Victor Ponta: Sa confisti sedii de presa este un lucru ingrijorator/ Un patron de presa mi-a propus sa ma faca presedinte dar sa nu plateasca taxe si impozite

de Red. stiri     HotNews.ro
Marţi, 23 septembrie 2014, 9:11 Actualitate | Esenţial


​Premierul Victor Ponta a declarat marti dimineata, in cadrul unui eveniment dedicat libertatii presei, ca a fost revoltat de faptul ca unii jurnalisti au avut de suferit din cauza condamnarea patronului, referindu-se astfel la Dan Voiculescu si Antena 3, dar si ca acum “puroiul din presa iese la suprafata”.

Ponta a vorbit despre faptul ca au existat jurnalisti care au servit un anumit regim politic. “Cred ca jurnalistii nu trebuie sa serveasca niciun regim”, a spus Ponta.

El s-a declarat “revoltat” de faptul ca jurnalistii de la Antena au fost afectati de condamnarea lui Dan Voiculescu, fara a mentiona insa aceste nume.

“Sa confisti sedii de presa si sa pui o presiune fizica asupra unor institutii de media e un lucru care nu s-a mai intampla in 25 de ani in Romania si cred ca este un lucru ingrijoratror. O parte din presa s-a si bucurat”, a declarat premierul.

El a amintit si de episodul cu Adrian Sarbu, care i-a spus premierului ca “el i-a facut pe toti presedinti pana acum si daca vreau sa ma faca si pe mine presedinte, dar sa nu plateasca taxe si impozite”. Premierul spune ca de cand i-a spus lui Sarbu ca vrea sa isi plateasca taxele si impozitele a devenit un subiect de atac zilnic.

“Nu poti sa condamni guvernul ca nu isi plateste taxele cand tu nu ti le platesti”, a mai spus Ponta

“Sunt convins ca in ceea ce priveste independenta si puterea mass media romania este un caz mul mai bun decat alte tari din regiune si ca, in viitor, cu siguranta, schimbarea in bine va veni din cadrul lumii jurnalistilor si nu atat de mult de la politicieni”, a mai spus Ponta.

“Voi incasa cu stoicism tot ceea ce intra in fisa postului”, a adaugat el.

Victor Ponta a spus - referindu-se la posibile ajutoare pentru presa scrisa ca "schimbarea tehnologica e principala amenintare pentru presa scrisa. Lumea se schimba si in curind nu stiu cite ziare tiparuite vom mai gasi in SUA sau Marea Britanie". Premierul a recunoscut apoi ca "eu insumi nu am mai citit un ziar tiparit de foarte mult timp, desi citesc zilnic foarte multa presa".

“Principala solicitare a media independenta e de a nu avea nici un fel de presiuni si va asigur de acest lucru”, a spus Ponta.

“In ce priveste partea de sprijin pentru mass-media: exista politici practicate in anumite tari cu care sint de acord, dar acestea au nevoie sa vina din partea mass-media insasi. Si exista si partea ilegala, necurata, care mi s-a intimplat si mie din partea lui Adrian Sirbu. Cred ca aceste lucruri nu trebuie sa existe”, a continuat el.

Intrebat daca a sesizat justitia atunci cand s-a produs presupusul santaj al lui Adrian Sirbu, Ponta a spus: Atunci cind mi-a spus ca doar el ma poate face presedinte, lucrul acesta nu mi se pare penal, mi se pare rupt de realitate”, a mai completat premierul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7544 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    In schimb (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:16)

    Vasile375 [utilizator]

    In schimb ai 2 patroni de presa Voiculescu si Ghita, care incearca sa pacalesca lumea pentru tine, ca sa ii scapi de inchisoare. Si mai grav. Cu discursurile astea nu pacalesti decat pensionarii spalati pe creier!
  • +32 (34 voturi)    
    mai da-te-n ... (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:22)

    Gobelin [utilizator]

    si cand dadeai ordonanta ca sa introduci presa in legea insolventei cu scopul vadit de a pune presiune pe Realitatea TV si B1TV, care aveau probleme financiare? si, vorba lui Rares Bogdan, esti si prost si bou.
    Sediul apartine GRIVCO, nu A1, nu A3.
    repeta dupa mine: sediul este proprietatea firmei GRIVCO.
    • +16 (16 voturi)    
      Minunat (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:00)

      Gornistul [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

      Punct ochit, punct lovit !
  • +22 (24 voturi)    
    proz (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:31)

    heraasku [utilizator]

    nea PM, nu exista sedii de presa dupa cum nu exista sedii de frizerie! exista spatii, private sau inchiriate, in care se face presa, frizerie, si alte meserii. daca spatiul are probleme atunci cel ce sta in acel spatiu se descurca conform situatiei. cand OP4 a ramas fara curent pentru ca proprietarul a falimentat a fost nevoit sa se mute in alt spatiu, mai la Unirii deci mai bine. asa ca...
  • +25 (27 voturi)    
    Sa contesti deciziile Justitiei (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:31)

    Captain Obvious [utilizator]

    E si mai ingrijorator. Dovedeste cum ai absolvit si facultatea, banuiesc ca in aceeasi maniera cu doctoratul.
  • +15 (17 voturi)    
    fara cuvinte (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:35)

    imishte [utilizator]

    Wow!
    • +13 (13 voturi)    
      cine este Dan Voiculescu ? (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui imishte

      Un Infractor..putem sa comentam/dialogam/comunicam lucruri bune despre un infractor ?....salariatii latrine o pot face..inseamna ca vor devein infractori ? ..pana in 22 decembrie 2014 vom afla
  • +24 (26 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:39)

    Melchisedec [anonim]

  • +18 (20 voturi)    
    In locul lui .. (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:39)

    yoko ono [utilizator]

    mi-as face griji de genul:
    - "oare cate ziare se pot citi la penitenciarul Poarta Alba ?"
    - "primesc s icafeluta la plimbarea de dimineata prin curte ?"

    Nu-i problema, nu se gandeste el, se gandesc altii.
    Nu e el primul cu dosar penal - pt santaj, eventual.

    sa fie bine, sa nu fie rau :)
  • +13 (13 voturi)    
    ha ha ha (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:56)

    soraleiam [utilizator]

    Victoras, trebuia sa te faci actor tata; cu vorbele astea de duh, te bateai pentru un Oscar.
  • +17 (17 voturi)    
    mitomanu (Marţi, 23 septembrie 2014, 9:58)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Nu se dezice .sfideaza orice bun simt
  • +15 (15 voturi)    
    Pozaaa... (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:18)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Puneti si o poza a pacaliciului. Aia cu mto-ul si ochii in tavan. Arlechino sta rau de tot cu memoria, cu logica, cu creierul, ce mai incolo-incoace. Suntem pe cale sa-i batem pe sud-americani si africani la capitolul "presedinte bufon".
  • +16 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 23 septembrie 2014, 10:29)

    [anonim]

  • +5 (5 voturi)    
    Din ce in ce mai constipat, conspiratul Ponta (Marţi, 23 septembrie 2014, 16:57)

    Plagarus [utilizator]

    Meleşcanu macină încrederea în competiţia cinstită. Turcescu macină încrederea în onestitate. Beligan macină încrederea în bunul-simţ. Ponta macină încrederea în merite şi competenţă. Şi ei sunt doar câţiva dintr-un deja prea lung şir de astfel de distrugători, de exterminatori, de fiice ajunse europarlamentari, de mitocani ajunşi profeţi, de hoţi ajunşi procurori.

    La finalul acestor alegeri prezidenţiale nu vom fi siguri că ne-am ales cu un preşedinte adevărat de ţară, dar vom fi siguri că nu mai putem avea încredere în nimeni şi nimic. Iar oamenii care nu au încredere în nimeni, nu pot schimba nimic.(sanzi)

    Viorele esti mare "doctor" in drept si bati campii mai rau ca Dorel !????
    Prin sentința Curții de Apel București s-a hotărât ca respectivele terenuri și imobile să treacă în patrimoniul statului, libere de orice sarcini, întrucât au fost dobândite ilegal de la Institutul de Cercetări Alimentare

    Terenurile și clădirile GRIVCO în care își au sediile Romtelecom, Antena 1 și Antena 3, confiscate de stat în urma condamnării lui Voiculescu, sunt ipotecate în favoarea Raiffeisen Bank, drept garantie pentru două credite în valoare totală de 46 de milioane de euro acordate în 2008,
    Banca s-ar putea să fluiere a pagubă mai tare decât oamenii lui Mihai Gâdea, care vor putea funcționa în schimbul unei chirii fie în același sediu, fie într-un altul.

    Este clar că sentința din dosarul ICA-Voiculescu reprezintă o grea lovitură nu atât pentru chiriașa Antena 3, cât pentru Raiffeisen Bank.!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    eruptie in toata regula (Miercuri, 24 septembrie 2014, 15:45)

    revo [utilizator]

    daca te referi cumva la puroiul Antenelor, atunci e vorba despre o adevarata eruptie, care dureaza de cativa ani buni, mai devastatoare ca eruptia vulcanului din Santorini. Si tie iti place teribil, monser, te scalzi in el in extaz, pt. ca puroiul acela iti este asemanator.