Liviu Dragnea a primit duminica ordinul "Sfintii Martiri Brancoveni" din partea patriarhului Daniel

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 13 octombrie 2014, 10:11 Actualitate | Esenţial


Liviu Dragnea si Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Vicepremierul Liviu Dragnea a primit, duminica, la manastirea Hurezi, din partea patriarhului Daniel, ordinul "Sfintii Martiri Brancoveni" pentru contributia adusa de acesta in renovarea mai multor lacase de cult, transmite Agerpres.

Patriarhul a mentionat faptul ca Liviu Dragnea este "un om de cuvant, nu promite mult, dar cand promite se tine de cuvant'"

Viceprim-ministrul Dragnea a declarat ca nu se astepta sa primeasca aceasta distinctie.

"Preafericitul Daniel mi-a spus saptamana trecuta ca s-ar bucura sa fiu si eu prezent aici. Am venit cu drag aici, pentru ca este un loc cu totul deosebit. Am avut si onoarea sa primesc aceasta distinctie, care ma copleseste. Nu ma asteptam, am fost destul de surprins de acest gest. Turismul din Romania ar putea aduce mult mai mult decat aduce in prezent, avem un potential turistic urias, neexploatat insa mare parte din el, iar turismul monahal la fel ar putea fi o coordonata a acestui turism, nu doar aici, la Valcea, pentru ca nu exista judet in tara noastra care sa nu aiba asemenea locuri sfinte. Sa speram ca in anii urmatori ne va preocupa mai putin ura dintre noi si mai mult ce ar trebui sa facem bine pentru tara noastra", a spus Dragnea.

Alaturi de Liviu Dragnea au mai primit distinctii pictori restauratori ai picturii Manastirii Hurezi, directorul Directiei pentru Cultura Valcea.

Totodata patriarhul Daniel a oferit Manastirii Hurezi o parte din moastele domnitorului Constantin Brancoveanu si o icoana uriasa cu Sfintii Martiri Brancoveni.

Manastirile Surpatele, Brancoveni si Dintr-un Lemn au primit la randul lor icoane cu fragmente din ramasitele pamantesti ale domnitorului Constantin Brancoveanu.

La Manastirea Hurezi, patriarhul Daniel a oficiat o slujba religioasa cu ocazia aducerii ramasitelor pamantesti ale domnitorului Constantin Brancoveanu, ctitor al manastirii valcene, dupa 300 de ani de la martiriul sau din anul 1714.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8869 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    era normal (Luni, 13 octombrie 2014, 10:13)

    Captain Obvious [utilizator]

    la cati morti a inviat...
    • +19 (19 voturi)    
      .. (Luni, 13 octombrie 2014, 11:12)

      uncetateansimplu [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Buna rau afirmatia aceasta :))))
    • +15 (15 voturi)    
      Va fi martirul PSD... (Luni, 13 octombrie 2014, 11:38)

      Bwana [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      I-a dat info Ponta lui Daniel...si acum Dragnea o sa se aclimatizeze ideii...ca vine procesul cu referndumul...vin alegerile...
    • +15 (15 voturi)    
      ... (Luni, 13 octombrie 2014, 14:28)

      Coddy [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Vorba aceea: la americani mortii se intorc de Halloween. La romani mortii se intorc la alegeri, sa voteze.
    • +3 (3 voturi)    
      A primit din partea ... (Marţi, 14 octombrie 2014, 2:47)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ... Patriarhului Roshu de Moskova al Bisericii Comuniste, Ilici Ilieskovich, ordinul de a mai invia cateva sute de mii de vampiri electorali pentru alegerile care vin. Ordinul "Sfintii Vampiri Votaci" si "Turism Electoral" cu autocar in grad penal urmeaza automat.. Asteptam episodul 2 si urmarea filmului de groaza "Varcolatii cu stampila".
  • +14 (16 voturi)    
    Dreagnea a fost (Luni, 13 octombrie 2014, 10:19)

    banateanul. [utilizator]

    destins ? pentru ce ? pentru finantarea preafericitilor, dar noi NEFERICITI noi doar sa-ne rugam pentru ei ?
    • +10 (12 voturi)    
      o mina, o spala pe cealalta.... (Luni, 13 octombrie 2014, 11:14)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui banateanul.

      Acesta este raspunsul, la intrebarea pentru ce a primit Dragne....
      Asa ne spala popi pe creiere, manan mana cu politicienii, care ne iau minte si-i face pe romani sa creada orice basme, numite crestinism.

      http://adevarul.ro/locale/suceava/video-preot-celebru-romania-loveste-crucea-confruntat-enorias-l-a-turnat-securitate-comunism-1_542fb68b0d133766a8a85ddc/index.html

      Acestia ne conduc si astazi dupa 25 de ani.
  • +19 (19 voturi)    
    stire fara referinte (Luni, 13 octombrie 2014, 10:21)

    Nevermind [utilizator]

    Trebuia si material video. Cand i-au cantat, mai ca avea si lacrimi in ochi. Si eu aveam, dar in alte parti.
  • +18 (18 voturi)    
    Ireal! (Luni, 13 octombrie 2014, 10:23)

    dandra [utilizator]

    Because f*ck logic,
  • +25 (25 voturi)    
    bre .... (Luni, 13 octombrie 2014, 10:33)

    da_nutts [utilizator]

    astia au gresit ordinul ,trebuia sa i se dea ordinul ,,Sfantul Lazar" pentru invierea a 1milion de oameni la referendum(nici Isus nu a reinviat atatia ),da pentru 2mil de euroi dati de guvern la b.o.r(majuscule nu merita) si nefiscalizarea veniturilor te faci frate si cu ...martirii Brancovenii (niste aia care au murit pentru ca aveau coloana vertebrala ,nu ca amibele psd-iste nu ar avea ;) )
  • +20 (20 voturi)    
    preahotu si preaexcrocul daniel... (Luni, 13 octombrie 2014, 10:37)

    liviu_ [utilizator]

    se cam baga in campania electorala...
  • +16 (18 voturi)    
    cata ticalosie....., (Luni, 13 octombrie 2014, 10:38)

    translativus [utilizator]

    ......s-a acumulat in cardasia BOR - politicieni !!!!

    Care este asemanarea intre Familia Brancoveanu si familia Dragnea ?
    Se pare ca popa Daniel, in goana lui dupa cele lumesti, nu a in seama ca Brancoveanu si-a dat viata pentru credinta lui si nu banii prostimii pentru buzunarul popesc, asa cum face Dragnea.

    Totusi, fariseismul si dezmatul inchinatorilor la idoli, la morti si la orice altceva in afara de Dumnezeu este normal si ne-a fost anuntat inca de acum doua mii de ani.

    Vai voua falsi invatatori caci nu veti intra in imparatia tatalui si prin invataturile voastre, nici pe altii nu ii lasati sa intre !
  • +14 (14 voturi)    
    cert (Luni, 13 octombrie 2014, 10:40)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Coruptia afecteaza toate institutiile iar biserica este una dintre acestea.
    Ca si in sanatate , media , educatie etc comisiile de supraveghere sunt corupte si nu pot indeparta 'mucegaiul'.
  • +11 (11 voturi)    
    perfect normal (Luni, 13 octombrie 2014, 10:43)

    thebblack [utilizator]

    distinctia vine probabil prin ordin direct de la constantin brancoveanu. dragnea stie de ce.
  • +16 (16 voturi)    
    Pai (Luni, 13 octombrie 2014, 10:51)

    Tz3poo [utilizator]

    în cazul ăsta, să-i taiem capul și lui dragnea, să își merite ordinul
  • +13 (13 voturi)    
    Of Doamne! (Luni, 13 octombrie 2014, 10:53)

    Berzelius [utilizator]

    Se răsucesc în mormânt Brâncovenii la auzul asocierii numelui lor cu cel al trepădușilor comuniști rebranduiți în social-democrați, în stare să învie morții pentru furtul a sute de mii de voturi, doar pentru a acapara Puterea.
    Iartă-l Doamne pe Daniel, prea-fericitul, că i-a luat Ăl-cu-Coadă mințile și l-a făcut să se înfrățească cu fariseii banului și minciunii.
  • +10 (12 voturi)    
    Sunt satul de popi si moaste... (Luni, 13 octombrie 2014, 11:07)

    dekar [utilizator]

    Cu oase si fum de tamaie nu se croiesc autostrazi,nu se creeaza locuri de munca,nu cresc salariile medii,nu coboara pretul la carburanti, surse de energie si medicamente,nu se tiparesc manuale scolare,nu creste numarul de paturi in spitale,nu se stopeaza coruptia marilor tunari din guvern si parlament,nu...nu...nu...etc
    Sunt satuuuul de popi si moaste ! E impanata tara asta de saracie,prostie,popi si moaste !Nu se caca o cioara fara sa apara si vreo fata bisericeasca ! Toate se sfintesc :casa bantuita,casa nebantuita dar posibil sa fie,masina,soseaua,busturi de "maestri",cotete,santuri,nasteri,morti,cununii,plecarea la lupta,sosirea de la lupta,garda la moaste,mobilizare masiva de forte (zeci, sute de mii,milioane de lei risipiti) pentru plimbari de moaste si cate si mai cate altele.Iar "decoratia" ati bagat de seama pentru ce i-a conferit-o Dragnei preafericitul securist,conform propriului speach? Nu numai pentru sprijinul acordat pana acum ci si pentru SPRIJINUL PE CARE SI IN VIITOR IL VA DA D-L VICEPREMIER (citeste GUVERNUL,nu?) popimii ! Aferim !
  • +14 (14 voturi)    
    blasfemie (Luni, 13 octombrie 2014, 11:10)

    cris64 [utilizator]

    In limbaj ecleziastic asta se numeste blasfemie. Sa acorzi un titlu cu numele unui martir al neamului, este un gest demn doar de un securist hirotonisit. Brancoveanu a fost un martir care si-a sacrificat copiii pentru credinta si neamul sau. Dragnea este un individ care sacrifica un neam pentru binele sau si al apropiatilor sai. Pana cand nu se va duce generatia de securisti din BOR tot de asta vom avea parte.
    • 0 (0 voturi)    
      nu se duce curand.... (Marţi, 11 noiembrie 2014, 12:14)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui cris64

      batranii securisti si activisti pcr, au lasat in urma dara lor jegoasa, prin copii, nepoti.....asa ca vom avea mult de tras....un exemplu e actualul "preafericit",.............................dar ma bucur ca sunt si preoti care nu s-au implicat in cloaca acestuia., CINSTE LOR.
  • +12 (12 voturi)    
    mi se face greata (Luni, 13 octombrie 2014, 11:23)

    fvb [utilizator]

    in Romania a existat dintotdeauna si va exista o coabitare calduta intre Stat si Biserica.

    intrucat Biserica, alaturi de Armata, are cea mai mare cota de incredere, iar dragii nostrii politicieni, in special Parlamentul, au cota de incredere cea mai mica, e evident ca vor sa arate ce credinciosi sunt, se duc sa isi faca cruci cand sunt filmati, sa ii voteze lumea pentru ca sunt credinciosi.
    • +8 (8 voturi)    
      nu intre stat si biserica. (Luni, 13 octombrie 2014, 11:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fvb

      Legatura intre stat si biserica e OK.
      Aici legatura e intre partide politice si biserica. Toata magaria asta e despre sustinerea indirecta a unui partid politic in alegeri.
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 13 octombrie 2014, 16:56)

        fvb [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        PSD da bani pentru Catedrala, Ponta merge pe la manastiri si mai daca niste milioana de RON pe acolo, si deci BOR face reclama pentru PSD.
        • +1 (1 vot)    
          gresit (Marţi, 14 octombrie 2014, 11:15)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui fvb

          Nu PSD da bani pentru catedrala, ci noi toti. banii aia sunt din impozite si taxe, nu din cotizatia de partid.
      • +2 (2 voturi)    
        scuze (Luni, 13 octombrie 2014, 17:00)

        fvb [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        PSD nu da bani pt Catedrala, Guvernul da, iar acest guvern condus de un incompetent plagiator a condus tara asa bine ca ne-a bagat iar in recesiune.

        iar BOR se asociaza cu acesti oameni de nimic.

        culmea, plagiatorul va fi votat de multa lume si e posibil chiar sa fie Presedinte.

        suntem o tara de penibili. votul nu are legatura cu realitatea ci doar cu "jos Basescu" si cu magicianul in hipnoza numit Latrina 3.
  • +11 (11 voturi)    
    Asta ca se fie clar (Luni, 13 octombrie 2014, 11:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Pentru cine mai avea vro banuiala ca biserica e altceva decit o falanga a PSD-ului, acu are dovada. Dragnea, trimis in judecata de procurori, distins cu ordimul lui opeste prajit de patriarh, cu 3 saptamini inainte de alegeri.
  • +7 (7 voturi)    
    dezgustator (Luni, 13 octombrie 2014, 12:09)

    AraJohn [anonim]

    Penibil, cum spune o colega a mea. Imi este scarba numai cand ma gandesc la popi. Fraieri sunteti cei care bagati vreun leu in aceasta institutie, mai bine jucati la loto.
    • +5 (5 voturi)    
      cu totii bagam bani in BOR, fara sa... (Luni, 13 octombrie 2014, 12:35)

      21unas [utilizator] i-a raspuns lui AraJohn

      ne intrebe nimeni daca suntem de acord sau nu, pentru ca BORul este finantat de stat si preotii&co sunt bugetari
      in plus, nu platesc impozite pe nici un fel de activitate comerciala si orice popa care isi deschide o afacere poate sa stea linistit
      sa plateasca impozite prostii s(t)atului, evident
  • +4 (4 voturi)    
    Intai ar fi trebuit (Luni, 13 octombrie 2014, 12:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    sa-si "piarda capul - functia" apoi decaorat. Asa nu prea vad care e martiriul lui Dragnea- ca il suporta zilnic pe ponta ? sau ca trebuie sa fure de doua ori mai mult si pentru el si pentru partid.
  • +6 (6 voturi)    
    Noii martiri de la rasarit.. (Luni, 13 octombrie 2014, 13:19)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    "Vrednic este" a spus prefericitul adaugand cu glas mieros "..si pentru donatiile viitoare"...Apoi corul de barbati sanatosi in sutana a cantat cu voci de privighetori "Vrednic este".Aleluia...Si despre ce viitor al tarii se vorbeste..Sa fim seriosi. QED
  • +7 (7 voturi)    
    Intre timp, in inima Bucurescilor... (Luni, 13 octombrie 2014, 13:58)

    benicio [utilizator]

    In biserica dintre Coltea si Baratie, biserica ctitorita de insusi Constantin Brancoveanu, un vizitator umil daca se apropia suficient de mult de modestul mormant al domnitorului, putea auzi un sunet infundat, un sunet venit ca din pamant. Era insusi marele voievod, care se rasucea in propriul mormant la aflarea unei asemenea injositoare si ingrozitoare vesti.
  • +4 (4 voturi)    
    Trist si ridicol (Luni, 13 octombrie 2014, 17:14)

    KostasP [utilizator]

    Pt acordarea acestei distinctii lui dragnea, prea fericitul (pe pamant) va deveni prea nefericitul pe lumea cealalta.
  • +3 (3 voturi)    
    Extraordinar (Luni, 13 octombrie 2014, 17:34)

    Jean Phoutaille-Marais [utilizator]

    .... vai ce bine se inteleg ei, să-i pape Burcuş, nu altceva! Sa nu le fie de deochi!