Proiect de cercetare unic in Romania: Reconstituirea istoriei romilor prin intermediul povestilor pastrate din tata in fiu

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2014, 19:44 Actualitate | Esenţial


O echipa de cercetatori de la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj-Napoca, specializati in istorie orala, demareaza un proiect unic in Romania, de reconstituire a istoriei romilor, informeaza Agerpres. Proiectul se numeste "Povestea nespusa. O istorie orala a romilor din Romania" si are o finantare de 750.000 euro din fonduri norvegiene. El se va derula de-a lungul a aproape 3 ani, timp in care vor fi realizate sute de interviuri, atat in tara, cat si in comunitati de romi din Europa.

Cercetarea "Povestea nespusa. O istorie orala a romilor din Romania" (The Untold Story. An Oral History of the Roma People in Romania) va fi realizata de Facultatea de Istorie si Filosofie din cadrul Universitatii Babes-Bolyai, de Institutul de Istorie Orala, in parteneriat cu Universitatea din Islanda.

Cercetatorii vor merge in comunitatile de romi pentru a gasi povesti pastrate din generatie in generatie, pe baza carora sa poata construi apoi o istorie. Lavinia Snejana Stan, coordonatorul proiectului, a declarat ca "avem niste teme mari si fiecare intervievator va merge si va dezvolta un dialog cu partenerul ales, prin urmare va fi un discurs construit in dialog, nu va fi un chestionar standard. Pentru ca povestea trebuie spusa, iar pe noi ne intereseaza sa vedem ce este relevant pentru persoanele respective, asa ca nu putem sa le impunem un anumit tip de intrebare", relateaza Agerpres.

Aceasta a precizat ca informatiile nu vor depasi ca granita de timp Primul Razboi Mondial. Va fi realizata si o istorie a meseriilor traditionale ale romilor, pentru ca cercetarea presupune o abordare si din perspectiva ocupatiilor specifice ale acestora, respectiv caldarari, zlatari, geambasi, lingurari.

Ovidiu Ghitta, decanul Facultatii de Istorie a UBB, a declarat ca "nu exista o asemenea abordare a istoriei comunitatilor de romi. Metoda istoriei orale este relativ noua la noi, foarte des folosita in ultima vreme la Cluj si poate fi o excelenta pista de aprofundare a acestei istorii, care se lasa greu dezvaluita, lipsind instrumentele clasice care ar putea sa ne ajute sa intram sa intram in profunzimile ei. Istoria istoriei orale cred ca este foarte indicata cand ne apropiem de comunitati care folosesc oralitatea prin excelenta", potrivit sursei citate.

Profesorul Gudmundur Halfdanarson, de la Universitatea din Islanda, a sustinut ca aceasta cercetare va fi realizata dintr-o perspectiva mai putin oficiala. "Comunitatea roma este o minoritate foarte importanta la nivelul Europei si fac si nu fac parte din viata noastra. Asa ca eu cred ca dandu-le acestor oameni o voce ii vom intelege mai bine. Este vorba despre a ne intelege istoria mai bine unii altora si prin ea sa ne apropiem", a explicat profesorul, citat de Agerpres.

Proiectul vizeaza realizarea a cel putin 600 de interviuri, atat pe suport audio, cat si video, care vor fi stocate intr-o arhiva care va constitui baza unui muzeu virtual al istoriei si culturii rome. De asemenea, cercetatorii vor avea obligatia de a publica cel putin un articol de specialitate, iar la final informatiile adunate si prelucrate se vor regasi in trei carti care vor fi publicate.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2361 vizualizari

  • +4 (16 voturi)    
    orala (Marţi, 29 iulie 2014, 19:57)

    thebblack [utilizator]

    Normal... ca sa le studiezi istoria scrisa, ar trebui inainte de toate sa stie sa scrie....
  • +1 (15 voturi)    
    "priect de cercetare.... (Marţi, 29 iulie 2014, 20:00)

    translativus [utilizator]

    ....unic" pe 750.000 de euroi !
    Asta da smcherie !
  • +3 (15 voturi)    
    bravo voua (Marţi, 29 iulie 2014, 20:04)

    eGerula [utilizator]

    Si dupa ce aflati de unde vin sa-i timiteti acolo :).
  • +4 (16 voturi)    
    Dragi ''cercetatori'' (Marţi, 29 iulie 2014, 20:06)

    romania_curata [utilizator]

    "Cercetatori'' cu ghilimele intrucat plecati din start cu stangul, sa nu zic prost, la drum...
    In toata istoria ROMANILOR stim de TIGANI, toata EUROPA ii numeste TIGANI, in procent de 99, 999 % ROMANII ar vota pentru revenirea la denumirea de TIGANI, iar voua v-au luat mintile niste amarati de ARGINTI ca sa ''scrieti'' tampenii verbale carora sa le dati 2 giruri;
    1. ACADEMIZAREA titulaturii de rrom, titularizare care prin confuzia si asocierea rrom-roman face rau tarii cat cele 2 conflagratii mondiale luate la un loc;
    2. Prin asumarea acestui ''proiect'' nu faceti decat sa atentati cu buna stiinta atat la bunul simt al romanilor cat si la distrugerea sistematica a istoriei romanilor.
    M-as mira sa aveti bunul simt si sa renuntati cat mai e posibil la acest proiect odios.
    Chiar sunteti asa de naivi sa credeti ca norvegienii ar da atatia bani moca fara sa stie impactul acestora cu 5-7 mutari inainte???
    • +4 (8 voturi)    
      ei, cine sa se gandeasca la consecinte?! (Marţi, 29 iulie 2014, 22:01)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      daca era vorba de 10-15 mii de E, pt care trebuie sa muncesti, hai sa mai zicem!
      dar daca iti pica spate sute de mii, pe daiboji, cum sa te mai gandesti la consecinte?!?

      poti sa redcatezi direct concluziile studiului, ca rromii au fost aici cu 60.000 de ani inainte de omul de neandertal!
  • +2 (10 voturi)    
    Astept cu interes (Marţi, 29 iulie 2014, 21:31)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    sa citesc raportul, cartea ce-o fi sa fie. Va dati seama ca aventurile baronului Münchhausen vor fi ceva de genul introducerea si intriga la ce o sa povesteasca tiganii. Numai prosti care sa dea bani sa asculte povestile lor sa fie! Hehe.... super tari norvegienii astia. Oare cetatenii norvegieni stiu pe ce se duc impozitele lor :))

    Imi si imaginez cum de fapt dacii nu au fost daci, ci "noi am fost aia, mancati-as ca stra-stra-stra tatuca meu ne-o povestit cum l-o ciordit el pe Traianus de o salba de aur" (si in chenar apare poza cu salba la gatul pirandei).

    Uffff... si tb sa astept 3 ani sa citesc povestile astea. Nu mai am rabdaaare... vreau ceva, un trailer, un foileton.
  • +1 (9 voturi)    
    Bani aruncati (Marţi, 29 iulie 2014, 21:49)

    graveyard_shift [utilizator]

    750.000 euro pentru 600 de interviuri. Pai asta se rezolva cu cateva nopti de cazare si diurna plus spaga pe langa 2-3 penitenciare. Cat despre cultura roma gasesti tot ce-ti trebuie in orice satra. Sau in Obor.
  • -1 (7 voturi)    
    da (Marţi, 29 iulie 2014, 22:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    sifonarea pe fata si fara vreo jena a saptesutecincizeci de mii de euro se numeste ''proiect de crecetare''. Daca ar fi stiut baronii GIO, ar fi facut si ei numeroase proiecte de astea. Mai stii, poate chiar fac.. Istoria tiganilor, ce subiect interesant, absolut potrivit pentru cercetare. Dar va fi cea orala, nu cea reala.
  • 0 (4 voturi)    
    Si cata incredere sa ai? (Miercuri, 30 iulie 2014, 7:55)

    BEDE [utilizator]

    Probabil ca nu mai multa decat in "Mein Kampf". Poate ca ar fi corect sa fie numita "Ihre Kampf", pt ca tot se vrea un fel de epopee nationalista. Or sa minta tiganii cum le vine lor mai bine.
    Doresc acesti cercetatori si cei care-i sponsorizeaza sa-i unileasca pe romani cu povestile tziganilor? Tare mi-e teama ca da.
  • 0 (2 voturi)    
    Cati hateri (Miercuri, 30 iulie 2014, 16:48)

    epishebe [utilizator]

    Eu una sunt foarte interesata de proiectul respectiv, o sa il urmaresc.

    Pe langa asta, ma surprinde numarul de comentarii cinice la acest articol. Toti pareti convinsi ca este o pierdere de timp sa ii cunosti si intelegi.

    De parca daca ne prefacem ca nu exista vor disparea.

    Parerea mea este ca pasul 1 in rezolvarea oricarei probleme este intelegerea cauzei. In cazul rromilor/tiganilor, este nevoie de multa empatie pentru a le intelege cresterea si educatia si abia apoi ai sanse sa ii convingi sa aleaga alta cale, sa vorbesti cu ei pe limba lor.
    • 0 (2 voturi)    
      DACA .... (Miercuri, 30 iulie 2014, 21:06)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui epishebe

      si DOAR daca tolomacii aia de ''cercetatori'' ar fi inceput cu REdenumirea etniei ca TIGANI, ar fi fost primul semnal de CERCETARE!!!
      In alta ordine de idei, DACA am aduna TOTI banii sifonati pe asa zisele programe de ''intruziune'' a TIGANILOR s-ar strange minim vreun MILIARD de euro, bani ARHIsuficienti pentru un program de educare OBLIGATORIE a tiganilor pe 20 de ani; in acest mod peste 20 de ani ar aparea PRIMA generatie de TIGANI 100% alfabetizati si in urmatorii 20 de ani TOTI tiganii intre 40-6 ani ar fi ALFABETIZATI-EDUCATI,,,si PRACTIC ar fi rezolvata problema TIGANILOR!!!
      DE CITIT povesti MINCINOASE cu 750000 EURO,,,n-are valoare nici cat un sul de hartie igienica!!!