Nicolae Manolescu nu poate justifica 77.000 de euro - ANI

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 10 iulie 2014, 14:12 Actualitate | Esenţial


Nicolae Manolescu
Foto: Agerpres
Agentia Nationala de Integritate afirma ca ambasadorul Romaniei la UNESCO-Paris, celebrul critic literar Nicolae Manolescu, nu poate justifica peste 77.000 de euro, motiv pentru care ANI a sesizat Comisia de cercetare a averilor din cadrul Curtii de Apel Bucuresti.

Astfel, ANI a constatat "existenta unei diferente nejustificate, in cuantum de 326.896,38 Lei (aprox. 77.832 Euro), intre averea dobandita si veniturile realizate impreuna cu sotia de catre Manolescu-Apolzan Nicolae, ambasadorul Romaniei la U.N.E.S.C.O. (Organizatia Natiunilor Unite pentru Educatie, Stiinta si Cultura), Paris".

In anul 2009, aceasta a avut venituri salariale de 664.492,62 lei, iar "modificarile patrimoniale intervenite in aceeasi perioada au fost in cuantum de 991.389 lei, rezultand o diferenta nejustificata de 326.896,38 lei (aprox. 77.832 Euro)".

Nicolae Manolescu-Apolzan detine functia publica de ambasador, delegat permanent al Romaniei de pe langa UNESCO la Paris, incepand cu data de 20 noiembrie 2006.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9032 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    ??? (Joi, 10 iulie 2014, 14:39)

    IancuJianu [utilizator]

    Spunea o pasarica: jumate din suma e de la Pommpa, sa-i faca Manolescu prefata de la doctorat, sa nu semene a plagiat......
    • +8 (10 voturi)    
      S-a dat pe brazda si Manolescu! (Joi, 10 iulie 2014, 17:32)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

      Va aduc aminte ca acest domn a refuzat sa publice in "Romania literara" un articol al doamnei profesor universitar Rodica Zafiu intitulat "Stilistica plagiatului". Articolul a fost publicat ulterior pe contributors.ro si ghici despre plagiatul cui este vorba:
      http://www.contributors.ro/cultura/stilistica-plagiatului/
      De cand cu sinecurile pe la Paris (si ale lui si ale sotiei), s-a dat si Manolescu pe brazda. Sau poate era dat pe brazda de mult si doar astepta "sponsiorii". Si cand te gandesti ca in anii '90 unii si-au pus speranta in indivizi ca Ciorbea, Emil Constantinescu, Manolescu! Ce naivi au/am fost!
  • +11 (13 voturi)    
    aveam pretentii (Joi, 10 iulie 2014, 14:45)

    xanti [utilizator]

    Pai se poate domnu Manolescu ,parca nu se traia din scris dar din functii publice dupa ce lingi bine funduri se poate trai.
    Asa e cand ANI face dreptate mai loveste si la dreapta ca doar vin alegerile.
    Zanganitul de catuse se aude in departare,
    La mai mare!
  • -3 (13 voturi)    
    ati si tras conlcuzia ca nu poate justifica (Joi, 10 iulie 2014, 14:46)

    AnaCo [utilizator]

    Inteleg ca ANI a sesizat o diferenta deocamdata. In declaratiile de avere se completeaza doar economiile depuse la banca, nu economiile tinute la ciorap. Poate ca omul a strans in ultimii 10 ani niste bani pe care nu a vrut sa ii depuna la banca si in 2009 si-a cumparat ceva cu acei bani. Nu inseamna obligatoriu ca acei bani au fost venituri dobandite doar in anul 2009.
    • +4 (6 voturi)    
      e matematica simpla (Joi, 10 iulie 2014, 17:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AnaCo

      Din categoria "Ana are mere.."
      La inceput de an declara ca are 5 lei, salariul e 1 leu si la sfarsitul anului se trezeste ca are 100 de lei in cont. Daca i-a strans la ciorap in ultimii 10 ani, tot se declara. Altfel n-ar mai avea rost declaratiile de avere, nu? Toti ar spune ca anul asta au gasit purcelusul de portelan din copilarie, l-au spart si sa vezi minune.. erau milioane de monede de 1 euro!! Lasate de marmote, binesur..
  • +3 (13 voturi)    
    e un tip care s-a compromis masiv dupa 90 (Joi, 10 iulie 2014, 15:21)

    tofu [utilizator]

    capitalismul original de la noi a provocat multora insolatie...
    • +2 (4 voturi)    
      si multe kg in plus (Joi, 10 iulie 2014, 16:45)

      dandra [utilizator] i-a raspuns lui tofu

      acum o mie de ani il stiam mult mai slab.
      • 0 (0 voturi)    
        păi (Vineri, 11 iulie 2014, 12:26)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui dandra

        păi ăsta mănâncă litere, bagă multe B-uri, D-uri și O-uri, d-aia s-a îngrășat
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Joi, 10 iulie 2014, 20:09)

    Natasa [utilizator]

    Manolescu avea sansa sa fie un model si a ajuns un catel. Oricine ii da un os, e stapanul lui. De exemplu, a fost fost presedintele juriului la Turnirul de poezie desfasurat la... Barcelona!!! CIne era membru de onoare si Manolescu nu s-a simtit jenat?? Ontanu, prostia intruchipata! Decenta, teama de penibil? daca le-a avut vreodata, s-au evaporat din momentul in care a dat de gustul puterii si al banilor!
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1458438564399460&set=a.1442292742680709.1073741827.1442279496015367&type=1&theater
  • 0 (0 voturi)    
    Sa scri o viata fara utilitate pentru semeni (Vineri, 11 iulie 2014, 13:10)

    Ricardo [utilizator]

    Cred ca suma de justificat este minora fata de suma neagra majora.
    Uitati-va la fata lui! Cat purgativ credeti ca-i trebuie sa fie deblocat?
    Limbajul trupului de i-o aplicati, este mai ceva decat tomograful, ce-i analizeaza capul.
    Cat scris a vandut si cati lei a produs continutul scrisului lui?
    Crai nou de curte veche.
    De n-ar exista mafia cartii, acest crai nou de curte veche ar deveni boschetar si nu om care sa justifice cel putin 77.000 Euro.
    lasati-l intr-o rezervatie si sigur cazul 77.000 euro va disparea, inainte sa iasa din rezervatie Craiul de curte veche, din lipsa de acuzat.