Consiliul Judetean Constanta transmite noi documente pentru a demonstra ca Nicusor Constantinescu nu poate fi adus in tara

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 15 iulie 2014, 10:35 Actualitate | Esenţial


Nicusor Constantinescu pe un pretins pat de spital in SUA
Foto: Arhiva personala
Consiliul Judetean Constanta a transmis, marti, noi documente medicale pentru a demonstra ca Nicusor Constantinescu nu poate fi adus in Romania, unul din documente fiind o scrisoare semnata de un medic roman care sustine ca seful CJ mai are nevoie de tratament si interventii chirurgicale, transmite Mediafax.

'Eu sunt medicul care il trateaza pe domnul Nicusor Constantinescu si el este in prezent in grija mea datorita conditiilor care ii ameninta viata. Domnul Nicusor Constantinescu necesita in continuare alte tratamente si interventii chirurgicale. In prezent, el nu este stabil medical sa calatoreasca pana cand problemele medicale prezente nu vor fi rezolvate", se arata intr-un document datat 11 iulie si semnat de catre Doru Paul, profesor asistent de medicina de la Centrul de Cancer Monter.

De asemenea, reprezentantii Consiliului Judetean Constanta au mai transmis si rezultatul unei tomografii computerizate de abdomen si pelvis, realizata in 10 iulie la Spitalul North Shore ¬ Long Island Sistemul de Sanatate Evreiesc.

Concluziile acestei tomografii sunt urmatoarele: ¬Glanda tiroida este cufundata. Nu exista andenopatii axilare, mediastinale sau hilare. Inima si pericardul sunt normale. Aorta toracica si principalele artere pulmonare sunt normale in diametru. Nu exista nicio efuziune pleurala. Ramificatiile traheo-bronhiale sunt evidente. Nu exista noduli pulmonari masa sau consolidare. Ficatul este normal ca marime si contur fara leziune focala. Nu exista dilatari biliare intra sau extra hepatice. Vena port este evidenta. Vezica biliara este plina de fluid. Splina, pancreasul si glandele suprarenale sunt normale. Rinichii s-au dezvoltat simetrical fara hidronefroza. Aorta abdominala este normala in diametru. Nu exista andenopatie retroperitonala, pelvica sau inghinala. Nu exista ascita. Abcesul abdominal anterior este identificat ca masurand 9.0 x 4.5 x 13.5 cm. Cateva bule de gaz au fost vazute in aceasta colectie. Intestinul subtire adiacent este aderent la aceasta colectie. Nu exista o obstructie a intestinului. Apendixul este normal. Exista o ingrosare a peretelui anterior al vezicii urinare care este de natura reactiva. Pacientul este in stare post radicala de prostatectomie. In zona operata nu se observa probleme. Structura osoasa vizualizata demonstreaza schimbari degenerative in ambele coapse. Ginecomastie bilaterala usoara este prezenta¬.

Reprezentantii CJ mai precizeaza ca si aceste documente sunt autentificate prin Apostila Conventiei de la Haga din 1961, Romania fiind stat semnatar al acestei Conventii din 2001, apostila respectiva garantand recunoasterea oficiala prin lege.

CJ Constanta a transmis, in ultima perioada, mai multe documente medicale semnate de diversi doctori din Statele Unite ale Americii pentru a demonstra ca Nicusor Constantinescu nu este transportabil in Romania, avand in vedere starea sa de sanatate.

Presedintele CJ Constanta, Nicusor Constantinescu, a fost dat in urmarire internationala, printr-o hotarare din 7 iulie a Tribunalului Bucuresti, care a dispus, totodata, emiterea unui mandat european de arestare pe numele acestuia. In aceeasi zi, aparatorul lui Constantinescu a contestat cele doua decizii la Curtea de Apel Bucuresti.

Surse judiciare au precizat, vineri, pentru Mediafax ca autoritatile judiciare romanesti continua demersurile legale de punere in executare a deciziei instantei romanesti care a stabilit ca Nicusor Constantinescu sa fie arestat preventiv.

Presedintele Consiliului Judetean Constanta, Nicusor Constantinescu, a fost dat in urmarire nationala la finalul lunii iunie, dupa ce Tribunalul Bucuresti a decis inlocuirea masurii controlului judiciar cu arestarea preventiva pentru 30 de zile.

Tribunalul Bucuresti a decis, in 23 iunie, arestarea preventiva a lui Constantinescu, dupa ce procurorii DNA au cerut inlocuirea controlului judiciar cu aceasta masura preventiva, pentru ca presedintele CJ Constanta nu a revenit in tara dupa ce a fost operat in SUA, decizia nefiind definitiva.

Pe de alta parte, tot Curtea de Apel Bucuresti a decis joi, 10 iulie, ca presedintele Consiliului Judetean Constanta putea parasi tara pana in 25 iunie. Hotararea instantei vine desi acesta, in prezent, este in SUA, potrivit unor documente prezentate de avocatul sau, iar DNA a obtinut, la prima instanta, arestarea sa.

Nicusor Constantinescu a fost trimis in judecata de procurorii anticoruptie in trei dosare penale distincte. Intr-unul dintre ele este acuzat ca nu a asigurat finantarea Centrului Militar Zonal Constanta, in altul ca nu s-a supus controlului Curtii de Conturi, iar in cel de-al treilea pentru ca a atribuit nelegal terenuri.

Intr-un alt dosar, seful CJ Constanta este cercetat pentru luare de mita si nerespectarea regimului armelor si munitiilor, dupa ce in casa lui au fost gasite, la perchezitii, 15 cartuse de 9 milimetri.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5573 vizualizari

  • +37 (37 voturi)    
    Mosia lu' ta-su? (Marţi, 15 iulie 2014, 11:01)

    Le Meow [utilizator]

    Consiliul Judetean Constanta e cumva avocatul lui Constantinescu? Pe banii cui, mai exact?

    Ce-as face eu daca as fi ziarist: in atributiile carui angajat al CJ Constanta intra gestiunea sanatatii presedintelui CJ si a mandatului lui de arestare? Nume, prenume, functie, fisa postului!
    • +11 (11 voturi)    
      eu sunt de parere ca, (Marţi, 15 iulie 2014, 11:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      bolnav, sanatos trebuie adus in tara sa continue procesul.
      A stat destul acolo, ii ajunge, judecatorul a dat deja dovada de suficienta clementa si intelegere, cand i-a aprobat sa se opereze in strainatate. Dar au trecut luni de la operatie, e timpul sa se intoarca, asa bolnav cum e.
      In plus, toti suferim de ceva, (eu am hernie de disc, altii au hernie cervivala, altii fierea scoasa, colege de-ale mele au osteoporoza si abia stau pe scaun) dar acesta nu e un motiv sa umblu cu adeverinte pe la judecatori ca sa nu vin in tara.
      sanatos/bolnav un om trebuie sa raspunda pt faptele sale.
    • +8 (8 voturi)    
      relatii publice (Marţi, 15 iulie 2014, 12:03)

      miluch [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      Poate se rezolva totul cu un mail la departamentul de relatii publice? Adresa este: relatii_publice@cjc.ro.
    • +5 (5 voturi)    
      fiind solidari (Marţi, 15 iulie 2014, 13:32)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Le Meow

      in cazul in care Constantinescu este condamnat, chiar si in lipsa, intreg consiliul judetean ar trebui demis. consiliul judetean se impinge in fatza spre a deveni parte din process, desi nicusor este matur si vaccinat, are familie si avocati.

      este exact ca in cazul tainuirii unui furt...
  • +30 (30 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 15 iulie 2014, 11:13)

    [anonim]

  • +31 (31 voturi)    
    de ce CJ? (Marţi, 15 iulie 2014, 11:17)

    Sorrows [utilizator]

    Caut sa inteleg un lucru: de ce institutia Consiliul Judetean Constanta se ocupa cu trimiterea diferitelor documente? De ce nu face acest lucru avocatul inculpatului? Institutia este cumva reprezentatul inculpatului?
    • +7 (7 voturi)    
      de ce oare? (Marţi, 15 iulie 2014, 13:41)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Sorrows

      Daca pica Nicusor, trage dupa el tot Consiliul Judetean.. Oamenii aia nu mai au nimic de pierdut.
  • +24 (24 voturi)    
    Cat a furat a fost sanatos (Marţi, 15 iulie 2014, 11:18)

    Matrafirefox [utilizator]

    Acum ca a fost prins s-a imbolnavit subit. Sa i se dea o celula cu pat de spital.
  • +24 (24 voturi)    
    CJ? (Marţi, 15 iulie 2014, 11:22)

    JohnnyBee [anonim]

    Reprezentantii CJ Constanta sunt mai nou avocatii inculpatului?

    De cand intra in atributiile de serviciu al functionarilor platiti din bani publici sa intermedieze relatia dintre inculpat si justitie?
  • +16 (16 voturi)    
    mere vs pere (Marţi, 15 iulie 2014, 11:29)

    goto [utilizator]

    ce are de-a face cj cu procesul lui constantinescu? este cumva aparatorul luui legal? nu cumva exista niste reguli prin care se pot depune acte la un dosar de cerecetare penala? nu are avocat? sau de ce nu trimite actele direct la dna?
    si sunt curios daca cei din cj care tot aduc astfel de acte vorbesc legal in numele cj. prefectura sau organele abilitate ar trebuii sa se sesizeze. daca nu reprezinta cj atunci ar trebuii sanctionati pt ca se folosesc de functiile lor si aduc daune statului. daca vb in numele cj atunci prefectura ar trebuii sa se sesizeze, caci cj nu este reprezentatul legal al lui constantinescu, procesul fiind deschis persoanei fizice si nu reprezentatului cj.
  • +13 (13 voturi)    
    ce surpriza (Marţi, 15 iulie 2014, 11:32)

    snowflake [utilizator]

    Chiar nu ma asteptam ca fosti subordonati ai institutiei pe care constantinescu inca o mai controleaza prin interpusi ii sustine cauza ;)
  • +14 (14 voturi)    
    nu inteleg.... (Marţi, 15 iulie 2014, 11:40)

    CetateanulRoman [utilizator]

    rezultatul tomografiei arata ca malacu' e in stare buna, fara nici o problema notabila! Folosirea rezultatului pe post de justificare e .... hilara..... Poate se tem ca in caz ca il misca din pat ar putea elimina cele doua bule de gaz observate pe cale naturala?
    Probabil orice alt muritor de rind ar fi fost in avion demult. Sistemul penitenciar poate asigura asistenta medicala de specialitate in cazuri mai grave.
    • +7 (7 voturi)    
      Daca era (Marţi, 15 iulie 2014, 12:17)

      tanar_pensionar [utilizator] i-a raspuns lui CetateanulRoman

      vreun cetatean cu pensie de handicap, operat in Ro, trebuia sa se prezinte la comisie, mort-copt.
      Conform concluziilor tomografiei mi se pare ca omul este mai zdravan ca 90% din romanii de varsta lui (aia cu "ginecomastia bilaterala usoara" m-a terminat :)))).
  • +9 (9 voturi)    
    pai (Marţi, 15 iulie 2014, 11:50)

    ggna [utilizator]

    Consiliul ala nu-i platit de noi???? Chiar ca asta-i culmea! De ce o fi curierul unui infractor? Mai DNAAAAAAAAAAAA....
  • +9 (9 voturi)    
    Ce are apostila de la Haga cu adevarul ? (Marţi, 15 iulie 2014, 11:55)

    mm73 [utilizator]

    Poate cineva sa le explice celor de la CJ Constanta sa ca existenta apostilei de la haga pe un document NU inseamna ca datele din acel document sunt si veridice. Apostila de la haga se pune pe absolut orice document prezentat unui notar sau consulat pentru ca sa fie recunoscut in alta tara semnatara a conventiei. Pe document poate sa scrie ca boul e pisica si ca pisica e bou si sa fie cu apostila. Apostila de la Haga nu garanteaza ca ceea ce spuen medicul e real.
    • +5 (5 voturi)    
      apostila (Marţi, 15 iulie 2014, 13:14)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui mm73

      trebuie pusa pe inregistrarea discutiei de aseara de la Cotroceni.
      acolo, Pisicul chiar a fost un mare bou !
  • +12 (12 voturi)    
    hahaha (Marţi, 15 iulie 2014, 12:06)

    Gobelin [utilizator]

    de fiecare data alt medic, musai roman :)
    da' nu mai la Baltimore, nicusoru' mamii, e in Manhattan acum?
    pai parca era netransportabil, imobilizat la pat chiar !
    si ca sa vedeti ce dume ne serveste domnul doctor,
    ne da razultatul tomografului, care prezinta doar un abces abdominal.
    ei bine, abcesul abdominal este o urmare frecventa a oricarei operatii la abdomen, in perioada de vindecare a ranii, nu prezinta nici un pericol, este lasat sa se resoarba singur, si doar in caz de stari septico-toxice se trateaza cu ... antibiotice, conform dictionarului medical:
    http://anatomie.romedic.ro/patologia-peretelui-abdominal
  • +11 (11 voturi)    
    cu consiliu la DNA urgent!!! (Marţi, 15 iulie 2014, 12:35)

    nede [anonim]

    va dati seama ce colcaie in consiliul ala judetean? e plin de mafie si de interlopi fratilor...nu cred ca se mai poate curata ceva din tara asta...
  • +4 (4 voturi)    
    pai.... (Marţi, 15 iulie 2014, 12:58)

    gab0iu [utilizator]

    daca patul din poza este pat de spital...
  • +1 (1 vot)    
    Deci (Marţi, 15 iulie 2014, 16:16)

    DT34 [utilizator]

    A terminat operatia/tratamentul la spitalul din Baltimore si fiind muribund (altfel cum poti sa califici o persoana care nu poate fi transportata) calatoreste peste 300 km.?!? pina in Queens, NY. ca sa fie tratat de un medic roman, dupa ce a luat niste adeverinte de la un alt medic roman de care s-a aflat ca avut deja probleme cu justitia americana. Bai ce se ajuta romanii astia...doctorul din Baltimore nu a vrut sa dea adeverinte/scutire? Daca a reusit el sa mearga cu masina 5-6 ore cum naibii nu e transportabil? Sau o fi fost cu masina pina la aeroportul din Baltimore de acolo cu avionul la NY, de acolo iar cu masina la spital, care tot complicat ar fi.
    Daca tot e linga aeroportul JFK sa il urce in avion si in citeva ore e acasa, ca nu vad care ar fi diferenta intre transportul care deja l-a efectuat si transportul in RO. Poate doar citeva ore in plus.