Ambasadorul Rusiei, Oleg Malginov, prefera sa nu comenteze recentele declaratii despre Lukoil, pentru a nu adauga emotii in discursul politic public

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 octombrie 2014, 15:21 Actualitate | Esenţial


Ambasadorul Rusiei la Bucuresti, Oleg Malginov
Foto: Agerpres
Ambasadorul Federatiei Ruse la Bucuresti, Oleg Malginov, a declarat vineri ca prefera sa nu comenteze declaratiile oficialilor de la Bucurestei legate de cazul Lukoil, "pentru a nu adauga emotii in discursul politic public din Romania in aceasta perioada foarte importanta pentru tara".

"In ultima perioada in legatura cu situatia in jurul rafinariei 'Petrotel-Lukoil' si a activitatii in Romania a companiei petroliere 'Lukoil', in general, au aparut destule declaratii publice, din pacate, nu de fiecare data echilibrate, a caror limbajul este departe de cel acceptat in cadrul comunicarii internationale", afirma ambasadorul, intr-un comunicat citat de Digi24.ro.

"Las aceste declaratii, care pot transmite semnale gresite atat mediului de afaceri, cat si altor structuri, fara comentariu, pentru a nu adauga emotii in discursul politic public din Romania in aceasta perioada foarte importanta pentru tara.

Intre timp, ca rezultat al eforturilor facute in toate ultimele zile rafinaria de la Ploiesti a inceput sa-si reia productia", adauga acesta.

Comentariile sale vin dupa ce presedintele Traian Basescu a afirmat cu o zi in urma ca guvernul trebuie sa fie pregatit pentru preluarea rafinariei Lukoil, daca actionarii rusi se decid sa o inchida.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3166 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    asta e precum textul (Vineri, 10 octombrie 2014, 15:34)

    un domn [utilizator]

    celor de la 3 SE...emotie..e bine macar ca ii place muzica romaneasca
  • +11 (15 voturi)    
    ehe.... (Vineri, 10 octombrie 2014, 15:36)

    strelka [utilizator]

    Pina cand rusii nu vor face lumina asupra trecutului si nu vor recunoaste si condamna atrocitatile facute atator popoare vor fi mereu vazuti ca o natiune monstruoasa. Desi rusii sint un popor cald care e parca blestemat sa aiba atitia conducatori diabolici.. si atat de putine capete luminate.
    • +7 (9 voturi)    
      ursul sovietic (Vineri, 10 octombrie 2014, 16:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      are ..o ebola...transmisa de la Stalin pana in present..o ebola doctrinara si ideologica
  • +9 (11 voturi)    
    asa Oleg..... (Vineri, 10 octombrie 2014, 15:59)

    translativus [utilizator]

    .....lasa-te de declaratii idioate,"a caror limbajul este departe de cel acceptat in cadrul comunicarii internationale" si mai lasa si vodka, ca poate asa, nu te mai trezesti vorbind prostii si nu il mai pui in pericol pe protejatul vostru la presedentie.

    Deocdamdata, protejatul vostru si-a luat un sut zdravan asa ca, da ordin sa i se majoreze "sponsorizarea" !
  • -6 (10 voturi)    
    rușii = oameni cu scaun la cap (Vineri, 10 octombrie 2014, 16:16)

    zizin [utilizator]

    Itar-TASS:

    "President's proposal to nationalise LUKOIL refinery in Romania rejected by prime minister" (October 10, 14:48 UTC+4)

    http://en.itar-tass.com/world/753729
    • +2 (2 voturi)    
      Tu esti dovada vie ca nu-s cu scaun (Vineri, 10 octombrie 2014, 19:50)

      Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      cel, putin nu la cap...ci la fund.
  • +13 (15 voturi)    
    Basescu (Vineri, 10 octombrie 2014, 16:27)

    andrey23 [utilizator]

    Asa se negociaza cu rusii; sunt atat de nenorociti ca te invadeaza si spun ca nu sunt ei. PONTA, GO HOME !!
  • +8 (10 voturi)    
    Menuet diplomatic Oleg? Ocin haraşo! (Vineri, 10 octombrie 2014, 16:53)

    Plagarus [utilizator]

    Atitudine si discernamant,pana la urma.
  • +4 (6 voturi)    
    ... sa Va auda.. (Vineri, 10 octombrie 2014, 18:08)

    Observatore [utilizator]

    .. si gospodin Rogozin .
  • +1 (3 voturi)    
    comentarii (Vineri, 10 octombrie 2014, 19:00)

    revo [utilizator]

    Comenteaza atunci declaratiile rusnacilor tai de la Lukoil, despre cum isi fac ei bagajele si pleaca!
    Ha, rusii si plecatul!
    Ba, voi nu plecati de nicaieri fara suturi in cur si fara sa va plateasca cineva biletul de intoarcere, prapaditilor, milogi si putori ce sunteti, in '89 au trebuit nemtii sa va transporte trupele acasa din Germania de Est, ca voi nici macar atat n-ati fost in stare! Ba mi se pare ca au platit sa li se faca si case, ca voi nici macar un cort n-ati mai avut sa le dati, le-ati furat pe toate, asa cum ati furat tot ce se putea din armata voastra de tot rasul, inclusiv focoasele nucleare, ca sa aveti bani de gagici si vodca.
  • 0 (2 voturi)    
    Diplomat cuminte, (Vineri, 10 octombrie 2014, 20:10)

    ofCAER [utilizator]

    nu doctor fara minte.