Ambasada Marii Britanii despre ordonanta Guvernului care legalizeaza traseismul politic: Guvernul britanic apreciaza ca modificarile legislative intra in competenta parlamentului ales democratic

de CP     HotNews.ro
Joi, 28 august 2014, 16:31 Actualitate | Esenţial


Ambasada Marii Britanii
Foto: Hotnews
Ambasada Marii Britanii arata, in raspunsul la o intrebare adresata de HotNews.ro, ca desi legislatia privind statutul alesilor locali este "o chestiune interna" a Romaniei, "Guvernul britanic apreciaza ca modificarile legislative intra in competenta parlamentului ales democratic". Mai mult, Ambasada UK amendeaza in termeni diplomatici utilizarea unei Ordonante de Urgenta, spunand ca acestea " trebuie folosite pe cat de rar posibil, asa cum prevede Constitutia Romaniei".

Declaratia integrala a Ambasadei Marii Britanii:


Legislatia privind statutul alesilor locali este o chestiune interna a Romaniei. Cu toate acestea, asa cum am spus in numeroase alte ocazii, Guvernul britanic apreciaza ca modificarile legislative intra in competenta parlamentului ales democratic. Ordonantele de urgenta trebuie folosite pe cat de rar posibil, asa cum prevede Constitutia Romaniei.

Reamintim ca Guvernul a adoptat joi o Ordonanta de Urgenta, promovata de Liviu Dragnea, care suspenda mai multe prevederi din Legea alesilor locali. OUG-ul asumat de premierul Victor Ponta in deschiderea sedintei de guvern prevede - potrivit declaratiilor lui Ponta si Dragnea (textul final nu a fost facut public pina la ora scrierii acestui articol) - posibilitatea ca timp de 45 de zile alesii locali (primari, consilieri locali, presedinti de consiliu judetean, consilieri judeteni) sa-si schimbe partidul fara a-si pierde mandatul. Potrivit prevederilor actuale, daca un ales local isi schimba partidul, el isi pierde mandatul.

Intentia PSD de a promova aceasta OUG a fost criticata dur de o parte a presei, societatii civile, precum si de Opozitie. Tot astazi a aparut si reactia oficiala a Ambasadei SUA, care arata ca "Suntem ingrijorati in legatura cu momentul ales". Vezi aici pe larg pozitia Ambasadei SUA.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















4163 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    /// (Joi, 28 august 2014, 16:35)

    hmara [utilizator]

    Si pe derbedeu il doare undeva.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu cred (Joi, 28 august 2014, 19:13)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      E prea nesimtit
  • -12 (16 voturi)    
    Fiecare citeaza ce il aventajeaza... (Joi, 28 august 2014, 16:40)

    adi_69 [utilizator]

    dar concluzia este pusa din prima propozitie a comunicatului: "Legislatia privind statutul alesilor locali este o chestiune interna a Romaniei".
    • +10 (10 voturi)    
      pai... (Joi, 28 august 2014, 16:48)

      gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      din cate vad, "pe cat de rar posibil, asa cum prevede Constitutia Romaniei" pentru ponta inseamna cam una la trei-patru zile...sa fie "destul de rar", suficient de rar?
      • -9 (9 voturi)    
        Ca sa vezi mai bine (Joi, 28 august 2014, 17:06)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

        Constitutia Romaniei art 115 (4): "Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora"

        Deci, daca motiveaza urgenta, explicand de ce "reglementarea nu poate fi amânată", atunci, pe cat de rar posibil, poate fi si 2 pe zi.
        • +4 (4 voturi)    
          ai mis ce era mai important, adica legea (Joi, 28 august 2014, 17:45)

          CtrlShiftEsc [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Potrivit art. 73 alin. (3) lit. o), tot ce priveste organizarea administraţiei publice locale, a teritoriului, precum şi regimul general privind autonomia locală tine de domeniul legii organice, decii inclusiv alesii locali.
          Iar art. 115 alin. (3) prevede, pentru OUG care au ca obiect legile organice, obligatoriu, aprobarea de catre Parlament, cu majoritatea de la art. 76 alin. 1 - "votul majorităţii membrilor fiecărei Camere". Ca sa nu mai spun ca autoritatile publice locale sunt institutii fundamentale, care nu pot fi afectate de OUG-uri (art 115 alin.6).
          Nu mai dezinforma cu franturi din lege.
        • +4 (4 voturi)    
          Este o urgenta (Joi, 28 august 2014, 18:23)

          Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          Dar ea nu are legatură cu interesul societății, ci cu interesul unei persoane și al unui partid. Îmi doresc să vi se facă dor de „dictatura lui Băsescu".
        • +1 (1 vot)    
          pai... (Joi, 28 august 2014, 22:41)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

          bine-bine, si care e situatia extraordinara in cazul in speta? parca zicea ca la turul I sta cu popcorn in fata televizorului...
    • +2 (4 voturi)    
      Bravo, 69! (Joi, 28 august 2014, 18:22)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Chiar tu ai facut-o. Permite-mi sa citez si eu ce vreau.
      "Legislatia privind statutul alesilor locali este o chestiune interna a Romaniei. CU TOATE ACESTEA, asa cum am spus in numeroase alte ocazii...".

      Am scris cu majuscule, in caz ca nu vezi bine.
    • +2 (2 voturi)    
      Bravo, 69! (Joi, 28 august 2014, 18:22)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      Chiar tu ai facut-o. Permite-mi sa citez si eu ce vreau.
      "Legislatia privind statutul alesilor locali este o chestiune interna a Romaniei. CU TOATE ACESTEA, asa cum am spus in numeroase alte ocazii...".

      Am scris cu majuscule, in caz ca nu vezi bine.
    • +1 (1 vot)    
      Exact ca pe vremea impuscatului... (Joi, 28 august 2014, 23:29)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      "ne'amestecu' in treburili interne" ca sa punem noi de o democratie "originala" cu legi flexibile in timp si spatiu si mai ales mai mult pentru unii decat pentru cei'lalti.
      Credeam ca numai politicienii sunt cu*ve.
      Gresit.
      Toti suntem, pentru ca altfel nu'mi explic cum sa te... vorba aia, si s'o mai faca si pe gratis (pardon, sa-ti mai ia si banii!!!)
  • +14 (14 voturi)    
    ... (Joi, 28 august 2014, 16:41)

    rerenenegate [utilizator]

    Dati si de la ambasada rusa, aia parca vad ca trimit felicitari...
    • +7 (7 voturi)    
      Rușii (Joi, 28 august 2014, 16:48)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      Rușii vor spune că nu s-a întâmplat nimic, nu există o asemenea problemă în România, tot așa cum nici trupe rusești în Ucraina nu sunt. Șova de unde credeți că știe să nege?!

      Adrian
      • +2 (2 voturi)    
        hahaha (Joi, 28 august 2014, 18:01)

        CtrlShiftEsc [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        ... sau ca s-au ratacit.
      • +3 (3 voturi)    
        despre soldatii rusi capturati de ucrainieni (Joi, 28 august 2014, 18:18)

        fosta zoezoe [utilizator] i-a raspuns lui ady624

        putin a afirmat ca s-au ratacit ! Asta e cinismul sovietic pe care il regasim si la tov Tonta ! Si unii dintre noi il rasfata ca fiind mincinos .........
    • +1 (1 vot)    
      Rușii (Joi, 28 august 2014, 18:38)

      Jimmy Hoffa [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      Se pare că trimit și „artificii". Sunt la granița cu Ucraina si se prea poate să ajungă la noi.
  • +7 (7 voturi)    
    Acum si englezii il trag de urechi pe CretiPonta (Joi, 28 august 2014, 16:42)

    Matrafirefox [utilizator]

    "You can fool some of the people some of the time", dar pana la urma tot se prind ca esti o lichea comunista bai Ponta.
  • +8 (8 voturi)    
    mda (Joi, 28 august 2014, 16:43)

    MihaiDragan [anonim]

    Mai pe romaneste "V-ati facut-o cu mana voastra, ce vreti de la noi?".
  • +10 (10 voturi)    
    asa si wtf (Joi, 28 august 2014, 16:44)

    biped [utilizator]

    nu mai poate Ponta de americani si englezi.El cu turcii,chinezii si coreeni din nord...adica un fel de maramureseni..asiatici ce mai...
  • +5 (5 voturi)    
    Au perfecta dreptate reprezentantii statelor din U (Joi, 28 august 2014, 17:30)

    CtrlShiftEsc [utilizator]

    Legiferarea este atributul Parlamentului. Executarea legii este atributul Guvernului. Si nu invers. OG sau OUG trebuie aprobate de Parlament. Este de neconceput sa se dea o OUG care sa fie temporara si sa nu mai poata fi aprobata de Parlament. CONSTITUTIA ROMANIEI: ART. 115 alin. (4) : "Guvernul poate adopta ordonanţe de urgenţă numai în situaţii extraordinare a căror reglementare nu poate fi amânată, având obligaţia de a motiva urgenţa în cuprinsul acestora.

    (5) Ordonanţa de urgenţă intră în vigoare numai după depunerea sa spre dezbatere în procedură de urgenţă la Camera competentă să fie sesizată şi după publicarea ei în Monitorul Oficial al României..."

    Daca se incalca acest articol, avem un abuz in toata regula.
  • +4 (6 voturi)    
    asta vorbeste... (Joi, 28 august 2014, 17:54)

    liviu_ [utilizator]

    o tara care e orice numai democrata nu...
  • -4 (6 voturi)    
    ... (Joi, 28 august 2014, 19:16)

    vitan.sandu [utilizator]

    Cata ipocrizie la nivel statal!. Aceleasi ambasade care, la suspendarea presedintelui, nu acordau nici un credit Parlamentului Romaniei, urla acum ca numai Parlamentul poate legifera. Atunci era buna CC, acum Parlamentul. Daca ar durea ipocrizia, s-ar auzi multe urlete (de durere) dinspre aceste ambasade.
  • +2 (2 voturi)    
    Zbigniew Herbert (Joi, 28 august 2014, 22:48)

    marius v [utilizator]

    a spus "Șobolanul a devenit monedă de schimb". Problema nu este că s-a legiferat traseismul, ci că a devenit unanim recunoscută, acceptată și chiar promovată imoralitatea omului politic. Iar mai departe, că se vor găsi proști care să voteze așa cum îi îndeamnă traseiștii.