VIDEO Victor Ponta despre afirmatiile ca a fost ofiter acoperit: Sunt numai minciuni, calomnii. Am respectat legea, mi-am servit tara (...) Ma rog astazi si pentru Basescu

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 14 octombrie 2014, 9:19 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a reactionat marti dimineata la afirmatiile presedintelui Basescu ca a fost ofiter acoperit al SIE. Premierul a evitat sa confirme sau sa infirme declaratiile sefului statului. 

"Dupa ce am terminat faculatea de Drept de fiecare daca am respectat legile tarii, mi-am servit tara ca magistrat, ca ministru si voi face in continuare la fel", a spus premierul aflat in vizita la Iasi la moastele sfintei Parascheva.

"Dupa 10 ani in care am vazut minciuni, mizerii, si folosirea institutiilor statului de catre Traian Basescu in interes personal. Mai sunt 33 de zile din aceasta tragedie pentru Romania care a durat 9 ani. Orice va spune si va face presedintele nu e decat un exemplu de ce nu trebuie sa fac atunci cand voi fi presedinte", a adaugat Ponta.

"O sa ma rog si pentru Basescu care e extrem de tulburat, e framantat si cred ca Romania nu mai trebuie sa depinda de tulburarile unei persoane", a mai spus premierul.

Victor Ponta considera ca Traian Basescu se exprima intr-un mod inacceptabil pentru un presedinte si ca, daca a incalcat legea, institutiile statului il vor sanctiona pe seful statului dupa declaratiile de luni seara.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















30690 vizualizari

  • +52 (62 voturi)    
    deci mazeta e afectata (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:19)

    un domn [utilizator]

    se roaga pentru iertarea pacatelor..dar cu noi cum ramane ? cum batranelul care ne a tinut in sah aproape 20 de ani cum ramane ? cu vanzarea industriei romanesti de catre infractorul Adrian nastase cum ramane ? cu banii chletuiti EXCLUSIV la cornu cum ramane ?
    • +39 (43 voturi)    
      Comment sters de user (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:45)

      polonyca [anonim] i-a raspuns lui un domn

      • +26 (30 voturi)    
        E bine ca nu recunoaste! (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:51)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        Astfel ceilalti candidati vor putea nestingheriti sa-l atace pe aceasta tema atat de sensibila si efectul bulgarului de zapada se va face simtit iar Ponta va pierde enorm. Daca ar fi iesit cu argumente, mai avea o sansa, asa, pierde!
        Ponta, minte pana la capat!
    • +25 (29 voturi)    
      Mare Ydy!!! (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:49)

      BarbuSandu [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Si daca " minciunile " de care vorbesti, dottore, sunt purul adevar ce poate fi usor demonstrat, ce-o sa mai spui? Ca afara e ceata din pricina lui Basescu, ca in Siria e razboi civil fiindca asa a poruncit Basescu? Pai, ba, schizofrenicule, tu crezi ca romanii sunt atat de idioti incat sa te mai creada? Tu trebuie sa pleci de urgenta din fruntea unui guvern de marionate si de cretini ca tine, sa abandonezi lupta electorala si sa te duci invartindu-te unde vezi cu ochii : pe Daciana las-o poporului ca va avea grija de ea mai bine decat tine...tu ia-ti doar bona si plecati spre Asia! Adio, ydy!
    • +18 (22 voturi)    
      pai cum sa ramana ?! (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:38)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Scarbitii nu vor iesi la vot, inghesuitii la pomana vor da navala la vot ca sa isi ia micul gratis, escrocherimea politicianista va continua sa joace tontoroiul pe spinarea noastra iar fraierii de noi, cei care muncim si din banii carora este sustinut tot statul, vom fi si mai impovarati si ne vom indruma copii catre scoala pentru ca si ei, la randul lor, sa ajunga aceleasi furnici lucratoare si captive acestui sistem politic ticalos.

      Ironia este ca ne putem schimba soarta dar nu inteleg de ce, nu vrem.
      • +14 (20 voturi)    
        Ai nevoie de curaj (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:48)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        pentru a-ți schimba soarta.
        • +14 (16 voturi)    
          inseamna ca pe 22 dec 1989 (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:54)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          am vazut, auzit citit despre o mana de oameni care au avut curaj..si noi nu suntem in stare sa le continuam misiunea ?
        • -4 (10 voturi)    
          pai... (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:28)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          corect, dar din pacate numai curajul nu este suficient...
        • +9 (9 voturi)    
          cred ca mai intai..... (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:03)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

          .....de curaj, trebuie inteles ca se poate.

          Baza puterii escrocherimii politicianiste asupra celor care stiu sa scrie si sa citeasca, sta tocmai in minciuna repetata obsesiv ca "asa este in democratie".

          Asa au creeat confuzia care a dus la fatalism si resemnare a scolarizatilor, incurajand totodata lenea, smecheria marunta datatoare de vina colectiva si mai ales de porcimea "ajutoarelor sociale", drogul maselor decazute si puturoase.

          Curajul consta in dezmortire si iesirea din fatalism a celor care platesc din munca lor tot ce se construieste, se fura, se mituieste,....etc, adica tot ce primeste bani "de la stat" si angajarea ferma pentru gasirea unui alt sistem politic in care echitatea si justitia sa stea la baza.

          Abia atunci putem spune ca am evoluat.
      • +10 (16 voturi)    
        Scarbitii (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:52)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Scarbitii atunci sa nu se mai lamenteze pe internet. Ca in strada nu ies oricum
        • +5 (7 voturi)    
          cred ca scarbitii..... (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:44)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

          ......nici macar pe net nu stau.
          Si-au creeat o viata paralela si iau evenimentele ca pe o fatalitate.
          Ei sunt cei care au inventat - "sa vina cineva si sa faca ceva".
      • +13 (13 voturi)    
        Scarbitii vor iesi la vot (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:45)

        epishebe [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        mai mult ca oricand! O sa vezi.
        Prezenta la vot mai mare ca oricand dupa revolutie. Pentru ca nu se mai poate. Si pentru inca avem puterea de a decide.
        • +10 (10 voturi)    
          sper si eu..... (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:15)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui epishebe

          .....intr-o trezire de al doisprezecelea ceas pentru ca atfel, somnul va fi lung si plin de cosmaruri.
    • +8 (10 voturi)    
      Cum adica cum ramane? (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:40)

      m.l [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cat ne tin picioarele si suntem tineri sa o intindem de aici . Sa ramana bosorogii PSD-isti ,sa ramana toti asistatii sociali.. si toate leprele. Sa faca ei un stat : Romania: statul prosper in care toata lumea primeste si nimenu nu munceste. SI asta doar pe baza de jmecherie: esti destept faci banu si din piatra seaca. Doar Jmecherii ne mai scot din colaps..Vai si amar . Exista un proverb vechi culmea tot romanesc(ironic nu ?) : "Desteptu invata din greselile altora si prostul nici dintr'ale lui"
      • +8 (8 voturi)    
        eu zic/cred ca pe 22 dec 2014 (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:11)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui m.l

        sa rupem picioarele la cei care sunt ai feseneului..parerea mea
      • +14 (14 voturi)    
        de ce sa plecam noi??? (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:38)

        Alalalt [utilizator] i-a raspuns lui m.l

        e tara mea, nu a lor... ei in 15 ani imi ingrasa cartofii in pamant... eu aici vreau sa am familie, viitor... imi rup piciorul pe spinarea lor daca o mai continua asa... cu mentalitatea lor de slugi tupeiste
  • +34 (40 voturi)    
    Cine se scuza... (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:24)

    Mirobo [utilizator]

    ...se acuza?
    • +37 (41 voturi)    
      Pai (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:40)

      Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Pai nu se scuza deloc. Nu raspunde la intrebare, deci evita raspunsul ceea ce este altceva. Inseamna ca indirect confirma ca a fost. Stie si el ca sunt documente si nu are curaj sa nege. Dixit!
      • +10 (16 voturi)    
        Nu ad litteram . (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:45)

        Mirobo [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

        Dar cred ca a-ti prins ideea...
        • +14 (20 voturi)    
          Ponta trebuie sa plece. La puscarie! (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:26)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

          A incalcat Constitutia, a spionat tarile NATO in care am intrat ulterior, fiind trimis in Grecia, SUA, Marea Britanie si Italia, dupa ce a fost racolat de SIE. A fost trimis acolo la cursuri...
      • -14 (18 voturi)    
        tare!!! (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:34)

        Chaosty [utilizator] i-a raspuns lui Vasile375

        Deci, daca se scuza inseamna ca se acuza, daca nu se scuza inseamna ca indirect confirma ca a fost. Foarte tare!!! Am o intrebare: spitalele de psihiatrie au internet?
        • +16 (18 voturi)    
          Da (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:07)

          Vasile375 [utilizator] i-a raspuns lui Chaosty

          Deci un om normal care nu avea treaba cu ofiter acoperit, raspundea la intrebare simplu : Nu am fost ofiter acoperit. Orice alt raspuns este evident ca il acuza. Iar raspunsul la intrebarea ta este Da, spitalele de psihiatrie au internet, tu esti dovada vie a acestui lucru!
  • +21 (25 voturi)    
    lasa pe altul (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:27)

    ValentinV [utilizator]

    Daca a folosit sau nu in interes personal institutiile statului, da-l in judecata Ponta. Dar nu uita ca si tu faci la fel. Pana atunci, ai face mai bine sa recunosti...Iar asta cu respectatul legii, nici copiii nu o cred. Si desigur, asa cum ii cereai lui Basescu sa plece de la Cotroceni din bun simt dupa alegerile din noiembrie, cam asta ar trebui sa faci si tu acum.
    Si personal, nu am de gand dupa 9 ani de "tragedie" sa aleg in continuare alti 10, tot de tragedie.
  • +22 (26 voturi)    
    intelegerea istoriei (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:29)

    Dedalus [utilizator]

    Sigur ca a respctat legea pe care tot el a facut-o ca sa il apere tot pe el - daca ce spune Basescu e adevarat.

    Nu e o sitatie neobisnuita. A fost si in Portugalia lui Salazar, mai e si acum prin America de Sud...

    Singra problema e ca noi nu traim nici cum 50 de ani si nici in America de Sud.

    De fapt, daca ne uitam in istorie ne amintim de dictonul: "Sotia lui Cezar nu trebuie nici macar banuita".
  • +35 (39 voturi)    
    am facut pe mine de ras! (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:30)

    hot news [utilizator]

    Era evident ca, indiferent daca afirmatiile Presedintelui sunt adevarate sau nu, tonta o sa nege, o sa se scuze!
    Dar ce mi-a declansat un ras isteric a fost declarati din final:
    "O sa ma rog si pentru Basescu care e extrem de tulburat si framantat""
    Daca ar fi venit din partea unui om normal, erea o kestei serioasa, dar de la Copy-Paste, care de mai putin de trei luni a descoperit credinta, a inceput sa zvarle cu bani la biserici si sa pupe moaste, este de tiot hazul!!!
    Adica fiul spiritual al Cucuvelei ateiste se ROAGA?!
    • +2 (10 voturi)    
      e speriat, il intelegem... (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:12)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      daca a ajuns sa se roage.
      desi cred ca se roaga mai mult ori sa moara ori sa scape el de puscarie.
      Totusi, sa nu credeti ca el nu si-a facut temele pentru momentul cand va fi descoperit....Consilierii SUA (!!!!!!!!) isi fac pana una alta treaba destul de bine
    • +8 (12 voturi)    
      astia (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:40)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      Ar vinde -o si pe masa..priviti atent la tovarasul incruntat proaspat divortat Nichita care nu-si poate justifica averea
  • +19 (23 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:31)

    polonyca [anonim]

  • +30 (34 voturi)    
    Rusine SIE (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mitomanul plagiator a fost si ofiter acoperit.

    Cea mai mare rusine este pentru SIE. Cum ati putut fratilor sa admiteti printre voi asemenea personaje? Ce baza aveati in activitatea lui? Iata, a fost desconspirat, a mintit mult, e un papagal scirbos, iar voi serviciul SIE, sinteti de toata ocara cu asemenea ofiteri.

    Ce servicii a putut adduce tarii o asemenea scirba umana?! Eu as desfiinta miine SIE. Maninca bani degeaba.
  • +18 (22 voturi)    
    In limba de lemn (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:31)

    rutger [utilizator]

    a securistilor, orice negare este confirmarea lucrurilor (negarea negatiei !). La cursul scurt a fost invatat ca plagiatul nu este hotie, ci ceva normal ca pentru niste ofiteri acoperiti patrioti, ortodoxi si iubitori de Daciane ! Sa ne lase mitomanul !!
  • +26 (30 voturi)    
    ERA NORMAL... (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:33)

    Johanis [utilizator]

    SA NU RECUNOASCA. Ce ne mai mira la acest om? Si totusi de la un ofiter ma asteptam sa recunoasca, dar se pare ca nici de la aceasta profesie nu s-a lipit nimic de el.
    Aseara am inteles de ce tov ponta se tot ferea sa candideze. Nici nu putea spune in buricul psd-ului, baronilor care-l tot presau sa candideze, ca nu era civil, dar parca nici n-ar fi candidat. Pana la urma a zis: daca voi vreti asta, eu ma sacrific. Si sper ca odata cu el sa fi sacrificat si partidul sau de comunisti si securisti!
    Tine minte tov ponta data de 13 oct 2013. Aici ai iesit din politica, exact cum iti doreai in primavara, sa vina altii mai tineri (astia sub 30 de ani, poate la ei te refereai, ca doar batran nu erai) sa ai timp de familie, poate-ti mai faci una doua (familii) ca uite nenea tariceanu ce avans a luat!
    • +7 (7 voturi)    
      pai... (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:34)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      d-asta a si spus "daca nu cistigam....scapa cine poate!"
    • +3 (3 voturi)    
      super! (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:00)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      La greu este scris in comentariu - felicitari!

      Numai bine va doresc!
      • +2 (2 voturi)    
        VA MULTUMESC. (Marţi, 14 octombrie 2014, 14:13)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Ma intreb uneori cat vom mai putea scrie liber. Poate, pe viitor, vom "beneficia" de libertatea de exprimare modelul Putin?!
  • +19 (23 voturi)    
    declaratii pentru popor.. (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:35)

    akillies [utilizator]

    ..si deasemenea o recunoastere mascata ca a fost SIE (desi, si procurorii depun juramantul de servire a tarii...)
  • +26 (30 voturi)    
    //\\ (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:37)

    LiviuP01 [utilizator]

    Nu cred ca ai dormit prea bine azi-noapte, Ponta.
    Doar minciunica asta rasuflata ti-a venit prin cap?
    • +10 (14 voturi)    
      a dormit (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:27)

      englez [anonim] i-a raspuns lui LiviuP01

      ca a invatat sa doarma
      prin gari la Paris
      era in stagiu de pregatire atunci:))))
      acolo a fost infiltrat in gasca-romana sa obtina info despre calitatea bancilor din gari oferita de guvernul francez
      despre somn !!!!
      a luat lectii de de la ofilitu crin (ala mai traieste)?
  • +14 (18 voturi)    
    He he (plagiat dupa mazeta) (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:47)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Nu mi-as fi inchipuit ca SIE are unitati pentru intarziati mental.
    • +10 (14 voturi)    
      ...adevarat (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:48)

      trem [utilizator] i-a raspuns lui Colebil Clinton

      Cat de patetici trebuie sa fie cei de la SIE sa recruteze asemenea persoane? Poate cineva le-a spus sa il recruteze ca altfel nu imi explic cum pot fi toti batuti in cap.

      Ar mai fi alternativa sa fi dat teste si a scos scor bun....dar asta se putea doar daca plagia din nou!
      • +7 (7 voturi)    
        ei da... (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:03)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui trem

        Ce vremuri domunle - erau cand tata Ilici The second - mare impingator de tara....

        Asa s-a nascut Primul Mincinos si odata cu caderea inspre cele vesnice a celui mai batran se vor duce si iepurasii astia tip 0049 si Prim Mincinos!

        Odihneasca-se!
  • +5 (11 voturi)    
    hai (Marţi, 14 octombrie 2014, 9:51)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    roaga-te pentru tine si lasati-ne in pace...
  • -5 (11 voturi)    
    ..... (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:29)

    Paul_ [utilizator]

    Daca Iohannis era acoperitul, atunci l-ar fi afectat. DAr avand in vedere cine il voteaza pe Ponta, informatia asta nu prea conteaza.

    Oricum, Basescu ia facut un cadou si lui Iohannis: .. votantii lui Udrea vor sta acasa in turul 2 :).
    • +7 (7 voturi)    
      cum sa-l afecteze? (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      E clar ca votantii lui Ponta sunt spalati pe creier, nimic nu-i atinge. La cite timpenii a facut ponta, de la privatizarile Oltchim si CFR Marfa pina la renuntarea pe degeaba la 400 mil de dolari de la RomPetrol, de la plagiatul grosolan la toate minciunile spuse zilnic, oricine cu IQ supraunitar nu l-ar vota. Ce poate face acest anunt e sa mai mobilizeze citiva dintre cei care numvor sa mearga la vot.

      Cit despre cadoul pentru Johannis, singurul bine pe care Base i-l poate face e sa se detaseze cit poate de mult de el. Cei care voteaza Udrea oricum nu vor sta acasa in turul doi sa vada cum iese plagiatorul presedinte.
  • +1 (11 voturi)    
    dupa o asemenea afirmatie... (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:31)

    liviu_ [utilizator]

    ar trebui sa iasa urat...
    ori basescu minte , caz in care ar trebui anchetat...
    ori ponta minte caz in care ar trebui sa insemne sfarsitul vietii sale politice (nu stiu daca implica si ceva penal).

    momentan (si daca va continua asa) nu este decat un razboi intre cei 2 si nimic mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      nu cred ca ai dreptate (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:35)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nu este un razboi numai intre Base si Ponta, e mult mai mare aria de cuprindere si implica structurile de securitate ale tarii, care s-au dovedit ca au incalcat o lege, cea care interzice racolarea procurorilor.
      Daca au incalcat-o pe aceasta, ce ne facem sa credem ca nu au incalcat mai multe legi? De exemplu, cum a ajuns Ponta sa fie seful corpului de control pe vremea lui Nastase, apoi presedinte de partid, PM si candidat la presedentie? Este omul lor inflitrat in politica, desi legea interzice acest lucru? cati mai sunt si in ce pozitii? Avand in vedere ce a insemnat guvernarea Nastase pentru casta baronilor care au jefuit tara, ce rol au jucat serviciile? Pentru cine au lucrat de fapt?
  • +5 (11 voturi)    
    intrebare (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:31)

    englez [anonim]

    oare acoperitii SIE nu joaca dublu ?
    ca asa e prin filme si carti
  • +12 (16 voturi)    
    hm (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:34)

    englez [anonim]

    prieten bun cu leanca de la Chisinau care a lucrat la ambasada URSS
    coincidenta?
  • -5 (13 voturi)    
    Ați văzut, dom' Președinte... (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:42)

    Radu I [utilizator]

    ce-ați făcut din Ponta? Erou national, care a adus înalte servicii țării! Cei mulți, care se închină astăzi la moaștele Sfintei Parascheva vor fi și mai mulți...
    Să nu ziceți că nu v-am zis... :)
  • +6 (10 voturi)    
    adevarul (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:44)

    VladBerliba [anonim]

    Stim, stim ca doar tu spui adevarul :)

    Adevarul are trei componente: adevarul unuia, adevarul celuilalt si ce s-a intamplat de fapt.

    Iar cel care nu intelege ce s-a intamplat se cheama mincinos.

    Sunt oameni care vad si inteleg ce se intampla.
  • +18 (22 voturi)    
    Intrebarea! (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:50)

    cristihan [utilizator]

    Mai, ce presa e asta?!? Chiar nu s-a gasit nici un reporter acolo care sa-si faca treaba si sa-l intrebe la nesfarsit, pana raspundea clar da sau nu: "Ati fost sau nu ati fost agent SIE?"??? Intr-o tara normala ponta fugea de reporteri care nu ar fi dorit sa stie decat raspunsul la intrebarea asta! Ai nostri il intrebau insa cum se gandeste ponta sa-l sanctioneze pe Basescu si daca a incalcat Basescu vreo lege!?! Pai cine e subiectul problemei, Basescu sau ponta?!? Scuze pentru toate semnele de intrebare si de exclamatie, dar mi se pare incredibil cat de praf sunt reporterii astia...
  • +6 (10 voturi)    
    Oare Constantinescu de ce a ascuns asta? (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:58)

    Razvan_M [utilizator]

    Este cel putin ciudat ca Emil Constantinescu a ascuns acest lucru. Iar daca nu a fost informat, atunci trebuie sa cada niste capete de pe la SIE.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu este ceva neasteptat pentru... (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Constantinescu - este varza!
      Dar nu una de Bruxelles - asta este!
    • +5 (5 voturi)    
      Dar ati de scrisoarea trimisa de Miluta (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:26)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      catre Barroso si alte capete UE?! In 2012, cind cu referendumul. Miluta este si el tot un Victor Ciorbea.
  • +9 (13 voturi)    
    iesiti la vot (Marţi, 14 octombrie 2014, 10:58)

    nocomment [utilizator]

    si terminati cu ciuma asta securista, sa nu ajungem ca ucraina. fk-u ponta. cum poate fi un roman un asa mare tradator de tara???
  • -11 (17 voturi)    
    totuși (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:14)

    Mazeta [utilizator]

    Cum a îngenuncheat Băsescu sistemul, dacă după el o să urmeze un (alt) om din secu?
    • +1 (1 vot)    
      "Hehe" (Miercuri, 15 octombrie 2014, 3:49)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Stai linistit ca nu iese cine crezi tu...
  • -9 (11 voturi)    
    de unde pana unde tradator? (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:20)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    asta nu inteleg. De unde pana unde ai scos-o ca un ofiter acoperit SIE e tradator de tara?
    • +12 (12 voturi)    
      Ofiter KGB (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:38)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      Cind s-a angajat Ponta ca securist in anii '90 SIE nu era ce este astazi. Erau oamenii lui Iliescu-KGB.
  • +6 (6 voturi)    
    pai acum este mai simplu... (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:10)

    ..13 [utilizator]

    Daca a fost sau nu a fost exista o structura care ar trebui sa admita sau sa nu admita afirmatiile sau sa se sesize referitor la afirmatiile sau ne-aftrmatiile...

    Asta este o proba de foc pentru SIE - ACUM!
    Oare cum va reactiona?

    Astept cu mare interes....

    Avand in vedere ca Talpes a iesit cu coada intre picoare din SIe si la fel si prea guralivul Harnagea cred ca adevarul este aproape de noi..

    Numai de bine sa auzim!
  • +12 (12 voturi)    
    Parerea mea, daca imi permiteti, (Marţi, 14 octombrie 2014, 12:32)

    ofCAER [utilizator]

    este ca daca ar fi recunoscut din prima si daca ar fi facut-o cu nonsalanta, chestiunea ar fi fost deja bagatelizata.
    Dar destept cum il stim pe Ponta, ca e cu doctorat in drept...
  • +3 (3 voturi)    
    Mai multe explicatii (Marţi, 14 octombrie 2014, 16:01)

    EllySt [utilizator]

    Dupa intoarcerea din pelerinaj d-l Ponta are de dat mai multe explicatii.

    Pe langa explicatiile referitoare la ofiterul sub acoperire din perioada cat detinea functia de procuror, trebuie sa explice ce este cu functia de administrator de firma din aceeasi perioada.
    Citesc pe net ca a fost si administraor al unei firme – SIECO SRL (din 1992 pana in 2002). Interesant nume de firma (mi s-a parut coincidenta prea mare si am crezut ca este o gluma, dar am vazut ca numele acestei firme apare in mai multe articole pe net in legatura cu d-l Ponta si familia dumnealui).
    Parca in CV nu am vazut activitatea aceasta. Se pare ca si functia de administrator de firma este incompatibila cu cea de procuror.

    Sau poate d-l Ponta ne va demonstra ca in ambele cazuri si-a facut datoria fata de tara, si, mai mult, activitatile de ofiter sub acoperire si de administrator de firma sunt activitati didactice care sunt permise de Constitutie/legi.
    • +5 (5 voturi)    
      In secundar facea inghetzata ?! (Marţi, 14 octombrie 2014, 17:50)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui EllySt

      SIECO SRL a fost fondată în 14.02.1992 de următorii fondatori persoane fizice: BALAN ADRIAN FLORIN (TEHNICIAN) asociat 25%, IONITA ALEXANDRINA asociat 25%, LEASU IOAN (INGINER) asociat 25%, PONTA VICTOR VIOREL (STUDENT) asociat 25%, iar administratori: BALAN ADRIAN și LEASU IOAN.

      În data 20.04.1993, firma notifică la RECOM retragerea acționarului LEAȘU IOAN și schimbarea cotelor deținute de ceilalți acționari (VICTOR PONTA ajungând la 33%), precum și o “Adaugare administrator”, citez: “numire PONTA VICTOR VIOREL administrator, Cetățenia română; Nascut(a) in BUCURESTI la data 20.09.1972; Puteri CF.STATUT”.

      Pe 25.11.1993 se schimbă iar acționariatul, retrăgându-se IONITA ALEXANDRINA, astfel încât PONTA VICTOR VIOREL ajunge la o cotă de 50% din firma SIECO SRL.

      Dacă analizăm biografia oficială a lui Victor Ponta, constatăm că acesta a ocupat concomitent mai multe funcții în statul român, în paralel cu cea de administrator al unei companii private.
      Legea nr. 92/1992, Art. 112. – Magistraţilor le este interzisă exercitarea, direct sau prin persoane interpuse, a activităţilor de comerţ, participarea la conducerea unor societăţi comerciale sau civile. De asemenea, le este interzisă participarea la administrarea unor asemenea societăţi, articol care ulterior a suferit mici transformări: – Judecătorilor şi procurorilor le este interzisă exercitarea, direct sau prin persoane interpuse, a activităţilor de comerţ, precum şi participarea la conducerea unor societăţi comerciale sau civile ori a regiilor autonome. De asemenea, le este interzisă participarea la administrarea unor asemenea societăţii sau regii autonome.

      Firma fondată de premier, abonată de succes la instituții de renume ale statului, anterior ieșirii lui Ponta din firmă ( Fondul Proprietatii de Stat Focșani, Fondul Proprietatii de Stat Stavropoleos, Fondul Proprietatii de Stat Vulcan, Fondul Proprietatii de Stat Industriilor, Fondul Proprietatii de Stat Grivitei, BANCOREX Drobeta Turnu Severin, R.E.N.E.L. T
      • 0 (0 voturi)    
        SIEco (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:26)

        revo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        mie imi place denumirea firmei: SIEco. O fi fost vreo premonitie?
  • +4 (4 voturi)    
    Doar nu crede careva ca tocmai Mitomanul (Marţi, 14 octombrie 2014, 23:55)

    Dalinar [utilizator]

    o sa recunosca asa ceva; nu doar ca a fost si mai e inca un turnator imputit....dar gasca mafiota securista ii manevreaza din umbra.
    El stie ca e prea slow pt a fi Presedinte, a dovedit asta din plin ca PM...dar haita l-a impins in fata, deoarece ca Presedinte faci anumite numiri prin Justitie, etc.
    Nori negri se abat peste capul romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    erata (Miercuri, 15 octombrie 2014, 14:21)

    revo [utilizator]

    "...astazi ma rog de Basescu", sa nu mai dea ca in sacul de box, sa nu mai stearga cu mine pe jos, sa ma lase sa-mi trag sufletul cateva secunde, ca m-a facut terci. Si cea mai ramas din mine, vor desavarsi colegii mei PSD-isti si superiorii mei din SIE si KGB, voi ajunge compost.