Ambasada SUA: NATO, in stare de alerta dupa ce mai multe avioane rusesti, inclusiv bombardiere, au zburat deasupra spatiului european in Marea Neagra, Marea Nordului si Marea Baltica

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 30 octombrie 2014, 15:47 Actualitate | Esenţial


Alianta Nord Altlantica a intrat in stare de alerta dupa ce mai multe avioane rusesti, inclusiv bombardiere, au zburat deasupra spatiului european in Marea Neagra, Marea Nordului si Marea Baltica, scrie Ambasada SUA la Bucuresti intr-o postare pe pagina sa de Facebook. Potrivit sursei citate, reprezentantii NATO vorbesc despre " o activitate neobisnuita a Rusiei", iar mai multe tari membre si-au mobilizat fortele aeriene.

"NATO este in stare de alerta dupa ce mai multe avioane rusesti, inclusiv bombardiere, au zburat deasupra spatiului european in Marea Neagra, Marea Nordului si Marea Baltica. Reprezentantii Aliantei vorbesc despre o activitate neobisnuita a Rusiei. Mai multe tari membre #NATO si-au mobilizat fortele aeriene", scrie Ambasada SUA.

NATO a anuntat miercuri ca a efectuat mai multe interventii aeriene in ultimele doua zile dupa ce a detectat o intensa activitate a aviatiei ruse in spatiul aerian european, relateaza AFP.

Aparate de zbor ale tarilor Aliantei au decolat din patru locuri diferite pentru misiuni de interceptare impotriva a patru grupuri de avioane militare ruse ce efectuau "manevre" in spatiile aeriene ale Marii Baltice, Marii Nordului si Marii Negre, a precizat NATO intr-un comunicat, cu privire la aceasta activitate "de amploare" si considerata "neobisnuita".

















4042 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    cancerul lui Putin (Joi, 30 octombrie 2014, 15:58)

    un domn [utilizator]

    cred ca e localizat la cap/ de aceea e constipat !
  • +13 (13 voturi)    
    Activitate neobisnuita si pe HotNews (Joi, 30 octombrie 2014, 16:23)

    rov [utilizator]

    Un grup masiv de 50 de conturi voteaza in favoarea rusilor. Au aparut Brusc...
    • +13 (13 voturi)    
      sunt de la ambasada uresese (Joi, 30 octombrie 2014, 16:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui rov

      mujicii angajati de putin
    • +9 (9 voturi)    
      da... (Joi, 30 octombrie 2014, 16:55)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui rov

      am vazut si eu azi dimineata.... absolut toate comentariile aveau evaluari, pozitiva sau negative, in functie de pozitia pro sau contra Rusie. Numarul de voturi se invartea intre 45 si 55... foarte suspect!
    • +7 (7 voturi)    
      ia ghici (Joi, 30 octombrie 2014, 17:17)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui rov

      cine sunt,hehe.denumirea de omuleti verzi a fost data foarte bine.ivan se afla in plina campanie de slabire a institutiilor Romanesti.minusurile din forumuri sunt un moft,se lupta la nivel de servicii frate.HN a devenit tinta se pare.bring the banhammer
    • +4 (4 voturi)    
      au facut bot :) (Joi, 30 octombrie 2014, 17:43)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Nu cred ca-s 50 de useri, cred ca-i unul singur care-a facut un bot. Un argument in plus e si cursul de aproximativ 50 de ruble la un dolar :)))
  • +8 (8 voturi)    
    Atentie (Joi, 30 octombrie 2014, 16:25)

    Raju [utilizator]

    Se pare ca intram intr-o spirala periculoasa a noului razboi rece. Tot mai speram sa ramina doar razboi ...rece.
    • +11 (11 voturi)    
      mujicului putin ii trebuie iarna (Joi, 30 octombrie 2014, 16:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Raju

      nucleara, Kremlin ul va fi un loc vessel...plin de cenusa
  • 0 (4 voturi)    
    Concluzia: (Joi, 30 octombrie 2014, 18:22)

    Marionette [utilizator]

    NATO si UE sunt organisme greoaie, cu contradictii, imposibil sa reactioneze in conditii reale, neviabile!
    Ce avem noi de facut? SA NE INARMAM! Bine de tot astfel incat sa observam tatonarea rusilor si sa-i trimitem in spatiul lor aerian. Trebuie sa avem o armata foarte puternica astfel incat sa ne putem apara la nevoie de un atac conventional rus timp de o luna. Chiar si la atacul nuclear ar fi bine sa fim "open minded", sa ne aparam cat de cat si de asa ceva! Asta inseamna BANI, multi bani. Astia vin in general de la privati. Ca privatii sa fie tot mai multi si sa dea tot mai multi bani statului mediul privat trebuie sa fie ocrotit. Taxele nu trebuie sa fie mici neaparat, dar sa se aplice tuturor. Birocratia trebuie redusa la minimum. Ce ne trebuie atata hartogaraie cand suntem printre cele mai corupte si putrede state din UE? Mai bine un CNP si totul informatic in fct de acel CNP. Institutii ale statului cu informatii integrate, nu 10 miliarde aruncate pe Microsoft si daca iei amenda ti se cere la sfarsitul anului dovada ca ai platit-o de la alta institutie! Daca nu stimulam un 10 milioane de angajati in domeniul privat ne destramam ca tara, rusii ne vor manca la micul dejun!
  • +2 (2 voturi)    
    procedura (Joi, 30 octombrie 2014, 19:37)

    Ion din Ilidia [anonim]

    Care sunt procedurile internationale in acest caz? Protestam ? Nu exista sanctiuni? Le insotim pana in afara spatiului aerian si ...gata? Maine vin iarasi. De doborat, oricum, nu se pune problema.