Romani Criss a depus o plangere la Consiliul pentru Combaterea Discriminarii impotriva lui Traian Basescu

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 11 iulie 2014, 18:46 Actualitate | Esenţial


Organizatia Romani Criss a depus plangere la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) prin care solicita amendarea presedintelui Traian Basescu, pe care il acuza de "atacuri rasiste" la adresa romilor.

"Clanurile de romi au protectie politica care de regula este insotita si de protectie a institutiilor statului ce vizeaza lupta impotriva crimei organizate si acesta a fost motivul pentru care in CSAT s-a emis hotarare speciala care vizeaza lupta impotriva crimei organizate inca din anul 2009. La vremea aceea, crima organizata la nivel local era inca o problema neatinsa. Dupa hotararea CSAT s-au constituit structuri mixte, procurori, SRI, politie, DGIPI, care au inceput lupta impotriva acestor clanuri si convingerea mea este ca statul va castiga lupta cu aceste clanuri", a declarat joi Basescu, potrivit unui comunicat al Romani Criss, citat de Agerpres.

Romani Criss se exprima in favoarea aplicarii legii si a combaterii crimei organizate care trebuie sa aiba loc pentru toti suspectii, indiferent de culoarea pielii sau de culoarea politica.

"Discursul presedintelui este foarte periculos pentru ca prezinta romii ca infractori. Acest lucru nu reprezinta o noutate, intrucat presedintele a impartasit in numeroase randuri 'viziunea' domniei sale fata de romi. (...) Pentru presedintele Romaniei, romii sunt imputiti, cersetori, infractori si au prea multi copii", releva sursa citata.

Romani Criss ii solicita sefului statului sa inceteze astfel de afirmatii.

"Faptul ca aceste afirmatii se repeta nu le face mai putin grave, ba dimpotriva este chiar mai grav pentru ca alimenteaza in mod constient ura fata de romi", se arata in comunicat.

In scrisoarea adresata sefului statului se mentioneaza ca romii nu sunt o natie de infractori.

"Romii sunt cetateni romani, o minoritate etnica care a contribuit la dezvoltarea economica, sociala si culturala a societatii noastre. Nu suntem o natie de infractori sau de imputiti. Si nici o natie de clanuri mafiote. Romii nu sunt bataia de joc a presedintelui si nici a politicienilor romani", releva sursa citata.

Potrivit acesteia, in urma cu zece zile, Romani Criss a depus plangere la CNCD impotriva fostului procuror Gheorghe Oancea, a prim-ministrului Victor Ponta si a jurnalistului Cristian Tudor Popescu pentru "etnicizarea infractionalitatii si prezentarea romilor ca infractori".

Romani Criss considera ca infractionalitatea trebuie combatuta pe considerente juridice si politienesti, nu pe criterii etnice.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3140 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    romiiiii (Vineri, 11 iulie 2014, 19:09)

    MariusComsa [anonim]

    Daca Basescu a spus ca TIGANII SUNT IMPUTITI, JEGOSI, CERSETORI, INFRACTORI, CRIMINALI, VIOLATORI, LASI, PRIMITIVI SI SE INMULTESC CA SOBOLANII, atunci ... sa-i fie rusine.
  • +17 (17 voturi)    
    Noul Cod Penal... (Vineri, 11 iulie 2014, 19:27)

    Observator roman [utilizator]

    ...contine un articol (367) anume facut pentru „Romani Criss”: se numeste... „constituirea unui grup infractional organizat”!

    Cam despre asta e vorba. N-or fi toti tiganii de la noi infractori dar sa fii atat de ipocrit incat sa contesti sintagma „clanuri de romi” pe considerentul ca nu ar beneficia de protectie politica (???), cata vreme presedintele Basescu a subliniat limpede impletirea intereselor liderilor acestor CLANURI (in care ei, liderii, practic, impun calea de urmat, sa ne-ntelegem, „Romani Criss”!) cu cele ale liderilor din asa-zisa clasa politica din Romania duce la infractionalitate, ei bine asta NU INSEAMNA NICI DISCRIMINARE, NICI PREZENTAREA TIGANILOR CA O NATIUNE DE INFRACTORI!

    Este ipocrizie la cel mai inalt nivel! „Romani Criss” nu face, practic, nimic, cu fondurile generoase pe care le primeste, pentru a schimba, DIN INTERIOR, supunerea oarba a masei de manevra tiganesti fata de conducatorii clanurilor tiganesti! Dimpotriva, ii ataca pe cei care demasca aceasta stare de lucruri!!

    Asa stand lucrurile, cred ca si acestei „asociatii” i se pot atribui linistit actiuni de tipul celor care intra sub incidenta art. 367 Cod penal.
  • +14 (16 voturi)    
    din (Vineri, 11 iulie 2014, 19:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ciclul;''sa aberam cu tiganii'', ca si cum clanurile tiganesti nu exista si nici infractiuni nu fac. Dar au tiganii consilietri gen securoidul mircea toma sa-i sfatuiasca,
  • +14 (16 voturi)    
    contributie (Vineri, 11 iulie 2014, 19:38)

    nimrod [utilizator]

    "Romii sunt cetateni romani, o minoritate etnica care a contribuit la dezvoltarea economica, sociala si culturala a societatii noastre..." Tare de tot!
    Vai mama noastră, da' am şi eu o nedumerire naivă: cum de, vecinul meu rom next door, de exemplu, recidivist şi analfabet, cu uşă blindată, sistem de alarmă de fiţe şi cu două BMW-uri sub fereastră a avut nevoie şi a putut să-şi schimbe numele de familie? Şi asta în timp ce el cu toată familia stau tolăniţi pe băncile din faţa blocului cu burta la vedere, zi de vară până-n seară şi răspund cu greu fraierilor români care le dau bună ziua. Ai? Asta ca şi componentă la contribuţie? Care contribuţie?
  • +15 (17 voturi)    
    Romani Criss? (Vineri, 11 iulie 2014, 20:04)

    BillytheGreat [utilizator]

    Voi sunteti urmasii Romei , niste rai si niste fameni...
    Nu, sunteti de fapt tigani, gypsy,gitanes, romani erau locuitorii Romei
  • +15 (17 voturi)    
    "Romii sunt cetateni romani, (Vineri, 11 iulie 2014, 20:36)

    Herodot [utilizator]

    o minoritate etnica care a contribuit la .... " ... si la crearea unei imagini catastrofale a Romaniei in lumea civilizata!
  • +12 (14 voturi)    
    fă romani crisss.... (Vineri, 11 iulie 2014, 20:40)

    timp tamp [utilizator]

    te-ai dat de gol...
    recunosti că eşti unul din clanurile mafiote care toacă sute de milioane de euroi de la UE!
  • +9 (11 voturi)    
    Astia cand e vorba de infractionalitate (Vineri, 11 iulie 2014, 22:49)

    ElenaHalmaciu [anonim]

    sunt "o minoritate defavorizata" dar in rest, aceasta minoritate a ajuns sa bage spaima in romanii cinstiti, in tara romaneasca. Auzi tu..cica au ajutat la dezvoltarea economica a tarii...pai da ca la cat au furat si curpru de la caile ferate, si din casele oamenilor cinstiti..e normal ca au ajutat: au trebuit oamenii sa investeasca in repararea cailor ferate, in cumpararea bunurilor furate, repararea ushilor de masini, de case..etc..asa si-au facult altii profit , prin productia, vanzarea celor necesare repararii furturilor provocate de acesti "minoritari defavorizati". Nu va e rusine. Presedintele se referea la clanurile de tigani, nu la tiganii cinstiti,,ca mai sunt si de aia..ce e drept cam rari..dar sunt. Clanurile care le terorizeaza cu "taxa de protectie" cu "da-mi mie toata marfa pe nimic sa o pun eu la vanzare, pe bani frumosi. Cine a auzit de atatia "producatori agricoli" de nationalitate roma, cand ei nu au lucrat pamantul nici cel care l-au primit de la stat, pe vremurile de demult, decum sa mai si aba pamanturi. Cati tigani ati vazut voi cu sapa la tara, sa mearga sa lucreze zii lumina? V-ati tampit de tot fratilor. Clanurile, de orice fel sa dispara: sa ne simtim si noi in siguranta in Romania. Am ajuns sa dam drepturi la fiecare "etnie" dar drepturile noastre unde mai sunt? Am ajuns sa suflam la toti in fund..ca deh..sunt minoritari, iar noi murim cu legea in brate, cei cinstiti.
  • +8 (12 voturi)    
    O sugestie (Vineri, 11 iulie 2014, 23:33)

    Vlad-I [utilizator]

    ONG-urile tiganesti daca vor sa ne convinga sa ceara guvernului sa publice statisticile ascunse cu infractionalitatea pe etnii.

    Este adevarat ca nu toti tiganii fura, dar acei care sunt civilizati nici nu vor sa auda de etnie tiganilor sau sa-i aibe pe aproape.
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 11:27)

    mopsu [utilizator]

    daca mai este cazul, sa vedeti un filmulet cu tiganii romani din Norvegia.Pentru oamenii normal, iti sta mintea-n loc.
    • 0 (0 voturi)    
      Te mira? (Duminică, 13 iulie 2014, 7:46)

      FrederickDonau [anonim] i-a raspuns lui mopsu

      Pentru ca Politia norvegiana nu face nimic. Trece pe langa ei si se uita ca viteii la poarta noua.
  • +1 (1 vot)    
    Ma da de ce nu depuneti voi in Franta (Duminică, 13 iulie 2014, 0:22)

    alex4321 [utilizator]

    Ma da de ce nu depuneti voi in Franta
    o plangere contra lui Hollande si Valls ca dupa trei saptamani politia franceza

    n-a prins nici macar un suspect in cazul linsajului
    tiganului vostru si ala ii tot in coma?

    De ce va ocupati de mizilicuri...?
  • 0 (0 voturi)    
    TB (Duminică, 13 iulie 2014, 11:37)

    kronk [utilizator]

    Nu sunt clanuri.Sunt satre.Satra base mondialul contra satra bercea mondialul.Bulibasa matrozelul turmentat e cazut in sticla.