Guvernul a decis ca Asociatia Salvamarilor, unde Mazare este membru, sa fie recunoscuta ca utilitate publica. Asociatia va putea primi bani de la buget

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:25 Actualitate | Esenţial


Guvernul a aprobat marti un proiect de Hotarare privind recunoasterea "Asociatiei Nationale a Scafandrilor Profesionisti si Salvamarilor din Romania" ca fiind de utilitate publica. Trebuie precizat ca primarul municipiului Constanta, Radu Mazare (PSD), detine calitatea de membru in aceasta asociatie. Aceasta decizie a fost luata in conditiile in care Guvernul aprobase in luna septembrie ca un proiect de ordonanta de urgenta prin care finantarea activitatii de salvamar sa poata fi suportata si din bugetul de stat.

In declaratia de interese, Radu Mazare a mentionat, printre altele, si calitatea de membru al acestei asociatii, potrivit Mediafax.

Conform legii, asociatiile si fundatiile care obtin statutul de utilitate publica au dreptul de a li se atribui in folosinta gratuita bunuri proprietate publica si fonduri bugetare.

Guvernul a aprobat un proiect de ordonanta de urgenta privind undele masuri fiscale. Una dintre prevederi este ca finantarea activitatii de salvamar sa poata fi suportata si din bugetul de stat, anuntat in luna septembrie vicepremierul Liviu Dragnea. Acesta a precizat ca in acest moment, finantarea se face din bugetul autoritatilor locale. Efortul bugetar anual pentru finantarea activitatii salvamarilor va fi de 4 milioane de lei incepand din 2015.

"Obligatia autoritatilor locale era sa sustina financiar aceste plati in conditiile in care plajele sunt administrate de Apele Romane. Apele Romane au contracte cu operatorii economici, Apele Romane incaseaza venituri de la operatorii economici si era creata obligatia pentru primarii. Prin aceasta prevedere se creeaza posibilitatea ca aceste plati sa fie realizate de la bugetul de stat", a spus Dragnea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















927 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    grea limba romana... (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:37)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    .... "de", nu "ca" utilitate publica. Puneti mina pe carte, tovarasi jurnalisti!
    • 0 (0 voturi)    
      asta era important??? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:29)

      platon83 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      tu asta ai inteles din articol? Suntem toti oameni si mai gresim...mesajul e important! si anume ca se neglijeaza un serviciu elementar pentru o zona litorala...cum adica la 14 iulie nu aveam salvamari platiti ??? in mijlocul sezonului tu nu ai salvamar pe plaja, du-te tu in orice tara vrei sa vezi ca sunt 10 salvamari in 50 de m nu ca noi, niciunul in 100 km
      • 0 (0 voturi)    
        Romania lucrului "bine spus", nu? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:56)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui platon83

        Pentru mine exprimarea jurnalistica este egal importanta cu continutul informativ. Dar nu ma astept sa am intelegere de la tot natul in privinta asta...
        • 0 (0 voturi)    
          Pe hartie asa e ! (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:18)

          MonicaRotaru [anonim] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

          Sunt de acord cu tine in mare parte, numai ca trebuie sa fim realisti si sa acceptam faptul ca toti suntem oameni si mai gresim
  • +2 (2 voturi)    
    legal (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:40)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Potrivit OG 26/2000, recunoasterea utilitatii publice a unei organizatii neguvernamentale nu (mai) confera dreptul de a accesa cu prioritate fonduri de la buget, ci doar spatii in folosinta gratuita. Sub Nastase s-au pierdut aceste drepturi de finantare...
  • +2 (2 voturi)    
    un zmeu nou si'o parapanta (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:48)

    nash pandelica [utilizator]

    plus un skijet pt. dom' primare.
    fostul ghinarar wermacht si faraon al constantei.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta sa fie clar! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:16)

      PaulIzot [anonim] i-a raspuns lui nash pandelica

      Skijet-ul lu domn' primar e mai important decat sa avem salvamari pe plaja!!
      • 0 (0 voturi)    
        Nu ti se pare normal? (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 13:13)

        MonicaRotaru [anonim] i-a raspuns lui PaulIzot

        Distractie inainte de toate..dupa vedem noi cum vom trai! de rasul curului suntem in romania asta
  • 0 (2 voturi)    
    ? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 16:54)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Sincer nu prea vad legatura si de ce trebuia neaparat precizat ca Mazare e membru...
    Eu ma bucur daca salvamarii sunt sprijiniti de guvern, in mod normal ei ar trebui sa fie de utilitate publica, nu? Salvatul vietilor oamenilor mai mult sau mai putin tampiti care se aventureaza in largul marii ar trebui sa fie privita cu mai multa ingaduinta.

    Anticipez un raspuns de genul "banii acestia nu se vor duce la salvamari, ci la Mazare". E foarte posibil, dar prefer sa ma gandesc ca se creeaza cadrul ca niste oameni sa fie platiti, decat sa ma gandesc ca sunt niste oameni care ar putea sa salveze vieti, dar nu lucreaza pentru ca nu-i plateste nimeni.

    PS Puie Monta! Pentru ca merita, in general :)
  • +3 (3 voturi)    
    Baywatch la Mamaia! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 17:24)

    trem [utilizator]

    Initiative nu e rea dar nu e clara mentionea lui Mazare aici.

    Sa inteleg ca trebuie sa ne asteptam ca dupa carnaval, va urma Baywatch pe litoralul romanesc, starlete cu bikini pe post de salvamar si baieti cu muschi alergand pe plaja in blitzurile turistilor!

    Oh Mazare...daca nu erai tu, revolutia sexuala ocolea Romania! Acest 'Banderas' despuiat al litoralului romanesc va reusi sa urce salvamarul pe noi piscuri!
    • +1 (1 vot)    
      . (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:01)

      Adrian80 [utilizator] i-a raspuns lui trem

      hahahah 100 000 euro pentru carnaval si pentru salvamari nu au salarii :))) au epuizat bugetul de acum 2 ani cand a fost mazare salvamar ?
    • +1 (1 vot)    
      pentru asta ar gasi bani (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:21)

      Antonia1530 [utilizator] i-a raspuns lui trem

      daca vorbim de starlete in bikini, nicio problema se gasesc bani!! face raducu rost de undeva
  • +1 (1 vot)    
    Poftim?? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 17:46)

    MonicaRotaru [anonim]

    Cum adica efortul bugetar al Constantei ?? Unde se vorbea de efortul bugetar pentru organizarea circurilor din Mamaia ? Sau pentru costumele lui Mazare ??? E mai usor sa spargi zeci de mii de euro pe un circ prost si lipsit de valoare decat sa salvezi niste vieti ??
  • +1 (1 vot)    
    dezgust (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:09)

    Siulescu [utilizator]

    nu am decat dezgust si scarba pentru conducerea Constantei...colega fetitei mele a murit vara trecuta inecata in navodari din cauza incompetentei voastre de nedescris. nu aveti pic de omenie in sufletul vostru..daca era unul din copiii vostri ce ati fi facut ???
  • +1 (1 vot)    
    ba nene (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:38)

    Eugen35 [anonim]

    plata unor amarati de salvamari cateva luni pe ani nu e asa o truda, ce tot atata. de ce sa plateasca statul ?Constanta incaseaza la greu pe vara de pe litoral, are bani sa plateasca dar de ce s-o faca?? Lasa, mai bine..platesc prostii care platesc taxe si impozite din Botosani sau Baia Mare care daca ajung si eu o data in viata pe litoralul romanesc. Bravo ma baieti..bravo
  • +1 (1 vot)    
    De ce ? (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:40)

    MonicaRotaru [anonim]

    De ce sa fie platiti de stat salvamarii ? Pai atunci sa fie platiti si salvamontii tot de stat! De ce numai tarlaua lui Mazare sa aiba parte de beneficii??
  • +1 (1 vot)    
    Acum inteleg ! (Marţi, 4 noiembrie 2014, 18:53)

    NicolaeA [utilizator]

    Acum inteleg de ce Mazare umbla vara cu costumul ala de baie, caraghios, cu dungi orizontale; posibil ca in vare 2015 sa aiba un costum cu dungi verticale si cu o bila mare legata de picioare (ca-n filmele mute) !
    • 0 (0 voturi)    
      ne rugam (Miercuri, 5 noiembrie 2014, 12:52)

      MonicaRotaru [anonim] i-a raspuns lui NicolaeA

      la bunul dumnezeu si sfantul dna sa se intample asta!!