ieri sau alaltaieri dl Tapalaga il acuza public pe dl Johannis si il admonesta ca "mai bine tacea..." Cred ca si cei de la "Charlie Hebdon" ar fi facut mai bine sa renunte la acele caricaturi, sau cel putin sa mai reduca din batjocura si sarcasm. Nu cred ca i-ar fi acuzat nimeni de lasitate si nici nu cred ca libertatea presei sau libertatea cuvantului in general, ar fi avut de suferit. Si azi ar fi trait bine merci, alaturi de copii, neveste, soti, parinti si prieteni si ar fi putut sa-si iincante in continuare cititorii, cu alt fel de caricaturi si pamflete.
      • +3 (7 voturi)    
        scuteste-ma! (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:26)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        nu le convine modul nostru de viata inapoi la ei!

        ei au dreptul sa-si faca moschei la noi, noi la ei nu
        ei au dreptul sa vina aici sa ia ajutoare sociale pe de-a moaca, noi daca ne ducem acolo suntem decapitai in direct chiar daca mergem sa-i ajutam

        DA lumea are nevoie de calicaturi! daca nu va convinde plangeti-va la prietenul vostru imaginar sa-l pedepseasca pe blasfemiatori! d c nu-i pedepseste el si are nevoie de oameni pentru a-i pedepsi?! iti spun eu de ce! PENTRU CA NU EXISTA !!!
        voi omorati, aruncati bani, ingraditi libertati pentur niste inventii... cat de penibil poate fi asta?!
        • -2 (4 voturi)    
          Si ce n-ai inteles? (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:37)

          Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Daca lumea occidentala ar interzice practicarea religiei musulmane si construirea de moschei care ar mai fi diferenta dintre cele doua "civilizatii"?
          Aplicarea legii talionului ar duce automat la "islamizarea" occidentului.
          Consideri asta o solutie?
          Adica occidentul sa aplice exact ceea ce combate?
          Putina atentie!
          Aici este vorba de teroristi, oameni in afara legii, fanatici religiosi, nicidecum de intreaga suflare de religie musulmana.
          Altfel ajungem din nou la ideea ca tot neamul romanesc e hot si criminal datorita lepadaturilor care ne fac de rusine pe unde se duc!
      • +6 (10 voturi)    
        Pentru toti ignorantii (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:27)

        DianaDima [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

        Caricaturile n-au aparut din senin.
        Imagineaza-ti:ca in scoli, licee, facultati, toate fetele musulmane sunt cunt cu fetele acoperite.
        ca la ora de rugaciune, toti musulmanii, oriunde s-ar afla, pe strada, metrou, tren, conducand masini, aflati in malluri, etc, se aseaza in genunchi cu fata spre mecca.
        Daca musulmanii nu isi afisau ostentativ obiceiurile, nu se lua nimeni de ei.
        Asa cum occidentalui i se pare anormal si sa cersesti oriunde, oricand, si de aia sunt ironizati si romanii, prin reprezentantii lor tigani.
        Cand vezi popa in bmw de 100 000 $, cand vezi calugari homalai, pe barba profetului, n-ai cum sa nu faci misto de ceea ce reprezinta acesti indivizi.
        Ca exagereaza si hiperbolizeaza, pai da, tocmai asta e forta caricaturii, sa trezeasca constiinte inerte.
        Si voi habotnicilor, daca ati avea credinta cat un bob de mustar, ati muta muntii din loc, asa ca meditati la conditia voastra de muritori, credeti in liniste si in sufletul vostru, nu va mai afisati ostentativ credinta, ca faceti pacat mai mare! Amin.
        • -4 (8 voturi)    
          Privesti gresit (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:35)

          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui DianaDima

          Cred ca esti putin dezinformata. daca ai avea bunavointa sa citesti macar pasaje din Coran ai realiza ca multe din "interdictiile" pe care le au arabii au la baza concepte practice. Si nu aberatii care au fost sustinute de religia crestina de-a lungul multor secole. Ce nu vezi nu te incita la viol, pe cand o fustita care poate fi confundata cu o curea asezonata cu o bustiera care abia reuseste sa tina in frau o pereche de sani intotdeauna va atrage priviri si nu doar. Interzicerea alcoolului evita scandalurile atat publice cat si familiale. Spui de faptul ca isi acopera fetele. De ce nu spui nimic de contradictiile din interiorul bisericii crestine? Obligativitatea casatoriei preotului in cazul ortodoxilor si juramantul de castitate al preotului catolic. Obligativitatea femeii ortodoxe de a acoperi capul in biserica dar nu si al femeii catolice. Obligativitatea unei femei de a schimba religia in cazul casatoriei cu un sot ortodox dar neintalnita si in cazul catolicilor. Cat despre obiceiurile ostentative.... arunca o privire in urma cu vreo 20 de ani si compara ce ai vazut atunci cu ce vezi acum. Apoi discutam.
          Sunt ortodox dar consider ca religia musulmana a fost de-a lugul timpului mult mult mai libertina in acceptarea altor religii pe teritoriile detinute. Exemplu poate fi vazut in Ierusalim sau in Spania.
          Citeste Diana si apoi mai comentezi.
        • -3 (5 voturi)    
          Habotnic (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:03)

          RRP [utilizator] i-a raspuns lui DianaDima

          Sa ii ironizezi pe acesti papistasi sunt de acord. Nu religia. Religia n-a facut rau nimanui.
          • +2 (2 voturi)    
            religia nu, (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:52)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            dar oamenii care cred in religie da
            si din pacate multi folosesc religia pentru a face violente...
            si au unde sa gaseasca portite... "omorati orice barbat sin cetate si orice femeie care a vazut barbat, iar femeile care nu au vazut barbat ia-le pentru tine" poate cuvintele putin diferite da asta e mesaju... biblie indeva intre pagina 50 si lagina 200
          • +1 (1 vot)    
            O FI FACUT BINE?!?! (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:57)

            schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            Imi pare rau ca n-ai trait in timpul inchizitiei!
          • +1 (1 vot)    
            Si de ce sa nu ironizez si religiile? (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:02)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui RRP

            Cine decide ce sa ironizez si ce nu si cu ce drept? De cand numai cine face rau poate fi ironizat?
        • -2 (6 voturi)    
          este trist (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:04)

          minos [utilizator] i-a raspuns lui DianaDima

          unii se dezlantuie pe aici, punandu-i in aceeasi oala pe toti musulmanii, considerand ca toti se comporta ca atacatorii de ieri. O totala lipsa de cultura si o ignoranta de ev mediu. Datorita naturii muncii mele sunt in contact cu multe persoane d ediverse religii si etniii. Musulmanii sunt mai diferiti intre ei decat sunt crestinii, sau ma rog, civilizatiile provenite din crestinism, pentru ca unii sunt atei. Nu poti sa-i pui in aceasi oala pe sufisti sau turco-tatarii de la noi, cu membrii Al Queda sau ISIS. Sunt diferente majore intre diversele curente, secte,ideologii. Dar in capul europenului manipulat de mass media nu exista decat femei cu burka si barbosi cu kalasnikoave.
          • +3 (3 voturi)    
            Nu-i pune nimeni pe toti in aceeasi oala (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:05)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui minos

            Toti condamna modul de actiune al teroristilor si apara dreptul altora de a fi de alta parere si de a putea afirma asta.
      • +1 (3 voturi)    
        Tu gandesti??? (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:47)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        Nimeni nu trebuie sa decida asa ceva. E treba lor si e dreptul lor sa isi urmeze religia, dar NUMAI atat timp cat nu ii impiedica pe ceilalti sa faca si ei ce vor. NU EU treuie sa tac pentru ca pot deranja pe cineva, acel cineva n-are decat sa nu asculte ce spun! La urma urmei poate ei ma deranjeaza chiar mai mult si inca prin CEEA CE FAC, nu numai ce spun (vezi tratarea femeilor, interzicerea accesului la invatramant si multe altele), dar nu ii omor pentru asta!
    • -4 (6 voturi)    
      Doctrina religioasa absurda? (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:59)

      RRP [utilizator] i-a raspuns lui DianaDima

      Ce e absurd in cele 10 porunci? asa ca chestie!
      Ti se pare normal sa furi, sa invidiezi, sa ravnesti la bunul altuia, sa minti, sa iti inseli aproapele, etc? Eu stiu ca asta propovaduieste religia. Si nu e nimic rau intr-asta
      Fatanismul daa e o mizerie. Daca ati citi istoria religiilor ati vedea ca islamismul nu este ceea ce duc la absurd niste fanatici. Se aseamana intr-u catva cu celelalte religii.
      Cititi inainte sa acuzati. Prin asta se deosebeste un om civilizat de unul rudimentar
  • +8 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:52)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    there is no censorship like self-censorship... (Joi, 8 ianuarie 2015, 10:59)

    21unas [utilizator]

    acum toata lumea libera sta drepti in fata sceleratiilor islamisti?!?!
  • +4 (10 voturi)    
    Interesant (Joi, 8 ianuarie 2015, 11:02)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Iata doua moduri foarte diferite de a intelege libertatea: cel american si cel european. Un naiv ar putea crede ca americanii, eventual si britanicii sint niste lasi, ba mai mult, chiar ipocriti, fiindca nu publica acele caricaturi. Si totusi, America asa functioneaza, si functioneaza foarte bine. E vorba de respectul pentru valorile celuilalt.
    In Europa, valorile celuilalt pot si trebuie sa fie ironizate, criticate.
    Pe de alta parte, cei care i-au ucis pe jurnalistii de la Charlie Hebdo nu s-au limitat la a insulta milioane de oameni.
    Asadar, critica si ironia pot fi vazute ca insulte de catre o multime de oameni foarte sensibili, atit de sensibili incit sint gata sa ucida.
    Insa instinctul american e bun: toate societatile, inclusiv cea americana, sint tinute in friu de ideologie, de regula de ideologia religioasa. In Europa de vest insa e un soi de ideologie progresista, de stinga, in Germania e mai degraba una de dreapta, dar tot ideologie: in est, e vorba tot de ideologie religioasa, ca in America -- vezi Romania.
    Istoria ne arata ca e mai degraba preferabil sa-l ironizezi pe Darwin decit pe cel religios, chiar si astazi, iar asta e unul dintre cele mai ciudate lucruri.
    • -2 (8 voturi)    
      really?! (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:29)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      america functioneaza foarte bine ?! de unde a pornit criza?! daca nu atacau in numele libertatii si al pacii cateva tari acum erau in faliment...

      america e libera doar pe hartie nene... uitete urat acolo la un politai si o sa vezi la ce ma refer... in america ateii sunt discriminat etc....

      daca nu iti convine dute la arabi... dar sa lasi o poza inainte sa stim dupa cine sa ne uitam cand o sa dea decapitarea unui occidental la tv
    • +1 (9 voturi)    
      Comedia umana (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:52)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Este bine sa stii ca la tine in tara, in locul in care traiesti ai o libertate deplina a exprimarii. Dar cred ca fiecare este dator sa-si gestioneze atent aceasta libertate si sa nu incerce sa-i atinga neaparat limitele, chiar daca legea ii permite..si mai ales nu cu orice pret!
      Orice om cu bun simt ar renunta la o caricatura sau la un pamflet daca ar fi constient ca prin publicarea lor ar jigni gratuit, nu una sau doua persoane ci milioane de indivizi care n-au nicio alta vina decat de a se fi nascut si de a fi crescut intr-o anume religie.
      Pretul platit mi se pare mult prea mare, daca ne gandim la moartea celor din redactie si la (Doamne fereste) asasinatele care ar putea sa urmeze. Si totul de la ce? De la niste caricaturi, unele de-a dreptul batjocoritoare?
      Pt ca toata aceasta manifestare nu mai are absolut nimic de-a face cu libertatea presei sau cu libertatea de exprimare in general.
      Probabil ca de data asta s-au intalnit doua tipuri de fanatism, fara loc de compromis, din nicio parte.
      Pe de o parte "fanatismul" celor de la Charlie Hebdo, fanatism dedicat libertatii de opinie, asumandu-si absolut orice risc (inclusiv pretul vietii) iar de cealalta parte, fanatismul religios, cel mai periculos dintre toate . Urmarile le vedem, live.
      Daca Charlie Hebdo s-a asteptat ca fanaticii musulmani sa zambeasca acru sau doar sa mormaie cateva injuraturi in barba, inseamna ca redactorul habar n-avea pe ce lume traieste.
      Si as fi inteles incapatanarea celor de la Charlie Hebdo daca vreun tribunal francez ar fi interzis prin lege publicarea acelor caricaturi. Dar asa...
      Semeni vant si culegi furtuna.
      Iar vreme de cateva saptamani sau luni, orfanii si vaduvele se vor consola ca parintii/sotii lor au murit eroi...dar dupa aceea?
    • +5 (7 voturi)    
      Inteleg ce incerci sa zici (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:52)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      DAR gresesti. Nici in America si nici in Europa nu omori oameni care iti iau in deradere povestile. Ex. religios/comic: George Carlin care a murit de batranete.
      • 0 (4 voturi)    
        Da, asa este. (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:27)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui mikeyu

        Dar asta presupune si o doza sanatoasa de discernanant din partea celor care iau in deradere acele "povesti religioase".
        Adica, una e sa faci astfel de glume in aula unei universitati, sau intr-un mediu cat de cat elevat si cu totul alta e sa iti expui ironiile si batjocura in fata unui grup de fanatici inarmati pana in dinti, cu ochii injectati de ura fata de "paganii occidentali"si despre care stii dinainte ca isi omoara copiii, nevestele sau parintii pt cele mai mici abateri de la "invatamintele lui Mohamed"
        Iar cine isi imagineaza ca prin publicarea anumitor caricaturi, cu o tenta cat se poate de batjocoritoare la adresa lui Mohamed, aduce vreun aport la aplanarea conflictului sau ca face vreun bine societatii, inseamna ca habar n-are pe ce lume traieste.
        Si aceasta "siluire" a libertatii de exprimare dusa la extrem mi se pare de-a dreptul iresponsabila din partea celor care o practica, luandu-si aere de martiri in devenire!
        • +2 (4 voturi)    
          tot nu sunt de acord (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:29)

          mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          din punctul meu de vedere singura cenzura acceptabila este autocenzura. Cum a scris cineva pe contributors, "capacitatea omului de a se simti ofensat este infinita". deci orice ai scrie, orice ai face, candva, undeva, cineva se va simti ofensat de ceva. In Europa au murit oameni pentru libertatea de exprimare (si biserica crestina are victimele ei), dar credeam ca s-a terminat acum 250 de ani. Din pacate... nu-i asa.
  • -4 (14 voturi)    
    O pozitie adecvata. (Joi, 8 ianuarie 2015, 11:11)

    Cataleya [utilizator]

    Vad ca unii dintre cei care au postat mai sus se declara indignati de "lasitatea occidentului" fara insa sa invoce si motivele declarate de redactiile ziarelor respective, anume refuzul de a insulta gratuit si numai de dragul unei false libertati de exprimare, zeci si sute de milioane de oameni.
    Consider ca pozitia acelor redactii este cat se poate de avenita si cred ca nu este nici lasitate si nicidecum o piedica in calea libertatii presei.
    Cu libertatea asta a exprimarii trebuie sa stii ce sa faci pt ca altfel ajungem la un paradox.
    Pe de o parte, toti suntem de acord cu truismul care spune ca penita (scrisul in general) ar fi cea mai puternica arma posibila, iar pe de alta parte ne declaram idignati ca fanaticii raspund pe masura tocmai pt ca se simt atacati cu "cea mai puternica arma"!
    Sa-l batjocoresti in asemenea hal pe Mahomed, iar apoi sa te declari indignat si revoltat ca fanaticii reactioneaza asa cum reactioneaza e ca si cum ne-am indigna ca un zoofil violeaza un animal, un pedofil isi face mendrele cu un copil, ca un betiv bea alcool sau ca un dependent de droguri se drogheaza.
    Cred ca vietile celor 11-12 victime s-au irosit absolut degeaba, mai ales ca in Franta nu s-a pus niciodata la indoiala libertatea presei. Deci pt ce libertate au militat cei de la "Charile Hebdo"?
    O gura (prea) sloboda poate duce oricand la o crima. Exemplele sunt cat se poate de dese si de graitoare, seara de seara aflam ca x l-a injunghiat pe y pt ca "s-au luat in gura" si apoi, nemaiavand argumente, si-au continuat "dialogul" prin intermediul sapelor, topoarelor sau cutitelor de bucatarie.
    Fanatismul este, prin definitie, o forma absurda de idolatrizare, care poate duce oricand la cele mai triviale, barbare si necugetate gesturi.
    Ma indoiesc ca cei de la "Charlie Hebdo" nu erau constienti de acest lucru. Sa zgandaresti permanent un viespar si apoi sa te declari socat ca la un moment dat viespiile te ataca mi se pare de-a dreptul absurd si chiar iresponsabil
    • +3 (5 voturi)    
      Pozitie (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:28)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Dar daca problema lor nu e Profetul ci au cu totul alta agenda? Au disparut atentatele in tarile care s-au abtinut sa publice caricaturile? Eu sunt sigur ca in realitate vor islamizarea crestinilor si distrugerea democratiei. De aceea e timpul sa se supuna regulilor sau sa dispara.
      E bine totusi ca nu se intimpla asemenea lucruri si in Rusia.
  • +4 (8 voturi)    
    ... (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:02)

    dragos234 [utilizator]

    Au facut bucati Afganistanul si Iraqul dar nu vor sa publice niste amarate de caricaturi pentru care au murit niste nevinovati. Ipocrizie de anglos pe paine.
    • 0 (2 voturi)    
      traiasca ipocrizia... (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      macar englezii au scuza ca exits the independent care a accinat nu ca lasii ailalti
  • 0 (4 voturi)    
    pentru ca... (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:15)

    liviu_ [utilizator]

    sunt o adunatura de LASI care vor sa le dea castig de cauza extremistilor musulmani
  • +1 (5 voturi)    
    Ziarele se dovedesc niște ipocrite (Joi, 8 ianuarie 2015, 12:38)

    hsl [utilizator]

    Ce religie nu este sensibilă la imagini cu cadavre, cu copiii subnutriți, cu animale măcelărite?
    Cu toate acestea, niciun ziar nu le cenzurează în numele ”sensibilității religioase”.

    E treaba musulmanilor să nu-l reprezinte pe Mahomed, pe Allah, pe iman sau pe cine doresc dumnealor; eu și alții care nu suntem musulmani avem voie să facem caricaturi cu absolut orice subiect dorim - atât timp cât nu încălcăm legile laice ale statului în care ne aflăm - iar publicațiile ar trebui să respecte și să ne sprijine în vederea exercitării acestui drept fundamental.

    Dacă ar apărea mâine persoane care să ucidă membrii publicațiilor care scriu despre sport pe motiv că activitățile sportive cu minge rotundă le ”lezează sensibilitatea religioasă”, aceleași ziare ar opri de la publicare imagini cu Zidane, driblând?!
  • 0 (4 voturi)    
    Libertate și incoerență (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:03)

    Tescovin [utilizator]

    Conceptul de libertate promovate de Occident ar trebui să își recupereze din coerența pierdută. Momentan există prea multe contradicții născute din interpretări diferite ale ideii de libertate, iar contradicțiile acestea duc uneori, din păcate, la deznodăminte tragice.
  • 0 (8 voturi)    
    Mda.... (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:06)

    Cataleya [utilizator]

    Mergeti sambata noaptea intr-o bodega din Ferentari unde duduie manelele la maximum si ironizati-l pe ala mic Minune sau spuneti un banc despre ala cu nume de mezel, sau ma rog, faceti o aluzie oricat de nevinovata la adresa nivelului de cultura si civilizatie al manelistilor.
    Va garantez ca nu mai apucati sa ajungeti intregi pana la la usa.
    Si apoi, de pe patul de spital, n-aveti decat sa reclamati "libertatea de exprimare" (asta in cazul in care mai aveti maxilarul intact sau nu sunteti in coma)
    Dar vad ca voua va curg sfintii din gura si o dati inainte cu libertatea de opinie de parca v-ati coborat din Nirvana sau tocmai v-ati ridicat de la cina cea de taina!
    • 0 (4 voturi)    
      Si ti se pare normal (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:27)

      ChildoftheGrave [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      sa "duduie manelele la maximum"?!?

      Adica noi sa ii respectam pe cocalari si sa nu indraznim sa ne luam de ei, dar ei sa mictioneze pe normele elementare ale bunului simt?

      Eu unul daca m-as fi saturat de viata sau daca as fi fost mai diliu, rebel fara cauza, DA, m-as duce sa le zbier sa inchida dracului muzica... cu automatul in mana, pt autoaparare. Just in case.

      Cu comentarii de genul "va garantez ca nu mai apucati sa ajungeti intregi" nu faci decat sa propaghezi si mai mult mentalitatea scarboasa "capul plecat sabia nu-l taie", mentalitate tipic romaneasca

      Da, este dreptul meu sacru la libera exprimare care imi permite sa iti transmit ca esti un porc mizerabil pt manelele duduite. Clar?!
      • +1 (3 voturi)    
        Pt problemele matale exista mai multe solutii (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:12)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui ChildoftheGrave

        Una ar fi solutia legala, instiintarea politiei, pt deranjarea ordinii publice..
        Si alta, in cazul matale, ar fi indicata o vizita la psihiatru.
        Sa nu crezi ca occidentul a progresat pt ca cetatenii occidentali ar avea vreun cromozom in plus care-i face mai inteligenti, mai cuminti sau mai civilizati.
        Nicidecum.
        Acolo s-au votat legile necesare si apoi au fost aplicate riguros.
        Asta e tot.
        In rest, n-ai decat sa iti iei "automatul" in carca si sa impusti manelisti. E viata ta si faci cu ea atat cat te duce capul.
        • 0 (2 voturi)    
          La fel trebuie să facă (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:16)

          hsl [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          toți cei care se consideră jigniți de o caricatură.
          Doar că trebuie ca și legea - adoptată ca să respecte voința unei societăți - să vadă jignire în caricaturizarea unor astfel de entități.
          Ceea ce ar fi absurd.
    • +1 (3 voturi)    
      Și dacă îi pot bate pe toți maneliștii (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:13)

      hsl [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      de care amintești, se cheamă că am voie să fac mișto de ei?

      Dar pui problema greșit.
      Ziariștii nu s-au dus într-un lăcaș de cult al unor radicali religioși (pentru că acei criminali nu pot fi considerați nici musulmani, nici religioși) ca să-i caricaturizeze pe zeii lor - și nici nu ar fi fost normal s-o facă - ci au publicat caricaturi într-o revistă laică, distribuită într-un stat laic în care legile spun că nu ai voie să ucizi în numele religiei. Urmarea a fost că radicalii au părăsit spațiul lor religios și au ucis.

      Mâine poate, unora li se va părea normal să nu ne mai plimbăm prin parcuri cu soțiile îmbrăcate în rochițe scurte și decoltate pentru că dacă ar fi într-un bar din Ferentari, n-ar mai apuca să ajungă neviolate până la uși...
    • 0 (2 voturi)    
      Nu zau? (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:32)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Nu am auzit de nici o redactie distrusa, ziaristi omorati, si sunt atatea glume si caricaturi publicate cu si despre manelisti. dar poate stii tu si eu nu am aflat...
    • +2 (4 voturi)    
      Metafora ta e gresita (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:45)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      E ca si cum te-ai duce in Arabia Sudita, Pakistan, Iran(Ferentari) si l-ai injura pe Mahomed de mama. Insa acasa la tine(Franta), ar trebui sa fi liber sa-l poti injura cum iti vine la gura.
      • -1 (3 voturi)    
        In ziua de azi... (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:34)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        ,,,cand internetul se afla in fiecare cotlon, nu cred ca se mai pune problema locatiei.
        Si sa nu uitam ca , totusi, manelistii nu sunt chiar teroristi inarmati cu aruncatoare de grenade si gata sa se arunce in aer pt idolii lor.
        Am vrut doar sa nuantez faptul ca e bine sa stii sa-ti gestionezi libertatea de exprimare si sa iei in calcul, cu foarte multa atentie, efectele cuvintelor tale.
        Personal, cred ca Charlie Hebdo ar fi avut multe alte cai sa lupte impotriva fanaticilor islamisti, fara sa abuzeze de batjocorirea lui Mohamed.
        Nu de alta dar Mohamed este profetul a catorva sute de milioane de musulmani pasnici, nu doar al unui grup de teroristi sangerosi.
        • +1 (3 voturi)    
          Degeaba, nu intelegi (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:22)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

          Si pe internet daca te duci VIZITEZI o pagina(cum e hotnews). Scrii in browser o ADRESA url si ajungi pe site-ul respectiv. Site-ul respectiv e "ACASA" pentru cei care il detin, o LOCATIE virtuala.
          Acasa la tine poti sa iti bati joc de cine vrei, daca cei care te viziteaza sunt ofensati, au optiunea sa nu te mai viziteze. Daca te omoara, sau iti trag palme, etc, sunt niste idioti in adevaratul sens al cuvantului. Teroristii daca vor fi prinsi vi, ar trebui bagati intr-un spital de psihiatrie si tinuti sedati puternic pentru tot restul vietii lor.
    • +2 (4 voturi)    
      Problema (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:52)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Ai o problema de perspectiva.

      De fapt tu i-ai ironizat intr-o sambata noaptea pe mezelistii astia pe contul tau de facebook. A doua zi mezelistii din Ferentari vin la tine la usa si iti trag doua gloante in cap.

      Asta e situatia, analizeaz-o te rog.
  • +1 (3 voturi)    
    Mama lui de respect (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:42)

    Alui [utilizator]

    Cretinii de teroristi si unii mai slabuti la minte de pe aici pretind ca profetul si religia lor sa fie respectate.
    Nu se poate fratilor!
    RESPECTUL NU SE POATE IMPUNE, NU SE POATE CUMPARA! RESPECTUL SE CASTIGA SI SE POATE PIERDE!
    Vreti respect? Castigati-l daca puteti!
  • -1 (1 vot)    
    comentariu (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:02)

    GheorgheStanciu [anonim]

    Pai,ev zilei,adevarul, gandul,etc credeti ca invata ceva de la celebrela publicatii ale lumii ???
  • 0 (0 voturi)    
    NU au fost cenzurate!! S-au autocenzurat (Joi, 8 ianuarie 2015, 21:08)

    corbul109 [utilizator]

    E o mare diferenta!! De ce au facut-o. E treaba lor. Sunt liberi sa se exprime cum considera ei ca e mai bine in situatia de fata! Libertatea de exprimare care le-a permis francezilor de la Charlie sa publice caricaturile fara sa fie impedicati in nici un fel de statul francez, le permite si americanilor sa nu le publice daca ei le considera ofensatoare sau daca considera ca demersul pune in pericol viata zecilor de corespondenti pe care ii au in tarile arabe.
    Daca nu suntem multumiti cu maniera in care au ales sa se exprime putem sa nu ii mai citim/cumparam, dar nu putem in nici un caz sa le impunem cum si ce sa scrie despre un subiect!
    Libertatea de exprimare este sfanta intr-o democratie! Ea permite coexistarea in spatiu public a politicienilor de dreapta sau de stanga, a televiziunilor culturale dar si a celor de manele, a ziarelor seriase dar si a cotidianelor de scandal sau pornografice , a catavencilor dar si a hotnewsului. Toti sunt liberi sa-si exprime ideile indiferent daca noua ne plac sau nu. Noi ne ramane libertatea de a alege ce produse media consumam.

    Dumnezu sa-i odihneasca pe jurnalisti!
    Eu sunt Charlie!
  • 0 (0 voturi)    
    FIARELE (Joi, 8 ianuarie 2015, 22:47)

    DanielCostache [anonim]

    Când a rupt al patrulea sigiliu, am auzit glasul celei de-a patra creaturi vii zicând: „Vino!“ M-am uitat şi iată: un cal gălbui! Cel ce stătea pe el se numea Moartea. Hadesul îl urma îndeaproape. Şi li s-a dat autoritate peste a patra parte a pământului, ca să omoare cu o sabie lungă, cu lipsă de alimente, cu boli ucigătoare şi prin FIARELE pământului. - Apocalipsa 6: 7,8.
    În viziunea lui Ioan, FIARELE sunt a patra cauză a morţii premature. [...] Foarte mulţi oameni de azi, asemenea animalelor fără judecată, au însuşiri animalice total opuse celor descrise în Isaia 11:6-9. Ei sunt în mare măsură răspunzători de extinderea mondială a delictelor de natură sexuală, a asasinatelor, a atacurilor teroriste şi a atentatelor cu bombe (compară cu Ezechiel 21:31; Romani 1:28-31; 2 Petru 2:12). - Revelația grandiosul deznodământ se apropie! cap. 16, par. 26, 27.