Avocatul Poporului s-a sesizat din oficiu si a declansat o ancheta la Penitenciarul Targu Jiu, dupa ce tabloidul Libertatea a scris despre orgii sexuale organizate de detinuti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 21 octombrie 2014, 18:43 Actualitate | Esenţial


Victor Ciorbea (foto arhiva)
Foto: Agerpres
Avocatul Poporului, institutie condusa de Victor Ciorbea, informeaza marti, intr-un comunicat, ca s-a sesizat din oficiu si efectueaza o ancheta cu privire la "conditiile de detentie si anumite fapte ce s-ar fi petrecut in Penitenciarul Targu Jiu". Sesizarea din oficiu are loc ca urmare a articolelor publicate in cotidianul "Libertatea", in 19 si 20 octombrie 2014, intitulate "Dezmat in puscarie. Penitenciarul - bordel din Targu Jiu: sex dupa gratii si povesti necenzurate de "amor" si "Serialul "Desfrau in puscarie" continua! Descoperirea cutremuratoare  scoasa la iveala de ancheta jurnalistica de la Penitenciarul din Targu Jiu".  Avocatul Poporului, singura institutie care poate contesta la Curtea Constitutionala ordonantele de urgenta ale Guvernului, s-a autosesizat in urma unui material publicat de un tabloid, insa nu s-a sesizat in alte spete, precum ordonanta care a permis migratia alesilor locali, in ciuda sesizarilor venite din partea societatii civile, a presei sau a partidelor.

Avocatul Poporului arata, in comunicat, ca "Potrivit informatiilor aparute in presa, in conditiile in care in Penitenciarul Targu Jiu exista o supraaglomerare vadita (numarul de detinuti dintr-o singura camera fiind de aproximativ 30, motiv pentru care acestia dorm cate trei in doua paturi), in penitenciar ar avea loc "orgii sexuale" intre detinuti. Conform acelorasi informatii, din cauza aglomeratiei existente, detinutii servesc masa direct pe jos si isi depoziteaza mancarea in conditii insalubre. In plus, in respectivele articole este ridicata problema detinerii de catre persoanele condamnate a telefoanelor mobile si accesul la internet, contrar regulamentelor interne."

"Conform situatiei prezentate in articole, exista indicii despre o posibila incalcare a art. 22 si art. 52 din Constitutie privind dreptul la viata si la integritate fizica si psihica, respectiv dreptul persoanei vatamate de o autoritate publica. In functie de rezultatul anchetei, Avocatul Poporului va actiona conform prevederilor legale", se mai arata in comunicatul Avocatului Poporului.

















6612 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Cam asta e nivelul! (Marţi, 21 octombrie 2014, 18:48)

    tr0uble [utilizator]

    Asta e boboru' asta e avocatu'

    Mi-e si rusine de rusinea lui, unde si cum a ajuns Ciorbea...Ca si presedintele sub care a fost PM, invinsi de sistem. Si ca umilinta sa fie deplina au devenit slugile sistemului.

    Cat despre grija deosebita pt bulau a avocatului boborului, pai nu vedeti ce face DNA-ul asta scapat de sub control? Daca ii baga pe toti la bulau, macar sa le asiguram conditii nu?

    Sa ne mai asteptam ca aproape'mpuscatu sa se intoarca la bulau si de data asta sa ceara o mutare la Tg Jiu?
  • +13 (15 voturi)    
    s-a trezit Ciorbea (Marţi, 21 octombrie 2014, 18:53)

    andimi [utilizator]

    oau, s-a trezit Avocatul Poporului! La problema cu primarii fugiti ilegal nu s-a sesizat, la orgiile detinutilor a sarit primul!
    • +15 (17 voturi)    
      se gandeste la el (Marţi, 21 octombrie 2014, 19:00)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      poate ajunge cu tonta la tg lui jiu si ii repartizeaza in aceiasi celula
  • +12 (14 voturi)    
    Nu s-a sesizat asta din oficiu legat de traseism (Marţi, 21 octombrie 2014, 18:59)

    ciubex [utilizator]

    Nu s-a sesizat asta la legea traseismului si se sesizeaza la chestiuni legate de viata din penitenciare.
    De viata noastra a celora ce induram in "libertate" hotiile facute pe baza unor legi date de hoti, nu se sesizeaza.
    Bravos!
    • +10 (16 voturi)    
      poate e o trauma din copilarie (Marţi, 21 octombrie 2014, 19:10)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui ciubex

      sau poate doar o trauma...
      • +5 (7 voturi)    
        sau poate (Marţi, 21 octombrie 2014, 21:21)

        englez [anonim] i-a raspuns lui rov

        vrea si el sa stea cu baietii sa vada ce se intampla
  • +12 (14 voturi)    
    Iote-l ma! (Marţi, 21 octombrie 2014, 19:24)

    Alius [utilizator]

    Mai da' ce infuriat e, ca o gogoasa! Fugiti ca s-a trezit monstrul! Scapa cine poate!
  • +6 (8 voturi)    
    Asta-i solutia: problema trebuie semnalata intr-un (Marţi, 21 octombrie 2014, 19:49)

    ty [utilizator]

    tabloid. Nu petitii, solicitari presedinte, ONG-uri sau partide. Apare solicitrarea intr-un tabloid si Ciorbea se executa. De exemplu apare in Clic stirea ca ordonanta care macelareste legea educatiei va face ca in Romania toti absolventii sa fie doctori. Ciorbea se va sesiza pentru ca va fi concurenta prea mare pentru pozitia de pri ministru.
  • +7 (7 voturi)    
    Orgiile politice nu le " vede " Victoras ??! (Marţi, 21 octombrie 2014, 20:43)

    Plagarus [utilizator]

    Poate se va sesiza si cu privire la ritualul ludic al fetelor de la Capalna, marele avocat PoporPSDist
  • +4 (6 voturi)    
    Wow!! (Marţi, 21 octombrie 2014, 21:38)

    Mari.an [utilizator]

    Asa da, Ciorbea! Bravo ca te sesizezi. Da-le-ncolo de lege pentru 45 de zile si primari plimbareti, cine naiba are chef sa-si bata capul cu chestii d-astea?
    Da' cand e vorba de orgii ... pai cum sa stai pe margine si sa nu te bagi si tu?
  • +1 (1 vot)    
    pardon, eroare (Marţi, 21 octombrie 2014, 23:16)

    CEA [utilizator]

    de unde aveti informatiile despre cati detinuti sunt in camera? de fapt in camere sunt cate 90 de detinuti, sunt inghesuiti la maxim si traiesc in conditii inumane!
  • +5 (5 voturi)    
    avocatul popoului (Marţi, 21 octombrie 2014, 23:27)

    revo [utilizator]

    pai sigur ca s-a autosesizat, cum sa indrazneasca niste detinuti oarecare sa organizeze orgii sexuale!? Astea sunt delicii rezervate obrazelor subtiri, cu fetite minore sau tovarase de partid, sub atenta indrumare a unui ca Robert Negoita
  • +5 (5 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 22 octombrie 2014, 8:36)

    coco04 [utilizator]

    Daca n-ar fi ridicol ar fi penibil.
  • +2 (4 voturi)    
    Romania pierde pe banda rulanta (Miercuri, 22 octombrie 2014, 12:05)

    Gobelin [utilizator]

    procese la CEDO pentru conditiile inumane din penitenciare.
    si aici nu ma refer la "separe"-urile unde sunt cazati alde Nastase, Berbecali etc...
    ci la penitenciarele pentru pulime.
    probleme exista in toata tara, solutia trebuie sa vina de la guvern.
    guvern care nu aloca destui bani, iar din cei alocati o parte se duc catre firmele de partid, pentru tot felul de "achizitii" si servicii.
    iar Ciorbea , autosesizandu-se, vrea sa acopere mizeria din fata usii Guvernului care l-a uns cu toate alifiile, si sa reduca problematica generala legata de penitenciare la "orgiile sexuale" de la un penitenciar din colegiul lui Ponta.
    rusine sa-ti fie, Victor Patriciu!
  • +1 (1 vot)    
    La mişto (Miercuri, 22 octombrie 2014, 12:47)

    Encounter [utilizator]

    S-a sesizat la mişto, nu? Ca să ne arate că poate dacă vrea. Şi deci de noi îl interesează exact deloc!
    • +1 (1 vot)    
      E cu schepsis (Miercuri, 22 octombrie 2014, 14:14)

      Margrethe [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      Nu s-a sesizat deloc la misto; e cu schepsis. Amintiti-va ca una dintre justificarile cele mai vehiculate in favoarea legii amnistiei si gratierii era tocmai aglomeratia din puscarii. Care va sa zica, dl avocat al poporului acolo bate: sa se descongestioneze URGENT puscariile si, pentru asta, ce poate fi mai de dorit decat o lege a amnistiei/gratierii?
  • +2 (2 voturi)    
    S-a suparat ca l-au invitat (Miercuri, 22 octombrie 2014, 13:00)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Penibilul personaj tine sa confirme incompetenta si slugarnicia fata de cei ce l-au numit. problemele mari sunt ascunse daca asa vor stapanii si nimicuri sunt transformate in activitati de mare curaj. Cand va avea curaj sa analizeze activitatea Biancai Dragusan ?