Victor Ponta: La un moment dat, poate fi indeplinit obiectivul de unitate nationala cu Republica Moldova

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 25 august 2014, 13:24 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, luni, ca obiectivul strategic al Romaniei este de grabire a procesului de aderare a Republicii Moldova la Uniunea Europeana, precizand ca dupa acest moment, "la un moment dat", prin vointa comuna, poate fi indeplinit si obiectivul de unitate nationala, potrivit Agerpres.

Ponta a anuntat ca, de cand a devenit prim-ministru, Romania a facut o serie de "gesturi concrete" in relatia cu Republica Moldova, gesturi care sa reflecte 'obligatia fundamentala' de a oferi sprijin pentru Chisinau in ceea ce priveste dezvoltarea institutiilor democratice, dezvoltarea economica si integrarea in UE a acestui stat.

"Toate aceste lucruri concrete cred ca au pentru populatia Republicii Moldova un impact mult mai mare decat declaratiile frumoase, dar care nu le-au folosit foarte mult in ultimii 20 de ani, si cred ca obiectivul strategic al Romaniei in perioada imediat urmatoare este grabirea procesului de aderare a Moldovei la Uniunea Europeana, dupa care, la un moment dat, prin vointa oamenilor aflati pe ambele maluri ale Prutului, atunci putem sa indeplinim si obiectivul de unitate nationala, dar acum important este sa sprijinim Moldova sa se integreze in UE cat mai repede", a spus Ponta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2489 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    asta-i încurajator în România (Luni, 25 august 2014, 13:40)

    stefan2008 [utilizator]

    că până și comuniștii afișează mesaje unionist și pro-occidentale.
    O sa moară de ciudă trolii rușilor :))
  • -2 (4 voturi)    
    sigur (Luni, 25 august 2014, 13:45)

    e.o. [utilizator]

    La fel de bine ca "unitatea nationala" a Ardealului și a Banatului cu Imperiul Habsburgic sau cu Ungaria.

    Deja mă întreb dacă și în somn minte fără efort.
  • +8 (8 voturi)    
    :)) (Luni, 25 august 2014, 13:47)

    I [utilizator]

    o declaratie asa... pentru alegeri.
  • +5 (5 voturi)    
    dottore il copiaza pe base (Luni, 25 august 2014, 15:11)

    nash pandelica [utilizator]

    va fi dottore continuatorul lui base ?! :))
    a zis'o p'a cu bazele nato, acum reunificarea cu moldova...
    despre ultima, zicea ca base a zbarcit, ca mai rau intarate spiritele..
    acum, a prelut'o fara ezitare.

    daca o mai da si cu independentza justitiei, si'a insusi complet programul lui base, mai ceva ca monica macovei. :))))

    si ii mai acuza pe catindatii dreptei c'ar fi epigonii lui base, cand este plagiatorul lui base ! :)
  • +3 (3 voturi)    
    Iar minciuni electorale de la mincinosul sef (Luni, 25 august 2014, 15:14)

    Matrafirefox [utilizator]

    Il mai crede oare cineva pe acest maimutoi?
  • +3 (3 voturi)    
    cat rau poate sa faca... (Luni, 25 august 2014, 15:24)

    barba-neagra [utilizator]

    Declaratia premierului este de bun augur. Cat de rau a putut sa faca aceeasi idee promovata de Presedinte...
    Este o mare diferenta! Cand Basescu spune ceva e groaznic, face rau atat guvernului moldovenesc, cat si poporului de peste Prut. Dar, daca avem in fata un copy-paste marca Miki, e cu totul altceva: se insenineaza, se descretesc fruntile, se infratesc oamenii: intrati in UE si ne unim.
    PS nu uitati sa ma votati ca presedinte al Romaniei.

    Astept reactia guvernului de la Chisinau.
  • +4 (4 voturi)    
    Ponta, acelasi smecheras de pe imas (Luni, 25 august 2014, 16:05)

    Nenea Iancu [utilizator]

    Asta e din ciclul, dragi prostovani, nu disperati, la un moment dat, orice problema poate fi rezolvata. Dati-mi votul si o sa am eu grija sa va rezolv problemele. Vreti Unire? Cu mine presedinta se rezolva la un moment dat. Vreti NATO? Minunat, atunci vrem NATO cu totii, se rezolva, ce naiba. Vreti crestere economica, bani moca, investitii, autostrazi? Mare lucru. Se rezolva tot. Ah... nu dau detalii? Pai intrebati-l pe premierul Ponta, acum v-a raspuns candidatul la prezidentiale. Pardon!