Dan Voiculescu, la plecarea de la tribunal: Oameni complet nevinovati, peste 80 de ani, au fost tarati in acest proces criminal. Ccei care au facut asta vor trebui sa dea socoteala. De mine nu ma plang, eu o sa ma descurc oricum

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 august 2014, 22:29 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu a declarat marti seara, la iesirea de la Curtea de Apel, ca ii pare rau de faptul ca oameni "complet nevinovati", unii dintre ei peste 80 de ani, au fost "tarati" intr-un proces "criminal" doar pentru ca el trebuia sa fie condamnat.

"Pentru mine e o durere - e vorba de faptul ca oameni complet nevinovati, dintre care catia de peste 80 de ani, 70 de ani, care nu au avut niciodata nicio problema cu legea, au fost tarati in acest proces pentru ca trebuia sa fiu eu condamnata. Sunt niste oameni de o valoare extraordinara, as considera rechizitoriul acesta ca un fel de crima, a mancat niste ani din viata acestor oameni, stres enorm, si probabil ca mai devreme sau mai tarziu cei care au facut lucrurile astea vor trebui sa dea socoteala", a spus Dan Voiculescu.

El s-a declarat bucuros ca procesul s-a terminat si si-a exprimat speranta ca cei doi judecatori ai Curtii de Apel "vor aprecia corect lucrurile, asa cum au fost ele consemnate".

Intrebat de ce nu a mai pomenit nimic despre termenul "telepatie" in ultimul cuvant in fata judecatorilor, Dan Voiculescu a sustinut ca nu a dorit sa faca asta deoarece "nu reprezenta nimic nou, judecatorii stiau de telepatie, avocatii au vorbit de telepatie, nu am vrut sa ma mai repet".

Acesta i-a acuzat pr procurori ca au "mintit cu nerusinare" judecatorii.

"Cea mai mare preocupare a mea e legata de acesti oameni total nevinovati, care toata viata lor nu au facut decat sa munceasca cinstit. De mine nu ma plang, eu o sa ma descurc oricum. Problema care se pune e legata de ei, niste oameni nevinovati care nu meritau astfel de lucruri", a continuat fondatorul PC.

Intrebat de ziaristi de ce nu a afirmat in fata instantei, in ultimul sau cuvant, ca este nevinovat, Voiculescu a precizat ca acest lucru rezulta din faptul ca a facut apel.

Ziaristii l-au chestionat si cum apreciaza faptul ca Ministerul Agriculturii a solicitat marti mentinerea deciziei Tribunalului Bucuresti cu privire la latura civila, avand in vedere ca ministerul s-a constituit parte civila pentru recuperarea prejudiciului.

"Ministerul Agriculturii a facut o adresa catre tribunal in care scrie negru pe alb ca nu a avut o baza juridica ca se se constituie baza civila. Ori nu a avut baza juridica, ori vine si spune ca se constituie", a comentat scurt Voiculescu, dupa care s-a urcat in masina, fara a mai raspunde la intrebarile legate de decizia ministerului condus de presedintele PC, Daniel Constantin.



















4777 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Mare greseala ca l-au lasat sa plece... (Marţi, 5 august 2014, 22:42)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...la noapte va dizolva Antenele (sau se pare ca le va cumpara DDD) si va fugi din tara...
    • -8 (8 voturi)    
      la puscarie cu turnatorul Basescu (Miercuri, 6 august 2014, 1:30)

      AIKO100 [utilizator] i-a raspuns lui EU-74-RON

      Consider ca la puscarie trebuie sa ajunga de urgenta piratul turnator Basescu pentru toate infractiunile pe care le-a comis. Voiculescu nu are nici cea mai mica legatura cu acuzatiile care i se aduc.
      • +4 (4 voturi)    
        asa e (Miercuri, 6 august 2014, 2:01)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui AIKO100

        si tu nu ai nici cea mai mica legatura cu realitatea
  • +7 (7 voturi)    
    totusi (Marţi, 5 august 2014, 22:46)

    ws [utilizator]

    daca vor fi condamnati, voiculescu va fi vinovat de drama acelor oameni.

    pentru el au incalcat legea. in schimbul unor beneficii minore (de ex mencinicopschi a mers la cateva congrese pe banii lui voiculescu), ei i-au bagat in conturi lui voiculescu zeci de milioane.

    nu basescu (!?) va fi vinovat ca dr menci isi petrece batranetile la puscarie.

    ws
    • +1 (1 vot)    
      Absolut tot..... (Miercuri, 6 august 2014, 9:24)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui ws

      .... ceea ce a atins jigodia asta de Voiculescu....... se naruie , totul se murdareste, inclusiv Menci.....in rest , ce sa zic...??? A adunat la Latrinele alea toti psihopatii......a fact acolo , practic , o groapa de gunoi......absolut neecologica !!!!!! Gretos de tot.....
    • -1 (1 vot)    
      halal cercetatori (Miercuri, 6 august 2014, 9:49)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui ws

      Daca in tara asta nu se fura in halul in care s-a furat, poate erau si aparate de aer conditionat in salile de judecata si institutele de cercetare se dezvoltau cu cercetatori adevarati si nu cu academicieni de "renume mondial" de care numai ei si inca vreo doi mai stiu. Cercetatori "inocenti", dar pe care i-a dus mintea la imbogatire usoara pe spatele poporului...
  • +7 (7 voturi)    
    Propun (Marţi, 5 august 2014, 23:13)

    roman29 [utilizator]

    Si asa trebuie forta de munca ieftina pentru autostrazi. Detinutii Dan Voiculescu, baronii clasei politice, mafioti din fotbal plus alte domenii ar face o echipa pe cinste. Ar fi primul lucru productiv pe care-l face pentru tara asta
  • +7 (7 voturi)    
    Al Capone. (Marţi, 5 august 2014, 23:38)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Asta de orice ar fi condamnat este o evolutie pentru Romania. La fel ca Al Capone care a fost infundat pentru evaziune fiscala, nu pentru crimele comise ...
  • +8 (8 voturi)    
    Așa Varane, dă-i bătaie! (Marţi, 5 august 2014, 23:39)

    corvus coraX [utilizator]

    Întărâtă-i pe judecători, bagă bățu-n gard, oricum mai mult de 10 cu felicitări nu pot să-ți dea...
  • +1 (1 vot)    
    Bietii pensionari matrasiti de Varan! Oh,oh. (Miercuri, 6 august 2014, 14:22)

    Plagarus [utilizator]

    Varanul a fost descoperit de oamenii muncii si de pensionari in anul 1989.
    Saliva Varanului este deosebit de infectioasa, continand mai mult de 50 de tulpini de bacterii, dintre care A1,A2 si A3 sunt foarte septice.
    Slanga,slanga, slanga, slanga,
    Suna-n asfintit talanga,(pt.V.D.)