Bucurestenii din patru sectoare nu au apa calda de cateva zile, din cauza unei datorii a Elcen catre Distrigaz. Distrigaz a anuntat sambata ca a reluat furnizarea la parametri normali

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 16:26 Actualitate | Esenţial


Bucurestenii din sectoarele 2,3,4 si 5 au ramas fara apa calda dupa ce, incepand de marti, Distrigaz a limitat cantitatea de gaze livrata Electrocentrale Bucuresti (Elcen), din cauza unei datorii de 88,86 de milioane de lei. Distrigaz a anuntat sambata ca a reluat furnizarea la parametri normali. Potrivit unui comunicat al Primariei Capitalei, Distrigaz Sud Retele SRL afirma, intr-o adresa trimisa primarului Sorin Oprescu, ca are o creanta de 88,86 milioane lei la Elcen, reprezentand contravaloarea serviciilor de distributie a gazelor naturale neachitate pana in prezent, motiv pentru care au fost realizate limitari in furnizarea gazelor naturale la centralele termoelectrice CET Sud si la CET Vest ale producatorului de agent termic.

Potrivit unui comunicat al Distrigaz Sud Retele, compania a redus cantitatea de gaz distribuita catre CET Sud si CET Vest din 30 septembrie, "ca urmare a acumularii de catre Elcen a unor datorii importante de plata aferente serviciului de distributie prestat inclusiv pentru sezonul rece 2013-2014". "Masura limitarii a fost luata dupa ce au fost parcurse toate etapele de mediere in vederea esalonarii debitelor", mai spun reprezentantii Distrigaz.

Regia Autonoma de Distributie a Energiei Termice Bucuresti (RADET) anunta pe site, sambata, ca a fost nevoita sa reduca temperatura apei calde, in sectoarele 2,3,4 si 5, din cauza reducerii presiunii si cantitatii de gaze livrate catre Elcen.

Distrigaz Sud Retele a mai anuntat, sambata, ca, in prezent, a restabilit parametrii de furnizare a gazelor naturale catre unitatile Elcen din Bucuresti, urmand ca "nu mai tarziu de finalul saptamanii viitoare, conform promisiunii autoritatilor responsabile, sa se gaseasca o solutie acceptabila pentru stingerea datoriei".

PMB a mai comunicat ca, pentru cantitatile de energie termica cumparate de la Elcen, in volum de 2.840.000 Gcal, in perioada ianuarie - septembrie 2014, a achitat, alaturi de RADET, suma totala de 677.580.571 lei, fata de valoarea totala a facturilor aferente perioadei mentionate - 609.907.040 lei.

"Avand in vedere cele mentionate nu pot fi retinute motivele invocate de catre Electrocentrale Bucuresti SA conform carora arieratele pe care aceasta le are la Distrigaz Sud Retele SRL sunt cauzate, in principal, de neplata obligatiilor financiare ale RADET si ale Primariei Municipiului Bucuresti, privind achizitia de agent termic pentru perioada mentionata", spune primarul Sorin Oprescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5423 vizualizari

  • +16 (24 voturi)    
    Inceputul (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:08)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    domniei pesedistre se vede deja!
    Hai, bosorogi, fuga, se dau mici... cruzi!
    Va sugerez sa ii dezmierdati, inainte!
    Se pot face carnati!
    Aveti ce ingurgita, mai mult!
    • -14 (20 voturi)    
      nu-i frumos sa vorbesti asa (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 20:58)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      cu bunicii si parintii tai!
      • +9 (13 voturi)    
        Sorry! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 21:43)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        Asa sunt ai tai!
        Ai mei au murit pentru ca ai tai sa aibe dreptul de a se prostitua!
        Prietenii tai comunistii au avut grija de ai mei!
        Se vede treaba ca ai tai ii tin in brate!
        Continua sa gadili micul!
        Poate nu vei mai suferi de foame!
        Nici tu, nici ai tai!
        Pofta mare!
        • +6 (6 voturi)    
          nu-si dau seama (Duminică, 5 octombrie 2014, 8:46)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Datorita celor 25 de ani de influenta securisto-comunista inca mai avem problema APA CALDA. Trist!
          Cei o mie de morti din ''revolutie'' cand vor fi razbunati nemernici de oprescu, ilici. samd ??
          Cu doua flori - nastase si felix nu s-a facut primavara...
      • -7 (9 voturi)    
        apartheid social (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:04)

        demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        isi uraste bunicii si parintii!
        • +1 (1 vot)    
          Uite unde era psihologul lui peste! (Duminică, 5 octombrie 2014, 15:02)

          , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

          Ai mei merita iubiti pentru tot ceea ce au facut.
          Nu/i urasc, nu am e ce?!
          Nici macar pe ai tai bunici si parinti nu/i urasc, chiar daca au dat nastere unor exemplare faine ca tine si prietenu/ti "nelu cotrocelu" zis nellinio!
          Voi sunteti cel mult de plans!
          Mi/e mila de voi!
          Dar, poate asta ne este pedeapsa!
          Sa va suportam!
          Succes!
      • +7 (7 voturi)    
        nu-i frumos sa isi vanda votul (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:31)

        JohnR [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        pentru viitorul sumbru al copiilor si nepotii lor.
        • +1 (1 vot)    
          prostie si indolenta (Duminică, 5 octombrie 2014, 11:17)

          rov [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

          Primaria subventioneaza cu 130 milioane euro caldura. Daca in blocurile contorizate oamenii care consuma rational caldura platesc mai putin, in blocurile necontorizate primaria subventioneaza si caloriferele de pe balcoane, geamurile uitate deschis sau lasate intentionsat pentru scaderea temperaturii in apt.
          Daca luam masuratorile RADET vedem ca diferenta intre cei contorizati si restul este de 30-40% lunar.
          Desi in toata Europa sunt contorizate consumurile, iar in Romania exista legea cu privire la contorizare, acest stat impotent nu se ocupa de aplicarea legii, in schimb subventioneaza risipa.
          Astept ziua in care averea lui oprescu si a consilierilor va fi folosita pentru acoperirea acestui dezastru, iar primul ministru sa faca ore in folosul colectivitatii...
      • +9 (9 voturi)    
        Dupa toate aparentele... (Duminică, 5 octombrie 2014, 0:35)

        Close [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ...vorbea de parintii si bunicii tai. Poate ca limbajul nu e cel mai elevat dar cred ca e mai mult decat justificat de frustrarea din spatele lui. Pentru ca cei mai multi indivizi din tara asta (in general batrani) sunt dispusi sa sacrifice orice sansa ar putea tineretul sa aiba pentru o lingura de ciorba si un carnat pe care apoi va trebui sa il impartim intre noi cel putin inca 4 ani.

        Acum nu stiu exact pe ce se bazeaza stirea pentru ca in 2/3 cel putin nu stiu sa fie o astfel de problema. Apa calda (de robinet) nu prea e calda si nu e caldura dar nu e ca si cum se bea de la cismea. Totusi sunt sigur ca undeva problema exista si ca un baiat caruia toti romanii cu peste 4 clase ii mai spus si "Puie Monta" va interveni sa salveze populatia. Evident va si primi votul acelora care chiar daca sunt inutili pentru societate sunt multi.
  • -2 (8 voturi)    
    stau in S3.. (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 17:43)

    akillies [utilizator]

    ..si nu am avut nicio problema cu apa calda... daca va referiti la caldura in calorifere, atunci da sunt reci caloriferele; daca va referiti la apa calda de la baie/bucatarie: a fost in fiecare zi de 4 zile incoace..

    Sigur e verificata sursa si stirea aceasta?!!?
    • +3 (11 voturi)    
      Pai trebuie sa fie tot timpul, nu de 4 zile! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:09)

      LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      Ti-a intrat slugarnicia in oase, in creier, in tot daca te revolti "Pai cum, de 4 zile in sectoru lu peste e calda apa". Pai apa calda nu trebuie sa lipseasca nicio secunda, daca curge pe teava aia apa, neamule, ca aia platesti la contor, iar tu, bag seama, ai doar de 4 zile!
      Vai de mama noastra cu sufletele astea de sclavi: "N-a prea fost toata vara, am platit ca idiotii, dar de 4 zile e..."
      • +1 (7 voturi)    
        hmmm (Duminică, 5 octombrie 2014, 6:50)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

        In articol scrie ca din 30 septembrie (adica de 4-5 zile) nu e apa calda in cateva sectoare. Omul a spus ca in ultimele 4 zile a avut apa calda si ca stirea nu e prea exacta. Ce e in neregula cu mesajul lui? De unde ai inteles ca pana acum n-a avut si ca doar de 4 zile are? La cum ai sarit in sus probabil ai uitat sa-ti iei vitaminele...
        • -1 (1 vot)    
          Prietene, am inteles ca eu n-am de 3 luni! (Duminică, 5 octombrie 2014, 11:31)

          LiviuIordache [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          E usor de unde am inteles asa, ca eu nu am de 3-4 luni apa calda, am reclamat, doar 2-3 ore pe zi, pe apucate! Iar daca vrei sa verifici ia da drumul sa vezi ca stai multe minute pina incepe sa se incalzeasca, asta insemnind ca nu este apa calda continuu, cum platesti, ca la contor nu platesti temperatura, ci debitul! E clar, vrei un desen?
      • 0 (0 voturi)    
        dle. Iordache.. (Marţi, 7 octombrie 2014, 7:35)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

        .. slugarnicia nu e cuvant in vocabularul meu.. si nu am spus nimic din ce ati citat dvoastra in postare.

        Ca sa intelegeti mai bine o sa repet: eu am apa calda, fierbinte chiar, si stau in S3.
        Posibil sa fie de vina faptul ca stau l aetajul 1 al unui bloc cu centrala termica de bloc (care reincalzeste apa furnizata de CET). E posibil ca zona in care stau eu sa nu fie racordata la cele doua CET mentionate in articol si din acest motiv sa nu simt aceleasi neplaceri ca restul S3... Si atat vara cat si iarna am avut tot timpul apa fierbinte, singurele momente in care nu am avut apa calda deloc au fost atunci cand s-a oprit curentul in zona si din acest motiv microcentrala de bloc (parca asa ii spn oamenii de aici) nu mai reincalzea apa...
        V-as ruga sa va controlati cuvintele si atitudine in postarile dvoastra.
        De cate ori citesc postarea dvoastra parca citesc gandurile unui om fara logica in exprimare si fara capacitatea de a intelege postarile altora.

        In postarea precedenta am precizat doar ca , desi stau in S3, nu am simtit vreo scadere a temperaturii apei calde furnizate, nici macar in ultimele 4 zile, 10 zile, 365 de zile. In aceasta postare am incercat sa va ofer si cateva posibile explicatii pentru care am apa calda. Sper ca de aceasta data sa faceti legatura intre cuvinte si sa intelegeti ce cititi.

        De exemplu in fiecare dimineata eu fac dus cu robinetul spre apa rece, pentruca apa calda e prea fierbinte... Intelegeti acum de ce eu am fsot sceptic visávis de acest articol?
    • +1 (5 voturi)    
      ai citit articolul ? (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:32)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui akillies

      "Regia Autonoma de Distributie a Energiei Termice Bucuresti (RADET) anunta pe site, sambata, ca a fost nevoita sa reduca temperatura apei calde"

      Titlul articolului este inselator de tip "CanCan/Click/Libertatea".

      NU! s-a oprit apa calda insa temperatura apei calde a scazut considerabil.

      Personal am observat ca de cateva zile temeratura apei calde este mai mica decat deobicei insa partea buna este ca acestu lucru nu este foarte deranjant si multi nici nu au observat acest lucru. De ce ? Pentru ca inainte daca dadeam robinetul la maxim pe apa calda nu puteam sa tin mana sub jetul de apa.... acum daca fac acelasi lucru apa este numai buna de facut baie/dus.

      Atunci cand primeam apa calda la temperatura mare oricum o potriveam cu apa rece sa ajunga la temperatura la care este furnizata acum. Deci esti sigur ca "nu ai nicio problema cu apa calda" ? Nu cumva te pacalesti ? :)

      Acum afara temperaturile nu sunt foarte scazute insa daca nu se rezolva situatia si la iarna se va furniza apa calda cu aceasi temperatura nu cred ca temperatura apei va mai fi suficient de ridicata pentru a putea face o baie/un dus.

      Dpdv economic... asa-i ca platim apa asta "calda" la acelasi pret cu apa calda pe care o primeam anterior ? Nu de alta dar contorul meu se invarte la fel fie ca temperatura apei este mai mica sau mai mare, iar acum consumul va creste pentru ca nu o mai "indoi" cu apa rece.

      Da nu-i nimic, m-am obisnuit ca statul sa ma fure la greu, o furaciune in plus nu conteaza...
      • 0 (0 voturi)    
        am citit articolul.. (Marţi, 7 octombrie 2014, 7:48)

        akillies [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

        .. in blocul in care stau exista o microcentrala electrica de bloc care reincalzeste apa furnizata de CET: am apa fierbinte 24/7 fara intrerupere ; singurele momente de lipsa de apa fierbinte apar atunci cand centrala de bloc se opreste din functionare.
        Mai stau si la etajul 1(mult mai putin relevant fata de motivul anterior) si chiar si acum incopresc cu mai mult de jumatate apa erce ca sa pot face dus normal.
        Si la ai mei am descoperit ca e apa la fel de fierbinte mai ales in ultimele zile... dar si ei stau la etajul 1.. numai ca nu au microcentrala de bloc...

        Deci, se pare ca la mine in bloc e mai bine ca in alte blocuri din S3 si ca platesc apa calda pe bune... si nu ma simt furat de stat din acest punct de vedere, mai ales ca am o intretinere foarte mica raportat la cata apa folosesc lunar(mai ales calda)...

        Singura mea frica e legata de incalzirea apartamentului... pentruca in acest bloc, in care stau acum, nu s-au mai curatat calorifere de ceva ani..altfel, in fiecare iarna dorm cu geamul deschis...si nu e izolat termic...
  • +15 (19 voturi)    
    nEMERNICI DE COMUNISTI SI HOTI (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 18:53)

    rov [utilizator]

    Asta-i comunism, in toata lumea(inclusiv sarmana Bulgarie) are contorizate consumurile, iar la noi cica nu se poate, doar minciuni electorale, spaga, hotie si manipulare si atati tampiti /// care voteaza...
    Suntem prea prosti pentru a forma o natiune independenta, cred ca cea mai buna solutie e sa alegem intre a fi un stat al americii sau germaniei sau a fi o sluba a rusiei. nu avem nici onoare, nici demnitate, nici cinste, nici caracter, nici macar hotarare ca rusii. ///
  • +12 (12 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 19:17)

    tot [utilizator]

    nu-i adevarat.nu este apa calda .Este doar putin dezmortita !
    • +5 (5 voturi)    
      Dezmortita (Duminică, 5 octombrie 2014, 9:01)

      crisStella [utilizator] i-a raspuns lui tot

      Cat sa tremuri bine sub dus.
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 19:17)

    [anonim]

  • +6 (14 voturi)    
    Ucrainizarea intra pe ultima suta (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 19:17)

    Trojan.H [utilizator]

    Desi in articol nu se spune foarte limpede, motivul este neplata intretinerii de catre populatie si datoriile acumulate. La maica-mea pe scara n-am vazut niciodata atit de multi restantieri ca iarna trecuta. Aproape jumatate dintre ei.
    • +6 (6 voturi)    
      Dovada (Duminică, 5 octombrie 2014, 9:03)

      crisStella [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ca o ducem din ce in ce mai bine
  • -2 (4 voturi)    
    Comunicatul RADET (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 20:30)

    strelka [utilizator]

    Am discutat cu un reprezentatn RADET si asta e comunicatul primit de la ei:

    COMUNICAT

    Vă informăm că, în prezent, Distrigaz a normalizat presiunea la gazele furnizate către Sucursala Electrocentrale Bucureşti .
    Pe măsură ce Electrocentrale Bucureşti va intra în parametrii, conform diagramei de reglaj, RADET Bucureşti va furniza apă caldă de consum în condiţii normale.
    Anticipăm ca în jurul orei 20.00, astăzi 04.10.2014, situaţia va reveni la normal pentru zonele afectate(sectoarele 2, 3, 4 şi 5) în acest moment.

    Ne cerem scuze pentru disconfortul creat.
    • +8 (8 voturi)    
      Anticipare gresita (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 21:45)

      justy [utilizator] i-a raspuns lui strelka

      E 21:45 si apa calda e tot rece. Sectorul 4, la doi pasi de Piata Unirii.
  • +1 (3 voturi)    
    oh, nuuu (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 21:08)

    klaudyuxxx [utilizator]

    tragedie
  • +7 (7 voturi)    
    De 2-3 luni apa calda in sect 2 e 3-4 ore pe zi! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:06)

    LiviuIordache [utilizator]

    Acum nu au mai dat deloc, dar din vara nu e apa calda, cel putin in sectorul 2 (zona Stefan cel Mare, Iancului, Obor) mai mult de 2, 3, hai 4 ore pe zi, iar majoritatea timpului e caliie! Ne-au tot aburit la telefon cu reparatii, aiurea, este clar ca s-a facut program mai drastic decit pe timpul lui ceausescu!
    Si acum, in acest moment, de pilda, in Stefan cel Mare, la spitalul colentina, e apa calda, in Iancului, nu!
    In afara de asta, au lipit pe usile blocurilor sa pregatim caloriferele ca incepe incalzirea, deocamdata incarcarea retelei, de la 1 octombrie. Ciuciu! Se incalca pina si legea aia de pe timpul impuscatului (iata ca nu invata nimic emulii lui!), ca daca sunt 3 nopti la rind cu temperaturi sub 10 grade se da drumul la caldura!
    Absolut nimic.
    MINDRIA DE A FI ROMANI. IMPUTITI. La propriu...
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 4 octombrie 2014, 22:53)

    Natasa [utilizator]

    Stau in sectorul 2 si aproape o saptamana am avut doar apa calduta, iar aseara rece gheata. Raspunsul Radet- avem o problema, CET Sud ne-a comunicat ca nu poate livra apa la temperatura necesara. De ce, cat tine? Nu stim nimic!!!! Aseara, "stiau" ceva, adica, Distrigaz nu mai livreaza gazele de care avem nevoie, s-a restrictionat consumul! Iarasi fara explicatii, ca doar d'aia platim facturi uriase, sa stam ca oile si sa nu punem intrebari. In seara asta a fost apa, dar nu poti sa nu te intrebi daca vor fi capabili sa dea caldura si apa la iarna. Tov. Ponta, putem spera ca vorbiti cu tov Putin si sa-i spuneti ca mai aveti nevoie de prostii care va voteaza anul asta si la urmatoarele alegeri?
  • +2 (2 voturi)    
    bun, si noi ce vina avem? (Duminică, 5 octombrie 2014, 5:08)

    farty [utilizator]

    ... ca ati "uitat" sa platiti facura? Eu sunt la zi cu intretinerea. Cu ce am gresit? In plus, in ultimele zile am tot stat cu apa calda deschisa, in speranta ca peste cateva zeci de minute va creste si temperatura apei. Nu a s-a intamplat. Chiar si asa, apometru' a mers, deoarece contorizarea se face la teava, nu la numarul de grade. Minunat. Si asta in Sectorul 3 langa Policlinica Titan!
  • +4 (4 voturi)    
    e corect- cel putin S3 (Duminică, 5 octombrie 2014, 8:28)

    Xorciser [utilizator]

    Am incercat ieri ora16:00 un dus in S3- Pta Muncii- si era apa calduta- in orice caz nu apa calda normala.
    • 0 (0 voturi)    
      eu stau in zona.. (Marţi, 7 octombrie 2014, 7:55)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Xorciser

      ..intersectiei Lucreti Ptrascanu cu Constantin Brancusi..si eam apa calda... Cred ca din alte motive ca restul locuitorilor S3...(de exemplu et. 1, microcentrala de bloc..).. imi pare rau ca in alte zone sunt aceste probleme.

      Din punctul meu de vedere, incalzirea centralizata de tip de la CET la toata zona, e cam depasita. CCel mai bine e sa ai posibilitatea sa controlezi singur cat si cum sa te incalzesti (centrale de apartament, sau de bloc).

      As dori sa ajung intr-o asociatie de locatari unde exista deschidere spre aceste doua solutii si nu doar asteptari de la CET, RADET, ELCEN, Primarie..Sistem...

      Dar mai greu asa ceva... romanii inteleg investitiile ca pe niste pierderi si o sa mia treaca mult pana sa isi schimbe parerea.