Tanara care si-a pierdut mana intr-un accident cere CNADNR daune de inca 2 milioane de lei

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 9 iulie 2014, 19:08 Actualitate | Esenţial


Elena Ghegeliu, tanara care si-a pierdut mana dreapta in urma unui accident rutier petrecut in 2006 si care a primit despagubiri morale de un milion de euro de la CNADNR, a dat din nou in judecata compania, solicitand daune materiale de doua milioane de lei, pentru protezele de care are nevoie, scrie Mediafax.

Potrivit avocatului Elenei Ghegeliu, tanara solicita de aceasta data CNADNR despagubiri materiale in valoare de doua milioane de lei, reprezentand contravaloarea protezelor de care are nevoie.

Dosarul a fost depus la Tribunal Constanta in 2 iulie, iar pana in prezent nu a fost stabilit un termen de judecata.

Instanta suprema a decis, in 11 iunie, ca CNADNR sa ii plateasca daune morale de un milion de euro Elenei Ghegeliu, decizia fiind irevocabila. Opt zile mai tarziu, CNADNR i-a platit tinerei suma de 4,4 milioane lei, echivalentul a un milion de euro.

Georgiana Elena Ghegeliu a dat in judecata Compania Nationala de Autostrazi si Drumuri Nationale din Romania (CNADNR) si Directia Regionala de Drumuri si Poduri Brasov in aprilie 2012, la Tribunalul Bucuresti, dupa ce si-a pierdut mana dreapta in urma unui accident rutier petrecut in 2006.

Accidentul in urma caruia Elena Ghegeliu si-a pierdut mana dreapta a avut loc in 2006, in timp ce aceasta mergea, impreuna cu prietenul ei, spre Brasov. Acesta a tras de volan spre dreapta, pentru a evita o alta masina care intrase pe sensul lor de mers. Autoturismul in care se aflau cei doi a lovit un parapet metalic de pe marginea drumului, un fragment din acesta a strapuns portiera dreapta a masinii si i-a intrat tinerei in mana. Aceasta a fost dusa atunci la spital, unde i-a fost amputat bratul drept.

Politistii Inspectoratului Judetean de Politie Brasov au inceput atunci cercetarile in acest caz. Ulterior, anchetatorii au stabilit ca de vina pentru producerea accidentului ar fi administratorul drumului, care nu a reparat elementele de siguranta a traficului rutier montate pe acel drum, pe partea dreapta a sensului de mers spre Brasov.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3299 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    CNADR (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:06)

    Ciupete [utilizator]

    Să-i dea. Nimic nu face ca ceea ce ai avut de drept.S-a găsit vreodată vreo proteză care să facă ceea ce făcea brațul amputat?Nu cred.Suferința e prea mare și nemeritată.Mai mult decât atât,o să urmăresc evoluția cazului și o s-o susțin.
  • +5 (9 voturi)    
    Propunere (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:24)

    Nyk1 [utilizator]

    Decât jumătate de studiu de prefezabilitate, mai bine plătiți-i proteza fetei.
    • +2 (2 voturi)    
      jumatate? (Miercuri, 9 iulie 2014, 21:57)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      glumesti... nu se incurca ei cu maruntis
  • -6 (10 voturi)    
    ha (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:27)

    goguleana lugojana [utilizator]

    daca prima data am fost de acord cu ea, acu cred ca se da la barfa.
    vrea proteze de unica folosinta fabricate de nasa?
  • +4 (10 voturi)    
    Ia s-o-ncercam si pe asta... (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:31)

    Gustav666 [utilizator]

    Cu toata compasiunea pentru tanara mutilata, o asemenea actiune trebuia demarata in acelasi timp cu cea pentru daunele morale.
    In felul in care avocatii procedeaza acum, pute de la distanta a dorinta de jumulire a CNADR. In caz de reusita, mare parte se va duce catre buzunarele hraparetilor sfatuitori, nu pe protezele tinerei.
    • +6 (10 voturi)    
      ... (Miercuri, 9 iulie 2014, 20:54)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      lasa sa-i "jumuleasca" pe aia de la CNADR. Sa le ceeara 2 milioane si dupa aia inca pe atat! Nu-mi pare rau chiar daca stiu ca indirect, prin taxe, platesc si eu la banii aia! Singurul meu regret e ca nu raspund in solidar cu CNADR-ul fiecare din angajatii responsabili de gravitatea accidentului respectiv. De la manageri si ingineri pana la Dorel de la strans suruburi. Sa le confiste din bani si bunuri pana isi vin in fire si incepem sa beneficiem de servicii normale din partea statului.
  • +2 (4 voturi)    
    tupeu gretos (Miercuri, 9 iulie 2014, 22:56)

    Cutezatorii2013 [utilizator]

    inca o miscare prin care jumulesc unii smecherii statul. Au vazut ca le-a mers odata, acum vor mai mult.

    Culmea e , ca pare un caz unicat.... oare de ce? Daca nu era parapetul, o mierleau draq si era mai bine... pentru noi ca nu le mai plateam daunele astea. Bai fratilor, wake up, pute de la o posta a facatura toata afacerea asta.
    • +6 (6 voturi)    
      Smecherii... (Miercuri, 9 iulie 2014, 23:32)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui Cutezatorii2013

      Ce spui... te faci si tu smecher, sa ramai fara o mana?
      Eu sunt de acord sa jumulesti statul doar cu mana cu care iti ramane!
  • -1 (1 vot)    
    Daca nu erau (Joi, 10 iulie 2014, 13:01)

    mopsu [utilizator]

    parapetii de protectie mureau amandoi ....