Studentii romani din Cambridge: Autoritatile din Romania incalca dreptul la vot prin modul in care organizeaza sectiile de votare din diaspora

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:16 Actualitate | Esenţial


Autoritatile romane care organizeaza sectiile de votare din diaspora incalca unul din drepturile fundamentale - dreptul la vot, avertizeaza Cambridge Romanian Society. Intr-un apel remis HotNews.ro, studentii romani de la Universitatea Cambridge se declara "extrem de dezamagiti de modul in care autoritatile din Romania inteleg democratia" si sustin ca daca in turul 2 al alegerilor prezidentiale nu se vor organiza mai multe sectii de votare, atunci "ne vom adanci convingerea ca electoratul este considerat doar o masa de manevra cu care se poate face orice".

Comunicatul integral al Cambridge Romanian Society:

"Duminica aceasta am fost extrem de dezamagiti de modul in care autoritatile din Romania inteleg democratia. In incercarea de a schimba ceva in bine in tara noastra, multi dintre membrii Cambridge Romanian Society au mers la Londra pentru a vota, convinsi ca ne facem datoria de cetateni. Am stat in general peste 3 ore la coada, multi nereusind sa voteze nici macar dupa 6 ore.

Din cauza personalului extrem de redus si a numarului mic de sectii, cozile incepute de dimineata au crescut de-a lungul zilei, la inchiderea urnei mii de oameni ramanand pe afara, umiliti. Pe langa acestia, au mai fost foarte multi care au fost descurajati de cozile uriase.

Dorim sa le amintim celor responsabili ca prin modul in care organizeaza sectiile de votare din diaspora ei incalca unul din drepturile fundamentale, dreptul la vot.

Speram ca pentru turul 2 al alegerilor se vor organiza mult mai multe sectii de votare si va fi mult mai mult personal pentru a asigura dreptul la vot al fiecarui roman din afara tarii care doreste sa si-l exercite, si ca pentru urmatoarele alegeri se va putea vota prin corespondenta. Altfel, ne vom adanci convingerea ca electoratul este considerat doar o masa de manevra cu care se poate face orice.
"

Presedintele asociatiei romanilor din Cambridge este Radu Bumbacea, tripul medaliat al Olimpiadelor Internationale de Matematica. In 2010 si 2012 el a obtinut medalie de aur la competitia internationala, iar in 2011 - medalie de argint.
Amintim ca Institutul pentru Politici Publice a anuntat ca ofera asistenta juridica gratuita oricarui roman din afara care vrea sa dea in judecata Ministerul de Externe - autoritatea responsabila de organizarea conditiilor pentru votarea in diaspora. Detalii aici

Citeste si:
Vezi mai jos cum si-au batut joc autoritatile de romanii din strainatate care au vrut sa voteze:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4480 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    ia mai tineti-va gura! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:15)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Domnul prim-ministru viorel ponta, prin gura deputatului viorel ponta, tocmai v-a zis, cat se poate de clar, ca nu ne da nimeni din afara noua sfaturi. Sunteti turci?
    • +9 (11 voturi)    
      Nu vindem Romania!Nu suntem colonie! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:15)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Nicolae Kidman

      Tot asa un slogan USL....
      Bai baieti , are sa vi se reproseze ca n-ati mancat salam cu soia. Mda ,nascuti prea tarziu.......
      Ma rog pana la urma ramane o singura concluzie : Jos cu MonGo Down!
      • +3 (3 voturi)    
        Dl PM (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:21)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        e un roman facut prost. De partid.
  • +6 (8 voturi)    
    asa este ..... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:36)

    translativus [utilizator]

    ...."Autoritatile din Romania incalca dreptul la vot prin modul in care organizeaza sectiile de votare din diaspora".
    Se incalca art.1 unde se spune, printre altele, ca Romania este un Stat democratic si art.2 in care se spune "(1) Suveranitatea naţională aparţine poporului român, care o exercită prin organele sale reprezentative, constituite prin alegeri libere, periodice şi corecte, precum şi prin referendum.

    (2) Nici un grup şi nici o persoană nu pot exercita suveranitatea în nume propriu. "

    Deci, poporul a fost impiedicat sa isi exercite suveranitatea prin nerespectarea alegerilor "LIBEREsi CORECTE" iar CCR va trebui sa constate acest fapt si sa invalideze primul tur al alegerilor.

    Ar fi o ultima speranta pentru democratia din Romania si o palma serioasa data dictaturii parlamentare deja instalata.
    • +6 (6 voturi)    
      . (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:43)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Daca CCR nu va invalida primul tur inseamna ca respectarea Constitutiei devine optionala. Credibilitatea CCR va fi grav afectata si tensiunile sociale se vor mari si mai mult.
      • +2 (2 voturi)    
        Pardon (Marţi, 4 noiembrie 2014, 22:09)

        AliB [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

        Constitutia e optionala din 3 iulie 2012. Tu unde-ai fost pana acum?
  • +3 (7 voturi)    
    ha ha (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:06)

    kripton [utilizator]

    sunteti dezamagiti de modul cum inteleg democratia autoritatile din RO ? atat aveti de spus? si eu care credeam ca ar trebui sa fim ingroziti de cum inteleg contractul social putere-popor acesti criminali care negociaza redevente mizerabile pt petrolul dat strainilor in timp ce in ultimii 20 ani au murit de saracie pt ca nu si-au permis caldura iarna,medicamente,o masa decenta poate chiar 2 milioane de oameni!! si va inchipuiti ca isi vor da demisia pt ca v-au dezamagit pe dvs???
    • +6 (6 voturi)    
      . (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:46)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui kripton

      Demisia unui sobolan nu ma incalzeste cand in joc sunt 5 ani de intuneric pentru Romania.
      Autoritatile nu vor sa se mai joace de-a democratia cu noi cei din diaspora. Ce facem? Ne jucam altceva cu ei sau ii scoatem din joc? Ca ceva trebuie facut ...
      • +1 (1 vot)    
        diaspora (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 9:37)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

        nu mai poate face nimic. singura posibilitate era prin vot. precum se vede ''s-a rezolvat''
  • -14 (14 voturi)    
    treziti-va de dimineata (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:12)

    Joseph_Lacroix [utilizator]

    La ora 12:30 la sectia de la ambasada in Londra erau 4 persoane la coada, cu 2 ore inainte de incheierea votului erau o mie.
    • +7 (7 voturi)    
      din nou acelasi comentariu fara sens (Marţi, 4 noiembrie 2014, 19:29)

      alexro [utilizator] i-a raspuns lui Joseph_Lacroix

      Domnule, hai sa gandim poutin inainte sa vorbim. Hai s-o facem acum, ce spuneti? Va ajut eu.

      La toate ambasadele a fost coada in permanenta. Adica, era afara cel putin 1 persoana ce astepta sa intre. De la 7am pan ala 9pm, pe toata durata zilei. La final o mie de persoane sytand la coada nu au putut vota. Adica, indiferent de ordinea celor ajunsi de la 7am pana la 9pm, pe dinafara ar fi ramas tot o mie de persoane.

      Adica, nu conteaza daca X merge la vot la 7am; la final vor fi ramas pe dinafara tot o mie de persoane.

      Ati priceput? Atiunci va mai dau un indiciu: nu e vina niciunui votant ca o mie de persoane nu au putut vota, ci e vina autoritatilor.
  • +7 (7 voturi)    
    Ce mai putem face (Marţi, 4 noiembrie 2014, 20:24)

    Alui [utilizator]

    Daca iese Ponta presedinte, eu unul BOICOTEZ ROMANIA! Nu vreau ca din banii mei sa sustin indirect prin taxe un comunist care ma umileste pe mine si pe ceilalti ROMANI din diaspora(vezi cozile la sectiile ce votare din strainatate si declaratiile lui Ponta despre asta).
    Asa ca n-o sa merg un Romania decat in caz de stricta necesitate (caz de boala/deces in familie de ex.) iar daca merg(cu o companie aeriana straina) o sa reduc cheltuielile la minimum posibil.
    Cred ca ar trebui sa ne organizam si sa promovam idea asta.
  • +3 (3 voturi)    
    Indignarea nu aduce democratia (Marţi, 4 noiembrie 2014, 23:08)

    anaana [utilizator]

    Studentii nu il cunosc pe Copy/paste. El va poate promite orice. Indignarea si protestele nu ajuta la nimic. Ajuta doar aducerea lui in fata justitiei si eventual sesizarea Uniunii Europene. Atentie - ne paste fascismul.