Top 5 subiecte majore acoperite de scandalurile cu Basescu, Voiculescu sau Ponta

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2014, 15:09 Actualitate | Esenţial


Scandalurile Basescu-Bercea Mondial, Ponta-Duicu, Voiculescu-ICA/terenurile ADS acopera in acest zile orice alt subiect important, desi exista si alte tema majore care merita o atentie cel putin la fel de mare dat fiind impactul lor semnificativ, pe termen lung asupra societatii. Supra-concentrarea pe unul si acelasi subiect se intampla in primul rand din cauza campaniei pentru prezidentiale sau din cauza unor mize personale. Insa Guvernul Ponta profita din plin si scapa usor de dat explicatii publice in cazul unor decizii profund anti-reforiste. HotNews.ro a identificat cel putin cinci mari teme, insa lista este deschisa iar cititorii sunt invitati sa o completeze.

1. Modificarea legii educatiei. Guvernul Ponta a adoptat in sedinta de joi, 26 iunie, o Ordonanta de urgenta care aduce 97 de modificari la Legea Educatiei Nationale. OUG prevede, printre altele, organizarea unei a treia sesiuni de BAC, pregatirea elevilor fara bacalaureat la facultate, posibilitatea trecerii terenurilor cluburilor elevilor in domeniul autoritatilor locale, organizarea de doctorate la formele de invatamant cu frecventa redusa

Miza: Viitorul educatiei pe termen lung. Mai multi rectori ai unor universitati importante din tara consultati de HotNews.ro au criticat modificarile la legea educatiei (Vezi reactii aici si aici) In opinia lor, ordonanta guvernului Ponta readuce impostura in doctorate, s-a coborat iarasi stacheta in pregatirea profesorilor plus alti pasi inapoi.

2. Modificarea legii achizitiilor publice. Potrivit OUG publicata in Monitorul Oficial, Partea I, 486 de luni 30 iunie, se introduce un nou tip de garantie in cazul contractelor de achizitii publice, denumita "de buna conduita". Firmele care contesta rezultatul unei licitatii publice vor fi obligate sa constituie o garantie financiara "de buna conduita", reprezentand 1% din valoarea estimata a contractului contestat, dar nu mai mult de 100.000 de euro in cazul contractelor cele mai mari, care va fi retinuta integral in cazul in care contestatia formulata este respinsa.

Miza: Directionarea marilor contracte de achizitii. Desi guvernul sustine ca scopul acestei modificari este descurajarea "contestatarilor de profesie" si a "piratilor" sistemului de licitatii, marile companii consultate de HotNews.ro critica modificarile pe motiv ca ar fi neconstitutionale, ar ingradi accesul liber la justitie si ar incuraja "incredintarile directe". Surse HotNews.ro din sistemul de achizitii sustin ca doua sunt sectoarele vizate: constructiile de autostrazi si contractele IT, unde valoarea unui contract poate ajuge la zeci de milioane de euro. In plus, s-ar reduce astfel rolul Consiliului National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC) de arbitru pe piata achizitiilor, deoarece putini vor mai risca sa ajunga aici.

3. Numarul mare de parlamentari aparati de Parlament. Plenul Camerei Deputatilor a respins, marti, cererea DNA de arestare preventiva a deputatului UNPR, Titi Holban, acuzat de procurorii DNA ca ar fi luat 10.000 de euro pentru trafic de influenta. Cu acest vot, numarul parlamentarilor aparati de parlament se ridica la zece, in parlament fiind si condamnati penal prin sentinte definitive. Este cazul senatorului PNL, Tudor Chiuariu, condamnat la inchisoare cu suspendare pentru fapte de coruptie in dosarul Posta.

Miza: Asanarea sistemului politic si egalitatea in fata legii. Romania continua sa aiba o mare problema cu imunitatea parlamentarilor care, in situatia arestarii, retinerii sau perchezitiei sunt aparati de imunitate. Mai multi oficiali americani au criticat existenta acestui scut de neinteles intr-o democratie in care toti ar trebui sa beneficieze de tratament egal in fata legii.

4. Modificarea treptata a legislatiei pentru a slabi institutii cheie. Camera Deputatilor a adoptat, pe 24 iunie, o lege care castreaza Agentia Nationala de Integritate. Astfel, au fost scosi din starea de incompatibilitate primarii si presedintii consiliilor judetene care sunt si membri ai adunarilor generale ale companiilor de utilitati de la nivel local. Este a doua modificare importanta a legii administratiei publice intr-un an. In martie, a fost exitinsa categoria functionarilor carora primarii sau sefii Consiliilor Judetene le pot delega semnatura. Altor institutii le-a fost cumparata indulgenta prin cadouri legislative. Astfel, in cazul Avocatului Poporului, printr-o modificare a legii de functionare operata netransparent, printr-un OUG fara avizul CSM, astfel incat  "activitatea desfăşurată de personalul de execuţie de specialitate cu studii juridice în cadrul instituţiei Avocatul Poporului constituie vechime în specialitatea studiilor absolvite şi în magistratură". Or, dupa cum explica judecatorul Cristi Danilet pe blogul sau, institutia Avocatului Poporului nu are nici o competenta care sa vizeze justitia. Pe de alta parte, in Parlament au fost depuse recent alte doua proiecte de legi: unul se refera la gratieri, altul la modificarea Codului de Procedura, astfel incat condamnarile definitive in penal sa devina executorii abia dupa redactarea hotararii.

Miza: Functionalitatea sistemului democratic. ANI, DNA, CNCD, CNA, Avocatul Poporului sunt institutii de  control importante intr-o democratie, care asigura echilibrul democratic. Daca aceste institutii nu functioneaza sau legislatia este modificata in asa fel incat sa le fie limitate atributiile,   controlul democratic asupra puterilor in stat nu mai este asigurat iar sistemul democratic se dezechilibreaza.

5. Scandal stupefiant la CNA. Presedinta Consiliului National al Audio-Vizualului,  Laura Georgescu, a devenit protagonista unui scandal dupa ce in spatiul public au aparut o serie de inregistrari care sub un mare semn de intrebare profesionalismul sau si capacitatea de a conduce o conduce o institutie menita a fi un arbitru al pietei audio-video. (Unele inregistrari au aparut la Realitatea TV, altele le puteti consulta pe blogul Narcisai Iorga) Chemata la Parlament pentru audieri, Georgescu a pus in discutie inregistrarile, insa continutul acestora nu lasa loc la multe interpretari (Vezi detalii aici si aici) Sub conducerea sa, CNA a devenit o institutie politizata, sub care derapajele televiziunilor de stiri au ramas fie nesanctionate, fie sanctionate  pe criterii strict politice. Nici dupa acest scandal, premierul Victor Ponta, care a propus-o in functie din partea guvernului, nu i-a cerut demisia, limitandu-se la a spune ca membrii CNA nu pot fi revocati, potrivit legii.

Miza: Reglarea unei piete scapate de sub control. CNA este una din institutiile importante din sistemul de control democratic. Mentinerea unui personaj compromis la conducerea CNA slabeste si mai mult capacitatea institutionala si incurajeaza comportamentul arbitrar al televiziunilor de stiri, abuzul si derapajele de la reguli.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20512 vizualizari

  • -39 (47 voturi)    
    POFTIM? (Joi, 3 iulie 2014, 15:26)

    srpc [utilizator]

    "ANI, DNA, CNCD, CNA, Avocatul Poporului sunt institutii de control importante intr-o democratie"? de cand, ma rog? iar schingiuiti principiile democratiei ca sa va sustineti aberatiile? ce are democratia cu existenta unor institutii parajudiciare, vadit conduse si orientate politic? hai ca sunteti de-un penibil revoltator.
    • +10 (16 voturi)    
      /// (Joi, 3 iulie 2014, 15:48)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Obtuz ca de obicei.
      Bati campii.
    • +14 (18 voturi)    
      Clasa a 9-a (Joi, 3 iulie 2014, 15:52)

      guitarist2 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Pe asta functioneaza statul de drept, pe impartirea puterilor pentru a evita concentrarea puterii intr-o singura mana - autoritarism.
    • +11 (15 voturi)    
      Materia superior organizata (Joi, 3 iulie 2014, 15:55)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Acum inteleg de ce ai ajuns sa traiesti din banii de postac platit de mafia: nu te duce capul.
      Pentru ca nu peste multa vreme o sa ramai fara finantare, ti-as recomanda totusi o scoala ajutatoare.
    • +3 (7 voturi)    
      cine e penibil? (Joi, 3 iulie 2014, 16:36)

      DT34 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      De ce anume nu va mirati de imunitatea parlamentarilor de ex.?
      De ce parlamentarii sa fie mai presus de lege?
      NIMENI nu trebuie sa fie mai presus de lege, nici macar presedintele sau prim-ministrul.
  • +18 (22 voturi)    
    Sugestie (Joi, 3 iulie 2014, 15:31)

    methalman [utilizator]

    Poate il si traduceti in engleza/ franceza/ germana sa vada si partenerii nostri europeni ce fac astia la noi in tara!!! Este evident faptul ca la noi nu exista opozitie in parlament, iar astia fac ce vor.
    Degeaba scrieti pe aici de atacurile la DNA, de subminarea statului pentru ca la noi nu exista partide de opozitie, organizatiile non-guvernamentale sunt adormite samd...
    • +2 (6 voturi)    
      Te contrazic (Joi, 3 iulie 2014, 15:41)

      PostaculCorporatist [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Nu ajuta la nimic traducerea textului in alte limbi. Informatia exista din belsug. Pacat ca multi nu stiu sa selecteze informatia corect si mai grav, cei care ar trebui sa citeasca si sa actioneze nu o fac, in multe cazuri din dezinteres.
    • +3 (7 voturi)    
      nu iti fa probleme. (Joi, 3 iulie 2014, 15:42)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      "Partenerii nostri europeni" nu traiesc pe Luna.
      Exista ambasade si jurnalisti straini in Romania, nu se bazeaza pe relatarile dlui Tapalaga; ar afla ca a vindut Justitia.
  • -2 (4 voturi)    
    Gresala in text (Joi, 3 iulie 2014, 15:38)

    PostaculCorporatist [utilizator]

    Lipsesc link-urile din textul despre scandalul de la CNA
    • +2 (10 voturi)    
      PMP-Udrea a semnalt mereu asa ceva (Joi, 3 iulie 2014, 16:04)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui PostaculCorporatist

      Si ce vina are Presedintele sau PMP SINGURII in Opozitie ca exista aceste scandaluri de care ne aminteste Tapalaga si ca acopera alte treburi importante?
      Elena Udrea a semnalat permanent tot ceea ce se spune in articolul de mai sus. Exista arhiva, Blog, FB,luari de luari pozitii politice, dar singura nu poate sa opreasca tot ceea ce se reproseaza aici. Apoi, unde-i PDL, de nu face opozitie, de ce nu semnaleaza nimic?
      Tot PDL ieri n-a semnat cererea de a se infiinta o Comisie pe model Nana, fiind vorba de stat, deci de banii nostri, de ce? Asa ca trebuie sa multumim ca exista PMP pe dreapta care lupta cu Stanga PSD, PC,PNL,PDL. E corect?
  • +5 (15 voturi)    
    deontologia (Joi, 3 iulie 2014, 15:39)

    victor L [utilizator]

    bat-o vina.
    "Scandalul" nu este "Basescu- Bercea Mondial",
    ci Mircea Basescu- Bercea Mondial.
    Nu sinteti la prima "stire" gen Antena 3 si nu cred sa fie din neatentie, ci cu intentie.
  • -15 (27 voturi)    
    dai doamne orbului... (Joi, 3 iulie 2014, 15:41)

    Montesquieu [utilizator]

    tapalaga ramane cu aceiasi ochelari de cal dobanditi in perioada de fanatism macovist; tot ce e facut de macovei e perfect, tot ce e impotriva monicai are valoare de crima de lezmajestate.

    poate totusi onor autorul va ajunge la maturitatea deontologica la care sa poata fi obiectiv si in ce-o priveste pe mm si pe multe din creatiile ei bizare (vezi ani).

    PS cele doua milioane de voturi fraudate la referendum in mintea numitei au devenit doar vreo doua (doua voturi) in lumea reala a justitiei...
    • +1 (5 voturi)    
      Am avut o duminca a orbului! (Joi, 3 iulie 2014, 17:42)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Mai avem 7.4 milioane de orbi!
      De cati crezi ca este nevoie ca sa va faceti mendrele?!
  • -13 (21 voturi)    
    oh, da (Joi, 3 iulie 2014, 15:44)

    Mazeta [utilizator]

    Am văzut azi statul de drept la o dezbatere electorală. Părea cam obosit. Cred că iar a chefuit azi-noapte.
    • +2 (8 voturi)    
      /// (Joi, 3 iulie 2014, 15:50)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      He, he.
    • +4 (8 voturi)    
      Cine, pompa?! (Joi, 3 iulie 2014, 17:44)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu el e ala care acum zice ceva, apoi altceva?!
      Asta treaz e mai beat ca Basescu baut!
      Hai, suzeto, taci si... suge... reaza altceva!
      (E de pe latrine, recunosti?!)
  • +3 (11 voturi)    
    1 subiect major (Joi, 3 iulie 2014, 15:58)

    123_utilizator [utilizator]

    1. Diminuarea si imbatranilrea populatiei Romaniei potentata de incapacitatea institutionala a statului roman si de lacomia guvernantilor
    Miza: supravietuirea si dezvoltarea poporului roman.
    In fata incapacitatii clasei politice de a gasi solutii viabile problemelor de zi cu zi ale romanilor: venituri mici, servicii de sanatate mizerabile, dezinteres pentru cresterea competitivitatii si creearea de noi locuri de munca, ineres pentru promovaraea non-valorilor, a pitiponcarelilor si a plagiatorilor romanii au ales fie solutia emigrarii fie au redus numarul de copii cu efecte demultiplicatoare dezastruoase in economia si societatea romaneasca.
    Solutie: poate VOTUL OBLIGATORIU si un Parlament redus, competent si nelacom ar fi un prim pas
  • +2 (6 voturi)    
    pentru punctul 5, petitie de demisie (Joi, 3 iulie 2014, 16:11)

    AlexandruRaducanu [anonim]

    Pentru a rezolva situatia de la CNA, prezentata la punctual 5 al articolului, votati petitia in care se cere demisia Presedintelui CNA, Laura Georgescu:
    http://www.petitieonline.com/signatures/demisia_laurei_georgescu_presedinte_cna/
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Luni, 14 iulie 2014, 19:07)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui AlexandruRaducanu

      Am si eu o nelamurire: Laura Georgescu a calcat o lege a CNA-ului, care cred ca ii cere sa fie impartiala, sa nu ia mita, sa reglementeze corect mass media. Chiar nu conteaza? Nu ar trebui sa plateasca amenta, sa fie arestata, sau sa fie suspendata din functie?
  • +4 (10 voturi)    
    Art. 28 din Constitutie. (Joi, 3 iulie 2014, 16:39)

    _tudor_ [utilizator]

    De departe, cea mai scandaloasa este ingradirea libertatilor cetatenesti, prin obligatibitatea de a furniza date de identificare pentru accesarea sistemlor de comunicatie (legea cartelelor sau legea wifi) caer intre in contradictie flagranta cu Art. 28 din Constitutie.
    Secretul scrisorilor, al telegramelor, al altor trimiteri poştale, al convorbirilor telefonice şi al celorlalte mijloace legale de comunicare este inviolabil.
    Cum pot sa trimit cuiva - IN MOD SECRET - adica fara intervetia statului de nici un fel, o comunicare?

    Sa ne inchipuim ca nu suntem inca in era Internetului si nu esista nici telefonie internet.
    Cum ar sa obligam ca pentru toate trimiterile postale (de exemplu o vedere care acum e pusa in cutia postala) sa fie facute numai dupa legitimarea expeditorului?
    • -4 (8 voturi)    
      date personale (Joi, 3 iulie 2014, 18:33)

      akarki [utilizator] i-a raspuns lui _tudor_

      asta sa fie toata grija noastra; ca ne ia datele personale, il dam in fiecare zi pe orice site unde cumparam ceva...grija noastra sunt acele 5 puncte si probabil inca vre-o 50, adunate in luna anterioara.
      • +1 (5 voturi)    
        date personale (Joi, 3 iulie 2014, 20:26)

        _tudor_ [utilizator] i-a raspuns lui akarki

        Conceptul de libertate ti-e strain.
        Este irelevant faptul ca un numar de telefon sta alaturi de numele tau - CU VOIA TA - pe o lista a unui comenrcinant.
        Probabil ca pentru tine si cartela de paine e un lucru firesc: Ce daca trebuie sa semnezi pentu paine? Tot una pe zi mananci la fel ca toti ceilalti tovarasi...
  • +6 (10 voturi)    
    nu ma surprinde obtuzitatea celor (Joi, 3 iulie 2014, 17:46)

    __alex__ [utilizator]

    din parlament, cit pasivitatea si chiar aprobarea de catre cetateanul de rind. Comunistii nici nu visau la atita cotrol cu acordul populatiei. Orwell s-ar da cu capul de masa.
  • -4 (4 voturi)    
    impartialitatea dvs ne doare.... (Vineri, 4 iulie 2014, 11:15)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    toata acestea sunt politicile Basescu .
    Cand atrageti atentia asupra destramarii lor, va asteptati sa sara PDL si PNL?

    Stati linistit, Blaga si Kohannis vegheaza la propria situatie.

    PMP este singurul care declara continuitatea politicilor Basescu. Nu va intereseaza, nu? Pentru Udrea ? Si Udrea si Macovei sunt produse Basescu. Si atunci?
    • 0 (0 voturi)    
      regulile nu persoanele sint impartiale (Luni, 14 iulie 2014, 19:13)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Viorica Alexandru

      Nu e adevarat, toate acestea sint critici de pe pozitia principiilor democratiilor occidentale impotriva unor politici de orientare totalitara - orientala. E vorba de reguli (legi) care sint schimbate in acel sens. Suprasimplificarea si personalizarea discutiei (Sa nu furam e ideea lui Basescu. Deci e o idee proasta.) este normala pentru un discurs totalitar - oriental. In Rusia e lege, sau Putin? In Elvetia nici nu stim numele presedintelui, dar stim ca au legi.