Comanda asupra bazei de la Deveselu a fost preluata oficial de Marina americana

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 10 octombrie 2014, 17:46 Actualitate | Esenţial


Moment al ceremoniei
Foto: US Navy
Ceremonia de infiintare si de preluare a comenzii bazei balistice de la Deveselu de catre armata americana a avut loc vineri, aceasta fiind prezidata de comandantul Fortelor Navale pentru regiunea Africa si Asia de Sud-Vest, contraamiralul John Scorby, informeaza ambasada SUA, intr-un comunicat citat de Mediafax. Fortele Navale ale SUA au infiintat, astfel, la Deveselu, o noua Unitate de Sprijin (NSF), a carei comanda a fost preluata de capitanul Bill Garren. Contraamiralul John Scorby a precizat ca ceremonia de infiintare si preluare a comenzii bazei balistice de la Deveselu este un punct de referinta, intrucat astfel se sporeste capacitatea de aparare impotriva rachetelor balistice in Europa.

"Colaborarea stransa, continua, cu partenerii nostri romani demonstreaza cat de vitali sunt aliatii nostri europeni in construirea sistemului global de aparare antiracheta al NATO", a aratat Scorby.

La randul sau, capitanul Bill Garren, cel care a preluat comanda Unitatii de Sprijin a Fortelor Navale de la Deveselu, a precizat ca mai este mult de lucru, dar ca succesul viitor se afla in mainile membrilor echipei americano-romane: "Este o onoare sa ma aflu aici si sa am prilejul sa lucrez cu aceasta echipa internationala de profesionisti dedicati care construiesc viitorul apararii antiracheta in Europa. Mai avem mult de lucru, dar succesul nostru viitor se afla in mainile membrilor acestei extraordinare echipe americano-romane. Asadar avem tot ce ne trebuie pentru a excela", a spus Garren.

Ceremonia a avut loc dupa ce in octombrie 2013 s-a dat startul oficial al lucrarilor de constructie ale amplasamentului.

Unitatea de Sprijin a Fortelor Navale urmeaza sa devina complet operationala la sfarsitul anului 2015.

Sistemul terestru de aparare antiracheta din Romania va fi aproape identic cu cel folosit pe distrugatoarele si crucisatoarele cu capacitati antiracheta Aegis ale Fortelor Navale.

Sistemul este conceput pentru a detecta, urmari, actiona impotriva si a distruge in zbor rachete balistice.

Unitatea de Sprijin a Fortelor Navale ocupa aproape 174 de hectare.

Amplasamentul va consta dintr-un sistem radar si sistemul de comanda, control si comunicatii aferent.

Separat, va gazdui mai multe module de lansare care contin sisteme de interceptare SM-3, iar personalul va fi reprezentat de circa 200 de militari, angajati civili si personal contractant.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4932 vizualizari

  • -15 (21 voturi)    
    Foarte frumos (Vineri, 10 octombrie 2014, 19:11)

    newlook [utilizator]

    Foarte frumos. Conform contractului. Romanii au dreptul sa curete soseaua de acces, sa puna un post de paza la intrarea pe sosea si ... si cam atat. De celelalte se ocupa aliatul.
    Ah, sa nu uit. Prin bunavointa aliatului, din cand in cand, niste vidanjori locali vor fi admisi sa...sa vidanjeze, ce altceva !

    PROSPERITATE !
    • +9 (15 voturi)    
      Dasvidaniya tavarisci... (Vineri, 10 octombrie 2014, 19:58)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      ...
    • +10 (14 voturi)    
      Asa, si ? (Vineri, 10 octombrie 2014, 20:00)

      Canadian13 [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Care este problema ta ? Este o baza americana, cu personal american cu technologie americana si care urmareste niste interese americane. Atunci cand aceste interese se vor schimba o sa-ti iei baza inapoi, nu te speria n-or sa plece in Manhattan cu ea. Pana una alta, intersele alea, BTW te apara si pe tine de rachete cazute in cap de la Putin sau de la talibani. Sau ce, in mandria ta revolutionara si atasamentul fata de Moscova iti inchipuiesti ca tatuca Putin n-o sa dea niciodata cu atomica in .ro ?
      Pai nu se lauda bezmeticul ala de clown al lui ca o sa debarce cu Tupolevau mai luna trecuta ??
      • -6 (6 voturi)    
        Mersi nene canadianule... (Vineri, 10 octombrie 2014, 21:09)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Canadian13

        "Care este problema ta ? Este o baza americana, cu personal american cu technologie americana si care urmareste niste interese americane. Atunci cand aceste interese se vor schimba o sa-ti iei baza inapoi..." (Canadian13)
        ===============

        Pai, asa ziceam si eu. Nu inteleg de ce imi dai minus daca gandim la fel.

        PS: Nu te alinta prea tare cu rachetele alea care ar apara ceva. Chiar si articolul asta iti spune cate ceva: ca tehnologia de "interceptare" e bazata pe AEGIS (daca stii ce-i ala...nu, nu e sirop de artar!). Nici nu cred ca sunt patru luni de cand un avion rusesc a survolat de 12 ori puntea unui distrugator american AEGIS: "Potrivit Departamentului american al Apărării, un avion de vânătoare rus de tip Suhoi Su-24 (Fencer) a trecut de 12 ori, zilele trecute, pe deasupra navei militare USS Donald Cook, un Marea Neagră"

        Ia si citeste, ca nu faci buba:

        http://www.ghidularadean.ro/stire/3493/pentagonul_confirma_ca_un_avion_militar_rus_suhoi_su24_a_urmarit_nava_uss_donald_cook.html

        E si cu Basescu, are si poze, merita sa faci acest efort colosal.
        • +4 (4 voturi)    
          bai cat esti de destept - mai ia o vodca (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 6:47)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          pai si ce voiai ma sa faca, sa traga-n el?
          muci il faceau, si dupa aia?
    • +10 (10 voturi)    
      Fara suparare (Vineri, 10 octombrie 2014, 20:58)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      dar esti prost gramada. Mandru ca esti roman, nu-i asa?
    • +9 (9 voturi)    
      Votki harasho gospodin? (Vineri, 10 octombrie 2014, 23:24)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Hai valea, directia Siberia, carare batuta spre Taramul Unde NU Exista Vidanje si nici hartie igienica.
    • +5 (5 voturi)    
      .... (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 12:21)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      mai postac platit.
      cu ce te deranjeaza pe tine ca e baza aia militara acolo?
      adu una rgument nu insulte. am mai incercat asta o data cu tine si nimic.
      argumente?
      • 0 (0 voturi)    
        QED (Luni, 13 octombrie 2014, 11:51)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        atat mai am sa iti zic
  • 0 (8 voturi)    
    cum se poate? (Vineri, 10 octombrie 2014, 22:21)

    Aramis [utilizator]

    comandatul bazei e doar capitan? pai cum o sa se coboare generalii nostri cu n-spe stele sa se coboare sa-i stringa mina?
  • -8 (8 voturi)    
    Comandantul fortelor navale (Vineri, 10 octombrie 2014, 22:36)

    KostasP [utilizator]

    Din Africa si Asia de Vest. Hilar.
  • +3 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 10 octombrie 2014, 23:19)

    tenere [anonim]