Victor Ponta pentru EVZ: Eu am propus-o pe Kovesi, Traian Basescu nu a vrut-o initial la DNA/ A sustinut-o doar la televizor

de D.T.     HotNews.ro
Vineri, 11 iulie 2014, 12:01 Actualitate | Esenţial


Premierul Victor Ponta a declarat, intr-un interviu pentru Evenimentul Zilei, ca el a propus-o pe Laura Codruta Kovesi la sefia DNA si ca Traian Basescu "nu a vrut-o initial", sustinand-o doar la televizor. Propunerile la sefia parchetelor s-au facut in 2013 in baza unor controversate negocieri politice intre presedinte si premier. Multa vreme s-a speculat ca Traian Basescu ar fi propus-o pe Kovesi la DNA iar Ponta pe Tiberiu Nitu la Parchetul General. Desi trebuia organizata o procedura de selectie, presedintele si premierul au renuntat la ea, alegand calea unor negocieri lipsite de transparenta.

Laura Codruta Kovesi a fost numita in toamna lui 2012 de catre guvernul Ponta in functia de inalt reprezentant al guvernului la Bruxelles pe langa Comisia Europeana. In aprilie 2013 a fost numita la sefia DNA. Vezi detalii despre controversatul proces de numiri la sefia Parchetelor aici si aici

Fragment din interviul acordat de Victor Ponta pentru Evenimentul Zilei (publicat doar in editia tiparita)

Rep: A ramas o enigma nominalizarea Laurei Codruta Kovesi la DNA, in conditiile in care baronii PSD cu probleme sperau sa scape de "justitia lui Basescu". Care au fost motivele care v-au determinat sa o sustineti pe Laura Codruta Kovesi? Traian Basescu?
Victor Ponta: Nu, Traian Basescu nu a vrut-o pe Kovesi acolo initial. Dupa aceea, sigur ca a fost de acord.

Rep: De ce spuneti ca nu o voia Traian Basescu?
VP:
Nu mai stiu, am memorie selectiva. Eu am considerat ca este persoana care se bucura de credibilitate, nu in fata mea, a partidului si a guvernului, ci a institutiilor internationale care monitorizeaa starea Justiei din Romania si de aceea am propus-o. Ma bucur caci se pare ca a fost o solutie de succes. (...)

Rep: Deci Traian Basescu a cedat si cu Kovesi si cu Nitu? Spuneti ca au fost propunerile dvs.?
VP:
Nu, au fost discutate cu presedintele. El il dorea pe dl. Morar neaparat la Parchetul General si nu a insistat pentru alta persoana. Asta a fost intentia dansului si am spus ca nu il voi propune niciodata. Cu dna Kovesi a insistat la televizor. Cu mine, nu.

Rep: Mai sustineti atunci ideea de DNA basist?
VP:
In continuare cred ca dosarele facute in perioada referendumului de dl. Morar sunt dosare politice. Eu n-am oprit mersul justitiei. Azi cred ca DNA este mult mai independent decat in 2012.


Citeste mai multe despre   
















11381 vizualizari

  • +46 (50 voturi)    
    He he (Vineri, 11 iulie 2014, 12:05)

    aiureantramvai [utilizator]

    Minciuna, clar! Tine minte orice pixel albastru trucat de Basescu incepand cu 10 ani in urma si nu tine minte de ce acum un an nu a vrut presedintele sa o accepte pe Kovesi la DNA...Curat cusuta cu rafie alba
    • +31 (35 voturi)    
      e tot mai grav (Vineri, 11 iulie 2014, 12:37)

      titiacs [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      asta e din ciclul " am votat cu Ratiu ( pe cind nu aveam 18 ani si implicit drept de vot) ". Se pare ca pacalici-din-carti a scapat haturile rau de tot sau chiar ne crede pe toti timpiti !
      • +20 (22 voturi)    
        am spus-o demult timp (Vineri, 11 iulie 2014, 14:01)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

        omu e bolnav in cel mai corect sens psihiatric. pe langa faptul ca minte el chiar crede ca lumea-l ia in serios.
        a votat cu Ratiu, a fost in piata universitatii si este presedintele partiului care l-a hulit pe Ratiu si a trimis minerii in piata univarsitatii.
        ori ce ne spune este adevarat si atunci este bolnav si fara pic de demnitate de a ajuns presedinte la psd. ori minte cu cea mai mare nerusinare.
        concluzia, omu este bolnav. tot la fel era si hitler. suferea de grandomanie si mintea. sper ca nu are Roomani sansa de a avea un dictator in anul 2015... eu ser ca oamenii chiar incep sa se trezeasca si sa nu voteze asemenea bolnav. este extrem de periculor individul.
        • +11 (11 voturi)    
          He he (Vineri, 11 iulie 2014, 14:24)

          aiureantramvai [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Nu cred ca e mincinos patetic, e doar....politician. Si "dumele" astea nu sunt pentru majoritatea comentatorilor cu plusuri de pe aici, ci pentru votantii psd, cei care sparg seminte in asteptarea ajutorului de somaj, discutand ultimele stiri de pe antene, gen "SOCANT!!! Basescu nu a dorit-o pe Kovesi la DNA! Ce are de ascuns presedintele????"
          • +16 (16 voturi)    
            totusi (Vineri, 11 iulie 2014, 14:42)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

            stiu ca se minte in politica, nu doar in Romania. Dar el depaseste orice limita. chiar si pt politica.
            in plus, nu cred ca pentru votantii psd este de bun augur aceasta declaratie. dupa ce a hulit-o pe Kovesi ani la rand, sa te schimbi si sa te "detainui" ca de fapt TU ai propus-o este rau in ochii votantului psd. ca base este rau din puntul de vedere al votantului psd stim si nu schimba cu nimic ce spune ponta. pentru ponta schimba lucrurile. pt ca in ochii votantului psd kovesi era rea, nu buna.
            ponta vrea sa scoata votanti din randul celor ce sprijina justitia din Romania. stie ca nu-i ajunge actualul bazin psd.
          • +11 (11 voturi)    
            patologic se spune, patologic se scrie :) (Vineri, 11 iulie 2014, 14:59)

            Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

            desi putina dreptate ai si tu: e si patetic conform definitiei din engleza americana, care s-ar traduce prin "jalnic".
            Altfel, e mincinos patologic. Adica e bolnav de minciuna, sa inteleaga si pesedistii si uselistii in general.
            La faza cu Kovesi, pur si simplu minte. Toate declaratiile lui trebuie considerate minciuni si intelese invers.
      • +12 (12 voturi)    
        looooool (Vineri, 11 iulie 2014, 14:09)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui titiacs

        asta sufera rau de minciuna.

        e posibil sa o dea in personalitate multipla curand.
        • +9 (9 voturi)    
          Pai are deja probleme de personalitate (Vineri, 11 iulie 2014, 15:54)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

          multipla declarate chiar de el: una sustine ca prim ministru, alta ca parlamentar si mai are si o parere personala, ca om.
    • +1 (1 vot)    
      Sa nu uitam nicicand sa iubim trandafirii, ei sunt (Sâmbătă, 12 iulie 2014, 8:20)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui aiureantramvai

      Sarlatanul Iliescu plutind intr-o barca gaurita, care lua vertiginos apa, a zarit, cu ochii lui de smecher oportunist, o barca noua, care venea din urma si tocmai trecea pe langa el.
      Smecherul si-a parasit barca hodorogita, care purta inscriptia COMUNISM, si a facut rapid un pas in noua barca, purtatoare a inscriptiei CAPITALISM, printre navigatori pe care nu-i stia.
      Impertinent si apucator, asa cum il invatase scoala moscovita, fostul secretar cu propaganda in PCR-ul mort (doar intr-o agonie din care urma sa invie reintinerit, ca PSD), nea Nelu s-a strecurat in fruntea co-navigatorilor, si-a racolat o garda dintre acestia si a trecut la acapararea puterii in intreaga tara.
      A descoperit modalitatile de franare a barcii capitaliste si de abatere a drumului acesteia catre tinta la care ajunsesera deja alte barci, din celelalte tari, ce facusera parte din lagarul comunist.
      In fiecare seara, cand se duce la culcare, ideologul PSD - nea Nelu- isi face o rugaciune de credinta pentru 'comunismul versiunea Gorbaciov', multumit ca a facut tot ce isi dorea : sa il impuste pe cel ce intinase cele mai nobile valori ale comunismului - Ceausescu, sa franeze progresul tarii in capitalism, sa il limiteze la un 'capitalism de cumetrie', sa o vada intrata integral pe mana unor baroni din teritoriu -cei care trag sforile cu care manevreaza o marioneta goala de moralitate si de competenta- plagiatorul mitoman.
      Se spune gresit ca mitomanul ii protejeaza pe baroni. In realitate, ei se auto-protejaza, folosindu-se de marioneta pe care au pus-o in fruntea partidului si a tarii
      Desi si-ar fi dorit un insucces si "mai mare" al capialismului romanesc, nea Nelu este multumit de harababura de acum, de felul in care 'cumetrii' distrug tara. I se indeplineste visul : majoritatea populatiei considera ca ii era mai bine in comunism, ii duce dorul.
      Bravo, nea Nelu! Ai reusit! Ai pus bazele (neo)comunismului!
      Sa nu uitam nicicand sa iubim trandafirii, ei sunt pe-acest pamant un dimbol al tradarii!
  • +40 (42 voturi)    
    Prea tarziu (Vineri, 11 iulie 2014, 12:11)

    omezu [utilizator]

    Degeaba incerci, mincinosule, nu te mai crede nimeni!
    • +40 (40 voturi)    
      evident ca minte (Vineri, 11 iulie 2014, 12:18)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui omezu

      http://www.gandul.info/politica/ponta-morar-si-kovesi-nu-mi-au-placut-niciodata-in-mod-special-9967544
      • +5 (5 voturi)    
        Nu minte, acum a explicat. (Vineri, 11 iulie 2014, 15:32)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

        E uituc.
        Ține minte doar ce îl avantajează. Restul merge la schredding machine.
        • +9 (9 voturi)    
          pe bune? (Vineri, 11 iulie 2014, 15:47)

          sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          acum asa se spuna? ca a uitat?
          dupa ce ani la rand a criticat seful DNA si PG acum brusc si-a adus aminte ca el a propus-o pe Kovesi?
          maine vine sa ne spuna ca a votat impotriva demiterii lui Base? sau nu s-a dus la vot? :)))
          pe bune acum...
          • +2 (2 voturi)    
            A, mi-e ușor să-mi imaginez răspunsul (Vineri, 11 iulie 2014, 23:43)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

            "Nu mai țin minte cu am votat, am memorie selectivă, dar mi-amintesc cu precizie că 7.403.836 - și dacă vreți vă dau și numele lor - au votat ca mine.
            Celei cu numărul 7,000,000 chiar i-am spus: ce, fă, aveai chef de o votare?"
  • +36 (36 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 11 iulie 2014, 12:16)

    nash pandelica [utilizator]

    stie si felix varanu cui ii datoareaza...:))

    de rocada intre morar si kovesi se vorbea, mai precis, o spunea base, inca de pe vremea cand dottore conducea marsuri in stilul che gargara.

    a acceptat'o pe kovesi, numai cu colega nitzu ca sef al ei.
    nitzu, la cat de tont e, mapet se numeste.

    minciiuni de rutina.
  • +33 (33 voturi)    
    lol (Vineri, 11 iulie 2014, 12:22)

    corvus coraX [utilizator]

    Stai jos în banca ta Ponta, ești prost, nota 3. Și ești și mitoman dar asta e boală..
  • +35 (35 voturi)    
    ... (Vineri, 11 iulie 2014, 12:23)

    rocknum [utilizator]

    Si eu i l-am propus lui Kennedy pe Armstrong pentru misiunea pe luna. Da a murit saracu si n-a mai apucat sa anunte la tv
  • +33 (33 voturi)    
    bipolar (Vineri, 11 iulie 2014, 12:32)

    Xorxe [utilizator]

    Probabil a fost asa: prim-ministrul Ponta a propus-o, dar presedintele de partid Ponta a fost cu totul impotriva. Despre deputatul Ponta inca nu stim nimic.
    • +20 (20 voturi)    
      pardon - multipolar :) (Vineri, 11 iulie 2014, 12:40)

      so [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      mai trebuie a o intrebe si pe Daciana.
    • +20 (20 voturi)    
      are tulburari bipolare (Vineri, 11 iulie 2014, 12:43)

      FPop2013 [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      Cred ca victor viorel tonta are tulburari bipolare si isi schimba periodic starea psihica. Saracul, are nevoie de o interventie...
  • +22 (22 voturi)    
    Ha , ha , ha , ha (Vineri, 11 iulie 2014, 12:37)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    ha, ha , ha , ha , ha , ha ,ha , ha , ha , ha , ha !!!!

    Ăsta ce , vreun pamflet , vreo glumă .....suntem la camera ascunsă sau ce . Eu tot nu m-am prins .
  • +24 (24 voturi)    
    Nu ti-a spus zana Daciana (Vineri, 11 iulie 2014, 12:38)

    El Ciupacabra [utilizator]

    ca daca minti iti creste doar nasul, iar nu barbatia, Pinocchio??
  • +27 (27 voturi)    
    Daca nu spune doua minciuni pe zi Ponta (Vineri, 11 iulie 2014, 12:40)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Moare in chinuri graznice. Trebuie sa intelegem penibilul personaj si sa tratam drept glume toate afirmatiile facut cu un aer de mare siretenie. Omul e profund bolnav si in loc sa ceara ajutor medical specializat insista sa candideze. Problema este ca si tara, in majoritate, e bolnava si prefera sa asculte tampeniile si minciunile unor infractori decat adevarurile oamenilor responsabili. Pentru multi (60-70 % din sondaje) e de preferat un hot care sa-ti spuna ca esti inteligent, educat si poti sta linistit ca are el grija de tine decat un om cinstit care sa-ti spuna ca esti la coada Europei ca si coeficient de inteligenta, ca educatia e deficitara dar daca muncesti lucrurile se pot schimba.
  • +9 (11 voturi)    
    Propunere dna (Vineri, 11 iulie 2014, 13:32)

    obs. [utilizator]

    Corect, T.B. a propus rocada Morar- kovesi.
  • +9 (9 voturi)    
    El a adus democratia in Romanica, sireacul! (Vineri, 11 iulie 2014, 14:07)

    Plagarus [utilizator]

    Daca-l intalniti oriunde si la " fa Daciana " in buduar, caraghiosul asta nu stie nici cum il cheama !
  • +14 (14 voturi)    
    Mai bulishor (Vineri, 11 iulie 2014, 14:10)

    bogdan1477 [utilizator]

    Daca te aude baronetul PSD cu declaratia asta, in 2-3 saptamini devii fost presedinte al PSD si fost premier... Norocul tau e ca nici macar prorpiul baronet nu te mai crede.
  • +9 (9 voturi)    
    Deci Poanta.. (Vineri, 11 iulie 2014, 15:30)

    Alius [utilizator]

    a pus in fruntea DNA un procuror corupt, care a luat spaga de la Mondialu'... inca din 2011!!!! Grav mai Poanta, grav!
  • +7 (7 voturi)    
    a-ncurcat redactiile (Vineri, 11 iulie 2014, 16:06)

    Gobelin [utilizator]

    cu minciuni de-astea penibile vrea sa convinga cititorii EVZ?
    a-ncurcat redactiile, cu gogosile astea expirate trebuia sa mearga la Antene, angajatii si publicul alora inghit tot ce le "livreaza" Ponta.
  • +9 (9 voturi)    
    Voiculescu (Vineri, 11 iulie 2014, 16:19)

    Dana Bob [anonim]

    Dupa declaratia de azi nu cred ca Ponta mai are liber la A3!!!!!!!!!!!!
    Cum asa? Basescu nu a vrut-o pe dna Kovesi ?
  • +11 (11 voturi)    
    tot Basescu a facut si referendumul (Vineri, 11 iulie 2014, 16:52)

    __alex__ [utilizator]

    de suspendare a presedintelui, Ponta a fost cel care s-a impotrivit.
  • +2 (2 voturi)    
    Miscare de campanie (Vineri, 11 iulie 2014, 19:05)

    Hansen [utilizator]

    Cred ca nu este altceva dacat campania de ajustare a imaginii, in pregatirea campaniei electorale.
    Incearca sa ne induca ideea ca - de fapt - campania de intatire a justitiei a fost gandita si aplicata inca "din gradinita" de catre Ponta si ai lui, cand visa la idealurile democratiei occidentale si lipea afise subversive cu "Traiasca USA" dar nu avea curaj sa se exprime din cauza celor vechi din partidul sau, iar Presedintele Basescu nu a facut altceva decat sa prinda ideea lui, din zbor si sa o foloseasca.
    Tehnica nu este noua. Din pacate, este o tehnica dezvoltata si folosita frecvent de expertii in manipulare cu care suntem demult obisnuiti si de care tot speram sa scapam.
    Mai rasfirati, baieti, mai rasfirati!