Traian Basescu, dupa noile stenograme prezentate de Antena 3: Nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2014, 0:14 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a reafirmat, intr-un comunicat postat pe site-ul Administratiei Prezidentiale in noaptea de marti spre miercuri, la ora 00,10, dupa ce Antena 3 a prezentat noi stenograme din discutiile purtate de fratele sau cu membri ai clanului Bercea, ca nu a primit "niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel".

"Nu am discutat niciodata cu fratele meu, Mircea Basescu, despre dosarul lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial, si nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel, nici pentru vreo interventie de reducere a pedepsei in instanta si nici pentru vreo gratiere. Intocmai cum nu am primit niciodata niciun ban si niciun bun de la nimeni pentru a interveni in vreun fel in dosare sau pentru vreo gratiere", afirma Traian Basescu, in comunicatul citat.

In sprijinul argumentatiei sle, seful statului invoca "pedepsele aplicate de instantele de judecata lui Sandu Anghel si altor membri ai familiei lui" care "dovedesc ca justitia a functionat doar sub imperativul legii".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4407 vizualizari

  • -24 (30 voturi)    
    daca repeti de multe (Miercuri, 25 iunie 2014, 0:37)

    evoque [utilizator]

    ori un lucru ajungi sa crezi ca este adevarat.
    "Nu am discutat niciodata cu fratele meu, Mircea Basescu, despre dosarul lui Sandu Anghel, zis Bercea Mondial...."
    Intrebare: Cand afirmati ca fratele dumneavoastra v-a spus ca este santajat, cine erau persoanele care il santajau? Sunt altii decat cei ai lui bercea? sau in mintea dumneavoastra bercea mondialul si sandu anghel nu sunt una si aceiasi persoana. :))
    "...si nu am primit niciun ban si niciun bun de la sau in numele lui Sandu Anghel, nici pentru vreo interventie de reducere a pedepsei in instanta si nici pentru vreo gratiere.", pai din cate se vede nici nu era asta scopul banilor, este simplu fratele(poate si dumneavoastra) si intermediarul au impartit banii, din punctul meu de vedere au jucat la cacialma.
    Insa dumneavoastra domnule presedinte spuneti minciuni, pentru ca a-ti afirmat foarte clar ca fratele dumneavoastra v-a informat despre "santaj" si este imposibil de crezut ca nu v-a spus si cine sunt santajistii, in plus a-ti stiut din informarile sri cine sunt si cu ce se ocupa clanul lui bercea, insa pentru, voturi, imagine sau bani a-ti tolerat si acceptat relatiile dumneavoastra si a familiei cu acestia.
    • +16 (22 voturi)    
      Felicitari (Miercuri, 25 iunie 2014, 0:47)

      Emiliom [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Vad ca iar esti primul. Traiasca-ti Voiculescu ca te plateste asa de bine ca sa postezi la "PRIMA STRIGARE".
      Base sper sa ramana presedinte pana in noiembrie chiar daca plesneste ficatul in voi.
      Si cel mai important ... BASESCU E PRESEDINTELE TUTUROR ROMANILOR! indiferent ca iti place sau nu.
    • +17 (19 voturi)    
      In primul rand (Miercuri, 25 iunie 2014, 0:51)

      CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Mai invata gramatica: "a-ti stiut... A-ti tolerat" si altele asemenea se scriu simplu: "ati". Nu e vorba de "a-ti face dreptate, adica de a iti face dreptate". Asta daca nu e prea complicat pentru tine
      In al doilea rand, nu faci altceva decat sa imprastii si aici in comentarii laturile de la latrine.
      Noi, cei care comentam aici, am inteles ce sustine latrina 3, nu e nevoie sa ne explici tu. Noi intelegem.
      Tu intelegi ca esti nedorit aici?
      Du-te (adica te du tu) in alta parte. Scuteste-ne (adica ne scuteste) de comentariile tale.
    • +8 (12 voturi)    
      tu ii spui totul sotiei? (Miercuri, 25 iunie 2014, 0:59)

      tofu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Hai sa lasam balciul asta, chiar daca esti platit pentru el. Canta la alta masa, ca ni s-a acrit, nu ai voce deloc.
      • -9 (9 voturi)    
        Te supara asa tare sa auzi adevarul? (Miercuri, 25 iunie 2014, 1:20)

        alex4321 [utilizator] i-a raspuns lui tofu

        Te supara asa tare sa auzi adevarul?

        TRIST!

        Ce fel de om esti tu caruia nu-i place sa auda adevarul?
    • +12 (14 voturi)    
      "A-ti" mai stat mult azi-noapte pe A3? (Miercuri, 25 iunie 2014, 1:05)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      mai evoque, uite simplu, pe puncte, poate intelegi:

      1. Mircea Basescu este cercetat penal.
      2. Ce nu ai inteles din declaratia lui George Maior? TB nu a fost informat despre relatia Mircea Basescu-clanul Bercea Mondialul.
      3. Faptul ca a fost informat (nu doar el) despre clanul Bercea si ATAT ti-e clar? Ce putea sa faca presedintele? Te duce mintea sa raspunzi? Ti-e clar ca si Ponta era informat despre acest clan?
      4. TB a mintit, zici tu. Te rog sa-mi dai articolul de lege prin care trebuie demis sau anchetat pentru minciuna descrisa de tine (pe care n-o neg). Poti?

      M-am (cu cratima) saturat de prosti. Hai, back to school. Unul ca tine nu are cum sa gandeasca singur. Asa ca scuteste-ne de acest efort.
    • +10 (14 voturi)    
      Treziți-vă, marionetelor... (Miercuri, 25 iunie 2014, 1:06)

      rgz [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Cum se face că toți antibăsiștii sunt și agramați? E o cerință din fișa postului sau cum?

      Acum, pe bune, ăla i-a zis lui frate-său să se ducă la autorități dacă e șantajat, dar Mircea Băsescu e un idiot și a crezut că poate fraieri țiganii. Culmea, Bercea, fost membru PSD (da, prietenii Antenelor - da, televiziunea plină de dezvăluiri incendiare) i-a tras-o, probabil la comanda vreunui Voiculescu.
      Abrahamu' sufletului e la picioarele lui Voiculescu, dar nici ăla nu mai prinde mult timp în libertate la ce scheleți are în dulap.
      Mai departe, chiar tovarășul PSD, domnul Maior a zis că SRI nu l-a informat pe Băsescu despre cine și cum.
      Bă, nu vă înțeleg, chiar atât de lene vă e să gândiți ceva mai mult decât că mizerii împroașcă Gâdea în fiecare seară? Chiar e atât de idioată România asta încât să nu fie în stare să discearnă mai departe decât apocalipticul ăla de "Mereu aproape"?!
      Treziți-vă, băi, că vă fac ăștia cum vor ei și o să ajungeți să-i pupați coșurile lui Voiculescu de pe fund.
      • -4 (6 voturi)    
        Curat agramati (Miercuri, 25 iunie 2014, 8:29)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui rgz

        Dar ia reciteste: "...să gândiți ceva mai mult decât că mizerii împroașcă Gâdea...".
        • 0 (0 voturi)    
          Pe bune? (Joi, 26 iunie 2014, 21:15)

          rgz [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Uau, ce tare ești tu că ai găsit un typo; hai pe bune acum?!
  • +4 (4 voturi)    
    PSD va pune mâna pe DNA... (Miercuri, 25 iunie 2014, 1:15)

    rgz [utilizator]

    Ăștia vor pune mâna pe justiție și noi stăm să ne uităm. Chiar nu se poate face nimic într-o țară europeană împotriva unei televiziuni care îi manipulează cu interes politic și juridic de 10-12 ani pe ăia mai slabi de înger, pe ăia mai fără educație?
    Exact lipsa de educație ne face vulnerabili ca niște marionete la vomele Antenelor. Și jumătate de țară cât de cât isteață, dar ignorantă, va suferi de pe urma celor care scriu "a-ți știut" și-l ascultă în limbă pe Gâdea, că asta le dă un motiv să se trezească și în următoarea zi din viața lor pustie și lipsită de sens.
    Mi-e rușine că sunt român, mi-e rușine că am atât de mulți compatrioți care refuză discernământul (e suficient să gândești la un nivel de bun-simț și tot te ajută), mi-e rușine că o televiziune a reușit să tâmpească jumătate de țară... și mă simt neajutorat. Eu o să plec, dar cu restul cum rămâne? Hal de țară, poate chiar merită conducătorii pe care-i va avea.
  • -1 (11 voturi)    
    Dar DNA-ul a stiut de Mita lui Mircea Basescu? (Miercuri, 25 iunie 2014, 1:19)

    alex4321 [utilizator]

    Intrebare pentru Traian Basescu:
    ----------------------------------------------

    DNA-ul a stiut de Mita luata de Mircea Basescu,
    inainte ca tiganii sa dea casetele lor la DNA?

    REPET pentru Traian Basescu :
    -----------------------------------------
    DNA-ul a stiut de Mita luata de Basescu Mircea,
    inainte ca tiganii sa dea casetele lor la DNA?

    Iata raspunsurile:
    --------------------------
    1. DNA-ul si Procuratura au Stiut. Din 2011 de pe vremea procurorului Iacobescu si au musamalizat cazul mazilindu-l pe procuror si ingropand cazul de mita a lui Basescu Mircea vreme de 3 ani.

    2. DNA-ul si Procuratura au Stiut. Din nou recent
    De la asa-zisul "flagrant" din care reiesea cum a luat Basescu Mircea sute de mii de Euro de la tigani pentru trafic de influenta si au musamalizat din nou totul, nepunandu-i nici macar o intrebare lui Basescu Mircea.

    3. DNA-ul si Procuratura nu l-au luat la intrebari pe Basescu Mircea nici chiar dupa ce tiganii au depus casetele video la DNA.

    4. Doar dupa aparitia casetelor tiganilor pe A3,
    DNA-ul s-a vazut nevoit sa faca ceva si sa-l ia la intrebari pe Basescu Mircea.

    Prin urmare, asa-zisa "Justitie Independenta" a functionat in stil mafiot ascunzandu-l de Basescu Mircea vreme de 3 ani si infundandu-i recent pe tigani ca sa taca...Daca tiganii nu aveau casetele si daca tiganii nu dadeau casetele la A3 , nu afla nimeni ce a facut "justitia independenta" in tot acest timp....si cum s-a ocupat ea cua scunderea luarii de mita a lui Basescu Mircea.
    • +7 (7 voturi)    
      Prietene (Miercuri, 25 iunie 2014, 2:03)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      DNA, Parchetele, SRI, Joe Biden si Parlamentul de pe Marte stiau ca Mircea Basescu a luat bani. Rezultatul? Mircea Basescu este la puscarie.

      Aceleasi entitati de mai sus stiu ca Voiculescu a furat, ca Iliescu a chemat minerii si apoi le-a multumit, ca mama lui Sova, ca Ponta, ca Tariceanu, ca Hrebenciuc sau ca Mitrea. Rezultatul? Astia sunt liberi.

      Trage si tu o concluzie singur!
      • -2 (2 voturi)    
        Dacule (Miercuri, 25 iunie 2014, 7:44)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui un dac

        dupa comentariu trebuia sa-ti iei alt nume,deci toti au stiut si vreme de 3 ani nu au facut nimic,cum numesti tu asta.
        Cat despre cei amintiti dupa Basesti,daca justitia stie ca au manarit ceva,acea justitie reformata de scumpul tau Base,de ce nu actioneaza.
        Sunt 2 explicatii,ori nu stie ,si atunci du-te tu si explica-i cum sta treaba,ori stie,si daca nu actioneaza este o justitie slaba!!!
    • +4 (4 voturi)    
      Ce inseamna sa te hranesti cu latrinele.. (Miercuri, 25 iunie 2014, 2:06)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      Hai sa vedem cum stau lucrurile:

      "Florin Anghel, aflat la Penitenciarul Poarta Albă, unde execută o pedeapsă de cinci ani pentru complicitate la tentativă de omor, depune vineri, 13 iunie 2014, la prînz, prin avocatul Clanului Mondialu, Pavel Abraham, la DNA Constanţa o plîngere penală împotriva lui Mircea Băsescu sub acuzaţia de trafic de influenţă, înşelăciune şi inducerea în eroare a organelor judiciare. În sprijinul acuzaţiei, avocatul depune şi înregistrări audio- video cu Mircea Băsescu.

      Cazul e preluat de structura centrală al DNA, pe motivul - întemeiat - că-i vorba de un caz deosebit de complicat.

      Pe 17 şi 18 iunie 2014, Florin Anghel e audiat de DNA Bucureşti.

      La sfatul lui Pavel Abraham, Florin Anghel refuză să dea vreo declaraţie, deşi el iscălise plîngerea.

      .................

      Deşi plîngerea era semnată de un interlop, aflat după gratii, pentru complicitate la tentativă de mor, şi deşi pîrîtul e chiar fratele preşedintelui Republicii, DNA declanşează ancheta.

      Miercuri, 18 iunie 2014, încălcînd normele profesiei de avocat, Pavel Abraham dă fuga cu casetele la postul lui Dan Voiculescu, Antena 3, pentru a le difuza.

      Motivul e cusut cu aţă albă:

      DNA îl favorizează pe fratele preşedintelui!

      Desigur, DNA începuse ancheta.

      Nu e teoretic nici un motiv să credem că ar fi muşamalizat-o.
      De observat mai întîi că el a depus plîngerea vineri, 13 iunie 2014, la pranz.

      De ce?

      Pentru ca Antena 3, cu care se afla în complicitate, să poată spune că se tărăgănează ancheta.

      Joi, 19 iunie 2014, Mircea Băsescu e convocat la DNA pentru după-amiază, reţinut sub acuzaţia de trafic de influenţă şi adus în faţa instanţei cu propunerea de arestare preventivă.

      A doua zi, vineri, 20 iunie 2014, Tribunalul Bucureşti îi dă lui Mircea Băsescu 28 de zile de arest prevenitv."
      • -1 (5 voturi)    
        Daca DNA incepuse ancheta (Miercuri, 25 iunie 2014, 7:48)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        cum spui tu,si in joc erau 600000 euroi de ce nu a facut perchezitii sa gaseasca banii,sa ia inscrisuri,parca in alte cazuri asa facea,parada cu mascati,dube si alte recuzite?
        • 0 (0 voturi)    
          Te iei si tu dupa mazariche.. (Miercuri, 25 iunie 2014, 13:32)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          ...In primul rand, perchezitiile de care vorbesti tu, cu mascati, dube si alte recuzite au fost facut in cazul celor care detin functii in administratia locala, guvern etc. si nu au fost facute sa gaseasca bani, ci documente in general.

          In a doilea rand, daca tot ziceti voi ca acest caz era din 2011 si ca atunci s-au dat banii, voi ziceti ca din 2011 aia mai stateau cu 250.000 ieuroi in casa in anul de gratie 2014. Daca erau in casa banii, de ce nu i-o fi dat Miricica lu' Bercea banii inapoi?


          Mai ganditi si voi mai, chiar asa luati totul pe nemestecate de la latrinistii vostri?
    • +6 (6 voturi)    
      Si acum cazul Iacobescu. (Miercuri, 25 iunie 2014, 2:09)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      "În primăvara lui 2011, procurorul Eugen Iacobescu îl ancheta pe Sandu Anghel (Bercea Mondial), în mai multe dosare. În cursul audierii inculpatului, Iacobescu află de la Anghel că l-a mituit pe Mircea Băsescu cu suma de 300.000 de euro, pentru a interveni în favoarea interlopului, într-unul dintre dosarele în care era cercetat. Potrivit lui Bercea, suma era o primă tranșă dintr- o șpagă de 700.000 de euro destinată fratelui șefului statului. În data de 24 martie 2011, procurorul Eugen Iacobescu le povestește unor ziariști întreaga tărășenie, cu mențiunea că Bercea ar fi încercat să-l mituiască și pe el.

      Procurorul a povestit aceste lucruri știind că încalcă legea și că dosarul îi poate fi luat. Lucru care s-a și întâmplat. Mai mult, Iacobescu a fost detașat disciplinar trei luni la Mehedinți, prin decizia CSM. Dosarul „Bercea Mondial” a fost preluat de catre Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Craiova, condus de procuroarea Elisabeta Ponea, în februarie 2012. Acesta este momentul-cheie al întregii afaceri. Ce s-a întâmplat cu informațiile despre presupusa mită primită de Mircea Băsescu timp de doi ani și patru luni?

      Este vorba de intervalul februarie 2012- iunie 2014, când Antena 3 a difuzat înregistrarea în care Mircea Băsescu a discutat despre problemele juridice ale lui Sandu Anghel cu fiul acestuia și a afirmat că a luat bani.

      ...........

      În mod normal, Ponea ar fi trebuit să deschidă un dosar separat de mită pe numele lui Mircea Băsescu, să facă cercetări preliminare și să stabilească dacă Bercea Mondial bate câmpii, sau spune adevărul. N-a făcut acest lucru. Cert este că, din neant, Ponea s-a aflat în cărți pentru funcția de Procuror General. Lucru recunoscut de ministrul Justiției, Robert Cazanciuc, în contextul izbucnirii scandalului Duicu."

      Cam asta deocamdata.
  • 0 (0 voturi)    
    De analizat (Miercuri, 25 iunie 2014, 9:28)

    Cindrel [utilizator]

    De analizat de mass-media:
    1. Daca SRI a trimis informatii despre Mondialu la Prim-ministru ?
    2. Daca " Doi si un sfert" o fi bagat ceva informatii in biroul Mitomanului ?

    NOTA: Cu siguranta Felix era si este ritmic informat
    • 0 (0 voturi)    
      In concluzie (Miercuri, 25 iunie 2014, 13:04)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Cindrel

      Felix si Pontache sunt cei mai informati,singurul care habar n-are de nimic e chiar Presedintele jucator,misto analiza,halal ganditor !!!