Traian Basescu, dupa interdictiile la importuri impuse Chisinaului de Moscova: Romania si Polonia ar trebui sa gaseasca solutii de depozitare a productiei de fructe din aceasta toamna din Republica Moldova

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2014, 14:22 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, la plecarea spre reuniunea sefilor de stat din Europa Centrala si de Est care se desfasoara la Varsovia, ca urmeaza sa ridice "si problema Moldovei, care, asa cum ati vazut ieri, va trebui sa infrunte sanctiuni, prin interdictiile de la importuri de catre Federatia Rusa pentru vinuri, fructe, ceea ce constituia principalul motor de comert exterior in perioada de toamna pentru Republica Moldova. Din acest punct de vedere, va pot spune ca Uniunea Europeana a dublat cotele in regim duty-free, deci fara vama, cotele de fructe si vinuri pe care Moldova le poate exporta pe piata Uniunii Europene, insa ele sunt insuficiente pentru a acoperi nevoile de export ale Republicii Moldova. De aceea, probabil ca in regiune, si in principal Romania si Polonia, ar trebui sa gaseasca solutii de depozitare a productiei de fructe din aceasta toamna din Republica Moldova."

Seful statului a explicat ca acest lucru este necesar deoarece "marea problema pentru agricultorii moldoveni este lipsa capacitatilor de depozitare a fructelor. Va fi o problema pe care o voi ridica pentru a sprijini Republica Moldova si pentru a nu crea tensiuni intre agricultori si guvern, guvern care a avut optiunea de a semna Acordul de asociere. Mai mult, facilitatile care decurg din dublarea cotelor de fructe si vinuri pe piata Uniunii Europene intra in vigoare de la 1 octombrie, iar agricultorii moldoveni au nevoie de o solutie acum, cand incep recoltarea la fructe."








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2130 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    lipsa capacitatilor de depozitare (Marţi, 22 iulie 2014, 14:29)

    PARSOR [utilizator]

    Polonia nu stiu cum sta ; dar noi nu stam bine deloc.
    Pentru astia din tara ceva ganduri, ajutoare, etc.
    Grija pentru cetateanul roman ramane in baza cui?
    • -1 (1 vot)    
      precum vad tot a rusilor (Marţi, 22 iulie 2014, 16:02)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui PARSOR

      ca tot la romani se gandesc...
  • +3 (5 voturi)    
    Hai sa promovam vinurile moldovenesti (Marţi, 22 iulie 2014, 15:13)

    CatalinBanu [anonim]

    Sa facem o campanie: cumpara o sticla de vin din Rep Moldova pe luna.

    Decat sa luam alcoolul nostru diblu rafinat cu apa si miros de vin, mai bine il luam pe al lor.
  • -1 (5 voturi)    
    gargara basista (Marţi, 22 iulie 2014, 15:24)

    Gustav666 [utilizator]

    Capacitatile de depozitare a fructelor si legumelor in Romania sunt oricum insuficiente.
    Si cum toate cele care exista sunt private, cine plateste?
  • +1 (5 voturi)    
    Opaaa (Marţi, 22 iulie 2014, 15:24)

    Taras Bulba [utilizator]

    Trebuia sa inchida mama Rusia importurile din R.M. ca sa ne dam seama ca si noi, romanii, putem ajuta la dezvoltarea acesteia cumparand produse de la ei? Fructe, vinuri, cate si mai cate...

    Cat despre Polonia.....sa fim seriosi......arogantii polonezi nu dau doi lei pe R.M., noi chiar credem ca o sa le pese de ei?

    Iar romanasu' manelist......tot rahaturi cu sulfiti si "E"-uri din Occident o sa cumpere, nu-i bai......
    • +1 (5 voturi)    
      "noi, romanii" (Marţi, 22 iulie 2014, 15:40)

      Herodot [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Tu esti roman, ma? Mai curand sunt eu chinez decat tu roman!
    • 0 (2 voturi)    
      ia zi tu Vorosilov (Marţi, 22 iulie 2014, 16:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Rusii fac vinuri fara sulfiti?
      Dar haleala, haleala e cu E-uri sau fara?

      Manca-i-ar Putin de puritani si ecologisti ce sunt ei!
  • -3 (5 voturi)    
    ar trebui sa va procupe situiatia RO in 1 rind (Marţi, 22 iulie 2014, 15:50)

    linarel [utilizator]

    a fermierilor, producatorilor agricoli romani si abia apoi a altora .

    stiu ca e greu dar fiecare tara isi protejeaza economia proprie .... mai putin guvernantii din
    RO
    • +2 (4 voturi)    
      Republica Moldova e Romania (Marţi, 22 iulie 2014, 16:24)

      CatalinBanu [anonim] i-a raspuns lui linarel

      La fel cum si alte judete din Romania sunt.

      Nu cumpar doar romanesc, nu ma duc in vacanta doar in Romania, insa in multe decizii iau in considerare si provenienta (pe cat de corecta o fi ea). Ce ne costa sa punem pret si pe Republica Moldova?

      Ei au nevoie de noi mai mult decat avem noi de ei, si suntem obligati sa ii ajutam.
      • 0 (0 voturi)    
        Costa (Marţi, 22 iulie 2014, 18:16)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui CatalinBanu

        Costa bre, cum vrei sa ne dam fuduli cu produse moldovenesti? Nu stii ca romanului ii pute tot ce-i romanesc si, prin extensie, moldovenesc?