VIDEO Victor Ponta: Il voi propune pe Ioan Rus pentru functia de ministru al Transporturilor

de Red Stiri     HotNews.ro
Marţi, 24 iunie 2014, 19:09 Actualitate | Esenţial


Ioan Rus
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a declarat marti, la intoarcerea din Israel, ca il propune pe clujeanul Ioan Rus, fost ministru la Interne, pentru a-l inlocui pe Dan Sova la conducerea Ministerului Transporturilor. Social-democratul Ioan Rus, de profesie inginer, a fost ministru de Interne in perioada 7 mai 2012 - 8 august 2012 in Guvernul Ponta I, dupa ce mai ocupase aceeasi functie in Guvernul Nastase (2000-2003). In 2003 a fost numit si vicepremier.
Ponta a precizat ca, dupa plecarea de la conducerea Ministerului Transporturilor, Dan Sova va fi purtatorul de cuvant al PSD, existand varianta ca dupa alegeri sa revina ca membru al Cabinetului. Amintim ca Sova a mai fost purtator de cuvant al PSD, functie din care a fost indepartat in urma declaratiilor prin care nega  Holocaustul evreilor din Romania.

Declaratii Victor Ponta:
  • Am semnat 14 acorduri de colaborare
  • Cele mai importante sunt legate de piata muncii, o mie de muncitori in constructii vor avea acces in conditii foarte favorabile.
  • Am reiterat ca relatiile politice bilaterale cu Israel se pastreaza si  se concretizeaza si pe relatii economice pe care speram sa le dezvoltam.
  • Cred ca era necesar sa reiteram aceasta colaborare bilaterala excelenta pe care o avem.


Intrebari

Am fost multumit de activitatea dl Sova, dar vrea sa se implice mult mai mult in partea de comunicare politica, va fi purtatorul de cuvant al PSD, iar dupa noiembrie poate sa revina ca membru al Cabinetului.
Il voi propune pe Ioan Rus ministru al Transporturilor.

Intrebare: Mai are rost declaratia din parlament, daca presedintele nu a primit informari de la SRI pe Bercea?
Victor Ponta: Da, eu o voi sustine
Atunci cand esti presedinte si stii ce relatii are familia ta cu reprezentanti ai crimei organizate exista o raspundere politica

Intrebare: Ce-l recomanda pe dl Rus: Experienta profesionala si vreau sa dau un mesaj pentru zona Transilvania?
Victor Ponta: Transilvania si Ardealul trebuie sa primeasca si prin persoana ministrlui asigurarea ca proiectele de ifnrastructura pe care le-am inceput vor fi duse la bun sfarsit

Despre sesizarea Curtii Constitutionale
Victor Ponta: Evident ca nu se va pronunta curtea pana joi, eu vorbesc de o problema de principiu.
Conform legii din Romania decizia privind comisarul european al Romaniei tine de Guvern.
Astept o decizie de principiu a CCR care sa reglementeze si sa evite in viitor orice discutie, sunte singura tara reprezentanta de cineva care nu are nicio atributie in numirea comisarului.
Noua comisie intra in atributii in acelasi timp in care presedintele, in cea mai rea varianta, isi termina mandatul.
Chestia cu sentimentalismul legat de Moldova, o inteleg, dar spre deosebire de preseditnele Basescu, care nu a facut nimic pentru Moldova, noi am facut lucruri concrete.
Dupa zece ani de vorbe goale si sentimentalisme, guvernul actual face si lucruri concrete pentru integrarea Moldovei.

Nu am in vedere o remaniere, cand o voi avea, veti afla cu siguranta.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2339 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    Nu inteleg cum la PSD toti sunt buni la toate! (Marţi, 24 iunie 2014, 19:23)

    EdwardEugene [utilizator]

    Dupa ce a fost ministrul de Interne, acum e la Transporturi. O carpeala marca PSD facuta pentru a mai invigora opinia publica care il vede pe Ponta tot mai mult ca urmasul lui Nastase, inclusiv destinatia care este puscaria...
    • +2 (2 voturi)    
      seamănă a mită... (Marţi, 24 iunie 2014, 19:54)

      timp tamp [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

      Spagă, să nu spună la parchet ce măgării au făcut la referendum....MITĂĂĂĂĂĂĂĂ.... DNA auzi...vrem dosar..
    • +2 (2 voturi)    
      ma astept... (Marţi, 24 iunie 2014, 20:04)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

      ...de la Rus, ca fost ministru de interne si cel care a fost mazilit pentru ca nu a vrut sa falsifice cifrele despre alegatori, sa scotoceasca bine prin MT si sa gaseasca contractul original cu Bechtel.
      Asa vom afla si noi toata tarasenia si unde s-au dus banii nostri.

      Apoi DNA va face cercerari si se va lasa cu noi condamnari si confiscari pentru escrocii care au saracit tara.

      Sa vedem daca Rus a ramas acelasi integru care a spus despre organizatorii referendumului ca sunt "un grup infractional organizat" sau daca s-a "muiat" si s-a pliat pe "politica partidului".
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Marţi, 24 iunie 2014, 20:05)

      qwerasdf [anonim] i-a raspuns lui EdwardEugene

    • +2 (2 voturi)    
      Raspunsul (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:08)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui EdwardEugene

      pentru nedumerirea dvs. este:
      -pentru ca nu sint buni la nimic!!!
      Un om ,cu adevarat, de valoare isi cunoaste competentele si nu se lasa tirit in lucruri(actiuni) in care nu va reusi decit sa se discrediteze.
  • +18 (18 voturi)    
    cooom? (Marţi, 24 iunie 2014, 19:31)

    ggna [utilizator]

    ”Basescu ma reprezinta pe MINE la Bruxelles!” Si pe noi cine?
    • +2 (2 voturi)    
      nu il luati in seama...... (Marţi, 24 iunie 2014, 20:06)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      .....caci nu stie ce spune.
      Ca de obicei, este in lumea lui de minciuni si basme copilaresti.
  • +18 (18 voturi)    
    ponta, ești consecvent. (Marţi, 24 iunie 2014, 19:34)

    iradu [utilizator]

    În incompetență.
  • +4 (4 voturi)    
    unde e gazoductul, GAZODUCTUL !!!! (Marţi, 24 iunie 2014, 19:51)

    timp tamp [utilizator]

    Bă derbedeule anul trecut ai promis legarea Moldovei printr-o conductă până în decembrei 2013. Au trecut ȘASE LUNI și gazoductul nu e gata.
    Nu ai făcut nimic, nimic, nimic...doar GARGARĂ, marș la coteț mincinosule...
  • +2 (2 voturi)    
    elementul cheie (Marţi, 24 iunie 2014, 20:12)

    adrian8 [utilizator]

    in 'esecul' referendumului de demitere .

    se pare ca merita postul de ministru , si ca ponta coabita cu bas inca de atunci .
  • +4 (4 voturi)    
    Cine conduce Romania? Cititi aici: (Marţi, 24 iunie 2014, 20:28)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    La ora 20:20, Radu Tudor a spus la A3:
    "Actuala Putere se decide sa faca cate ceva impotriva lui Basescu NUMAI IMPINSI DE NOI DE AICI DE LA SPATE".
    Asadar, se recunoaste ca tara e condusa de Felix.
    • +1 (1 vot)    
      v-am dat (Miercuri, 25 iunie 2014, 11:19)

      canuta [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

      un plus,cu toate ca aveti dreptate doar partial.INCA
      nu e condusa de Felix,dar daca mai avem putina rabdare...
  • +2 (2 voturi)    
    rus asta (Marţi, 24 iunie 2014, 21:22)

    Tomis [utilizator]

    Cade in picioare de fiecare data. Nu conteaza ce vase a spart, ia o vacanta cateva luni si revine in alt post. Sa mai spuna cineva ca in PSD promovarile sunt pe baza de competenta.
  • +2 (2 voturi)    
    da (Marţi, 24 iunie 2014, 22:26)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    plagiatorul cocalar mongo er multumit de piticul cocalar total incompetent sova, care a reusit sa mai sifoneze cite ceva cu studiile lui de fezabilitate inutile si scumpe, plus intirzierea autostrazii pitesti sibiu.
  • +1 (1 vot)    
    eu sper (Miercuri, 25 iunie 2014, 0:14)

    sidacanu [utilizator]

    Ca dl.Rus sa decline "favoarea"dlui PM...
  • +3 (3 voturi)    
    Ardeal (Miercuri, 25 iunie 2014, 5:50)

    Dana Bob [anonim]

    Prin numirea lui Rus la transporturi , Ponta vrea sa transmita un mesaj ptr ardeleni!
    Bravo!
    Pe noi nu ne pot cumpara cu galeti , mici , etc!
    Se incearca cu o bucata de autostrada !
    Ceva mai evoluat dar nu tine, suntem mai greu de cumparat!
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta, etalonul (Miercuri, 25 iunie 2014, 9:37)

    a.h. [utilizator]

    infantilismului si incompetentei.

    n-ai vrea mai bine sa-l lasi pe el PM ? iar tu sa ramai un simplu procuror care la un moment dat sa ceri dublarea pedepsei lui A Nastase si arestarea lui Mazarica, Hrebenciuc, chiar si Videanu, Berceanu, etc