Victor Ponta si Cristian Tudor Popescu, reclamati pentru discriminare impotriva romilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2014, 13:55 Actualitate | Esenţial


Victor Ponta
Foto: AGERPRES
ONG-ul Romani CRISS a depus trei plangeri la Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD) impotriva premierului Victor Ponta, a ziaristului Cristian Tudor Popescu si a unui fost procuror, Gheorghe Oancea, pe care ii acuza de declaratii discriminatorii impotriva romilor si cere impunerea de amenzi contraventionale impotriva acestora.

Directorul CNCD, Asztalos Csaba Ferenc, a confirmat, pentru HotNews.ro, primirea celor trei plangeri, in cursul zilei de joi, si a estimat ca o decizie va fi pronuntata "in trei saptamani - o luna".

Acesta a explicat ca va urma repartizarea aleatorie a cauzelor urmata de "procedura legala de citare".

Romanii CRISS acuza o serie de afirmatii "discriminatorii" facute de cei trei, pe marginea dezbaterilor legate de cazul Mircea Basescu - familia lui Bercea Mondial.

"Dl Victor Ponta vorbeste despre 'clanuri de crima organizata ale romilor', folosind conceptul de infractionalitate tiganeasca. Acest concept este caracteristic mediilor fasciste si xenofobe. Astfel de discurs este promovat de organizatii de extrema dreapta, precum Garda maghiara. In cazul Vona impotriva Ungariei, Curtea Europeana a Drepturilor Omului a retinut faptul ca 'infractionalitatea tiganeasca' este un concept rasist", se arata in plangerea depusa de ONG-ul specializat in apararea drepturilor minoritatilor.

Romani Criss afirma ca "afirmatiile facute de primul ministru au loc intr-un context nefavorabil romilor, in sensul in care in Europa atitudinea fata de romi a devenit extrem de ostila si de intoleranta".

"De maxima gravitate este savarsirea faptei aratate de catre dl Victor Ponta in calitatea sa de prim-ministru al Romaniei. Prin comportamentul sau, primul ministru nu doar incalca legea, ci da si un semnal de toleranta ridicata fata de declaratii sau acte de discriminare la adresa romilor.
(...)
O generalizare grosolana, in speta asocierea romilor cu fenomenul infractional, atenteaza in mod grav, direct, explicit la adresa deminitatii umane a persoanelor apartinand etniei, persoane care se regasesc asociate, in mod colectiv, rasist si discriminatoriu, cu un mod de comportament infractional"
, potrivit sursei citate.

In ceea ce-l priveste pe Cristian Tudor Popescu, este reclamata urmatoarea afirmatie:

"Asta toamna am participat la Paris la o intalnire internationala. Cea mai neplacuta situatie de care m-am lovit a fost confundarea, voita sau nu, a tiganilor autori de infractiuni pe banda rulanta in Franta cu romani. M-am straduit cat am putut sa explic ca acesti tigani hoti, cersetori, criminali, nu au legatura cu romanii. Ca au o cultura internationala a faradelegii, proprie etniei lor, careia trebuie sa-i faca fata intreaga Europa, nu Romania de una singura".

De asemenea, au fost aduse in atentia CNCD si declaratiile facute de fostul procuror Gheorghe Oancea la un post de televiziune. Potrivit plangerii Romani Criss, acesta a afirmat: "Mediile infractionale sunt penetrate de serviciul secret al MAI, mediile tiganesti (...) Eu cunosc psihologia tiganeasca. Am lucrat cu ei...E o etnie aparte, cu o psihologie deosebita, e un mediu unde nu patrunzi foarte usor".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6099 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    Problema creata artificial (Vineri, 4 iulie 2014, 15:06)

    finutza [utilizator]

    Toate aceste reclamatii la CNCD nu vor face ca perceptia globala sa se schimbe. Si presedintele Basescu a patit-o mai demult. Vor da niste amenzi doar fiindca unii au spus cu voce tare ceea ce gandesc foarte multi. Au spus neadevaruri? Iar aceste amenzi nu ii vor indrepta pe tigani...
    • 0 (12 voturi)    
      nu ii vor indrepta pe cei certati cu legea (Vineri, 4 iulie 2014, 15:53)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui finutza

      dar cel putin vor arata ca nu este permisa stigmatizarea gratuita a unor populatii cum este cea roma, plecand de la unele cazuri individuale.
      Cu siguranta ca sunt hoti tigani cum sunt si hoti romani sau maghiari.
      Dar daca un iluminat se apuca sa spuna la televizor ca tiganii sunt hoti (pentru ca ar fi cativa) este ca si cum ar spune ca romanii sunt hoti (pentru ca exista unii care sunt).
      In acest sens este usor de vazut modul in care sunt perceputi romanii in Franta (unde atat romani cat si romii sunt perceputi ca fiind hoti, fara deosebire)
      Asta este produsul stereotipului, o perceptie generalizata si simplista plecand de la cazuri individuale
      • +5 (7 voturi)    
        "Stigmatizare gatuita"? (Vineri, 4 iulie 2014, 17:10)

        EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        In Franta si peste tot in Europa exista o confuzie intentionata a tiganilor cu romanii: roman, romani, roma, romanesc, romanes, rom, Romania, romanian, romanies, romeno, roumain.... nu mai intelege nici dracul cine ce inseamna! Ba occidentalii stiu foarte bine ce e cu tiganii, pe romani nu stiu de unde sa ii apuce! Va aduc aminte ca mai toate scandalurile cu "romani" din vest si au fost condimentate vizual cu imagini cu tigani: Italia - Cazul Mailat, "romanii din irlanda de Nord", taberele de romi din Franta, etc...
        Asa cum exista mafie Italiana peste tot in lume, sau mafie ruseasca...asa exista si mafii tiganesti, ca va place sau nu... Sau ati vazut romanii iesind cu sabii ninja si taindu-se in strada! E ok sa voebesti de infractionalitate "romaneasca" in Italia, dar nu de infractionalitate tiganeasca in Romania!
        Mai bine s-ar ocupa de civilizarea etniei, nu de batiste pe tambal!
  • +6 (10 voturi)    
    Cine... (Vineri, 4 iulie 2014, 15:45)

    Gladiatorul [utilizator]

    ....este oare de vina? Ce academicieni si ce politicieni au intors logica limbii romane cu dosul in sus? Cine a introdus in limba romana termenul "rom" si cum a fost posibil acest lucru. Suntem, si aici, rusinea Europei. Cautati cuvantul "tigan" in germana, franceza, italiana, spaniola si veti vedea ca in fiecare din aceste limbi nu exista cuvantul "rom". Ei bine, noi romanii suntem si aici mai "cu mot". Si atunci cine-i de vina?!
  • -5 (13 voturi)    
    Foarte bine! (Vineri, 4 iulie 2014, 15:53)

    nenumit [utilizator]

    CRISS are dreptate, e un limbaj intolerabil de la niste persoane care ar trebui sa constituie modele in societatea romaneasca. Trebuie sa ne asumam faptul ca romii sunt romani si sunt ai nostri si nu sa aruncam pisica peste gard gen "sa-i integreze Europa". Si noi suntem in Europa si primim bani pentru integrarea loc, bani insa care se pierd in buzunarele romanilor...
    • +2 (4 voturi)    
      ai nimerit-o cu banii (Vineri, 4 iulie 2014, 17:58)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nenumit

      insa nu in buzunarele romanilor, ci in cele ale rrrromilor. Ca daca zic tigani, imi iau vreo amenda. Ia verifica cati bani au supt organizatiile astea tip rrrromani criss. Atat bani europeni, aia de integrare de care zici, cat si romanesti (un singur r). Rezultatele se vaaaad.... mai ales daca te uiti ce bine o duc membrii acestor fundatii...
  • +4 (12 voturi)    
    a (Vineri, 4 iulie 2014, 16:00)

    meandmyfriends [utilizator]

    Vai de mine cu ce isi ocupa timpul acest ONG. Sa apere haitele de tigani care pradeaza tot ce apuca, in mai toate colturile lumii.
    Pai nu va e rusine sa aparati toti boratii ?!
    Auzi acolo ca "afirmatiile facute de primul ministru au loc intr-un context nefavorabil romilor, in sensul in care in Europa atitudinea fata de romi a devenit extrem de ostila si de intoleranta". Pai aceasta atitudine e cat se poate de normal raportata la hotiile pe care le comit.

    Mai bine faceti o plangere sa-i bage mai devreme in puscarie si sa le confiste castelele din furat.

    etc.
  • +4 (8 voturi)    
    uite ce sa faca romani criss (Vineri, 4 iulie 2014, 16:13)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Propun ca parlamentul sa aprobe o lege de interzicere a folosirii cuvintului tigan si a familiei sale de cuvinte. Sa fie eliminate cuvintele respective din toate dictionarele si lexicoanele limbii romane si sa se dea termeni de echivalare pentru urmatoarele:
    - muschi tiganesc
    - cuie tiganesti
    - tiganie cu varianta tiganime
    - tiganeala
    - a se tigani
    - tiganos, -oasa, -osi, -oase
    • +2 (6 voturi)    
      ...cum am putut uita? (Vineri, 4 iulie 2014, 16:29)

      Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      ... bineinteles, si expresia "a se ineca la rromul la mal"...
  • 0 (2 voturi)    
    este lipsit de sens (Vineri, 4 iulie 2014, 22:00)

    aresul [utilizator]

    faptul ca Viorel, rezultatul atractiei dintre Ninel si Naum, a ajuns sa fie reclamat pentru asemenea chestiuni.
    Aceste ONG-uri sunt ridicole.
  • 0 (0 voturi)    
    contra mdiu (Joi, 16 aprilie 2015, 21:30)

    contramdiu [utilizator]

    Toți suntem oameni, cu calități și defecte, cu fapte de care suntem mândri și unele de care ne rușinăm. Persoanele care aparțin unor etnii pot fi bune sau rele, deștepte sau mai puțin inteligente, educate sau inculte, dar nu pentru ca s-au născut într-o familie de romi sau dimpotrivă, de nemți, ci datorită propriilor trăsături și propriei istorii. Înainte de a-i judeca, trebuie să-i cunoaștem. Atât în viața de zi cu zi, cât și în mediul online, este important să ne amintim să nu jignim, să nu presupunem că un rom e incult, hoț sau prost, ci că e o persoana cu bune și cu rele ca noi toți.