DOCUMENT Un raport european critica dur Oficiul pentru Combaterea Spalarii Banilor: Prea putine urmariri penale si condamnari in baza rapoartelor ONPCSB

de C.Z.     HotNews.ro
Marţi, 29 iulie 2014, 16:07 Actualitate | Esenţial


documente
(29 Iul 2014) PDF, 3MB
Oficiul National pentru Prevenirea si Combaterea Spalarii Banilor ar trebui sa faca o evaluare pentru a determina motivele pentru numarul redus de anchete, urmariri penale si condamnari pe baza rapoartelor analitice diseminate de catre ONPCSB celorlalte institutii competente, se arata intr-un raport emis, marti, la Strasbourg, de catre Consiliul Europei.

Raportul MONEYVA 2014, elaborat de Comitetul de experti al Consiliului Europei privind evaluarea masurilor de combatere a spalarii banilor si a finantarii terorismului al, critica dur ONPCSB, care este unitatea de informatii financiare (FIU) a Romaniei:

  • "Prezenta unui membru al Asociatiei Romane Bancilor (Bogdan-Mihai Martimof, in prezent - n.r.) in Consiliul de conducere al Unitatii de Informatii Financiare da nastere unor posibile conflicte de interese.
  • Resurse tehnice limitate disponibile la departamentul de analiza au impact asupra eficientei functiei de analiza a FIU.
  • Romania ar trebui sa ia serios in considerare daca Board-ul, cu organizarea si functiile sale curente, este necesar in cadrul general al FIU. Daca se ajunge la o decizie de a  mentine Consiliul, acesta nu ar trebui sa fie implicat in functiile operationale de baza ale FIU. Aceasta include functiile de primire, analiza, diseminare si cererile interne si internationale de informatii. Este deosebit de important ca resursele dedicate Consiliului sa nu distraga atentia de la resursele acodate unitatilor operationale ale FIU.
  • Daca autoritatile considera ca board-ul trebuie pastrat, acesta ar trebui sa-si asume responsabilitati de nivel mai inalt, cu rol mai larg de coordonare si supraveghere, eventual in contextul strategiei nationale de combatere a spalarii banilor a Romaniei. Acest lucru ar putea fi realizat prin crearea unui mecanism sau a unei structuri care sa reuneasca reprezentanti ai institutiilor implicate in domeniul combaterii spalarii banilor (cum ar fi unele dintre autoritatile reprezentate acum in Consiliu, dar, eventual, si alte institutii relevante).
  • (...) Componenta consiliului si numirea si revocarea membrilor consiliului ar trebui sa fie analizate cu atentie pentru a se asigura ca FIU are independenta operationala suficienta si ca nu apar conflicte de interese. Consiliul trebuie sa fie compus numai din reprezentanti care au un rol important in cooperarea si coordonarea problemelor de combatere a spalarii banilor si a finantarii terorismului.
  • Actualele functii operationale si analitice ale Consiliului ar putea fi atribuite, de exemplu, un comitet de analiza, care ar putea include seful Directiei de analiza si prelucrare a informatiei, sefii de departamente ale analizei financiare departamente, si, daca este cazul, seful FIU, care fac parte din personalul de specialitate cu expertiza corespunzatoare necesara pentru a indeplini aceste functii.
  • Numirea presedintelui FIU trebuie sa faca obiectul unei proceduri clar definite si transparente, care ar trebui, de asemenea, sa garanteze ca persoana selectata este independent si afiseaza inalte standarde profesionale, probitate si integritate.
  • Procedura de numire a membrilor consiliului ar trebui consolidata, pentru a se asigura ca, atunci cand apare un post vacant in cadrul Consiliului sa fie ocupat in termenul prevazut de lege.
  • Obligatia de a pastra confidentialitatea informatiilor unitatii financiare nationale de catre personalul FIU dupa ce inceteaza sa mai fie angajat la FIU ar trebui sa se aplice pe perioada nedefinita.
  • Ar trebui sa fie luate prioritar masuri pentru introducerea unor instrumente analitice adecvate si pentru a se asigura ca raportarea tranzactiior suspecte se efectueaza electronic de catre entitati raportoare, in special banci.
  • FIU ar trebui sa identifice problemele care pot avea impact asupra calitatii rapoartelor analitice si sa continue eforturile pentru a rezolva problema numarului de cazuri nesolutionate. Ar trebui sa ia in considerare efectuarea unei evaluari pentru a determina motivele pentru numarul redus de anchete, urmariri penale si condamnari pe baza rapoartelor analitice diseminate".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2341 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    pai in Romania nu se spala banii! (Marţi, 29 iulie 2014, 16:59)

    tofu [utilizator]

    Aproape toti sunt murdari, uitati-va in portofel!
    Cu deosebita consideratie,
    Functionarimea scarbita de pretentiile exagerate ale UE.
    • -3 (7 voturi)    
      Pai ar putea sa-nceapa cu Base... (Marţi, 29 iulie 2014, 17:21)

      EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      ...cica ar fi ceva material didactic...parca ceva terenuri cu Casuneanu, niscai case da-mi-o mie - o donez fetei - na-ti-o tie, ni NANAna, altii zic de depuneri de bani cu sacosa. Ar trece astia de la ONPCSB in fata DNA-ului in rapoartele MCV.
    • +5 (5 voturi)    
      dar sigur se spală creiere (Marţi, 29 iulie 2014, 18:01)

      epictet [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      Funcționărimea e mai mult incompetentă decât scârbită. Nu există pretenții exagerate, sunt numai niște directive ale unei instituții din care facem parte, directive ale căror prevederi sunt menite, printre altele, să ne ofere acele instrumente capabile să ajute la identificarea celor care comit infracțiuni și eventual la recuperarea prejudiciilor.
      ONPCSB este însă, la fel ca celelalte instituții, politizat prin numirile la vârf, deci incapabil să își asume rolul extrem de important în lupta cu criminalitatea organizată și corupția
  • -2 (4 voturi)    
    COUNCIL OF EUROPE (Marţi, 29 iulie 2014, 17:23)

    misa2002_2006 [utilizator]

    COMMITTEE OF EXPERTS ON THE EVALUATION OF ANTI-MONEY LAUNDERING MEASURES AND THE FINANCING OF TERRORISM (MONEYVAL)- am dori sa ne comunicati prin intermediul televiziunii romane cate dosare de spalare a banilor din UE au fost depuse si solutionate? Au, prin tarile voastre, la nimeni nu pute gura?
    Pentru ce sa mai cheltuim niste bani si sa mai dam niste decizii, daca dupa hotararea pedepsei, prin diverse artificii, acestea se reduc la nimic?
    Adica care este solutionarea COUNCIL OF EUROPE?
    UE am vrea sa stim de ce nu obligi guvernul roman, daca tot iti bagi nasul peste tot si-i dai inainte cu "recomandari" obligate, sa inceapa intai cu solutionarea nivelului salarial in tara asta si pe urma sa ai pretentii de marire a impozitelor, preturilor la carburanti si la kilowatt! Adica voi ati luat-o de la cur spre cap, de-ati ajuns la nivelul la care ati ajuns?
    UE..mi se pare mie sau bunele voastre intentii, sunt doar in cuvinte? Pana acum romanul nu a simtit decat jugul pus in jurul gatului.. nimic mai mult, nimic mai bun!
    va pricepeti la traducere?
    • +3 (3 voturi)    
      ne pricepem la traducere (Marţi, 29 iulie 2014, 18:14)

      epictet [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      dar nu prea ți-am mări leafa, de fapt nu te-am mai ține angajat la stat nici cu mâncarea ta de-acasă
    • +1 (1 vot)    
      multumesc celor care au dat unlike! (Miercuri, 30 iulie 2014, 12:38)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

      poate voua v-a crescut nivelul de trai si v-ati imbogatit in tot acest timp de la asa zisa revolutie incoace. si aveti niste locuri de munca sigure, bine platite si asigurari de sanatate si de viata...
      de-aia nu va place comentariul meu..
      eu nu am simtit decat jugul.. daca nu va place, nu mai cititi pe aici, sau macar tineti-va parerile in contradictoriu, ca nu aveti de unde sti (dc voi o duceti bine), cum o duc cei ce chiar muncesc, platesc toate impozitele la stat ...si abia fac fata cheltuielilor..
      UE este doar o jucarie a celor puternici pt a asupri tarile slabe, nu e o asuprire ca in sclavagism, este este o asuprire moderna.. si ca va place si ca nu va place, tb sa acceptati ca nimeni nu vine sa ne dea POMANA..
      toti vin cu interese..Romania nu mai produce nimic pt ca sa fie piata de desfacere a produselor celorlalte tari..si tot ce se numeste agricultura romaneasca zboara peste granita, pt ca UE e constienta ca e mai eco decat a lor..noi mancam turcisme si chinezisme..
      Romanica noastra e la jumuleala..
  • +1 (1 vot)    
    Intelligence financiar la '' dansii " ? (Miercuri, 30 iulie 2014, 5:19)

    Plagarus [utilizator]

    La sfârşitul anului 2013, numărul total al angajaților ONPCSB a fost de 93 de persoane !
    Bugetul ONPCSB, aprobat pentru anul 2013
    prin Legea bugetului de stat pe anul 2013, nr.5/2013 şi rectificat prin OG cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2013,nr.17/2013 si OUG cu privire la rectificarea bugetului de stat pe anul 2013,nr.99/2013 a fost in suma de 10.167.000 lei !
    Fonduri UE au fost slava Domnului.
    Proiectul HEMOLIA ( de ex) Hybrid Enhanced Money Laundering Intelligence, Investigation, Incrimination and Alerts finantat de C.E.perioada 2011- 2014, avand un buget de 4.361.954 EURO, cu suma de implementare pt. ONPCSB de 220.000 euro

    Din valoarea totală a sumelor transferate din țară în anul 2013,suma de 946.132.026 EURO a fost transferata catre paradisurile fiscale in timp ce sumele intrate in tara au venit din paradisuri fiscale, respectiv 476.506.805 EURO !!
    Persoanele fizice au transferat în țară,2.054.015.896 EURO.

    2014 - an greu ca-i si electoral si ar fi mult de lucru !!