Stenograma interceptare telefonica Victor Ponta - Dorin Cocos: Da, domnu' director! Ordonati!

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 august 2014, 11:10 Actualitate | Esenţial


Ziarista Sorina Matei a publicat vineri pe blogul ei o interceptare telefonica a unei convorbiri intre Dorin Cocos si o persoana care raspunde la numarul de telefon al lui Victor Ponta, datata 16 iulie 2008, in perioada in care actualul prim ministru era vicepresedinte si deputat al PSD.

Interceptarea a fost facuta in dosarul Alro. Potrivit Sorinei Matei, Victor Ponta se afla in acea zi la Sibiu, unde urma sa participe la un raliu.

La acea vreme, Dorin Cocos era casatorit cu Elena Udrea, potrivit sursei citate.

Iata mai jos stenograma, prezentata de site-ul Reporter Virtual:

Victor Ponta: "Da, domnu' director!

Dorin Cocos: "Domnu' presedinte (Ponta era presedinte al TSD, n.r.), ce faci?"

Victor Ponta: "Ordonati! Sunt la Sibiu"

Dorin Cocos: "Poate il suni si tu pe asociatul tau, spune-i ca din nou i s-a trimis chestia aia. Poate de data asta o trimite cum trebuie"

Victor Ponta: "E plecat in Austria. Cand se intoarce"

Dorin Cocos: "Te rog io..."

Victor Ponta: "Eu il rog, dar te rog si pe tine sa te duci sa dati o mana..."

Dorin Cocos: "Dam o mana, dar uite, spune-i ca am acuma nevoie de chestia aia"

Victor Ponta: "Io ii spun, dar vreau sa te duci sa-i spui si tu"

Dorin Cocos: "Ii spun si eu, dar..."

Victor Ponta: "Ca eu i-am spus si... A fost atat de reticent incat n-am inteles care e problema, stii?"

Dorin Cocos: "Da ma! OK!"

Victor Ponta: "Si mama cum m-a injurat el pe mine, la mine in birou si nu stiu ce ... Deci te rog eu ... Hai sa o rezolvi si tu!"






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















36249 vizualizari

  • +52 (70 voturi)    
    /// (Vineri, 22 august 2014, 11:24)

    hmara [utilizator]

    Si pe asta il vor presedinte asistatii social, pensionarii, betivii , delicventii si analfabetii.
    Ce cosmar traim.
    • -20 (36 voturi)    
      Inregistrarea Ponta - Cocos nu zice nimic! (Vineri, 22 august 2014, 12:59)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Asemenea inregistrari cu aer usor misterios, deoarece nu stii exact despre ce discuta personajele aflate in dilog telefonic, pot fi scoase din arhive despre aproape toti romanii, ce sa mai discutam de oamenii politici si afaceristi care au astfel de convorbiri mai des decit lunar.

      Dialogul din 16 Iulie 2008 intre Dorin Cocos si Victor Ponta este irelevant pina la decizia justitiei ca intr-adevar a fost parte integranta la comiterea unei infractiuni.
      • +7 (13 voturi)    
        da sigur (Vineri, 22 august 2014, 16:02)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        daca in locul lui Ponta se afla Basescu probabil ca urma o ancheta parlamentara
    • -7 (13 voturi)    
      Dilema (Vineri, 22 august 2014, 14:49)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Ar fi un cosmar mai mitile sa avem presedinta pe fosta sotie a ceelululat? Cel putin asa sustine presedintele.
      • +2 (4 voturi)    
        De acord (Vineri, 22 august 2014, 17:32)

        somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        da' nu cred ca are vreo sansa. Nici sa intre in turul 2.
    • +5 (7 voturi)    
      anal fabetii (Vineri, 22 august 2014, 15:12)

      ingcos [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Astia sunt cei mai multi si nu avem nici o sansa si asta pentru ca gandesc anal.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 22 august 2014, 18:15)

        Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui ingcos

        Nu sunt mai mulți , doar ca sunt mai prezenți la vot! Dacă ar fi prezenta la vot de min. 60% nu ar mai cîștiga stinga alegerile... Never!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Nimic anormal (Vineri, 22 august 2014, 16:56)

      Pop1 [utilizator] i-a raspuns lui hmara

      Sunt doi baeti care vorbesc despre cum sa se ajute la carat mobila si batut covoare ...
      Poate fi chiar un dialog spumos intr o reclama la bere ...
      Ca sa nu mai vorbesc ca dictatorul Base i a fortat sa vorbeasca astfel ...
  • -28 (36 voturi)    
    ... (Vineri, 22 august 2014, 11:31)

    klaudyuxxx [utilizator]

    neinteresant
  • +39 (43 voturi)    
    Asociatu reticent degraba injuratoriu... (Vineri, 22 august 2014, 11:32)

    seb_h [utilizator]

    Dorin Cocos: "Poate il suni si tu pe asociatul tau, spune-i ca din nou i s-a trimis chestia aia. Poate de data asta o trimite cum trebuie"

    Victor Ponta: "E plecat in Austria. Cand se intoarce"

    Dorin Cocos: "Te rog io..."

    Victor Ponta: "Eu il rog, dar te rog si pe tine sa te duci sa dati o mana..."

    Dan Shova=asociatul, o sursa inepuizabila de prostie... dati-i o mana de ajutor!
  • -5 (35 voturi)    
    ALRO (Vineri, 22 august 2014, 12:07)

    Nevermind [utilizator]

    Misto dosarul asta, ca face legatura intre jivinele din tot spectrul politic, inclusiv mult prea curatul base. S-au gasit interceptarile ala "pierdute"? Chiar... mai exista dosarul asta sau celeritatea a fost doar in ingroparea lui, nu si in judecare?

    A ajuns sa fie hilar... Mai ieri antena 3 dadea stenograme din dosar si era tacere pe la media "neaservita", azi o face sorina si deontologii de la antene au batista pe tambal :D Asta este un motiv pentru care niciun post nu trebuie sa dispara, indiferent de culoarea politica - a3, b1, rtv, realitatea, etc.
    • +8 (14 voturi)    
      Proportii (Vineri, 22 august 2014, 14:29)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Hai, rationeaza si matale, chiar daca te dai un PSD-ist obiectiv.

      Oricat de proaste emisiuni are B1 (in general mai multe emisiuni proaste decat bune) nu se compara cu a3, unde apar chiar niste interlopi pe ecran.
      • -1 (9 voturi)    
        nu mai face proiectii pe altii, pls (Vineri, 22 august 2014, 16:56)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        Rationeaza un pic si vezi ce am spus. Era vorba de dezvaluiri, nu de emisiuni. Mi se falfaie atat timp cat functioneaza.

        Asa scarba-mi faceti astia pentru care daca nu esti cu unul, esti CLAR cu celalalt. Fara sa fiti auto-arondati la un licurici, nu puteti sa traiti cu voi.

        Ati ajuns in stare sa negati ORICE vine din cealalta tabara ca sursa, fie si 1+1=2. Jenibil.

        psd-ist de dreapta (a nu se confunda cu pmppdlplm) inca n-am vazut, dar daca asa ma eticheteaza mancurtii... aia e... ma pun pe plans in hohote.
        • +2 (4 voturi)    
          Tocmai asta (Vineri, 22 august 2014, 17:29)

          somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          mi se pare ciudat la unii ca voi (Gica-contra de pe aici). Se vede clar din cateva comentarii ca stati bine cu rationamentele, dar cand e de combatut pe baza agendei n-aveti ce face, "daca-i ordin, cu placere".
          • 0 (4 voturi)    
            serios? (Sâmbătă, 23 august 2014, 0:26)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui somesanu

            Ce am zis sa para a ordin? Exceptand cazul in care orice-ti "ataca" licuriciul preferat, este la ordin. Apropo de argumente... da da da...
  • +22 (30 voturi)    
    pisicutul la apel. (Vineri, 22 august 2014, 12:10)

    ouyang [utilizator]

    se simte din vorbe cum nu s-ar manji direct. e destul doar sa faca conexiunea.
  • +28 (34 voturi)    
    Totul e clar in discutie... (Vineri, 22 august 2014, 12:21)

    Johanis [utilizator]

    Doi prieteni care doresc sa bea o bere cu o a treia persoana. Nimic ilegal, totul e transparent. Si romanu' voteaza pentru un viitor sigur. E foarte sigur ca in Romania nu mai e niciun viitor. Discutii precum aceasta cred ca poarta toti politicienii, poate cu mici exceptii.
  • +15 (27 voturi)    
    Udrea si Ponta faceau afaceri ..si poate fac inca (Vineri, 22 august 2014, 12:41)

    mirceacr [utilizator]

    Nu este nici o noutate ca Udrea si Ponta faceau afaceri si poate mai fac inca ...sau au lasat-o mai moale ..data fiind situatia
    Au fost vazuti la diverse mese si restaurante.

    La momentul acestor discutii, Udrea era inca casatorita cu Dorin Cocos. Deci inregistrarea il are in vizor in mod direct pe Ponta si indirect pe Udrea.
  • +7 (19 voturi)    
    Cocos (Vineri, 22 august 2014, 12:58)

    Xorxe [utilizator]

    Cum puteti sa spuneti ca intre ce facea dl. Cocos si dna. Udrea pe atunci era vreo legatura? Vai de mine. Doar au si divortat intre timp. Nepotrivire de caracter. Ea avea caracter, el nu. Unde mai punem ca avea si rezistenta fizica deosebita.
    Io chiar nu-s misogin si nici nu sunt pentru invinovatirea prin asociere, dar daca asa ceva nu arata cel putin ca intre Udrea si Ponta exista ceva mai multa istorie comuna decat rafuielile de la gard, s-avem pardon.
    • +1 (7 voturi)    
      :)) (Vineri, 22 august 2014, 15:49)

      corvus coraX [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      Avea prea multă rezistență fizică pentru doar un cocoș...
  • -15 (29 voturi)    
    Din aceasta inregistrare (Vineri, 22 august 2014, 13:01)

    adi_69 [utilizator]

    reiese ca Ponta i-a dat cu flit lui Cocos. E adevarat politicos, dar tot flit ramane.
    Asa ca asteptam altceva mai tare, ca asta e fasaita tare.
    • +9 (13 voturi)    
      Ordonati! (Vineri, 22 august 2014, 15:03)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui adi_69

      e flit total.
  • +4 (4 voturi)    
    punct ochit (Vineri, 22 august 2014, 14:00)

    barba-neagra [utilizator]

    Asta apropos de comentariul acid al dlui Tapalaga?
    • +1 (1 vot)    
      Contrazice asta cu ceva? (Sâmbătă, 23 august 2014, 12:27)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui barba-neagra

      as zice ca vine sa intareasca spusele lui Tapalaga (daca era nevoie)

      Nu inteleg de ce e insa o surpriza ca mafiile se intretaie... asta se vede imediat.
  • -9 (15 voturi)    
    Deontoloaga (Vineri, 22 august 2014, 14:27)

    nutzy spaima revolutiei [utilizator]

    Ce repede publica basista asta isterica orice primeste de la papagali
  • -5 (13 voturi)    
    curiozitate (Vineri, 22 august 2014, 14:59)

    vadin [utilizator]

    stau si ma intreb, ce o fi vrut sa spuna Zeus cand a zis: nutzica este rezistenta ??!!!
    o sa vrea sa ne faca pe toti ??!!!
    lui pontash i-a zis de fapt ca-l intrece in orice competitie !!! si sigur aici are dreptate !!!
  • -3 (7 voturi)    
    Pur si simplu (Vineri, 22 august 2014, 15:18)

    flyngangel [utilizator]

    Imi e mie rusine pentru el..


    Si multa scarba!!
  • +4 (4 voturi)    
    ramane cum am vorbit: (Vineri, 22 august 2014, 18:38)

    Un Anarhist Moderat [anonim]

    aceeasi mizerie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    soricelul ponta (Luni, 25 august 2014, 13:16)

    revo [utilizator]

    Ce pisicut! E soricel in toata regula: injurat, neascultat, neluat in seama de nimeni. Trepadus a fost, trepadus o sa moara.