OMV sfideaza UE si semneaza acordul cu Gazprom pentru conducta de gaze South Stream, in prezenta lui Putin

de Red. Economic     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2014, 10:07 Actualitate | Esenţial


Sefii OMV (stanga) si Gazprom (dreapta)
Foto: OMV
Sefii Gazprom (Rusia) si OMV (Austria) au semnat marti la Viena, in prezenta lui Vladimir Putin, un controversat contract pentru construirea gazoductului South Stream. "Austria sfideaza UE", a scris Reuters, care aminteste opozitia Comisiei Europene fata de acest proiect.

OMV este actionarul majoritar al companiei romanesti OMV Petrom si a facut parte din consortiul Nabucco, un proiect esuat anul trecut care avea ca miza importul de gaze naturale din zona caspica in UE, evitind Rusia.

South Stream, al carui cost estimat este de 40 de miliarde de dolari, va aduce gaze naturale din Rusia in Austria prin sudul Europei, evitind actuala ruta principala de transport, prin Ucraina.

Reamintim ca statele UE sint deja dependente de importurile de gaze din Rusia, de unde cumpara o treime din gazele naturale consumate anual. Politica oficiala a Comisiei Europene este de a favoriza alte surse de gaze pentru a scadea dependenta de Rusia, acuzata ca foloseste pretul gazelor ca un instrument politic.

De altfel, Comisia Europeana a anuntat in mod oficial ca proiectul South Stream nu respecta regulile UE privind concurenta.

CEO-ul OMV, Gerhard Roiss, a contrazis insa pozitia oficiala a UE. Intr-o conferinta de presa, Roiss a spus ca "Europa are nevoie de gazul rusesc. Europa va avea nevoie de mai mult gaz rusesc in viitor pentru ca productia europeana de gaz e in declin. Cred ca si UE intelege asta".

In cadrul vizitei la Viena, Putin a aparat Austria - criticata in interiorul UE - spunind ca este un partener "important si de incredere pentru Rusia". Legaturile comerciale Rusia - Austria sint traditionale, Austria fiind prima tara vest-europeana care a semnat cu Rusia un contract pe termen lung pentru livrarea de gaze, in 1968.

Si presedintele Austriei, Heinz Fischer, a aparat contractul South Stream si a respins sanctiunile internationale la adresa Rusiei dupa invadarea Crimeei si intretinerea conflictului din Estul Ucrainei.

















5880 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    banul e ochiul dracului (Miercuri, 25 iunie 2014, 10:23)

    math [utilizator]

    Poate ca marele popor prieten sovietic va invada Europa cu resursele naturale (bani) dupa esecuri repetate cu tancuri, submarine si rachete.
  • +14 (14 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 25 iunie 2014, 10:28)

    tenere [anonim]

  • +12 (12 voturi)    
    ole (Miercuri, 25 iunie 2014, 10:36)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Agentii sovietici din anii '80 isi dau mana din nou!
  • +16 (16 voturi)    
    Nu-nteleg de ce nu le-o tragem noi la OMV? (Miercuri, 25 iunie 2014, 10:44)

    alex4321 [utilizator]

    Nu-nteleg de ce nu le-o tragem noi la OMV?

    Doar e petrolul nostru nu?

    Daca un tradator ca Nastase le-a dat tot Petrolul si altii ca Ponta vor sa le prelungeasca hotia cu redeventele
    asta nu-nseamna ca nimeni nu poate pune capat OMV-ului in Romania.
    • -6 (10 voturi)    
      de acord (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Naționalizarea urgentă a petrolului, a gazelor și a tuturor celorlalte resurse naturale de pe teritoriul României! Se opune cineva? abțineri?
      • +2 (2 voturi)    
        Putin si poporul rus... (Miercuri, 25 iunie 2014, 14:12)

        math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ...libertate ne-au adus. Auzi Mazeto, Antena 3 transmite si in limba rusa ?
        De fapt borna de aur a implinirii voastre ar fi sa transmita in engleza, in SUA. Anglia, Germania ca sa deschida ochii acelor popoare subjugate de imperialisti vreme de secole.
        Tricipleta Putin-Ponta-Voiculescu ar putea conduce spre adevarata democratie o viitoare Europa strans unita in jurul gazelor rusesti.
        • +2 (2 voturi)    
          Pai nu e OMV-ul cu Rusii? (Miercuri, 25 iunie 2014, 15:48)

          alex-1234 [utilizator] i-a raspuns lui math

          Pai nu e OMV-ul cu Rusii?

          Tu esti Strut? Iti bagi caopul in nisp si reciti poezia?

          Te faci ca nu vezi ca OMV-ul e mana-n mana cu Rusii?
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:49)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      mai ales ca UE nu va putea zice nimic din moment ce OMV a incalcat politica uniunii
    • +2 (2 voturi)    
      nu se poate sa "le-o tragem"..... (Miercuri, 25 iunie 2014, 12:46)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ...pentru ca vor cere spagile inapoi si asta ar insemna saracirea "alesilor poporului" si daca acestia saracesc, poporul ramane fara micul si berea "gratis", o data la patru ani, ori poporul nu e prost, isi cunoaste "interesul".
  • +13 (13 voturi)    
    boicotul companiilor prietene cu Putin (Miercuri, 25 iunie 2014, 10:56)

    mrness [utilizator]

    Cum ar fi daca un numar suficient de mare de europeni ar vota cu buzunarul, alegind sa-si faca plinul de la alte companii decit BP sau OMV?

    E nerealist sa speri in solidaritatea europenilor, dar eu tot sper ca UE va iesi din pasivitatea asta lasa si, in ultima instanta, paguboasa pe termen mediu si lung.
    • +1 (1 vot)    
      Bun așa (Miercuri, 25 iunie 2014, 12:14)

      Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui mrness

      No, la 1000 km autonomie, cum evit Lukoil de prin februarie, pot să evit și OMV/Petrom o vreme.

      Numai să nu trebuiască să le evit pe toate; prin oraș oricum merg doar cu bicicleta, dar parcă la drum lung nu prea mai merge :))
  • +13 (13 voturi)    
    ... (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:01)

    dragos234 [utilizator]

    Nici nu e prima data cand Austria si Rusia se inteleg peste capul popoarelor mici.
    • +3 (3 voturi)    
      he he (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:51)

      Bittick [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

      Stai sa vezi ce iese cand se inteleg Germania si Rusia peste capul popoarelor mici... Avem exemple in istoria recenta...
  • +6 (8 voturi)    
    o noua era (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:04)

    Bittick [utilizator]

    In ziua de azi, companiilor mari "li se rupe" de ceea ce zic structurile politice. Ele actioneaza doar in virtutea propriilor interese economice. Partide, presedinti, uniuni, astea sunt doar personaje intr-o piesa de teatru pentru fraieri. Adevarata putere sta in grupurile de interese economice.
  • -11 (13 voturi)    
    weakest link (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:15)

    Mazeta [utilizator]

    O conductă între Rusia și Austria (Germania) este coșmarul SUA. Veriga slabă este Bulgaria și aici va trebui găsită urgent o soluție. Să existe oare la vecinii noștri arme de distrugere în masă?
    • +2 (2 voturi)    
      Spune sicer (Miercuri, 25 iunie 2014, 14:16)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Idolul tau in viata este Pistruiatul nu-i asa ? Ce poate fi mai glorios decat sa pui umarul la renasterea priteniei traditionale si antiimperialiste romano-sovietica ?

      De lipit afise cand va apucati ?
  • +7 (7 voturi)    
    Rusia si petrolul (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:46)

    charlie [utilizator]

    In momentul de fata, pompele de carburant ale OMV-Petrom, MOL, Rompetrol, (din Romania) sunt sub control rusesc.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Miercuri, 25 iunie 2014, 14:21)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      Exista benzinarii in Romania care sa nu fie sub control rusesc?
  • +5 (5 voturi)    
    SouthStream vs Nabuco (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:54)

    Razvan_M [utilizator]

    OMV si Transgaz au pierdut zeci de milioane de euro pe Nabuco pt. ca Germania si alte state mari din UE au negociat in particular cu rusii preturi mai bune decat tarile mici la gaze. Este o false problema asta cu OMV care semneaza in ciuda UE contractul pt. South Stream. Daca s-ar fi facut Nabuco nu ar fi fost nevoie de South Stream.
  • +1 (1 vot)    
    what if...? (Miercuri, 25 iunie 2014, 12:12)

    benicio [utilizator]

    Istorie contrafactuala: Mihai Viteazu face alianta cu turcii si ii lasa sa treaca spre Europa Apuseana. Vedeam acum o mare moschee in loc de Stephansdom sau nu?
    • 0 (0 voturi)    
      stai un pic (Joi, 26 iunie 2014, 23:53)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      ca Mihai Viteazul nu i-a oprit pe turci sa treaca spre Europa Centrala, turcii erau deja acolo. In timpul lui Mihai, mare parte din Ungaria era pasalac, nu-ti amintesti? Inca din 1541 turcii s-au intslat la Buda si au ramas acolo pana dupa 1686.
  • +2 (4 voturi)    
    Curg sanctiunile la adresa Rusiei. (Miercuri, 25 iunie 2014, 13:22)

    freestyle [utilizator]

    Curg sanctiunile la adresa Rusiei.
    Renault va prelua AvtoVAZ si va produce Duster si Sendero, Exxon se asociaza cu Rosneft, pentru forarea marină în Oceanul Arctic, pentru descoperirea petrolului de şist în Siberia şi pentru realizarea unei uzine de gaz natural lichefiat la Vladivostok.
    Alte acorduri au fost incheiate de BP si TOTAL.
    De ce nu e si Romania sanctionata in felul asta?