​Exclusiv

Guvernul Ponta a crescut de 6 ori fondurile alocate ambulantelor private din Bucuresti

de V. Mixich     HotNews.ro
Joi, 14 august 2014, 9:48 Actualitate | Esenţial


Serviciul de Ambulanta
Foto: AGERPRES
Au trecut doar doi ani şi jumătate de când Raed Arafat demisiona de la Ministerul Sănătăţii, acuzând guvernul Boc că doreşte privatizarea sistemului de urgenţă. Astăzi, guvernul Ponta a mărit de 6 ori valoarea contractelor încheiate între stat şi firmele private de ambulanţă din Bucureşti.

Două companii de bodyguarzi sunt printre cele mai câştigate. Bucureştiul nu este singurul oraş mare unde firmele de ambulanţe private vor putea accesa mai multe fonduri publice.


11.758.664 de lei este valoarea totală a contractelor încheiate în 2014 de Casa de Asigurări de Sănătate Bucureşti cu cele şase firme private care operează ambulanţe în capitală. Faţă de 2013 suma este, la acelaşi număr de firme private implicate, de 6,6 ori mai mare. "Faţă de anul trecut a crescut simţitor bugetul", a explicat, pentru HotNews, Gheorghe Iana, directorul Casei de Asigurări de Sănătate Bucureşti. "Firmele private care au venit cu mai multe maşini beneficiază de această creştere de buget".

Cele mai mari creşteri au fost obţinute de compania SC Scorseze Ambulanţă Privată – de nouă ori mai mulţi bani faţă de nivelul din 2013. Proprietarii acestei firme, Lucian Mursez şi Viorel Bucur, deţin şi compania de bodyguarzi Scorseze Security şi o firmă de detectivi particulari. Companiile lor sunt, după cum scria Cătălin Tolontan, “posesoare ale unor contracte uriaşe cu statul, atât în guvernarea PSD, cât şi în cea PDL”. Firmele lui Mursez se ocupă printre altele de paza metroului bucureştean.

Şi clinica Nicomed a obţinut o creştere de aproape nouă ori mai mare faţă de anul trecut. Nicomed este condusă de dr. Aurelia Radu şi dr. Corneliu Niculescu şi a avut în 2013 o cifră de afaceri de 533.000 de Euro. În ultima jumătate a acestui an ambulanţele Nicomed vor putea deconta de la stat până în 581.253 de Euro pentru servicii oferite de ambulanţele sale private.

Ambulanţa BGS Medical Unit primeşte acces la de şase ori mai multe fonduri publice faţă de anul trecut. Familia Bogdan Oprea, care deţine şi compania de bodyguarzi BGS, este cea care controlează această firmă de ambulanţe cu potenţialul de a produce, doar în ultimele şase luni ale lui 2014, aproape 850.000 de Euro din contractul cu statul. În urmă cu 5 ani, împotriva lui Bogdan Oprea a fost începută urmărirea penală ca urmare a implicării sale într-o încăierare într-un mall bucureştean între angajaţii firmei sale şi un clan interlop.

Contractul dintre Clinica Medicală Hipocrat şi Casa de Asigurări de Sănătate Bucureşti este de opt ori mai mare faţă de anul precedent. Afacerea este deţinută de doi irakieni, Nabil Sheakhel şi Shekhel Nawshar. Valoarea contractului poate ajunge până la 860.000 de euro doar pentru ultima jumătate a acestui an.

Criteriile în funcţie de care s-au făcut contractările au ţinut cont de dotarea şi personalul firmelor interesate. "Dacă anul trecut au venit cu o singură ambulanţă, au primit un punctaj. Dacă anul acesta au venit cu şase, au primit un punctaj mai mare", a declarat Gheorghe Iana.

La nivelul României creşterea acordată companiilor private de ambulanţă este cu 61% mai mare faţă de anul anterior, judeţul Cluj şi Constanţa numărându-se printre regiunile unde au apărut suplimentări de fonduri. Asta în timp ce, conform mai multor declaraţii din rândul ambulanţierilor, în Bucureşti personalul de pe ambulanţele de stat este cu 40% mai mic decât ar fi necesar. Anul trecut, Ministerul de Finanţe a eliminat complet 688 de posturi (şoferi şi asistente medicale) din zona ambulanţelor de stat, invocând lipsa de fonduri.

Ambulanţele private au dreptul să intervină doar în cazul urgenţelor de cod verde, care nu pun în pericol viaţa pacientului şi care nu necesită spitalizare. Ele oferă mai degrabă consultaţii la domiciliu decât intervenţii de urgenţă. Serviciile fiind derulate în cadrul contractului cu Casa de Asigurări de Sănătate, pacienţii nu trebuie să plătească nimic în plus. CNAS poate contracta doar ambulanţe private, întreg sistemul de stat de ambulanţe fiind în subordinea Ministerului Sănătăţii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6817 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Votati! (Joi, 14 august 2014, 9:56)

    DaniAndi [utilizator]

    Nu uitati sa-l votati pe Mickey daca vreti ca astfel de lucruri sa continue!
    • -8 (16 voturi)    
      hehe (Joi, 14 august 2014, 11:11)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui DaniAndi

      Pun pariu că ai fi scris același lucru dacă titlul articolului era „Guvernul Ponta a scăzut de 6 ori fondurile alocate ambulantelor private din Bucuresti”.
  • +17 (17 voturi)    
    Daca nu ai contract pagubos cu statul, (Joi, 14 august 2014, 10:07)

    Matrafirefox [utilizator]

    esti un mare fraier.

    Asta e Romania lui Ponta si il doare fix in pix de Romania.
  • +15 (15 voturi)    
    acum nu mai iese nimeni in strada (Joi, 14 august 2014, 10:17)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    evident
    • +6 (6 voturi)    
      nu (Joi, 14 august 2014, 10:49)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      ca arafatu nu mai zice nimic acum de ambulantele private. daca nu zice arafat nici lumea nu iese in strada.
      asta este unul din numeroasele exemple de manipulare ordinara la care s-a pretat usl-ul cu ajutorul populistului arafat. iar tugulanii au pus botul iesind in strada.
      pe pariu ca aceasta stire nu mai este tocata marunt la altrine? daca venea de la base sa vezi motive de iesit iar la "plimbare" si dat cu sutul in femei.
      asa, este o banala stire.
      evoque@comp, unde sunteti sa criticati iar burghezii care primesc bani de la stat? :)
      • 0 (2 voturi)    
        ambulanțele de la anumită (Joi, 14 august 2014, 11:51)

        marga 2 [anonim] i-a raspuns lui sucaa

        firmă privată,cum este cea de la Spitalul Pelican din Oradea NU AU VOIE SĂ FOLOSEASCA GIROFARUL și nu primește nicio subvenție de la stat.
        Ponta are grijă numai de cei de la București,acolo vrea să aibă mulți votanți știind că în Ardeal nu este iubit, cu toate eforturile lui Kelemen Hunor de a-l sprijini.
        Rușine Ponta,Arafat !
        Unde sînt acei demonstranți din iarna lui 2012,care au protestat ? Acum de ce nu ies în stradă ?
        Se pare că nu-i mai plătește numeni.
  • +10 (10 voturi)    
    a marit fondurile (Joi, 14 august 2014, 10:19)

    misa2002_2006 [utilizator]

    pt ca se asteapta sa se imbolnaveasca multa lume dupa tot ce va vota el si guvernul lui de puscariabili..
    pana la alegeri, asta ne termina pe toti!
    o sa ajungem sa vb singuri pe strada..
  • +16 (16 voturi)    
    asta e de fapt, un lucru bun. (Joi, 14 august 2014, 10:19)

    dr_bear [anonim]

    Aceasta veste e una din cele foarte putine bune care vine dinspre guvernul Tonta.
    Am lucrat candva ca medic pe una din aceste ambulante, asa ca pot explica si de ce.
    1) Urgentele de cod "verde" sunt acele urgente la care ambulanta vine in "6 ore", Daca nu ai cum ajunge la spital, vomiti si ai diaree, ai nevoie de un medic care sa vina in miez de noapte sa-ti faca o injectie. Din pacate, pana cand ajunge...te-ai facut cat de cat mai bine singur. Cu cat mai multe masini implicate in acest proces, cu atat mai bine.
    2) Masinile folosite de ambulantele private sunt mai noi, mai dotate, trusa de medicamente este in permanent innoita (inclusiv se arunca medicamentele expirate)
    3) banii prezentati in articol sunt, un plafon al contractului. Ei vor fi incasati pe masura ce firmele deconteaza. Deconturile se fac pe fiecare caz in parte si sunt verificate de CNAS la sange. (de multe ori se refuza decontul! chiar daca actul medical s-a facut).
    4) Medicii de pe aceste ambulante sunt platiti decent, la timp si in marea lor majoritate nu pretind spaga. Unde am lucrat eu era un cod foarte strict in aceasta prvinta. Plata e decenta, undeva la 15-18 lei/ora. O garda de 24h aduce cam 350-400 de lei. Daca face una la trei zile, castiga in medie 3500-4000 de lei pe luna. Sunt medici tineri, la inceput de drum, e decent.
    5) Criteriile de angajare sunt strict legate de performante si calitatea serviciilor. Ai gresit grav? Zbori. Ai fost arogant, nesimtit? Zbori ,samd.
    6) Un numar mai mare de ambulante pe urgente "verzi" salveaza vieti! Codul urgentei este stabilit telefonic, dar de multe ori, ajuns la caz, descoperi ca durerea din capul pieptului, ce semana a ulcer la telefon, era de fapt infarct miocardic. Mi s-a intamplat foarte des, cam o data pe garda.
    7) In afara de magraoni si faraoni, care abuzeaza de sistem, restul de 70% sunt oameni care chiar au nevoie si nu pot ajunge la spital. Batrani singuri,Mame cu copii foarte mici,etc.
    • +5 (5 voturi)    
      asa e, nimeni nu te contrazice (Joi, 14 august 2014, 12:44)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui dr_bear

      nici macar dl Mixich.
      problema semnalata e ipocrizia:
      ca atunci cand a vrut Boc sa faca acelasi lucru, s-a revoltat Arafatu' si Ponta a scos oamenii in strada.
      deci intrebare de baraj: acum Arafatu' de ce nu se mai rascoala? din cauza ca intre timp a ajums secretar de stat in MS? ca alte diferente nu-s.
  • +15 (15 voturi)    
    Pai asta si merita poporul (Joi, 14 august 2014, 10:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cind a vrut Baselu sistem privat de sanatate, a iesit Arafat urlind ca dictatoru ne vinde si ne falimenteaza smurdu'. Acuma, cind Ponta face lucrul asta, totul e bine si frumos, si la vara cald.

    Atit timp cit publicul uslamist, majoritar la votare, crede pe cuvint tot ce aude la antena3, alde Ponta de ce nu si-ar face de cap? Asha popor, asha conducatori.
    • +2 (2 voturi)    
      Da, interesanta coabitare! (Joi, 14 august 2014, 14:25)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Basescu isi finalizeaza proiectele de suflet prin PSD!
      • +1 (3 voturi)    
        Nici macar (Joi, 14 august 2014, 16:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

        basescu avea o reforma unitara a serviciilor de sanatate, cu privati, cu concurenta. Acu doar se dau contracte punctual la prietenii politici, fara nici o concurenta.
        • +1 (1 vot)    
          Daaa, reforma unitara... (Vineri, 15 august 2014, 11:49)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          sa nu uitam ca astia care iau fondurile sunt de fapt sprijinitorii lui Basescu. Se vad firele...
          • 0 (0 voturi)    
            Adicatelea (Luni, 18 august 2014, 12:06)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dbdb

            Adica Ponta e atit de dobitoc incit face licitatii trucate cu cinstigatorii in tabara dictatorului? Ca nu pricep?
  • -3 (3 voturi)    
    informatie eronata! (Joi, 14 august 2014, 10:50)

    privat [anonim]

    Domnule Mixich, va rog sa va informati inainte de a scrie. Sau poate cu cifrele e mai greu..
  • -1 (1 vot)    
    Erau fonduri pt o ambulanta ,azi se promit 6 (Joi, 14 august 2014, 11:18)

    andreesanu [utilizator]

    Intre fondurile pt o ambulanta si promisiunea ca se vor....la,la,la 6 se chiama ca vor fi de 6 ori !!!:ha,ha ,ha.
    • +1 (1 vot)    
      Ai citit (Joi, 14 august 2014, 17:14)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      articolul pe sarite? Sau titlul si o fraza?
  • +2 (2 voturi)    
    Romania nu inseamna doar Bucuresti (Joi, 14 august 2014, 11:20)

    Si cu provincia cum ramane ? [anonim]

    Prioritatea guvernului ar trebui sa fie urgentele majore, care pun in pericol viata pacientului si dotarea sist de stat, mai ales in provincie.
    Din ce citesc in articol vad ca patronii acestor afaceri au un traiect profesional interesant, care nu are legatura cu medicina; bodygarzi, servicii de paza si protectie, detectivi particulari.
    Frapant este ca se investeste doar la nivel de Bucuresti; restul oamenilor din provincie pot sa-si faca linistiti testamentul. In provincie mori cu zile, serviciile UPU nu au dotari minime obligatorii iar medicii lucreaza cu '' mainile goale'' expusi unor riscuri profesionale majore.
    De asta batalia pt posturi, spitale- spagi este in Bucuresti. Pestele de la cap se impute.
    Pacat!!!
  • +2 (2 voturi)    
    probabil "investitii" pt campania electorala (Joi, 14 august 2014, 13:35)

    Luke1 [utilizator]

    ar fi interesant de vazut care vor fi firmele "castigatoare" ...
  • +1 (1 vot)    
    "Alesii" neamului... (Sâmbătă, 16 august 2014, 8:13)

    John M. [utilizator]

    si-au cumparat ambulante care sa-i duca la spitale in caz ca lesina in tribunale cand li se citesc sentintele cu executare !