Horia Georgescu, dupa decizia Curtii Constitutionale: Vom cere Parlamentului European revocarea mandatului lui Mircea Diaconu/ Cine va trebui sa plece din Parlamentul de la Bucuresti

de D.T.     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2014, 15:47 Actualitate | Esenţial


Presedintele Agentiei Nationale de Integritate, Horia Georgescu, a explicat pentru HotNews.ro de ce este importanta decizia Curtii Constitutionale si cum se va aplica in mod concret.  Georgescu afirma ca va transmite Parlamentului European o solicitare de revocare a mandatului lui Mircea Diaconu iar Parlamentului de la Bucuresti o solicitare de revocare a senatorului Mora Akos si a deputatului Bucur Stoica.
Rep: Care va fi primul pas pe care-l va face ANI dupa decizia Curtii Constitutionale?
Horia Georgescu:
In cazul Diaconu, Agentia Nationala de Integritate va transmite o solicitare de revocare a mandatului lui Mircea Diaconu Parlamentului European dupa motivarea deciziei de catre Curtea Constitutionala.

Rep: Ce se intampla daca Parlamentul European nu aproba solicitarea ANI?
HG:
Vom analiza ce pasi se pot face in continuare, dar nu cred ca Parlamentul European poate ignora o decizie a Curtii Constitutionale pronuntata intr-un stat membru, nici decizia instantei supreme din Romania.

Rep: Este suficienta decizia Parlamentului European sau este nevoie si de alte demersuri in tara pentru ca mandatul lui Diaconu sa fie revocat?
HG:
Noi consideram ca o decizie a Parlamentului European este suficienta, deoarece avem de-a face cu decizii definitive ale instantelor judecatoresti dintr-un stat membru.

Rep: De ce se aplica decizia Curtii Constitutionale si pentru trecut?
HG:
Se aplica si pentru trecut deoarece este o decizie de interpretare a legislatiei si nu una de neconstitutionalitate. Curtea a statuat ca dispozitiile art 25 sunt Constitutionale.

Rep: In cate alte cazuri se mai aplica decizia Curtii?
HG:
Aici avem doua situatii in cadrul Parlamentului Romaniei, respectiv la Senat pe domnul Mora Akos si la Camera Deputatilor pe domnul Bucur Stoica. Ei au fost declarati incompatibili in calitatea lor de alesi locali in urma cu cativa ani.  Intre timp, acestia au candidat pentru Parlamentul Romanei, fiind alesi in anul 2012. Acum, dupa decizia Curtii Constitutionale, lucrurile sunt clare si nu mai pot fi ignorate si suprainterpretate de Parlement in sensul neaplicarii unor decizii definitive in cazul celor doi. Altfel spus, vor trebui sa fie revocati din functie.

Rep: Cine trebuie sa ia decizia revocarii celor doi?
HG:
Noi vom transmite o noua solicitare conducerii celor doua Camere, care vor trebui sa dispuna cu celeritate masurile privind revocarea mandatelor in cazul celor doi parlamentari.

Rep: Ce semnificatie are decizia Curtii si de ce este importanta pentru ANI
HG:
Este extrem de importanta deoarece nu mai permite demnitarilor si alesilor care au fost declarati incompatibili sa poata candida pentru alte tipuri de functii alese decat cele pentru care au fost identificati in incompatibilitate sau conflict de interse. Au existat multe cazuri de acest fel si mentionez ca in ultima perioada, dupa prcedentul Mircea Diaconu, la nivelul administratiei publice locale NU au fost puse in aplicare sanctiuni de revocare din functie pentru incompatibili care anterior ocupasera alte functii. Altfel spus, sa zicem ca ai fost declarat incompatibil ca si consilier local dar te regasec in functia de viceprimar sau alt tip de functie aleasa desi acest lucru nu ar fi trebuit sa se intampla. Acum insa lucrurile sunt clare pentru toata lumea. Odata declarat incompatil sau in conflict de interese, timp de trei ani nu mai poti ocupa salta functie aleasa sau numita.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8608 vizualizari

  • +24 (34 voturi)    
    sa vina inapoi (Vineri, 4 iulie 2014, 16:03)

    coax [utilizator]

    ca- l asteapta haznaua 3 , iar la pregatirea lui politica , cred ca nici nu era in stare sa inteleaga cam ce se petrece pe acolo, ca de initiative.... ce sa mai vorbesc!
  • +18 (26 voturi)    
    felicitari pentru demersuri! (Vineri, 4 iulie 2014, 16:39)

    ..13 [utilizator]

    Uite ca unde este lege nu este tocmeala!

    Am incredere ca Parlamentul European se va sesiza asupra cazului Mircea Diaconu - putin cam fraier domnia sa actorul - cu mult prea grabit...

    In celelalte cazuri comunicarea cu Parlamentul este extrem de dificila si pare ca se loveste de un zid care este mult prea mare...
  • +16 (20 voturi)    
    Banii inapoi (Vineri, 4 iulie 2014, 17:03)

    Wan Ted [utilizator]

    Așteptăm cu nerăbdare ca cei trei impostori să înapoieze statului Român toate cheltuielile făcute în calitate de parlamentar - și/sau europarlamentar în timpul cât au fost în situație de incompatibilitate.
  • +2 (8 voturi)    
    epidosul 2: (Vineri, 4 iulie 2014, 17:05)

    Neutrel [utilizator]

    Europa, dragostea mea! :)
  • -11 (25 voturi)    
    culmea ipocriziei (Vineri, 4 iulie 2014, 17:28)

    Montesquieu [utilizator]

    astep cu nerabdare sfasitul mandatului lui basescu ca sa putem vedea o investigatie ani avandu-l ca obiect pe acest ipocrit de georgescu impreuna cu tatal sau, securistul de frunte georgescu de la penitenciarul codlea

    in alta ordine de idei, pe diaconu nu-l mai poate scoate nimeni din PE, tot acest circ neavand alt sens decat spalarea imaginii lui giumbix si a intregii propagande basiste din spatele sau
    • +6 (10 voturi)    
      De ce "sfasitul mandatului lui basescu"? (Vineri, 4 iulie 2014, 21:20)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Guvernul doctor W PONTA impreuna cu vreo 400 de parlamentari nu-s suficienti pentru un singur om?!
    • +3 (7 voturi)    
      Devii tot mai prezent dupa o lunga absenta (Vineri, 4 iulie 2014, 23:08)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Sau poate a fost concediu?
  • +11 (17 voturi)    
    Un " actor " ( politic) grabit. (Vineri, 4 iulie 2014, 17:30)

    Plagarus [utilizator]

    Gata cu sinecura P.E. ! Felix poate conta pe prestatia tovarasului Diaconu, chiar din balconul C.C. & A3
  • -3 (15 voturi)    
    Consecinta revocarii: repetarea alegerilor (Vineri, 4 iulie 2014, 17:31)

    rollotoma [utilizator]

    Ok, se revoca Mircea Diaconu din PE, insa atunci ar trebui repetate alegerile euorparlamentare in Romania, intrucat votantii lui MD raman fara reprezentant, MD fiind ales independent, fara sa existe "urmatorul" pe lista care i-ar putea lua locul.
  • -6 (14 voturi)    
    jalnix (Vineri, 4 iulie 2014, 17:36)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Nu-l mai aparati pe pitzifelnicul asta de asterix... si incetati cenzura... Astept sa ma dati in git la Cotroceni, care ii apara pe camarilistii lui nomen odiosum
  • -7 (17 voturi)    
    pa si pusi (Vineri, 4 iulie 2014, 18:08)

    hotnewsucks [utilizator]

    Problema e ca hotararile cacarau sau cecere nu se aplica retroactiv ...
    Iar PE nu este mosia clanului basescu ... spre norocul nostru.
    • +5 (7 voturi)    
      Grele cu lectura (Vineri, 4 iulie 2014, 23:47)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsucks

      Scrie in articol ca e decizie in interpretare, adica pe intelesul tau, iesplica sensul legii de la origine. De cand a aparut dansa.
  • +8 (14 voturi)    
    Multumesc dlui Horia Georgescu pentru (Vineri, 4 iulie 2014, 18:35)

    fosta zoezoe [utilizator]

    staruinta sa (fireasca in conditii de normalitate) care in contextul dat , iata devine un gest de curaj.Acela de a duce la bunsfarsit un demers care pentru opinia publica parea o fractura logica .Curaj care se fundamenteza pe profesionalism si lege asa cum rar intalnim in institutiile statului.
  • -5 (11 voturi)    
    md (Vineri, 4 iulie 2014, 21:09)

    kronk [utilizator]

    Sunteti jalnici.Cred ca va meritati soarta.Ramineti in mizeria voastra cu pitipoanca blonda si marinelul inecat .
    • +4 (8 voturi)    
      L-ai uitat pe actorasul independent... (Vineri, 4 iulie 2014, 23:05)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui kronk

      Trebuie mentionat, in aceeasi categorie, Lasa ca vine ala bunul si frumosul, injerul Poanta sa va scape de mizerie. El si cu hotii lui.
  • +7 (11 voturi)    
    Bietul Mircea DIACONU, (Vineri, 4 iulie 2014, 21:24)

    ofCAER [utilizator]

    Tocmai el sa ramana fara coledzi?!
    Iar marile lui proiecte europene sa ramana piese nepuse in scena?! (Decit in Antena...)
  • +7 (9 voturi)    
    Marele maestru al merelor Jonathan (Vineri, 4 iulie 2014, 21:29)

    Niccck [utilizator]

    cum va recupera oare cei 5000 de lei investiti in campania electorala ?
    Oricum reclama care i s-a facut cu ocazia asta, merita 5000 de lei si ca urmare va mai face cel putin un lung metraj, adica un kilometraj. Cred ca asta a urmarit de la inceput: cu 5000 de lei sa faca bani de o vila !
  • +8 (12 voturi)    
    Jenantul Giumbix (Vineri, 4 iulie 2014, 21:31)

    Velma Kelly [utilizator]

    Un mic sclav si el, urmeaza ordinele stapanului.
  • 0 (6 voturi)    
    Eu ma bucur... (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 10:06)

    finutza [utilizator]

    ... ca va sesiza Parlamentul European (inca o data). Fiindca doar asa se va potoli, sau mai plastic spus, va primi o palma cel putin lamuritoare!
    In Constitutie se spune clar ca deciziile Curtii Constitutionale au aplicabilitate doar pentru viitor. Retineti, in Constitutie scrie asta! Iar interpretarea data de acest domn de la ANI (ca, vezi, Doamne, e vorba de o decizie de interpretare, nu de constitutionalitate) este fortata, nicaieri nu se vorbeste de tipuri de decizii, de aria lor de aplicabilitate in timp, etc.
    Asa cum am spus, sper sa se acopere de rusine cand cei din PE vor ignora si acest nou demers. ///
  • 0 (6 voturi)    
    Ai mai cerut odata (Sâmbătă, 5 iulie 2014, 10:32)

    xrogo [utilizator]

    si cei din PE te-au ignorat,mataluta nu stii altceva,impaca-te cu gandul ca esti depasit de situatie ///!!!