Traian Basescu cere Guvernului sa preia Rafinaria Lukoil daca firma rusa decide sa inchida operatiunile din Romania: Comportamentul nostru trebuie sa fie pe intelesul rusilor. Ia plecati baieti daca nu vreti sa respectati legile statului

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 9 octombrie 2014, 15:57 Actualitate | Esenţial


Traian Basescu la Cotroceni
Foto: Presidency.ro
Presedintele Traian Basescu a declarat joi ca guvernul ar trebui sa fie pregatit sa preia Rafinaria Lukoil daca firma rusa decide sa inchida operatiunile din Romania. "Comportamentul nostru trebuie sa fie pe intelesul rusilor". "Presiunea facuta de un lider al companiei Lukoil impotriva procurorilor si a guvernului e inadmisibila, iar daca maine Lukoil va stabili sa nu reia productia cer guvernului sa fie pregatit sa preia rafinaria de la Ploiesti", a declarat Basescu intr-o declaratie de presa.

Presedintele a spus ca, daca Lukoil anunta vineri ca vrea sa inchida rafinaria, Guvernul trebuie sa plateasca inapoi pretul primit de stat la privatizarea rafinariei, plus costurile de retehnologizare, urmind sa fie luat in calculul tranzactiei si cuantumul evaziunii fiscale cercetate de procurori.

Seful statului a avertizat ca, daca aceasta este abordarea Lukoil, atunci ar trebui "sa se gandeasca sa dispara de tot de pe piata romaneasca (...) si are un mare lant de distributie, concesiuni in Marea Neagra"
  • Nu discut abordari dambovitene ci doar amenintarea, presiunea facuta de un lider al companiei Lukoil impotriva procurorilor si a guvernului
  • Consider ca o astfel de abordare e inadmisibila iar daca maine va stabili sa nu reia productia cer guvernului sa fie pregatit sa preia rafinaria de la Ploiesti
  • Pentru ca asta depaseste limitele unei companii care vrea sau nu vrea, trebuie sa ne amintim pretul de privatizare, il replatim si diferenta cat a costat retehnologizarea si restul stabilim cat a fost evaziunea fiscala
  • Cred ca in momentul acesta guvernul ar trebui sa fie pregatit sa plateasca pretul cu care a vandut rafinaria, sa fie pregatit sa o preia tehnic in operare si la constatarea finala a ilegalitatilor comise de Lukoil sa discutam in contrapartida suma constata a fi frauda cu sumele investite
  • Daca, bazat pe presiune, care imi pare o abordare de tip putinian - asa ceva face Putin in tara, nu intr-o tara a UE - comportamentul nostru trebuie sa fie pe intelesul rusilor si va trebui sa ne comportam la fel
  • Lukoil nu poate spune inchid ca vreau eu, am probleme cu justitia si inchid, Lukoil trebuie sa se gandeasca sa dispara de tot de pe piata romaneasca, daca asta e abordarea,  si are un mare lant de distributie, concesiuni in Marea Neagra
  • Trebuie sa se hotarasca: respecta legile Romaniei sau daca vrea legile de la Moscova se duce acolo
  • Am mai auzit minciuna, contribuie la buget cu 700 mil euro pe an
  • Lukoil de cinci ani merge in pierdere, ceea ce ma face sa gandesc ca la terminarea anchetei s-ar putea ca cele 230 de mil sa fie doar o deschidere
  • De unde i-or fi dat lui Ponta pierderi la buget? I-a dat banii lui? A dat banii din acciza, Lukoil nu a avut profituri, a mers pe pierdere. A dat banii din acciza, Lukoil nu a avut profituri, a mers pe pierdere. Cele 700 de mil anual sunt accizele statului roman, aceeasi acciza ar lua-o si daca ar vinde mai multa benzina Petrom, Rompetrol sau Nis
  • Justitia noastra e in fata unui sanataj, a unei presiuni si Doamne fereste sa se cedeze la ea, maine aflam ca nici Petrom nu mai are profit, nu mai face nimeni profit ca asa se poarta daca esti strain. Nu e joaca.
  • Indrazneala celor care au dat mesajul ca ne gandim pana vineri ... ia plecati baieti, daca nu respectati legile statului, dar sa nu credeti ca plecati cu rafinaria

Vom reveni cu amanunte








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27395 vizualizari

  • +94 (102 voturi)    
    Bravo , Base!!! (Joi, 9 octombrie 2014, 16:03)

    soundtrack [utilizator]

    Asa s-a vandut pe comisioane petrolul, asa s-au dat toate din tara asta, de catre securisti si plozii lor.Prostii sa voteze pe galeti si pungi sau pe produse agricole oferite de UE!!!
    Daca iese ponta prezident, emigrez.
    • +34 (36 voturi)    
      Comment sters de user (Joi, 9 octombrie 2014, 18:37)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

      • +28 (38 voturi)    
        Base, cel mai bun Presedinte!!! (Joi, 9 octombrie 2014, 19:32)

        AnticoruptieinRomania [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Viziune, inteligenta, pragmatism, sange rece, tenace, un politician cum Romania nu a avut si nu va mai avea mult timp! Traian Basescu isi iubeste tara asa cum putin politicieni ar putea. Sa fii injurat seara de seara timp de 10 ani si balacarit de televiziiuni infiintate special pentru el, nu exista in toata lumea.
        Felicitari pentru discurs si mai ale pentru acel genial " Ia plecati baieti, daca nu respectati legile statului, dar sa nu credeti ca plecati cu rafinaria."
      • -21 (25 voturi)    
        Emigrantii pedelisti (Vineri, 10 octombrie 2014, 3:13)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

        Cine dreaq va primeste, mai pedelicilor? Voi credeti ca afara se castiga bani postand la HN ?
        • +11 (11 voturi)    
          Securist sau turnator? (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:35)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Caracter de euglena!
          • +3 (3 voturi)    
            Nu te lasa "prins" in capcana, (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:41)

            ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

            cind citesti asa ceva, nici "-" nu da, necum raspuns posta!
        • +8 (8 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:55)

          [anonim] i-a raspuns lui newlook

          • +3 (3 voturi)    
            Nici tu nu te lasa "prins" in capcana, (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:42)

            ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui

            cind citesti asa ceva, nici "-" nu da, necum raspuns posta!
    • +2 (20 voturi)    
      Interesantă idee. (Joi, 9 octombrie 2014, 19:43)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Rămâne de văzut, însă, și ce scrie la contractul de vânzare.
      Nu putem să „ naționalizăm” și Gazpromu`?
    • +9 (9 voturi)    
      Daca nu emigreaza Mazare (Joi, 9 octombrie 2014, 20:27)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      E preferabil.
    • +9 (9 voturi)    
      Nu votam Ponta, Nu emigram! (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:37)

      AdelaidaO [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Fratilor, de ce sa emigram din tara in care ne-am nascut si avem familii? Din cauza unui mincinos si hot ca Ponta? NU! Trebuie sa mergem la vot, sa mergem sa inlaturam aceasta mizerie de om din conducerea Romaniei. Sa emigreze Ponta cu toata haita lui de hoti, nu noi!
    • 0 (4 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:42)

      [anonim] i-a raspuns lui soundtrack

  • +70 (86 voturi)    
    Pacat ca nu se mai poate un mandat :) (Joi, 9 octombrie 2014, 16:07)

    Xerses [utilizator]

    Scurt si la obiect... iar in cazul Lukoil, desi alimentam de la ei, nu-mi va fi dor.
    Semna: o "scursura basista"
  • +78 (86 voturi)    
    - (Joi, 9 octombrie 2014, 16:11)

    Made in Romania [utilizator]

    "Comportamentul nostru trebuie sa fie pe intelesul rusilor. Ia plecati baieti daca nu vreti sa respectati legile statului"

    Corect! Nu trebuie cedat santajului!
    • -21 (37 voturi)    
      asta îmi place la Băsescu: (Joi, 9 octombrie 2014, 19:35)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Made in Romania

      Băsescu nu umblă cu jumătăți de măsură, joacă totul pe o singură carte. Este omul riscului.

      Dacă reușește să-i pună pe ruși cu botul pe labe, se retrage în glorie cu Udrea și cu câteva zeci de milioane de euro. Dacă nu reușește, se retrage învins cu Udrea și cu câteva zeci de milioane de euro.
      • +3 (17 voturi)    
        Alea "câteva zeci de milioane de euro" (Joi, 9 octombrie 2014, 20:29)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        le-ai numarat?
      • +9 (13 voturi)    
        Mazeta, (Vineri, 10 octombrie 2014, 5:04)

        vezi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        tu nu te-ai saturat debitand numai prostii !
        Aparent, ai ceva background...Te platesc bine sa spui numai idiotenii ?
        Tu te mai uiti din cand in cand in oglinda ? Iti place ce vezi ?!
        Incearca sa-ti folosesti inteligenta in sens pozitiv.
        Ar putea iesi ceva bun....
  • -38 (66 voturi)    
    Joaca de-a politica (Joi, 9 octombrie 2014, 16:13)

    Nelu-SM [utilizator]

    Eu sunt de acord doar ca asa nu vorbeste nici Merkel cu Putin. Declaratii mai putine si fapte mai multe. Unii oameni reactioneaza mai dur fata de ce li s-a spus fata de ce li s-a facut.

    Eu cred ca Base face atac la rusi ca Ponti sa isi arate fata. Doar ca nu e bine in final.
    • +22 (26 voturi)    
      Poate ca ai dreptate (Joi, 9 octombrie 2014, 19:41)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Dar daca asta ar fi pretul (...nu e bine in final) as merge pana la capat doar ca odata pentru totdeauna sa o rupem cu rusii!!!
      Oare nu intelegeti ca astia, de cand istoria, nu au facut decat sa ia de peste tot?
      Ziceti multumesc lui Dumnezeu ca avem alianta cu americanii!!!
    • +15 (21 voturi)    
      Nelule (Joi, 9 octombrie 2014, 19:56)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Nelu-SM

      Base ataca o companie ruseasca ce face evaziune. Nu ii ataca nici pe rusi, nici pe putin. De unde le scormonesti? Asa se aude din SM?
    • -1 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:54)

      [anonim] i-a raspuns lui Nelu-SM

  • +78 (86 voturi)    
    Basescu ARE! (Joi, 9 octombrie 2014, 16:16)

    Observator roman [utilizator]

    Da, dom'le, ARE! Vorbesc despre 'insemnele barbatiei"... :)

    Minunata incheierea discursului sau de azi, fiindca e plastica si va ramane intiparinte in mentalul colectiv, nu ma indoiesc!

    "Comportamentul nostru trebuie sa fie pe intelesul rusilor.IA PLECATI BAIETI daca nu vreti sa respectati legile statului"

    ASA! NUMAI ASA!!
    • +12 (14 voturi)    
      Miorita intelege mai greu (Joi, 9 octombrie 2014, 20:02)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Am senzatia, dupa comentarii, ca miorita intelege mai greu ce inseamna sa ai cojones si dece TREBUIE sa le ai, mai ales cand discuti cu un partener pe care subtilitatile lingvistice si logice il lasa rece.
    • -13 (21 voturi)    
      băsescu face o confuzie voită sau din prostie (Joi, 9 octombrie 2014, 21:01)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Observator roman

      Nici nu s-a început procesul, până la o hotărâre judecătoreasca, ce să mai spun, mai e drum lung, și băsescu s-a pronunțat: rușii au făcut evaziune. El, ca și voi cei de pe acest forum, nu înțelegeți, sau ura împotriva rușilor vă întunecă mintea, calea corectă: investigația procuraturii și eventualul proces poate continua în liniște pentru că statul român are de unde să recupereze în orice clipă prejudiciul, rafinăria rămânând intactă în România. Numai niște idioți de procurori pot cere blocarea rafinăriei. Astia ///care n-au nimic în cap e posibil să fi acționat la comandă politică, și cred din ce în ce mai mult în scenariul ăsta după ieșirea de astăzi a președintelui. Sincer, nici mie nu-mi place politica rușilor, dar să vii tu ca președinte și să faci spume la Cotroceni vorbind numai prostii pe acest subiect, înseamnă un început de paranoia.
      • +7 (9 voturi)    
        Observați, totuși, că președintele... (Joi, 9 octombrie 2014, 23:32)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        ...a precizat că se așteaptă ca Lukoil să reia producția, renunțând la orice tentativă de șantaj.
        Nici vorbă de solicitarea blocării rafinăriei din partea sa, ori a procurorilor.
        În articol nu văd nici afirmații că evaziunea e reală.
        • -1 (7 voturi)    
          Din moment ce blochezi țițeiul din rezervoare (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:29)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          și banii în bănci, ei nu mai pot cumpăra materie primă și nici utiliza produsele din rezervoare. Sunt complet blocați.
          • 0 (4 voturi)    
            Din câte înțeleg... (Vineri, 10 octombrie 2014, 11:53)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            ...ceea ce au cerut autoritățile au fost niște garanții.

            Am îndoieli că un procuror poate să oprească o instalație, ori că ar cunoaște prea mult din fluxul tehnologic al unei rafinării, pentru a ști care materii prime sunt vitale.
            În schimb, conducerea rafinăriei știe. Dacă singura garanție pe care au găsit-o este țițeiul, mi-e greu să acuz Parchetul de rea voință.

            Similar îmi apar lucrurile și în cazul conturilor bancare. Depunerea garanției într-un ar fi permis eliberarea conturilor de salarii și continuarea activității. Era, însă, nevoie de transferarea afacerii din domeniul penal în cel social, așa că s-a preferat a sădi îngrijorarea în rândul oamenilor.

            Amenințarea cu închiderea activează și un semnal în mintea celor care-și amintesc cum Lukoil a apărut drept salvator in 1997, când performanțele conducătorilor post-revoluționari le-a pus în brațe rușilor un Petrotel ce tocmai concediase mii de salariați reali.

            Responsabil cu plata salariilor este managementul Lukoil , nu procurorii. A subliniat-o și primul ministru. Managerii aveau și obligația, și posibilitatea de a evita inițierea unei crize. În schimb, au făcut tot posibilul pentru a o crea, implicând ambasade Rusiei și Guvernul, afectând și mai tare imaginea firmei.

            Iar doctorul în crept, care mai ieri vorbea de chirurgie, le-a căzut în plasă.
            • -1 (1 vot)    
              Faptele te contrazic, domnule (Vineri, 10 octombrie 2014, 13:18)

              ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              citește aici:"Conform sursei citate, la data de 2 octombrie anchetatorii au dispus masura sechestrului asigurator ca urmare a unor perchezitii efectuate pe platforma Lukoil din Ploiesti, iar luni, Parchetul de pe langa Curtea de Apel Ploiesti a dispus inlocuirea masurilor asiguratorii, prin ridicarea partiala a sechestrului asigurator asupra conturilor bancare." Nu sunt de vină procurorii, ei aplică legea, de vină este legea și normele de aplicare care ar trebui să prevadă niște măsuri în concordanță cu situația firmei.
              • 0 (0 voturi)    
                Din contră, îmi confirmă supozițiile (Vineri, 10 octombrie 2014, 20:56)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

                Faptul că s-a ajuns la o poziție acceptabilă pentru toate părțile arată că această poziție putea fi obținută de la început, fără a fi mobilizat politicul împotriva justiției.

                Chiar mai sus menționam că, din câte știu, e o procedură normală ca, odată cu acordarea garanțiilor, conturile să fie deblocate, permițând plata salariilor și funcționarea societății.

                Sunt în continuare convins că responsabilitatea pentru asigurarea condițiilor de funcționare revine managementului.

                Mi-e greu să cred că vina pentru gălăgia creată aparține legii, chiar dacă aceasta nu e perfectă.
                O astfel de presupunere ar implica faptul că găsirea unui compromis s-a făcut ocolind căile legale.
      • +4 (4 voturi)    
        Observați, totuși, că președintele... (Joi, 9 octombrie 2014, 23:32)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        ...a precizat că se așteaptă ca Lukoil să reia producția, renunțând la orice tentativă de șantaj.
        Nici vorbă de solicitarea blocării rafinăriei din partea sa, ori a procurorilor.
        În articol nu văd nici afirmații că evaziunea e reală.
      • +5 (7 voturi)    
        Se pare ca (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:47)

        Mao2 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        te faci ca nu intelegi...in aceleasi conditii de piata OMV Petrom anunta profit de 1 miliar de euro iar Lukoil pierdere...cum este posibil?!...cumparand de la rusi petrolul mult mai scump decat este pe piata..in felul asta ei exportau profitul imediat iar in contabilitate normal ca ieseau pe pierdere si nu mai plateau nimic statului...asa ca ce hotarare sa astepte...
        • 0 (4 voturi)    
          De aici a plecat și controlul (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:34)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Mao2

          au fost monitorizati de mai mult timp. Repet, Petromul scoate profit din lanțul de benzinării nu din rafinare, am mai scris pe undeva, pentru ei ar fi mai rentabil să cumpere benzină de afară.
          • +3 (3 voturi)    
            Si sovromul Lucoil are pompe (Vineri, 10 octombrie 2014, 11:17)

            timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            Lukoil, sovromul rusesc are statii de benzina, motorina si gaz in toata tara, concluyia e ca ei cara banii cu valiza in Maica Rusie!!!!
  • +60 (64 voturi)    
    ooooo (Joi, 9 octombrie 2014, 16:22)

    Point [utilizator]

    sireacu vvp iar si-o ia.de data asta in direct.base le-a aratat clar ce trebuie sa faca,daca nu o fac poate intra la subminarea economiei.ma bufneste rasul cand ma gandesc la raspunsul vvp-ului.
    de remarcat finalul cu 230 de mil.o maslina un entreux?
  • +56 (58 voturi)    
    maidan victoria (Joi, 9 octombrie 2014, 16:23)

    un domn [utilizator]

    Plagiatore si United Shpagas Of Democracy SA PLECE...sa se mute in sediul Antenelor..si sa vorbeasca de acolo..ca simpli cetateni !
  • +50 (56 voturi)    
    basescu (Joi, 9 octombrie 2014, 16:32)

    AlexxaB [anonim]

    |
    Basescu tine la tara asta si nu vrea sa o vada vanduta rusilor, el stie ca aliatii nostri sunt la vest nu la est. Are dreptate cu cazul Lukoil, nu se poate sa accepti presiuni asupra reprezentantilor statului roman, dar cum Ponta este slab in fata intereselor rusesti si mai exista magistrati usor de influentat uite cum se ridica sechestru...dar acum sa munceasca domne!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 0:03)

      [anonim] i-a raspuns lui AlexxaB

  • -80 (100 voturi)    
    Omul ăsta ... (Joi, 9 octombrie 2014, 16:39)

    LianBerthold [anonim]

    ... e complet nebun,. vorbeşte guira fără el, execută la milimetru toate sarcinile de întărîtare a ruşilor trasate de stăpînii lui transatlantici. Şi îi bagă la înaintare şi pe austrieci, prin referinţa la OMV Petrom ... Doamne fereşte!
    • +71 (75 voturi)    
      hai mai taci.... (Joi, 9 octombrie 2014, 16:52)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      este absolut normal.
      hai sa ne aplecam in fata companiilor rusesti. ne fura ...noi sa le zambim, doar doar sa nu cumva sa ii suparam.
      bravo prietene....halal mentalitate.... marunt caracter
      • -12 (14 voturi)    
        te-a învățat presedintele cum să judeci? (Joi, 9 octombrie 2014, 21:13)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

        1. nu s-a iinceput procesul, bineînțeles nu s-a dat vreo hotărâre judecătorească.
        2. rușii n-au dat un ultimatum, ei vor doar să se reia productia momentan blocată, stare de fapt care-i costă multe zeci de mii de dolari pe zi. S-a pronunțat cineva din staful Lukoil exprimându-și dorința de a fi sistat procesului, în caz contrar că ar părăsi România?
        3. Nu poți trata firmele rusești altfel decât orice altă firmă. Nu poți da la o parte ofertele rusești de la licitație numai că sunt ruși.
        Dacă înțelegi lucrurile astea, mai stăm de vorbă.
        • +6 (8 voturi)    
          spălat pe creier (Vineri, 10 octombrie 2014, 6:57)

          timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          Se vede că te adapi la latrina lui felix
    • +38 (40 voturi)    
      ok, e nebun, dar cu 230 mil (Joi, 9 octombrie 2014, 16:54)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      cum facem ? spune mi tu Solutia ta, si mai ales, crezi ca in Rusia pentru evaziune..Statul Rus se purta cu manusi ? President Putin and Mr. Khodorkovsky in February 2003. At the February 2003 meeting,

      President Putin said to Mr. Khodorkovsky that, henceforth, he would no longer receive any

      protection from the Kremlin. Specifically, President Putin said to Mr. Khodorkovsky: “We

      have already discussed it with you recently, that your company, for example, has had problems

      with the payment of taxes.”

      1613. This specific reference by President Putin to Yukos’ tax issues at the February 2003 meeting is

      significant.
      • -30 (40 voturi)    
        ... (Joi, 9 octombrie 2014, 17:18)

        dnicu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Si daca pui sechestru ... inainte macar de a prezenta dovezi ... de a avea o decizie judecatoreasca ca astia chiar au fraudat ... ce castigi?

        Lukoil din 2009 e pe pierderi ... an de an ... cum naiba ... 5 ani a fost bine acum nu? Hai sa demonstram cum au furat si apoi da ... punem sechestru si eventual nationalizam si rafinaria.

        Oricat de prost o fi Ponta ... dar Base in ultimul timp se comporta ca un nebun (o sustine pe Udrea, vede agenti care candideaza la presidentie ... si apoi se da lovit).
        • +17 (21 voturi)    
          .... prietene .... (Joi, 9 octombrie 2014, 18:39)

          cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui dnicu

          Sechestrul se pune INAINTE pentru asigurarea recuperarii prejudiciului pe care procurorii l-au estimat. Daca in JUSTITIE se dovedeste ca procurorii s-au inselat se ridica sechestrul. (NUMAI ATUNCI).
          • -8 (12 voturi)    
            prietene nu gândești de loc (Joi, 9 octombrie 2014, 21:27)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

            Rafinăria n-are picioare și nu fuge din România. Dacă faci în felul ăsta, uită-te ce a ajuns Oneștiul după atâți ani de paragină, Astra și chiar Arpechimul, de unde OMV-ul ia motoare și pompe pentru Petrom. Rușii o lasă baltă opresc procesul tehnologic și luați-o voi români înapoi, pentru fier vechi. Câștigi 230 de milioane și pierzi vrei 300-350 de milioane, anual. Dar Băsescu ce să gândească, el dă înainte cu ura împotriva rușilor. Să sperăm că o ia Mol-ul.
            • +7 (7 voturi)    
              ... (Vineri, 10 octombrie 2014, 10:48)

              eem [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

              Sechestrul asigurator pe bunurile imobile inseamna ca nu ai voie sa instrainezi acel bun, nu ca nu ai voie sa il folosesti.
              Daca ti se pune sechestru asigurator pe sediul firmei, poti sa intri in sediu, sa il folosesti, doar nu poti sa il vinzi.
              Rafinaria nu are picioare, dar poate fi vanduta, bani mutati in Rusia, iar daca tribunalul decide ca a fost evaziune si prejudiciul trebuie recuperat, devine imposibila aceasta recuperare deoarece banii lichizi au fost expatriati iar bunurile imobile au fost instrainate. De aceea se pune sechestru asigurator pe bunurile imobile, ca sa nu le poti vinde. Argumentul cu picioarele si rafinaria care fuge nu e valid , are carente de logica si denota fie o necunoastere a legilor fie o dorinta de dezinformare
              • -2 (2 voturi)    
                domnule procuror (Vineri, 10 octombrie 2014, 13:27)

                ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui eem

                dumneata gândești greșit de la bun început:
                1.Atunci când este sub anchetă, rafinăria nu se poate vinde.
                2.Țițeiul din rezervoare pe care ai pus matale sechestru, este chiar materia primă pe care rafinăria nu o poate folosi în procesul de producție.
                3. Pune sechestru pe clădiri nu pe materii prime și pe sume destinate derulării activității.
                4.Nu te duci mata mai bine să faci control la un chioșc, zău așa, e mult mai ușor și nu-ți dă atâtea bătăi de cap. Plus că e mai apropiat de capacitatea dumitale intelectuală.
                • 0 (0 voturi)    
                  Poate nu ați observat, dar... (Vineri, 10 octombrie 2014, 21:10)

                  Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

                  ...mare parte din industria românească s-a subtilizat, tocmai profitându-se de naivitatea celor care gândeau, la fel ca dl. prim ministru, că "țevile nu au picioare".

                  De fapt, nu numai industria, dar și agricultura a avut de suferit, prin dispariția similară a sistemelor de irigații.

                  Nu e cazul să demonizăm Lukoil, dar nici să îi considerăm atât de neajutorați, încât să fie tratați preferențial, prin abaterea de la procedurile alicabile oricărei alte firme.
    • +37 (45 voturi)    
      esti un bou (Joi, 9 octombrie 2014, 16:58)

      SILV3STER [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      ce sa te tot lasi calcat in picioare de rusi??? sa mearga la Moscova toti sa faca foamea acolo nu sa faca bani pe spatele meu care contribui la buget iar ei isi declara pierdere si scot banii din Romania ca asa au ei chef cu evaziunea lor fiscala. Nu-ti convine?- mergi si te roaga la mormantul lui Iliescu !!!
      • +8 (10 voturi)    
        Asa este, da' zambaretu' n'a mierlito'o inca... (Joi, 9 octombrie 2014, 19:45)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui SILV3STER

        Sau poate, subtil, sugerezi sa-l mazilim pe Ilici?
        E votez, cu doua maini, "pentru".
    • +25 (27 voturi)    
      si? (Joi, 9 octombrie 2014, 17:03)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      ti-e frica de stapanii colhoznici?
    • +41 (43 voturi)    
      Daca tie iti place (Joi, 9 octombrie 2014, 17:10)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      sa fii capra la rusi, e treaba ta!
      Nebun estii tu si cei ca tine!
      Bai, omule, in 89 au murit copii ca sa scapam de rusi si de prelungirile sovietice de pe aici!
      Tie ti/a murit cineva atunci?
      Daca nu, du/te in cimiturl ala si cere iertare tuturor celor ingropati acolo!
      De murit ti/a murit... ceva, pentru ca vad ca nu ai deloc barbatie in tine! Si apropo, sa stii ca rusilor nu le plac poponarii!
      De ce stai in pozitia aia?
      Incearca sluj, sabaka!
      No, davai!
    • +13 (17 voturi)    
      Lukoil SA (Joi, 9 octombrie 2014, 20:07)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      Hai s-o luam incet:

      S.C. Lukoil SA este o societate comerciala care a facut si a dres, buuun:

      Fa-ti dumneata un PFA, fara rusi si stapani translatantici, si trage o teapa nu de 230 mil. EUR ci de 2300 lei (nu plati TVA de exemplu) si, pe buna dreptate, vei fi executat.

      Care ar fi motivatia ca Lukoil sa aiba tratament preferential? 3500 de votatori care-si dau votul salvatorului probabil dar asta inseamna ca daca-mi fac o fabrica de marijuana cu 5000 de angajati o sa fiu model pe economie?
      • +2 (2 voturi)    
        apoape corect! (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:42)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Bine spus, doar ca angajatii nu sunt nici pe departe 3.500, ci mai dgraba cinci sute!
        Mai este si faza ca in calitate de PFA te trezesti anchetat, blocat si executat mult, mult inainte de a ajuneg tzeapa ta la valoarea de doua mii de Euro!
        Evident ca Lukoil SA este o firma MARE, cu o productie mare, dar evaziunea aceea de 230 de MILIOANE de Euro nu a facut-o instantaneu!
        A durat ceva timp, deci este vorba si de complicitate din partea "organelor" care au inchis ochii ...
    • +7 (7 voturi)    
      Esti rus? (Joi, 9 octombrie 2014, 20:31)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui LianBerthold

      sau . . .
  • +26 (34 voturi)    
    Bravo!!! (Joi, 9 octombrie 2014, 16:56)

    Jr [utilizator]

    Asta da luare de pozitie! Ma bucur ca imi este presedinte, desi nu l-am votat.
  • +38 (46 voturi)    
    Presedintele Basescu (Joi, 9 octombrie 2014, 17:00)

    ovidiu17 [utilizator]

    daca in politica interna mai face si greseli, in politica externa se comporta ca un adevarat barbat de stat.
    Nu vad pe nimeni in Romania , in acest moment, care sa poata spune ceea ce spune presedintele Basescu.
    Este cel mai curajos om politic roman de dupa Revolutie.
  • -45 (55 voturi)    
    Basescu arata ca e un bolsevic (Joi, 9 octombrie 2014, 17:04)

    mihaitzateo [utilizator]

    Basescu arata ca e un bolsevic,care o ia pe urmele lui Putin.
    Lukoil are si o divizie in SUA,care merge fara probleme.
    De fapt OMV e detinute in proportie de 25% de Gazprom.
    Iar Gazprom e controlata de Putin.
    Lukoil e compania concurenta a OMV.
    OMV are mari afaceri cu Putin,prin Rusia,deci Basescu nu executa niciun fel de ordine a "stapanilor euroatlantisti" doar ca a primit spaga suficienta de la OMV ca sa le atace concurentii,pe Lukoil.
    Daca Basescu face asa,adica nationalizeaza rafinaria si nu o sa avem proteste masive pe strada,o sa dea foarte rau pentru investitori straini,care ar vrea sa investeasca la noi in tara.
    • +17 (19 voturi)    
      CE ZICI FRANZ! (Joi, 9 octombrie 2014, 18:28)

      schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      Ai gandit cumva inainte sa scrii? Bineinteles ca nu!
      Din partea mea, ii urez drum bun si lui OMV daca se va cobora la aceleasi practici!
      Copilul, sunt altii care abia asteapta sa intre in piata!
      Companiile se nasc si mor precum fiintele!
      "Lupii tineri" abia asteapta sa ia locul celor batrani.
      Nu stiu cati ani ai, dar sgur mai ai multe de invatat.
      • -8 (12 voturi)    
        Dar tu ai gândit când ai scris asta? (Joi, 9 octombrie 2014, 21:38)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

        Sau a gândit Băsescu și pentru tine. Nu cunoști situația rafinăriilor în România și din Europa. Există un excedent de zeamă și din această cauză rafinăriile simple, care n-au componentă petrochimică, mor pe rând. Și omv-ul are pierderi la nivel de Rsfinărie dar scoate pârleala la pompe, cu alte cuvinte, cel puțin in ultimul an, ar fi fost mai câștigați austriecii dacă benzinăriile Petrom ar fi cumpărat de afară benzina.
    • +5 (7 voturi)    
      Daca lukoil nu face profit in RO, (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:47)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui mihaitzateo

      sta pe la noi de mila unor amarati?? Cred ca toate sediile si benzinariile lor sunt full de agenti fsb care fac proteste-plimbari, linsaj la antene, diversiuni nonstop, se deghizeaza in ong-uri aparatoare ale drepturilor maimuterlor, etc. chinezoiul de la palat e omul lor, chiar genetic!!!!!! Ca si ilici , a fost plantat, crescut si actionat cu butonul de la kremlin.
      Thank God ca vin americanii la Deveselu.Pot sa fie si 100 , dar dau frisoane mujicilor .
  • +29 (33 voturi)    
    Intrebare? (Joi, 9 octombrie 2014, 17:09)

    DumitrascuM [utilizator]

    Citind declaratiile lui Basescu (nu folosesc apelativul Dl. Basescu ca sa nu-l plagiez pe Ponta), ma intreb: pana unde poate merge Ponta in cursa asta nebuna pentru voturi? Va rog sa ma ajutati sa dezleg acest "mister". Multumesc
    • +15 (15 voturi)    
      Pentru Dumitrascu (Joi, 9 octombrie 2014, 18:56)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui DumitrascuM

      Pana face " Marea Unire "
      Unirea dintre hoti si politicieni.Asa de tare ii va uni incat sa nu se mai poate deosebi:toti politicienii vor fi si hoti iar hotii cei mari vor fi si politicieni.
      Doamne fereste ! Sa mergem cu totii la vot. Sa votam cu oricine in primul tur ( in afara de plagiator ) iar in turul doi cu cine a ramas .
    • +2 (2 voturi)    
      nu exista limite! (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:46)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui DumitrascuM

      Misterul este simplu, va ajunge pina la minsu infinit, daca este necesar!
      Doar ca nu este vorba de cursa pentru voturi, ci pur si simplu de a indeplini ordinele Stapanului sau de la Kremlin!
  • -9 (15 voturi)    
    ponta (Joi, 9 octombrie 2014, 17:11)

    MihailNica [anonim]

    Premierul Victor Ponta a replicat, joi, dur, dupa conferinta in care Traian Basescu a atacat la baioneta Lukoil.

    "Atacul lui Traian Basescu la adresa magistratilor, primarilor, pensionarilor, muncitorilor de la Lukoil, precum si indicatia referitoare la cati bani trebuie dati pentru o opera a lui Brancusi reflecta o persoana incapabila sa exercite o functie atat de importanta in stat!", a scris Ponta pe pagina de socializare.

    Ce a spus Traian Basescu:
  • -29 (39 voturi)    
    Comment sters de user (Joi, 9 octombrie 2014, 17:13)

    Melchisedec [anonim]

    • +20 (24 voturi)    
      pentru ca are ceva de spus !!! (Joi, 9 octombrie 2014, 17:56)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui Melchisedec

      Basescu nu e pe aceeasi linie cu ceilati doi fraudori sau actuali/viitori puscariasi

      Basescu e Presedintele tarii mele , si a ta. Ceilati 2 sunt infractori. Unul condamnat, celalalt ....
  • +39 (45 voturi)    
    mda (Joi, 9 octombrie 2014, 17:14)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Trebuie sa recunoastem ca Base e un om politic foarte bun. Nu stiu cati cred sincer ca el chiar crede ceea ce zice dar e livrat cu maxim de gandire si impact politic pozitiv zic pentru el.
    Daca am avea si cativa oameni cinstiti cu acelasi simt politic ca si la el am fi o alta tara.
  • -13 (19 voturi)    
    ? (Joi, 9 octombrie 2014, 17:38)

    Paul_ [utilizator]

    Cat de tare ne-ar place sa le-o dragem rusilor, chestia asta cu nationalizarea suna ca naiba.

    Daca au facut evaziune trebuie sa infunde puscaria (inclusiv politicienii care i-au sustinut !!! ).

    Dar sa nationalizezi activele unei firme pentru ca nu mai vrea sa produca (indiferent de motiv) .... suna a Rusia lui Putin.

    Daca tot ne pasa de cei 400 de angajati se poate da o lege si sa fie declarati de exemplu in somaj tehnic. Sau alta chestie de genul asta.
    • -6 (6 voturi)    
      400 de angajați? (Joi, 9 octombrie 2014, 21:41)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

      Ești simpatic.
      • +3 (5 voturi)    
        457 (Vineri, 10 octombrie 2014, 2:17)

        Fu Leng [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Cifra reala.
        • -2 (6 voturi)    
          vrăjală băsistă (de 10 ani ne-o servește) (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:45)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Fu Leng

          E vorba aici de 5 firme Lukoil, care formează grupul pe platforma rafinăriei. Băsescu a luat și el una singură. Aia mai fiaravă. Dar cum băsiștii, fără să gândească, își urmează conducătorul iubit indiferent ce prostii le servește, n-ai cum să le mai ceri ceva.
          • 0 (0 voturi)    
            Poate numai una are probleme (Vineri, 10 octombrie 2014, 21:18)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            În cazul acesta, amestecarea celorlalte chiar aduce cu un șantaj
  • -14 (20 voturi)    
    Pentru corectitudine (Joi, 9 octombrie 2014, 17:41)

    Nyk1 [utilizator]

    Să naționalizeze Băse și Petrom dacă se constată ilegalități în licitația câștigată de OMV. Aaaa... dar stai... că ăștia nu-s ruși, ăștia au pile la barosanii de la Briuxel!
  • +18 (20 voturi)    
    Ba frate! (Joi, 9 octombrie 2014, 17:44)

    mionut [anonim]

    Are "cojones" omul asta! Respecte!
  • +13 (15 voturi)    
    Foarte bine pusi la punct. (Joi, 9 octombrie 2014, 17:48)

    burebista [utilizator]

    pai cum mai ,, smaliot misto zburaiet mai maladioj
    veniti voi in tara mea si ma furati pe fata ,ma santajati ,nu respectati legile tari iar eu sa va pup de bucurie ,vezi vvpompa .FFFFF bine va spus Presedintele Romaniei ,hai pasol na turbinca ca nea-ti furat destul ,afara cu voi ,ori lucrati ca lumea cinstit si va vedeti de treaba .Problema pusa perfect si la obiect .Ca ne-au furat mujici astia de nici nu putem socoti ,cand eram copil conducta de titei mergea la ei gratis ,apoi grane si tot ce se putea fura ,dela Stei orasul fost Dr Petru groza duceau uraniu cu in minereu cum era scos din mina ,mineri platiti cu bani multi la timpul respective (de catre statul roman) iar ce extrageau mergea direct rusia .Acei tineri le 45 -50 de ani mureau de cancer pt ca se radiau.Au tras si pielea de pe noi ,voi astia tineri nu stiti :erau cotele trebuia sa dai totul pe gratii ,oua ,lapte ,carne ,animale pana prin ani 1958 dupa cum miaduc si eu de aminte .bine le-a spus PRESEDINTELE ROMANIEI .Tu mai pontolache veziti de daciana si de finantista usturoi .iar tu sova si firea sunteti niste nimeni ,nimeni nu mai vorbiti ca nu a_ti facut nimic pt tara.'
    • -4 (6 voturi)    
      bătrâne (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:52)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui burebista

      după părerea dumitale, capitalul rusesc nu trebuia să pătrundă în România, sunt de acord, dar asta era foarte greu de-a lungul celor 25 de ani sau chiar imposibil. Pedepsește firma dacă a greșit, dar nu le lua aerul din simplu motiv că rușii nu-ți vor mai da cei 230 de milioane, niciodată, așa cum nu ți-au mai înapoiat valorile înstrăinate de TItulescu. Dacă gândești precum debusolatul de Băsescu cu ură, fără să gândești consecințele, complet în afara economicului, ajungi în afara Europei (dacă nu cumva chiar acolo ești sub cei 10 ani de "înțeleaptă" conducere băsistă).
      • +1 (1 vot)    
        Ciocu' mic! (Vineri, 10 octombrie 2014, 17:14)

        soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Comunistilor, n-aveti niciun intelectual, numai borfasi , lenesi, homosexuali si lepre. Nu ne mai stresati cu siberia ca nu mai avem chef sa va suportam duhoarea!
        • -1 (1 vot)    
          Ce băiețaș (Vineri, 10 octombrie 2014, 23:55)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

          nu ți-au făcut injecțiile și esti cam agitat ? Bolborosești cu "comuniștii afară din țară" cu pancarte d-astea desuete. Semeni cu bețivii și aurolaci din anii 90, căzuți în șanțuri dar cu mare poftă de politică ! Du-te și combate la azil că mai au locuri ăia și pentru tine. Te spală bine și te culcă, ce vrei mai mult !
          • 0 (0 voturi)    
            Semnele de punctuatie (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 10:36)

            soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

            iti provoaca lipotimie? La 'spirul haret' nu v-au invatat ortografie si ortoepie nici macar in momentele cand dadeati spaga pentru note si diplome?
            • 0 (0 voturi)    
              N-am făcut "Spiru Haret" (Luni, 13 octombrie 2014, 15:30)

              ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

              Am făcut Politehnica. Văd că dumneata ai probleme cu gramatica. "Spiru Haret" așa se scrie. Arată-mi și mie unde, în textul meu, lipsesc aceste semne de punctuație invocate de tine.
  • +14 (18 voturi)    
    adica (Joi, 9 octombrie 2014, 17:50)

    xanti [utilizator]

    Dupa Ponta putem frauda 5 ani ca ne lasa in pace ,altfel dam oamenii afara .
    Recuperam banii dupa ce ne prinde cu conditia sa nu inchidem mustaria.
    Se aplica si la firme cu 5 angajati sau doar la cele cu 3500 sustinute de rusi?
  • +9 (11 voturi)    
    PAI, IACA ASA ... (Joi, 9 octombrie 2014, 18:53)

    solar [utilizator]

    Ce-ai zice , ELECTRONULE... (Marţi, 7 octombrie 2014, 21:08)
    ...daca peste cateva zile ...aprinse vei auzi pe cei 3500 de lukoilisti neconcediati la cerea expresa si unanim apreciata de marele nostru conducator Viktor vICTOROVICI Ponta scandand in cor pe maretul bulevard al Victoriei Socialismului:
    "PUTIN SI RUSIA , SALVEAZA ROMANIA"(???)
    Cine crede ca am postat ...gandurile de mai sus , asa de "florile marului" s-a inselat/ se inseala amarnic.
    Iata dovada asteptata de doua zile, ragaz in care niciun analist politic, niciun comentator economic, NICIUN ALT OM POLITIC nu s-a incumetat sa se "avante".in tratarea ADECVATA a situatiei create. Intregul arsenal al presei,.pleiada de pigmei ai politicii "interesului national"trambitat,economisti rasati , scoliti in ditamai doctorate prin lumea larga au ramas fie siderati, fie supraincantati de marea "inteligenta" vanduta si comunista fara echivoc a lui VICTOR PONTA.A trebuit sa vina tot TRAIAN BASESCU sa dea solutia cea mai demna si cea mai pragmatica ca raspuns la tupeul agresiv si putlerian al celor de la LUKOIL!!
    Conteaza sau nu conteaza pentru nimeni ca Romania e in UE si in NATO? Pentru ce in procent de 80 la suta tara asta s-a pronuntat pentru UE si NATO si , a decis sa-si croiasca liber si "LIBERAL"(!!!!) o alta soarta decat aceea de vasala a neo tarismului rus? Pentru ca sa ramanem cu gura cascata la plagiatul lui PONTA?
  • +12 (16 voturi)    
    lucoil (Joi, 9 octombrie 2014, 19:04)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Dupa cum se citeste, toate companiile care produc/desfac produse petroliere, realizeaza anual- cu eforturi minimale - zeci/sute milioane de euro. Vazand rezultatele anuale ale lui lucoil, oricare om, fara a avea vre-o pregatire economica deosebita, ar trage concluzia, ca astia ne considera prostanaci rau de tot . O singura intrebare asi avea,Lucoil, cui ii raporteaza pierderea mare realizata: dsoarei Harvard sau tovarasului putin?
    • -9 (9 voturi)    
      Învață să scrii (Joi, 9 octombrie 2014, 21:49)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      și mai stăm de vorbă.
  • +5 (17 voturi)    
    Poate invatam ceva ! (Joi, 9 octombrie 2014, 19:20)

    cristy_s6 [utilizator]

    Dintre toate relele pe care tot le auzim de cativa ani - am auzit-o si pe asta : Ce ba - nu va convine ?; Atunci ne luam jucariile si plecam !
    Adica mai pe romaneste - lasati-ne sa furam ca de aia am venit aici !
    Pai, bai baieti - daca ati venit la ceordeala - ati gresit tara...pai, noi suntem ciorditorii sefi si voi nu aveti negru sub unghie - cat nu stim noi sa furam ! si veniti voi acum sa ne aratati ca sunteti mai buni ?
    • -11 (13 voturi)    
      constat (Joi, 9 octombrie 2014, 21:56)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cristy_s6

      că marea majoritate a postacilor:
      1. Nu înțeleg situația
      2. Nu vor să înțeleagă situația
      3. Nu pot înțelege situația
      4. A înțeles situația Băsescu, de ce să mai gândesc și eu ?
      5. Simplifică situația în concordanță cu puterea lor de gândire.
      E trist. Nu mă mai lupt cu morile de vânt, n-are rost.
      • 0 (0 voturi)    
        Mai bine nu mai gandi ca si-asa o faci prost (Vineri, 10 octombrie 2014, 15:01)

        sayan [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Ori esti prost ori iti place la nebunie sa faci pe prostul. Degeaba te bati cu pumnul in piept ca un maimutoi pe acest site si incerci sa faci pe inteligentul pentru ca daca nu sunt deacord cu tine nu inseamna ca ai dreptate.
        In primul rand neuronul ratacit pe care il mai ai nu observa si nici nu intelege reactia presedintelui. S-a inteles foarte clar ca Lukoil a amenintat indirect ca isi iau jucariile si pleaca care se traduce clar prin faptul ca ne considerau prosti (oricum in viziunea rusilor mereu am fost si vom ramane asa). Ce reactie ti se pare asta? Este normala, logica, rationala, legala? Nu. Esti vinovat platesti, foarte simplu! Aici tind sa cred ca acest prag nu il poate depasii neuronul tau.
        Este momentul sa punem piciorul in prag. Am inghitit cu totii destul ne-a ajuns cutitul la os. Peste tot in tara asta se fura, ne-am saturat. Presedintele a spus lucrurilor pe nume, asta gandeam cu totii.
        Nimeni nu are nimic cu rusii puteau la fel de bine sa fie austrieci sau orice alta natie iar din punctul meu de vedere oricine poate sa vina sa investeasca sute de milioane de dolarii in Romania, atata timp cat respecta legea nimeni nu o sa ii deranjeze.
        Dar stai? Cum sa vina cineva sa investeasca in Romania cand ai un guvern incapabil care mai adauga cate o taxa noua peste noapte pentru ca nu reuseste sa colecteze banuti la buget? Cum sa vina cineva sa investeasca in Romania cand lunar mai apare un scandal in care politicul este implicat?
        • 0 (0 voturi)    
          Guvernul are aceeași valoare ca Băsescu (Sâmbătă, 11 octombrie 2014, 0:16)

          ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui sayan

          Nu sunt un simpatizant al guvernului Ponta. Însă abia aștept momentul când Băsescu își va ocupa binemeritatul loc de pușcăriaș alături de Varan, iar ceata voastră care asculta prelegerile învățătorului de la ora 6, nu va mai avea călăuzitor, cel care gândește pentru voi, cel care vă dă direcțiile de atac și vă arată ce e bine și ce e rău. Amețiți demni de milă. Îmi faci cinste prin faptul că nu ești de acord cu mine. N-ai cum să gândești altfel, ți-a injectat Băsescu mesajul de la ora 6 și acum cu un zămbet tâmp privești în gol. Există câteva filme în care roboții sunt deconectați într-o secundă, prăbușindu-se instantaneu. Aștept mimentul ăla.
  • -14 (18 voturi)    
    Iar a luat-o pe aratura ... (Joi, 9 octombrie 2014, 19:33)

    2020NewG [utilizator]

    Of doamne, noroc ca nu mai e mult si scapam ...
    • +12 (14 voturi)    
      Asa e (Joi, 9 octombrie 2014, 20:04)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui 2020NewG

      dar vine unul mai "grozav" - Ponta, idolul tau. Mandru ca esti roman.
      • -8 (10 voturi)    
        Să sperăm că nu vine Ponta (Joi, 9 octombrie 2014, 21:57)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

        dar în același timp, nici unul ca Băsescu.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu scapati (Joi, 9 octombrie 2014, 20:54)

      Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui 2020NewG

      Mai devreme sau mai tarziu tot va ajunge si la voi.

      La justitie te refereai, nu ?
  • +8 (14 voturi)    
    nationalizare ???? (Joi, 9 octombrie 2014, 19:51)

    timp tamp [utilizator]

    Unde ați văzut la Băsescu cuvântul NAȚIONALIZARE??? Și voi vă adăpați de la rtv-eiul lui ghiță și latrina lui felix, acolo am auit de naționalizare!!!
    • -6 (10 voturi)    
      Dar tu ce înțelegi prin: (Joi, 9 octombrie 2014, 22:00)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui timp tamp

      "cer guvernului sa fie pregatit sa preia rafinaria de la Ploiesti". Tradu-ne și nouă că suntem în ceață.
      • 0 (0 voturi)    
        Discuția s-a pornit deja. (Vineri, 10 octombrie 2014, 21:27)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        În momentul în care Lukoil decide să închidă rafinăria, e normal ca statul să ia în considerare cumpărarea ei.
        Președintele a și menționat niște costuri ce ar trebui plătite concernului rus.
      • 0 (0 voturi)    
        Fără a absolutiza știrile pe surse... (Vineri, 10 octombrie 2014, 21:44)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        ...aceasta poate fi un semnal de alarmă:
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18268297-surse-lukoil-intentiona-renunte-rafinaria-din-romania-indiferent-problemele-justitie-compania-ruseasca-restrans-deja-activitatea-mai-multe-tari-din-europa-centrala.htm

        Se vorbește în același articol și de numărul de salariați. Sunt de acord că, patru sute, o mie sau trei mii, familiile lor nu merită să le fie pus în pericol viitorul. De aceea, amenințările cu închiderea, plus complicitatea cu factorii politici, merită taxate.
  • +17 (21 voturi)    
    Basescu -adevarat lider! (Joi, 9 octombrie 2014, 22:21)

    Popelea3 [utilizator]

    Cine are coloana vertebrala a lui Basescu? Omul asta nu accepta jumatati de masura si se impune, ca un adevarat lider. Asa face un om care se afla in fruntea unei tari! Victor Ponta ce a facut in cazul asta? Asa cum ne-a obisnuit, el tine partea Rusisi, intorcand spatele intereselor tarii noastre!!! Victor Ponta si PSD arata cu fiecare ocazie ca sunt dusmanii acestei tari si ca orientarea lor este clar spre EST, spre Rusia. Inca din 90, dupa ce au confiscat revolutia, avand in vedere ca primul tratat semnat de Iliescu, in perioada de tranzitie, a fost cu Rusia!!!! Asta fac pana in ziua de azi, orientarea lor este clara!
    Basescu a luptat si este unul dintre oameni datorita carora facem astazi parte din structurile europene, NATO SI UE!!!
    • -4 (6 voturi)    
      salvarea unor locuri de muncă (Joi, 9 octombrie 2014, 23:27)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Popelea3

      n-are nimic comun cu politica pro-est. Putea să fie orice firmă mare din vest în situația asta. Cu diferența că Băsescu n-ar fi intervenit, Ponta însă cred c-ar fi luat aceeași poziție.
      • 0 (0 voturi)    
        De acord cu salvarea locurilor de muncă (Vineri, 10 octombrie 2014, 21:21)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

        Nu și cu încurajarea infracțiunilor.
        Aceasta lovește și în întreprinzătorii cinstiți, și în salariați.
  • +7 (9 voturi)    
    Hopaaaaa (Vineri, 10 octombrie 2014, 0:06)

    strelka [utilizator]

    Cind e ceva de zis, omul asta o zice exact asa cum e cinstit. BRAVO BASE! Noua versiune a prostanacului din newPCR dottore, ce mai e de zis...///
  • +7 (9 voturi)    
    Ponta trebuie încarcerat urgent pt trădare (Vineri, 10 octombrie 2014, 1:15)

    visio [utilizator]

    că își ia șpagă dela ruși, e treaba lui personală; ca funcționar plătit de mine, trebuie să facă pușcărie pe viață și averea confiscată integral; și pentru că deciziile lui afectează 3500 familii, este firesc să cer ca și familia lui să fie deposedată de averi...
    cât despre Băse, a spus ce trebuia să spună; păcat că i-a venit mintea la cap atât de târziu.
    • -1 (1 vot)    
      mai băiatule, pe ce lume trăiești? (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:59)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Vezi ce-ai scris, că e aiurea ! "și pentru că deciziile lui afectează 3500 familii," ce-ai vrut să zici cu asta?
  • +5 (7 voturi)    
    sedinta de urgenta (Vineri, 10 octombrie 2014, 8:06)

    barba-neagra [utilizator]

    Nasoala situatia. Base a iesit la rampa si ne-a lasat cu ochii in soare. Cum naiba au aflat ca sunt doar 400 de angajati? Ce face liderul sindical? Alo! Ploiestiul. Ghita, intra tare in el, scoate oamenii in fata la Cotroceni. Nene Sarbu, i-am zis si Dacianei: consultantii astia dorm pe ei. Io trebe sa alerg sa tai panglici, sa dau chei de microbuze, sa dau mana cu pensionare aduse de baieti, sa bat clopotul la bursa, sa merg la Antena 3, la RTV, nu am timp, ma intelegi?
    Da, am vorbit cu Moscova, dar a iesit nebunu asta. S-a mai trezit si Nitu sa vorbeasca de santaj. Da stiu, simte cutitu la os ca le-a ordonat procurorilor sa ridice popreala iar acum face valuri si ma lasa in off-side. Lasa-l naiba de Oltchim, nu-mi mai aduce aminte ca abia am ingropat chestiunea. etc, etc
  • +4 (10 voturi)    
    Huo! Ponta (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:22)

    parker [utilizator]

    . Cat de dobitoc sa fii sa vrei un presedinte care desfiinteaza justiia isi bate joc de legile democratiei , minte, apara coruptii In loc sa fie sanctionat la vot pt aceste abateri, populatia ii ofera lui Ponta postul de presedinte.
    Din nou discursul lu Basescu ne da speranta ca rusii nu vor face legile la noi.
  • +4 (8 voturi)    
    Te vrem PREMIER! (Vineri, 10 octombrie 2014, 9:40)

    MirceaValer [anonim]

    Cand cineva te fura 7 ani de zile la rand tu il "rezolvi" amiabil? Lukoil a furat statul si implicit ne-a furat pe noi toti. Anchea trebuie finalizata, banii recuperati si apoi mai vedem daca rusul se da pe brazda, altfel il facem pachet si-l trimitem la el acolo de unde a venit si rafinaria o dam unui investitor serios! Basescu a reactionat de departe ca un ADEVARAT PREMIER! Basescu URMARESTE INTR-ADEVAR BINELE ROMANIEI!