VIDEO UPDATE Dan Voiculescu: Par foarte dur, dar sunt foarte sensibil/ Doamna Macovei trebuie sa raspunda pentru defaimarea tarii

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2014, 10:22 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu
Foto: AGERPRES
Dan Voiculescu a declarat luni dimineata, inainte sa mearga la termenul de la Curtea de Apel Bucuresti unde se judeca dosarul ICA, ca este un om sensibil, desi pare dur si ermetic. El a anuntat ca Monica Macovei va trebui sa raspunda in justitie pentru defaimarea tarii, dupa ce europarlamentarul PDL a afirmat ca a fost agresata fizic de Voiculescu.

"Eu par foarte dur, par foarte ermetic, dar sunt foarte sensibil. Oamenii sensibili intra intr-o carapace petnru a se proteja", a declarat el dupa ce a afirmat ca este trist  pentru ca oamenii uita sa fie oameni, facand referire la faptul ca "o televiziune a intrat cu bocancii in viata d-nei Radulescu" (jurista la Grivco, cea care a raspuns intrebarilor jurnalistilor in conferinta de presa de duminica, dupa ce Voiculescu a parasit sala refuzand sa raspunda).

Despre Monica Macovei:

"In Senat, Varanu' m-a inghesuit si a fost agresiv. S-a lipit de mine la propriu, intr-un colt unde m-a bagat, ca sa schimb o lege. A fost foarte agresiv si fizic", a declarat Monica Macovei la B1 Tv, potrivit Stiripesurse.ro.

Monica Macovei a mai spus ca Dan Voiculescu uraste statul de drept, in aceeasi zi in care omul de afaceri s-a declarat, intr-o conferinta de presa, un sustinator "infocat"' al statului de drept.


"Dan Voiculescu este un inculpat care uraste statul de drept. Tot ce a facut a fost impotriva statului de drept, impotriva interesului public. Este un blestem pentru Romania", a afirmat Monica Macovei.

"E o mare nedreptate. Spune despre mine care sunt un capitalist, ca urasc statul de drept. Doamna Macovei are o problema cu democratia. Ea a fost procuror comunist, nu eu. Dar asta e istoria despre santaj. nu vreau sa discut atat timp cat sunt sub control judiciar pentru ca nu e drept", a afirmat fondatorul PC.

"Problema tuturor este ca Antena 3 nu a vrut sa le cante in struna politicienilor. Va asigur ca democratia este pentru mine cel mai important lucru".

"Este vorba de un proces impotriva doamnei Monica Macovei pentru defaimarea Romaniei si, sa ma consult cu avocatii mei, pentru subminarea economiei nationale. Doamna Macovei a afirmat de la microfonul Parlamentului European ca in Romania la referendum s-au furat milioane de voturi. Intre timp s-au deschis 2.000, cred, de dosare, am inteles ca 1.000 au NUP. Se asteapta terminarea celor 2.000 de dosare si doamna Macovei trebuie sa raspunda din ce cauza a defaimat Romania. Si va raspunde si penal, ca exista articol de lege pentru asta. Apropo de stat de drept si de democratie... Va fi un proces care va fi intentat de cateva ONG-uri care se ocupa de astfel de activitati.O sa semnez si eu, nu am niciun fel de problema".


"Asta se va intampla in urmatoarele zile. Este, cred, primul proces de defaimare" le-a spus el jurnalistilor, dupa ce initial a anuntat ca asteapta sa vorbeasca despre Monica Macovei, pe care a numit-o "procuror comunist" in mai multe randuri, dupa ce i se confirma informatia.

Pe 12 septembrie 2012, europarlamentarul Monica Macovei a vorbit in plenul Parlamentului European despre fraude comise la referendumul de destituire a presedintelui Traian Basescu, estimate la 1,5 milioane de voturi.

"Procurorii cerceteaza fraude la referendum, sunt in lucru peste 500 de dosare. In unul din dosare sunt alegatii de 1,5 milioane de voturi fraudate. Trebuie mentinute aceste dosare si aparati procurorii pentru ca se incearca indepartarea lor. Fraudarea unui vot este forma de coruptie cea mai urata pentru ca este impotriva poporului", declara atunci Macovei, aminteste Agerpres.










Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10529 vizualizari

  • +30 (34 voturi)    
    Esti disperat varane (Luni, 7 iulie 2014, 10:26)

    Matrafirefox [utilizator]

    Recomand o carte de bucate cu produse de brutarie, o sa faci multe chifle la Rahova.
    • -28 (32 voturi)    
      La brutarie se fabrica paine (Luni, 7 iulie 2014, 11:06)

      Sile_Creditoru [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      nu chiftele, tristule! Dar oricum voi, băsiştii gândiţi doar cu dispensă specială şi nici atunci singuri.
      Cât despre convingerea cu care scrieţi despre FELIX, VARANUL, etc, luaţi-o p-asta, sclavilor:
      Voi nu ştiaţi că Voiculescu reprezintă răul suprem în ţară, până nu vi l-a dat în braţe Băsescu însuşi.
      Spre deosebire de voi, eu îl am la ficaţi be chior încă din 92. Probabil că mă uitam încă de pe atunci la A3 (pardon, latrina, cum vi se comandă să scrieţi). Nu era nici cablu pe atunci, dar, lasă, la proaganda băsită merge...
      • +15 (19 voturi)    
        ... (Luni, 7 iulie 2014, 11:19)

        vasile_r [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        sper ca esti platit pentru rahatul asta.
        • -14 (16 voturi)    
          nu cât voi, (Luni, 7 iulie 2014, 13:01)

          Sile_Creditoru [utilizator] i-a raspuns lui vasile_r

          dar nu mă plâng
          • +8 (10 voturi)    
            asta e un pontism (Luni, 7 iulie 2014, 13:13)

            Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

            Ce ai zis este din seria "au furat mai mult ca noi".
          • +5 (7 voturi)    
            /// (Luni, 7 iulie 2014, 13:31)

            hmara [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

            Slaba prestatie atunci cand nu ai argumente.
            Slab de tot.
            Dezolant.
      • +19 (21 voturi)    
        Daca intelegi la fel cum citesti (Luni, 7 iulie 2014, 11:26)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        Nu e de mirare ca te simti persecutat si gandesti cu dispensa speciala. Si ca sa iti raspund la abjectiile stil Antena 3: aici oamenii nu sunt pro Basescu ci impotriva fostilor securisti DOVEDITI care acum se dau mari domni democrati, santajeaza oameni si treneaza procese pentru ani de zile, folosind orice mijloc posibil sa imprastie cu noroi. Pana la proba ta contrarie (roaga-te sa fie azi), Voiculescu este cel dovedit a fi turnator si condamnat de o instanta din Romania.
        • -9 (13 voturi)    
          O, da, sigur, (Luni, 7 iulie 2014, 11:59)

          Sile_Creditoru [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

          "aici oamenii nu sunt pro Basescu ci impotriva fostilor securisti DOVEDITI care acum se dau mari domni democrati,"
          - da-mi voie sa vars...
      • +15 (17 voturi)    
        . (Luni, 7 iulie 2014, 11:38)

        Raid [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        CHIFLE, desteptule. Nu CHIFTELE.
      • +6 (8 voturi)    
        hello retard PCist (Luni, 7 iulie 2014, 11:48)

        Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        chifle nu chiftele.
      • +8 (10 voturi)    
        Creditorule (Luni, 7 iulie 2014, 12:10)

        Băsistude Serviciu [anonim] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        ai făcut un comentariu fără sens si fără logică cu referiri la băsescu , băsisti pe un articol despre......felix . Si apropo , nu a vorbit nimeni de ”chiftele” ci de ”chifle” . Dar că tot făceai referiri la dispense speciale , tu nici măcar asa ceva nu ai .
        Haznaua , latrina , troaca sau cum vrei să ii spunem s-a infiintat prin 2005 , la putin timp după ce ”dictatorul” a ajuns presedinte, nicidecum prin ”92 .
        Dar la voi , modul de a privi lucrurile , textele , mentalitatea , nici măcar nu sunt ale voastre , sunt ale celor ce luptă din greu de ani de zile să vi le introducă in tărtăcute . Si reusesc din plin , probabil că sunt mândri de rezultate .
        • -7 (11 voturi)    
          păi tocmai asta era ideea, (Luni, 7 iulie 2014, 13:14)

          Sile_Creditoru [utilizator] i-a raspuns lui Băsistude Serviciu

          microcefalule.
          Era o ironie legată de faptul că, în vreme ce vouă vă trebuie o lansare prealabilă, cu vreo două emisiuni labeunu plus alte trei articole în EVZ ca să prindeţi linia băsismului şi să ştiţi cum să scrieţi, eu (şi nu sunt singurul) l-am mirosit pe chior că-i canalie încă din 92 (când, nu existau "latrinele") pe când fura sârguincios, cot la cot cu ăia pe care nu-i mai suferă astăzi.
          Pe urmă, ceea ce a urmat, a fost doar un lung şir de reconfirmări
          • +6 (8 voturi)    
            /// (Luni, 7 iulie 2014, 13:34)

            hmara [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

            Ti-am dat un minus langa plusul pe care ti l-ai dat singur.
            Nu intelegi oricum nimic.
          • +4 (6 voturi)    
            Da' pe varan nu l-ai mirosit? (Luni, 7 iulie 2014, 14:54)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

            Sau cand e de sarcina de serviciu, mirosul nu mai conteaza?
      • +8 (10 voturi)    
        Invata macar sa citesti (Luni, 7 iulie 2014, 12:46)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        Asta e dialogul psdist, indeferent ce spui el iti pune placa lor de propaganda. La 2-3 neuroni pe cap de membru de partid nici nu e posibil altfel (Omul a scris chifle - care evident se fac la brutarie - nu chiftele - cum primeste bombonel cu prastia peste gard. Agramatismul e bonus la psdist asa ca nu mai vorbim de el.
      • +3 (5 voturi)    
        /// (Luni, 7 iulie 2014, 13:29)

        hmara [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        N-aveai cum croitorule.
        a3 are 9 ani de la infiintare si un singur scop.

        Stim ca ai pierdut niste ani astfel, dar nu-i nimic.
        Probabil te uita-i la desene animate.
        • 0 (4 voturi)    
          exact asa faceam (Luni, 7 iulie 2014, 13:52)

          Sile_Creditoru [utilizator] i-a raspuns lui hmara

          "te uita-i" :D
      • +4 (6 voturi)    
        lasa mai, (Luni, 7 iulie 2014, 14:18)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        ca varanu are si fabrica de paine.
        se va descurca el, si la brutarie :)
        ba, chiar si la pescarie. :)

        in sua, daca se inghesuia in ministrul justitiei, care are titlul de attorney general, adica si procurer general, ar fi fost saltat direct din senat, pentru agresare.
        politia federala, fbi, este subordonata ministerului justitiei, the justice department.
        si la noi, politia judiciara ar trebui sa fie in cadrul ministerului justitiei.

        e timpul sa se bage soparloiul la cusca.
        ba, chiar intr'o pestera, la ocnele de sare :))
      • 0 (0 voturi)    
        Sile, (Marţi, 8 iulie 2014, 9:13)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui Sile_Creditoru

        in text scrie CHIFLE, NU CHIFTELE. Ai avut probleme cu clasa intai?!
  • +28 (30 voturi)    
    ... (Luni, 7 iulie 2014, 10:26)

    rocknum [utilizator]

    E un sensibilos :))
    are o sensibilitate acuta la DNA
  • +18 (20 voturi)    
    cum (Luni, 7 iulie 2014, 10:29)

    nocomment [utilizator]

    il rabdam?
  • +26 (28 voturi)    
    cinci ani de vrutarie/brutarie (Luni, 7 iulie 2014, 10:34)

    un domn [utilizator]

    il vor face pe varan si Mai Sensibil
  • +18 (20 voturi)    
    minciunica (Luni, 7 iulie 2014, 10:34)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    si tu ai fost securist. Macovei si-a facut meseria, si tata s-a nascut in timpul comunistilor? ce voiai, sa stea la coada vacii ?
  • +23 (25 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 7 iulie 2014, 10:34)

    qwerasdf [anonim]

  • +23 (25 voturi)    
    mai bine procuror comunist... (Luni, 7 iulie 2014, 10:39)

    tofu [utilizator]

    ... decat turnator securist (dovedit).
  • +26 (28 voturi)    
    hipersensibil! (Luni, 7 iulie 2014, 10:42)

    corvus coraX [utilizator]

    Io aș zice că în ultimul timp ai devenit hipersensibil. Este un simptom normal când începe să miroasă a pușcărie. În ceea ce o privește pe Monica Macovei, într-un fel ai dreptate. Dacă nu ar fi fost ea, foarte probabil că și tu, dar și alți bandiți (Năstase, Fenechiu, Becali, Vântu) ați fi zburdat în libertate călărind cu aroganță România... În rest, multă sănătate și viață lungă! Sincer!
  • +21 (23 voturi)    
    FELIX (Luni, 7 iulie 2014, 10:51)

    andrey23 [utilizator]

    Un jeg uman care si-a turnat familia si verisoara la Securitate. In 1973 i-au dat numele de cod FELIX.
  • +14 (16 voturi)    
    In ce calitate procesuala deschid ONG proces? (Luni, 7 iulie 2014, 10:53)

    LiviuIordache [utilizator]

    Ori este intr-o panica totala, ori acest Voiculescu este atit de redus, mintal, profesional, cultural, incit vorbeste gura fara el. Ar mai fi posibilitatea sa arunce petarde de doi lei, dar asta practic este parte din prima afirmatie, panica.
    Pai, ma maestre, in ce calitate procesuala ii deschid ONG-urile proces Monicai Macovei? Ce ONG-uri, de incurajare a imbogatirii stratului de ozon, ca ong-uri sunt multe? A, poate Facias, aia care editeaza Lumea Justitiei sau site-ul pesurse.ro sau chestia aia de investigatii a lui Ciuvica? In ce calitate ca parte in proces?
    Eu pot sa deschid proces lui Voiculescu pentru ca are 200 de firme si doar 2.100 de angajati (jumatate in media, adica doar care cheltuie), dovada ca toate afacerile se fac cu banii statului? Ca e o mindrete de subminare a economiei nationale de se vede si de la Rahova, Jilava, Poata Alba si alte lacasuri de cultura si odihna...
  • +16 (18 voturi)    
    Omul acesta e bolnav (Luni, 7 iulie 2014, 11:00)

    Audit [utilizator]

    "Defăimarea ţării"!! Păi ce el e ţara?
    O, Doamne, fă ceva şi scapă-ne de el!
    • +10 (12 voturi)    
      Daca i-ai pune intrebarea asta, ti-ar raspunde: DA (Luni, 7 iulie 2014, 11:30)

      bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui Audit

      El si gasca fostilor turnatori nu au vazut niciodata aceasta tara decat fiind mosia lor, locul in care dupa ce l-au matrasit pe Ceausescu (cu tot respectul pentru revolutionarii care au murit degeaba, pacat de ei, dar a fost lovitura de stat nu revolutie) acum li se pare ciudat ca cineva sa ii ia la intrebari si sa incerce sa-i condamne la inchisoare.

      Probabil ca fiecare are scris pe frontspiciul casei "Regele sunt eu", altfel nu se explica candoarea cu care fac declaratii de genul asta.

      Daca va fi gasit vinovat, sper ca Voiculescu sa aiba parte de tot atat rau cat a facut pana acum in viata lui. Nu mai mult dar nici mai putin.
  • +10 (12 voturi)    
    :)) (Luni, 7 iulie 2014, 11:25)

    sunrise111 [utilizator]

    Securist sensibil ....asta e cea mai tare:)))))))))))))))
  • +11 (13 voturi)    
    Ce fel de capitalist? (Luni, 7 iulie 2014, 11:28)

    Simeona [utilizator]

    Cred ca vorbeste despre "capitalistul" din "Ferma animalelor" de George Orwell.
    Dezgustator.
  • +5 (7 voturi)    
    Declaratie de Varan ! (Luni, 7 iulie 2014, 12:30)

    banateanul. [utilizator]

    Monica Macovei declara despre mine......, care sunt un Capitalist ! Nu era mai credibil daca zicea ca este un HOT !
  • 0 (2 voturi)    
    . (Luni, 7 iulie 2014, 16:59)

    sandra.renetova [utilizator]

    Comunista asta vorbeste? E cel mai dubios europarlamentar trimis de Romania! E jignirea suprema sa trimiti vrajitoarea asta sa apere drepturile tarii cand ea calca in picioare aceleasi drepturi de ani de zile.